فواید خنده و خنده مصنوعی؛ آیا واقعا مفید و موثر است؟

فواید خنده

آیا فواید خنده و تأثیرات مثبتی که بر سلامتی بدن دارد را می‌شناسید؟ به طور کلی، خندیدن موجب ایجاد تغییرات مثبت جسمی و روحی در فرد شده و سیستم ایمنی بدن را در برابر انواع بیماری‌های جسمی و روانی تقویت می‌کند.

در همین راستا، در این مقاله قصد داریم تا به بررسی فواید خنده پرداخته و ببینیم که خندیدن و حتی خنده مصنوعی چگونه برای سلامتی فرد مفید هستند.

 

فواید خنده برای سلامتی چیست؟

۱. یک خنده و دعوت از ۴۵ دقیقه آرامش!

خندیدن موجب آرامش تمامی قسمت‌های بدن می‌شود. به عبارتی، یک خنده از ته دل منجر می‌شود تا استرس، اضطراب و تنش‌های روزانه از بدن خارج شده و تا حدود ۴۵ دقیقه بدن را در حالت آرامش نگاه می‌دارد.

فواید خنده

۲. از کاهش هورمون استرس تا تقویت سیستم ایمنی

از جمله دیگر فواید خنده می‌توان به تقویت سیستم ایمنی بدن اشاره کرد. به بیان دیگر، خندیدن باعث کاهش هورمون‌های استرس و همچنین افزایش قدرت سلول‌های سیستم دفاعی و ایمنی بدن می‌شود. در نتیجه، می‌توان گفت که خندیدن موجب بهبود سیستم ایمنی در برابر آسیب‌های مختلف روحی و جسمی می‌گردد.

فواید خنده

۳. آزاد شدن اندورفین

خندیدن موجب آزاد شدن هورمون‌های اندورفین می‌شود که نوعی هورمون شادی در بدن بوده و منجر به برخورداری از احساسات خوب در افراد می‌گردد. به طور کلی، هورمون‌های اندورفین نوعی احساس خوشی، نشاط و انرژی را در بدن افزایش داده و حتی می‌توانند درد را به طور موقت تسکین دهند.

برای خندیدن و شاد بودن، کلید شاد بودن را پیدا کنید.

۴. محافظت از قلب

محافظت از قلب از جمله دیگر فواید خنده به شمار می‌رود. در واقع، خندیدن عملکرد رگ‌های خونی را بهبود می‌بخشد و جریان خون در بدن را افزایش می‌دهد. در نتیجه، افزایش جریان خون در بدن می‌تواند خطر حمله قلبی را کاهش داده و فرد را از سایر مشکلات قلبی و عروقی دور کند.

فواید خنده

۵. بخندید و لاغر شوید!

گرچه برای کاهش وزن هیچ روشی عالی‌تر از ورزش کردن نیست، اما خندیدن نیز به نوبه خود روشی مناسب برای سوزندان کالری به شمار می‌رود. در واقع، مطالعات نشان می‌دهند که خندیدن به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در روز، موجب سوختن ۴۰ واحد کالری در بدن می‌شود. در نتیجه، با اختصاص زمانی در طول روز برای خندیدن، در پایان سال به میزان قابل توجهی کاهش وزن خواهید داشت!

۶. کاهش خشم و عصبانیت

همان‌طور که احتمالاً می‌دانید، هیچ چیزی به اندازه خندیدن نمی‌تواند موجب فروکش کردن خشم و عصبانیت شود. به عبارت دیگر، توجه کردن به قسمت خنده‌دار هر اتفاقی می‌تواند از شدت خشم شما نسبت به آن موضوع بکاهد. بدین ترتیب می‌توانید نسبت به کنترل خشم خود اقدام کرده و از درگیری‌های احتمالی با طرفین دخیل در مشکل مورد نظر اجتناب کنید.

فواید خنده

۷. زندگی طولانی‌ تر

مطالعات نشان داده‌اند که افراد شوخ‌طبع نسبت به سایرین فرصت بیشتری برای زندگی داشته‌اند. به عبارتی، کسانی که خنده را از خود و دیگران دریغ نمی‌کنند، نسبت به دیگران طول عمر کمتری خواهند داشت. به علاوه، این تفاوت در افرادی که با بیماری‌های مانند سرطان مبارزه می‌کنند، بسیار قابل توجه‌تر است.

فواید خنده

۸. بهبود روابط اجتماعی

خندیدن یک پدیده مُسری است. شوخ‌طبعی، ‌شوخی کردن با دیگران و خندیدن با آنان نیمی از لذت را برای افراد فراهم می‌آورد. در حقیقت، اکثر خنده‌های افراد در هنگام با هم بودن،‌ به دلیل شنیدن جوک یا خندیدن به اتفاقات مختلف نیست؛ بلکه وقت گذراندن کنار دوستان و خانواده موجب خنده و شادی می‌شود. به عبارت دیگر، جنبه اجتماعی روابط با دیگران است که نقش مهمی در اثربخشی خندیدن ایفا می‌کند.

در واقع، شما نمی‌توانید از خندیدن در کنار دیگران لذت ببرید، مگر اینکه رابطه احساسی خوبی با آن‌ها داشته باشید. به بیان دیگر، وقتی با هر یک از اطرافیان خود زمان می‌گذرانید، با همدیگر تعامل خوبی دارید و احساسات یکدیگر را درک می‌کنید، خندیدن در کنار آنان موجب می‌شود تا از یکدیگر احساس خوبی دریافت کرده و سیستم عصبی بدنتان در مقابل تمام اتفاقات اضطراب‌آور مقاوم‌تر می‌گردد. همچنین هر دو طرف در این تعامل احساس شادی بیشتر، مثبت‌تر و آرام‌تری خواهید داشت.

فواید خنده

فواید خنده مصنوعی برای سلامتی

فواید خنده برای سلامت جسم

 • تقویت سیستم ایمنی
 • کاهش هورمون‌های استرس
 • کاهش درد
 • آرام کردن عضلات
 • جلوگیری از بیماری‌های قلبی

فواید خنده برای سلامت روان

 • افزایش شادی و نشاط در زندگی
 • کاهش اضطراب و تنش
 • تسکین استرس در شرایط بحرانی
 • بهبود روحیه فرد
 • افزایش توانایی مقاومت در موقعیت‌های دشوار

فواید خنده در بهبود روابط اجتماعی

 • تقویت روابط اجتماعی با اطرافیان
 • بهبود نتایج کارهای تیمی
 • جلوگیری از درگیر شدن با دیگران
 • تقویت روابط گروهی با سایرین

فواید خنده

برخی افراد ممکن است به هر دلیلی مانند ناراحتی، افسردگی و … نتوانند خنده‌ای از ته دل را تجربه کنند. با این حال مطالعات نشان داده‌ که تأثیر مثبت خنده مصنوعی به اندازه فواید خنده طبیعی بر سلامت جسمی و روحی بدن خواهد بود. بنابراین برای بهبود سلامت بدن خود سعی کنید تا در شرایط مناسب، به موضوعات، اتفاقات یا جوک‌های دوستان و اطرافیان خود حتی به روش ساختگی و مصنوعی بخندید!

با این حال همان‌طور که ما می‌توانیم خنده‌های از ته دل را از خنده‌های مصنوعی تشخیص دهیم، مغز انسان نیز توانایی تشخیص خنده‌های ساختگی را از نوع واقعی آن‌ها دارد. در واقع، خنده واقعی و مصنوعی از دو سیستم آوایی متفاوت تشکیل شده‌اند و خنده واقعی بخش‌های مختلفی از سیستم تنفسی بدن را درگیر می‌کند. به همین دلیل، مغز انسان تفاوت مابین این دو را تشخیص داده و واکنش‌های متفاوتی به هر یک از آن‌ها نشان می‌دهد.

فواید خنده

با این وجود، در اکثر مواقع، خنده‌های مصنوعی در نهایت به خنده‌هایی از ته دل مبدل می‌شوند. در همین راستا، می‌توان گفت که مغز انسان در چنین شرایطی واکنشی مشابه به هر دوی آن‌ها نشان خواهد داد. بنابراین اگر توانایی خندیدن از ته دل را ندارید، می‌توانید با شرکت در گروه‌های مختلف خنده، کلاس‌های یوگای خنده یا سایر کلاس‌های تمرینی مهارت خندیدن به صورت مصنوعی و واقعی را با خودتان تمرین کنید.

همچنین از جمله دیگر فواید خنده مصنوعی برای فرد این است که گوش دادن به صدای خنده دیگران به صورت ناخودآگاه او را به خنده وادار می‌کند. بنابراین اگر خندیدن را تمرین کنید (حتی به روش ساختگی) به تدریج خندیدن و لبخند زدن جزء عادات روزمره‌تان شده و بدین ترتیب هم خودتان و هم اطرافیانتان احساس خوبی خواهید داشت.

 

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی فواید خنده به روش واقعی و حتی مصنوعی برای سلامت بدن پرداخته و دیدیم که چگونه می‌توان با تمرین خندیدن در طول روز، به بهبود سلامت بدن خود کمک کرد. نظر شما در مورد فواید خنده واقعی و ساختگی چیست؟ آیا تاکنون برای دوری از شرایط ناراحتی و استرس روش‌های مختلف خندیدن را به کار گرفته‌اید؟ تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

در پایان، به منظور کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با تأثیر خندیدن، لبخند زدن و مثبت اندیشی در مورد اتفاقات پیرامون زندگی شخصی خود و اطرافیان،‌ توصیه می‌کنیم مطلب «نحوه ایجاد دید مثبت به زندگی» را مطالعه کنید.

 

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
 • Total (0)
Compare