۷ علت ترس از آب + روش‌ های درمان فوری

ترس از آب و درمان فوری

ترس از آسانسور، ترس از تنهایی، ترس از ازدواج و … ! اینها شاید برای برخی افراد خنده‌دار باشند، اما برای بعضی دیگر واقعا معضل هستند! در این میان ترس از آب هم یکی دیگر از انواع ترس است که بسیاری از افراد با آن درگیر هستند؛ برخی از افراد حتی وقتی به دریا فکر می‌کنند یا آب را می‌بینند، دنیا دور سرشان می‌چرخد و نزدیک است که غش کنند!

خب، خبر خوب این است که جای امیدواری باقی‌ است؛ در این مطلب ابتدا علت ترس از آب را توضیح می دهیم. سپس روش‌های درمان فوری که آزموده شده و اثبات شده‌اند را ذکر می‌کنیم.

 

ترس از آب به چه علت است؟

۱. تجربیات تلخ گذشته

در اغلب اوقات، برای این فرد که ترس از آب دارد، اطرافش اتفاقی ناخوشایند افتاده است و به همین خاطر این شخص از چیز‌هایی که یادآور این حادثه است و در کل از خود آب واهمه دارد. از جمله این حوادث می‌توان به سابقه خفگی و غرق شدن در آب اشاره کرد.

۲. افکار وسواس‌ گونه

با فکر کردن افراطی به خطراتی که آب می‌تواند برایمان داشته باشد، این اضطراب در ما تشدید می‌شود. در واقع وسواس فکری باعث می‌شود تا به موقعیت‌های منفی فکر کنیم؛ برای مثال:
اگر وارد آب شوم نمی‌توانم خودم را کنترل کنم و غرق می‌شوم.
امکان دارد در آب خفه شوم.

لازم به ذکر است که یکی دیگر از دلایل ترس از آب، به خاطر وحشت از جانوران در اعماق آب است.

ترس از خفگی در آب

۳. عدم اعتماد به نفس

نداشتن اعتماد به نفس کافی در افراد، یکی از دیگر دلایل وحشت از آب است. هنگامی که فردی اعتماد به نفس لازم را نداشته باشد، خود را باور ندارد و نمی‌تواند فعالیت‌های جدید را امتحان کند. چنین فردی به خاطر همین عدم اطمینان به خود، در یادگیری شنا با ضعف مواجه می‌شود.
وحشت از چیزهای ناشناخته، ترس از مواجه با موجودات ناشناخته باعث ایجاد آب هراسی می‌شود؛ مثلاً فرد از این وحشت دارد که زیر آب‌های کدر و یا در اعماق آن، جانوران خطرناک وجود داشته باشد.

چس برای حل این موضوع باید به فکر تقویت اعتماد به نفس خود باشیم.

۴. ترس موروثی

احتمال دارد در ژن فرد این ترس باشد؛ در واقع فردی که از آب می‌ترسد، ممکن است این وحشت را از والدین خود به ارث برده‌ باشد.

ترس از آب

۵. شخصیت مستعد استرس

برخی مردم روحیه‌ نگران و مضطربی دارند. در این افراد، استرس بیش از حد و بیمارگونه وجود دارد که این ترس نابه‌جا را ایجاد می‌کند.

۶. آموزش‌ های غلط

شاید مربی در هنگام یاد دادن شنا با آموزش ناصحیح، این وحشت را در فرد به وجود آورده باشد.

۷. عملکرد مغز

طبق مطالعاتی که انجام شده است، بعضی اوقات تغییراتی در عملکرد مغز نیز می‌تواند باعث ایجاد آب هراسی شود. در واقع ذهن انسان در این ترس دخیل است.

 

ترس از آب را چگونه فوراً درمان کنیم؟

روش درمان شناختی

این راه مقابله، طرز فکر افراد مبتلا را نسبت به قرار گرفتن در آب تغییر می‌دهد. در این‌جا، شما یاد می‌گیرید که چگونه باورها و افکار خود را در مورد آب و ترس در این باره را به چالش بکشید.
درمانگرتان در شناسایی هرگونه الگوهای فکری تحریف شده‌ که در شما اضطراب ایجاد می‌کنند، به شما کمک می‌کند. ممکن است لازم باشد که به عنوان بخشی از روند درمان، واکنش خود را نسبت به وقایع مختلف ثبت کنید. برخی اوقات امکان دارد درمانگر، تکالیفی در خانه به شما دهد تا ترستان بهبود یابد، مانند این‌که وان را با کمی آب پر کنید و سعی کنید در آن بروید. همچنین شاید از شما خواسته شود با قرار گرفتن در فاصله‌ای امن، از محیط آبی بزرگ‌تری مانند اقیانوس یا دریاچه دیدن کنید.

درمان کردن ترس از آب

روش خانواده درمانی

اگر ترس از آب، ژنتیکی به ارث رسیده است یا درمانگر به این نتیجه برسد که اگر جلسات با حضور افرادی که دوستشان دارید برگزار شود، درمان بهتر رخ می دهد؛ در این حالت ممکن است خانواده درمانی را پیشنهاد دهد.
معمولاً این مورد برای معالجه‌ کودکان با آب‌هراسی و یا ترس‌های دیگر استفاده می‌شود، اما بزرگسالان نیز می‌توانند از این نحوه‌ معالجه نتیجه بگیرند. به این دلیل که همه را در جلسه درمانی مقید می‌کند تا در حمایت و پشتیبانی از فردی که این مشکل را دارد، احساس مسئولیت کنند. هرچه خانواده، فردی که ترس از آب دارد را بیشتر تشویق کنند و به او روحیه بیشتری دهند، شانس این‌که نتایج مثبت زودتر حاصل شود، بیشتر است.

 

تمرین نفس‌ های عمیق

برای این‌که هنگامی که در آب هستید آرام باشید، سعی کنید کشیدن نفس‌های عمیق و طولانی را امتحان کنید تا وقتی بیرون از آب هستید به بدنتان آرامش تزریق کنید. اطراف استخر یا محوطه‌ آب حرکت کنید تا عضلات بدنتان را برای رفتن در آب آماده کنید. این امر باعث می‌شود هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ روحی احساس آمادگی کنید؛ همچنین به شما اعتماد به نفس برای وارد شدن به استخر را می‌دهد.

دانستن این موضوع که ساختار بدن به نحوی است که اگر داخل آب برود باز هم روی سطح آن قرار می‌گیرد، می‌تواند استرس شما را کمتر کند. در نتیجه، دیگر مدام به این فکر نمی‌کنید که قرار است غرق شوید و مانع از آن شود که در آب شیرجه بزنید. نکته مهم آن است که به خود زمان بدهید و انتظار معالجه زودهنگام را نداشته باشید.

شرکت در کلاس شنا

شرکت در کلاس شنا

گرچه، موارد بالا می‌تواند کمک زیادی به دلهره‌ افراد درباره‌ این ترس کند، اما اگر در کلاس‌های شنا ثبت نام کنید، سریع‌تر می‌توانید به نتیجه برسید. چرا که در این کلاس‌ها یاد می‌گیرید چطور روی سطح آب شناور باقی بمانید و همچنین احساس امنیت داشته باشید. به خاطر داشته باشید که اگر فکر می‌کنید همراهی یکی از نزدیکان یا دوستانتان در این کلاس‌ها برای شما بهتر است، حتماً اجازه دهید در کنارتان باشند.

به علاوه، هرگاه در شنا کردن پیشرفت کوچکی هم داشتید، آن را دست کم نگیرید و غلبه بر ترستان، هرچند ناچیز باشد را مثبت بدانید. این یکی از روش‌های درمان فوری است.

 

سخن آخر

واهمه‌ داشتن از آب، عادی نیست؛ به همین دلیل هنگامی که ترس و اضطراب بیش از حدی به خاطر آب در وجود شما رخنه می‌کند، بهتر است که با پزشک، مشکل خود را در میان بگذارید. ترس از آب مسئله‌ای جدی است و بر سلامت روانی و جسمی فرد تاثیرات منفی می‌گذارد. به یاد داشته باشید که این مشکل قابل درمان است و اگر شما یا اطرافیانتان با چنین موضوعی مواجه هستید، نباید در این باره خجالت‌زده باشید.

آیا شما نیز از آب می‌ترسید؟ چه راهکارهایی را برای درمان این ترس امتحان کرده‌اید؟ لطفا تجربیات خود را با ما و دیگر کاربران در پایین همین صفحه، در میان بگذارید. همچنین شما می‌توانید مقالات مرتبط با این موضوع، از جمله «ترس از مرگ»، «ترس از ارتفاع» و «ترس از شکست» را نیز در انگیزه بخوانید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
Register New Account
عضویت در سایت
Reset Password
Compare items
  • Total (0)
Compare