بسته

۱۵ روش بسیار موثر در ایجاد انگیزه برای ادامه زندگی

انگیزه داشتن برای ادامه زندگی

اغلب ما استاد ریختن برنامه‌های رنگارنگ هستیم. اما چه زمانی این برنامه‌ها به مرحله اجرا می‌رسند؟ هر وقت ساعت رُند شود، شنبه هفته بعد از راه برسد و‌ ماه جدید شروع شود! حقیقت این است که فکر کردن به برنامه‌های آینده خیلی لذت‌بخش‌تر و البته راحت‌تر از اجرای آن‌هاست. علت چیست؟ نداشتن انگیزه. در واقع ما برای انجام برنامه‌های خود انگیزه کافی نداریم. وجود انگیزه برای ادامه زندگی و انجام کارها و برنامه‌های‌مان یکی از ضروری‌ترین ملزومات است. در ادامه ۱۵ روش مفید معرفی می‌کنیم. البته نمی‌گوییم این روش‌ها ساده هستند یا خیلی سریع جواب می‌دهند، اما روی ارزشمند بودن آن‌ها شرط می‌بندیم!

 

روش‌ های ایجاد انگیزه برای ادامه زندگی

برای ایجاد انگیزه، لازم است طرز فکر و عادت‌های خود را کنترل کرده و از ابزار مناسب برای افزایش انگیزه استفاده کنیم. در ادامه با مواردی کاربردی در این زمینه آشنا می‌شویم.

طرز تفکر

۱. نوشتن علت اهداف

شاید فکر کنید نیازی به نوشتن نیست، اما نام‌گذاری اهداف و نوشتن علتی روشن برای آن‌ها، می‌تواند هدف را خیلی نزدیک‌تر و دست‌یافتنی‌تر جلوه دهد. مثلا برای خود بنویسید «می‌خواهم تا طبقه دوم از پله‌ها بدوم، بدون اینکه نفس بکشم» یا «می‌خواهم تا یک ماه هیچ نوع غذای فست فودی نخورم» و از این قبیل جملات که باید برای اهداف خود بنویسید. نوشته‌های شما باید کاملا روشن و آشکار اهدافتان را بیان کرده و زمان دقیق آن‌ها را هم تعیین کند.

انگیزه برای ادامه زندگی
لیستی از دل‌خوشی‌های خود بنویسید

۲. تهیه کردن لیستی از دل خوشی‌ ها

باور کنید یا نه یکی از روش‌های حفظ انگیزه، داشتن نوعی اپلیکیشن روی گوشی تلفن‌تان است! اشتباه نکنید؛ در مورد برنامه‌های فیت‌نس، اینستاگرام و … حرف نمی‌زنیم. منظور، برنامه یادداشت‌های گوشی است. هر لحظه‌ از شادی‌های خود را در این برنامه بنویسید. هر روز که احساس می‌کنید واقعا شاد هستید، این برنامه یا حتی یک دفترچه یادداشت اختصاصی را باز کرده و لحظه خوشی خود را ثبت کنید. دلخوشی‌های‌تان را بنویسید تا یادتان نرود شما هم روزهای خوب کم نداشته‌اید و برای تکرار دوباره ‌آن‌ها انگیزه پیدا کنید.

به طور مثال می‌توانید تعداد و نام دوستان خوبی که موجب شادی‌تان هستند را یادداشت کنید، اتفاق خوبی مانند دیدن دوستی قدیمی، مادر یا پدر را بنویسید، موفقیتی کوچک در امور روزانه شغل‌تان، خوردن غذایی لذیذ به همراه همکار و … که همگی می‌توانند کلید شاد بودن و دلخوشی‌هایی کوچک اما عمیق باشند.

۳. شناختن بهانه‌ های خود

موثرترین ترفند رهایی از بهانه‌ها، رودررو شدن با آن‌هاست. فرض کنید در حال مطالعه هستید. یکباره متوجه می‌شوید که ساعت‌هاست در حال چک کردن گوشی، دیدن فیلم و … هستید. همه این‌ها صرفا بهانه‌ای برای مطالعه نکردن هستند. شاید در حالت عادی حتی یک بار هم سراغ آن فیلم نروید! با این حال در انتهای روز از این که نتوانسته‌اید برنامه‌های روزانه‌تان را به خوبی انجام دهید، احساس خوبی نسبت به خود نخواهید داشت.

برای رهایی از بند این بهانه‌ها، سعی کنید سری بعد که وسوسه دیدن فیلم یا چک کردن گوشی به سراغ‌تان آمد، حقیقت را به خود بگویید و یادآوری کنید که این وسوسه بهانه‌ای بیش نیست و هیچ سودی برای من ندارد. شاید چند باری نتوانید مقاومت کنید، اما با تکرار و تمرین، فرار از زندان بهانه‌ها برای‌تان تبدیل به عادتی نرمال می‌شود.

۴. تمرین کردن شکرگزاری

هر روز که چشم‌های خود را باز می‌کنیم، می‌دانیم قرار است چه کارهایی انجام دهیم. یکی از عوامل ایجاد انگیزه برای ادامه زندگی این است که قبل از برخاستن، برای چیزهایی که دارید و می‌توانید به دست آورید، شکرگزاری کنید. اغلب ما پس از بیدار شدن از خواب، غرق در برنامه‌هایی روزانه می‌شویم. اما بهتر است کمی هم به داشته‌ها و اهدافی که توانسته‌اید به دست آورید، فکر کنید. فکر کردن به خوبی‌ها و داشتن تفکر مثبت، می‌تواند انگیزه لازم برای شروع موفقیت‌آمیز روز را فراهم آورد.

انگیزه برای ادامه زندگی
اجازه ندهید ترس مانع‌تان شود

۵. اجتناب کردن از مانعی به نام ترس!

فردی همواره ترس طرد شدن از جانب اطرافیان را داشت. این ترس به حدی بود که او را کاملا منزوی و خانه‌نشین کرده بود. پس از مدتی تصمیم گرفت با ترس خود مقابله کند. برای این کار، هر روز برای دقایقی از خانه بیرون رفت و روز به روز میزان پیش‌روی خود را افزایش داد. تا این که کاملا درمان شده و دیگر ترسی از جامعه نداشت.

ترس‌های ما هم دقیقا به همین شکل رفع‌شدنی هستند. شاید برخی از ترس‌ها انگیزه‌تان برای رسیدن به اهداف را از شما گرفته باشند. اما نباید اجازه دهید مانع خوشحالی و پیشرفت‌تان شوند. سعی کنید به جای فرار، با ترس‌های خود مقابله کنید. هر روز برای دقایقی با ترس‌های‌تان روبه‌رو شوید. حتی اگر چندین بار شکست خوردید، ناامید نشده و ادامه دهید. در نهایت خواهید دید بدترین ترس‌ها هم تسلیم شده و رفع خواهند شد.

بیشتر بدانید:راه‌های کاهش ترس

۶. استفاده کردن از قانون ۲۰ ثانیه

طبق این قانون، هر کسی فقط ۲۰ ثانیه شجاعت و جسارت لازم برای انجام کاری را دارد. دقیقا از لحظه‌ای که تصمیم به انجام کاری می‌گیرد تا ۲۰ ثانیه بعد،‌ بیشترین میزان انگیزه و اشتیاق را تجربه می‌کند. بعد از آن ترس‌ها، بهانه‌ها، مشکلات و عوامل مختلف دیگر عملی کردن تصمیم را به تعویق می‌اندازند.

دانشمندان می‌گویند اگر در همین ۲۰ ثانیه انجام کار مد نظرتان را شروع کنید، حتی اگر نتیجه دلخواه حاصل نشود،‌ باز هم شما برنده‌اید. پس سعی کنید در همان ۲۰ ثانیه اول اقدام کنید. حتی اگر بخش کوچکی از کار را هم انجام دهید باز هم انگیزه لازم برای ادامه و اتمام کار در شما به وجود می‌آید؛ چراکه قدمی هر چند کوچک، به هدف خود نزدیک‌تر شده‌اید.

عادت‌ها

۷. شروع کردن از کارهای کوچک

تقریبا همه کارشناسان توصیه می‌کنند برای حفظ انگیزه و از دست ندادن اشتیاق، حتما خط پایه‌ای برای خود تعیین کنید. سپس هر روز با انجام مقداری از کارها، کمی پیشرفت کرده و به هدف خود نزدیک‌تر شوید. اگر در همان ابتدا با تصمیمی بزرگ شروع کنید و بخواهید کارهای سخت را یکباره و در زمانی کم انجام دهید، به احتمال زیاد پس از مدتی خسته شده و انگیزه خود را از دست می‌دهید.

به طور مثال اگر می‌خواهید سحرخیز شوید، هیچ‌وقت سعی نکنید یکباره ساعت ۵ صبح از خواب برخیزید. هر روز ۱۰ دقیقه آلارم ساعت خود را زودتر تنظیم کنید تا بعد از چند روز به زمان دلخواه‌تان برسید. به عنوان مثالی دیگر، فرض کنید هدف‌تان ورزش و تناسب اندام باشد. در این حالت می‌توانید با انجام حرکات ورزشی کوچک‌تر شروع کنید تا انگیزه خود را حفظ کنید. هر روز چند حرکت کوچک انجام دهید و روز بعد یا هفته بعد، چند حرکت دیگر به آن‌ها اضافه کنید. می‌توانید به مرور، زمان ورزش کردن را هم بیشتر کنید.

انگیزه برای ادامه زندگی
به خود پاداش دهید

۸. پاداش دادن به خود

یکی دیگر از روش‌های ایجاد انگیزه برای ادامه زندگی و رسیدن به اهداف، پاداش دادن به خود است. هرگز خود را مجبور به انجام کارهایی نکنید که هیچ لذتی از آن نمی‌برید؛ چراکه نتیجه‌ای غیر از ترک کار پس از مدتی کوتاه نخواهید گرفت. اما می‌توانید برای انجام آن‌ها، پاداشی برای خود تعیین کنید تا به دل‌خوشی آن، انگیزه و علاقه خود را از دست ندهید. به علاوه می‌توانید انجام کار را با امور مورد علاقه خود همراه کنید تا نتیجه بهتری بگیرید.

به طور مثال اگر از ورزش کردن یا پیاده روی لذت چندانی نمی‌برید، می‌توانید این کار را به همراه یک دوست انجام دهید، یا پادکست‌ها و آهنگ‌های مورد علاقه خود را گوش داده و اصلا متوجه گذر زمان نشوید. حتی می‌توانید خود را به نوشیدن اسموتی یا یک نوشیدنی گوارا پس از ورزش دعوت کنید.

۹. ارزیابی کردن عملکرد خود

تلاش کردن و نتیجه نگرفتن یکی از شایع‌ترین و البته مهم‌ترین عوامل نابود کردن انگیزه است. توصیه می‌کنیم عملکرد خود را ارزیابی کنید تا نقاط ضعف و قوت خود را دریابید. می‌توانید مراحل عملکرد خود را در دفترچه‌ای یادداشت کنید و هرازگاهی (در فواصل زمانی منظم) میزان پیشرفت یا پسرفت خود را مورد ارزیابی قرار دهید. اشراف بر نقاط ضعف می‌تواند کمک بسیاری در جبران خطاها و بهبود عملکرد داشته باشد. همچنین آگاهی بر پیشرفت‌ها و نقاط قوت، انگیزه شما را در مسیر اهداف حفظ می‌کند.

حمایت‌های اجتماعی

۱۰. توسعه دادن ارتباطات اجتماعی

انسان موجودی اجتماعی است و در صورتی که منزوی شده و ارتباطات خود را کم کند، دچار بی‌انگیزگی و افسردگی می‌شود. بنابراین بهتر است با تقویت روابط اجتماعی خود، ارتباط بهتر و بیشتری با اطرافیان برقرار کنید. می‌توانید در کلاس‌های مورد علاقه خود ثبت نام کنید، در میهمانی‌های دوستانه شرکت کنید، خودتان میهمانی‌هایی ترتیب داده و دوستان را دعوت کنید و از این قبیل کارها که می‌تواند ارتباط با جامعه را گسترش داده و شادی و دل‌خوشی‌‌های‌تان را بیشتر کند.

انگیزه برای ادامه زندگی
از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید

۱۱. استفاده کردن از شبکه‌ های اجتماعی

یکی از ابزار موثر در حفظ انگیزه، شبکه‌های اجتماعی هستند؛ چراکه ارتباطات انسان را گسترده‌تر کرده و منجر به شادی او می‌شوند. به علاوه، می‌توانند موجب تشویق افراد به انجام برخی کارها شوند. به طوری که دانشمندان در سال ۲۰۱۷ میلادی کشف کردند انجام برخی کارها در شبکه‌های اجتماعی مسری است. به طور مثال اگر کسی ورزش می‌کند و تصاویری از آن را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارد، شما هم به ورزش کردن تشویق می‌شوید.

حضور در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند افراد را مسئولیت‌پذیرتر هم بکند. در واقع اگر شما از اهداف و مراحل کارتان در شبکه‌های اجتماعی صحبتی می‌کنید یا تصویری به اشتراک می‌گذارید، سعی می‌کنید حتما تصمیم‌تان را ادامه داده و به هدف خود برسید. تشویق دوستان و اطرافیان هم موجب ایجاد انگیزه برای ادامه دادن و تسلیم نشدن خواهد شد.

۱۲.  همراه شدن با یک دوست

یکی از روش‌هایی که به خوبی امتحان خود را پس داده و می‌تواند در ایجاد انگیزه برای ادامه زندگی و انجام بهتر کارها موثر باشد، همراهی با دوستی صمیمی است. می‌توانید برای حفظ انگیزه خود، کارها را به همراه دوست‌تان انجام دهید. به طور مثال اگر انگیزه‌ای برای ورزش کردن ندارید، زمان‌بندی رفتن به باشگاه را با دوست‌تان هماهنگ کرده و با هم به باشگاه بروید.

می‌توانید کارهای مهم‌تر را هم به این صورت، با انگیزه و اشتیاق بیشتری انجام دهید. مثلا اگر پروژه‌ای در دست دارید، اما حوصله و انگیزه‌ای برای انجام آن ندارید، با دوست خود تماس بگیرید و با یکدیگر قراری بگذارید. حتی اگر پروژه‌های متفاوتی دارید، می‌توانید در کنار هم حضور داشته باشید اما هر کدام به کار خود مشغول شوید.

ابزارها

۱۳. گوش دادن به موسیقی

این مورد شاید کمی با دانسته‌های ما تناقض داشته باشد؛ اما طبق تحقیقی که در سال ۲۰۱۷ انجام شد، افرادی که موسیقی گوش می‌دهند شادتر و مشتاق‌تر هستند. به عبارتی گوش دادن به موسیقی در حین انجام کار، می‌تواند انگیزه شما را حفظ کند. به عنوانی مثالی که شاید همگی تجربه کرده باشیم، گوش دادن به آهنگ‌های مورد علاقه در هنگام ورزش کردن، علاقه و انگیزه ورزش کردن را چندین برابر بیشتر می‌کند. بنابراین تاثیر موسیقی بر مغز را نادیده نگیرید!

انگیزه برای ادامه زندگی
جملات انگیزشی بخوانید یا سخنرانی‌های انگیزشی تماشا کنید

۱۴. خوردن قرص‌ انگیزه!

خواندن جملات انگیزشی و دیدن فیلم‌های الهام‌بخش می‌تواند مانند قرصی انگیزشی عمل کرده و خیلی سریع انگیزه شما را افزایش دهد. تماشای فیلم‌هایی مانند صحنه‌های سخنرانی بازیگرانی بزرگ، هنگام حرف زدن در مورد مشکلاتی که پشت سر گذاشته و به مرحله دریافت جایزه اسکار رسیده‌اند، احتمالا انگیزه‌ای مضاعف در شروع تلاش برای رسیدن به اهداف‌ ایجاد می‌کند.

اما باید بگوییم خواندن چنین جملاتی یا تماشای فیلمی چند دقیقه‌ای تنها به اندازه ۲۰ ثانیه تاثیر دارد. همانطور که گفتیم، این روش‌ها همانند قانون ۲۰ ثانیه عمل می‌کنند. البته همین اندازه هم کافی است تا جرقه‌ای برای آغاز کار باشد. بنابراین می‌توانید سخنرانی‌های استیو جابز، جی‌کی رولینگ نویسنده کتاب هری پاتر، سخنرانی‌های TED و … را تماشا کنید و یا جملات انگیزشی کوتاه را بخوانید.

۱۵. استفاده از تایمر

یکی دیگر از ابزارهای ایجاد انگیزه، استفاده از تایمر است. تایمر ساعت را به مدت ۳۰ دقیقه تنظیم کنید و کاری را که از انجام آن اجتناب می‌‌کردید، شروع کنید. همه مزاحم‌ها را حذف کنید تا حواستان پرت نشود و زمان را از دست ندهید. در ابتدا بهتر است زمان ۳۰ دقیقه را امتحان کنید. سپس با توجه به شرایط و هدفی که دارید، کم کم زمان را افزایش دهید. با استفاده از این روش خواهید دید تمام مدت ۳۰ دقیقه را کاملا روی کار خود تمرکز می‌کنید تا در این مدت کم، کارتان را به بهترین شکل به اتمام برسانید.

پس از ۳۰ دقیقه می‌توانید دقایقی به خود استراحت بدهید، نوشیدنی میل کنید، چیزی بخورید و یا بدن خود را کشش دهید و سپس دوباره ادامه دهید. مدت استراحت می‌تواند ۵ تا ۱۰ دقیقه باشد.

 

سخن پایانی

داشتن انگیزه برای ادامه زندگی و دستیابی به اهداف، از ضروری‌ترین نیازهای هر انسانی است. با شروع تمرینات مذکور می‌توانید با حفظ انگیزه به تلاش خود ادامه داده و اهداف خود را محقق کنید. البته باید به یاد داشته باشید نه این روش‌ها و نه روش‌های متعدد دیگری که می‌شناسید، نمی‌توانند در عرض یک روز یا حتی یک هفته شما را به حالت ایده‌آل برسانند. صبر و استقامت نیاز است. در هر حال برای ایجاد و حفظ انگیزه می‌توانید از این مطلب و همچنین از مطلب «روانشناسی ایجاد انگیزه» استفاده کنید.

فراموش نکنید که تیم انگیزه منتظر نظرات و پیشنهادات ارزشمند شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 تعداد نظرات
پریدن به بالا