تفاوت انگیزه با هدف در چیست؟

تفاوت انگیزه با هدف

انگیزه و هدف هر دو مفهومی متفاوت هستند. اما اغلب ما آن‌ها را به جای یکدیگر استفاده کرده و متوجه تفاوت انگیزه با هدف نیستیم. در صورتی که ممکن است دو نفر یک هدف را دنبال کنند، اما هر کدام انگیزه‌های مختلفی برای آن‌ داشته باشند. با این توضیحات، بیایید نگاهی عمیق‌تر به تفاوت انگیزه و هدف داشته باشیم.

 

هدف چیست؟

هدف به معنای مقصدی است که برای آینده دور یا نزدیک خود در نظر گرفته‌ایم و برای رسیدن به آن تلاش می‌کنیم. عوامل درونی یا بیرونی نمی‌توانند به سادگی این اهداف را از بین ببرند. چراکه هدف نوعی سبک زندگی است. در واقع انسان هدفمند، زندگی خود را در جهت هدف خود قرار می‌دهد و سعی می‌کند سایر عوامل نیز هم‌راستا با هدفش باشند. هدف امری بیرونی است و ما در خارج از ذهن و تخیلات خود به دنبال آن هستیم.

تفاوت انگیزه با هدف

انگیزه چیست؟

انگیزه یکی از عواملی است که فرد را در مسیر اهداف خود نگه می‌دارد. انگیزه نوعی شور و اشتیاق برای انجام دادن کاری است و می‌تواند تحت تأثیر عوامل بیرونی یا درونی از بین رفته یا افزایش یابد. انگیزه‌های ما درونی یا بیرونی هستند و ما به این احساس برای رسیدن به اهداف و حتی ادامه زندگی نیاز داریم. انگیزه‌های، درونی تحت تأثیر نظرات اطرافیان نیست، اما انگیزه‌های بیرونی کاملاً تحت تأثیر نوع نگاه دیگران شکل می‌گیرند. به طور مثال اگر برای تنبیه نشدن، به موقع در محل کار حاضر می‌شوید، انگیزه شما بیرونی است.

تفاوت انگیزه با هدف

تفاوت انگیزه با هدف در چیست؟

ویکتور فرانکل (Victor E. Frankl) در کتاب «انسان در جستجوی معنا» نوشته است: «زندگی هرگز غیرقابل تحمل نیست، مگر اینکه هدف یا معنایی برای زندگی نداشته باشید». اغلب اوقات شرایط و احساساتی که داریم، میزان تمایل‌ ما به عمل را تعیین می‌کنند و در صورتی که هیچ انگیزه‌ای برای شروع نداشته باشیم، به دنبال یافتن عاملی بیرونی برای افزایش آن می‌گردیم؛ مثلاً خواندن کتابی انگیزشی، جملاتی انگیزشی برای موفقیت، داشتن رابطه دوستی موفق و … هر کدام می‌توانند به نوعی موجب افزایش انگیزه شوند.

همان‌طور که عوامل بیرونی می‌توانند انگیزه را افزایش دهند، می‌توانند موجب از بین رفتن آن نیز شوند. در مورد تصمیمات ۳ سال پیش خود که راه به جایی نبرده‌اند، فکر کنید؛ شاید برخی از آن‌ها را اصلاً به یاد نیاورید. زیرا انگیزه‌ای که برای انجام آن‌ها داشتید، تحت تأثیر شرایط از بین رفته و در نتیجه تصمیم شما را نیز تغییر داده است. در صورتی که اگر این تصمیمات، هدف شما بودند، هرگز به این راحتی فراموش نمی‌شدند؛ چراکه فرد هدفمند، به دنبال ایجاد عادات پایدار در خود است و تصمیمات او تحت تأثیر احساسات بیرونی یا درونی نیستند. در واقع انگیزه محدود به زمان و مکانی خاص است، اما هدف جامع بوده و آینده‌ای است که یک شکست یا نا امیدی نمی‌تواند آن را از بین ببرد.

وقتی شکست، مسیر اهداف‌ ما را ناهموار می‌کند و احساسات، کنترل اعمال را به دست می‌گیرند، انگیزه می‌تواند ناهمواری‌ها را هموارتر کرده و فرمان زندگی را دوباره به دست‌مان دهد.

حرف آخر

در این مطلب تفاوت انگیزه با هدف را با یکدیگر بررسی کرده و گفتیم هدف، وضعیتی است که قصد داریم در آینده به آن برسیم، اما انگیزه محدود به زمان، مکان و شرایطی خاص است. انگیزه یک مورد از چندین عاملی است که در مسیر هدف کمک‌مان می‌کنند. با این حال نمی‌توان انگیزه و هدف را جدای از یکدیگر دانست. هدف‌گذاری و هدفمند بودن، نیازمند به داشتن انگیزه، شور و اشتیاق است. در همین راستا می‌توانید با ۱۷ روش کاربردی برای هدف گذاری در زندگی، در سایت انگیزه آشنا شوید.

شما از چه روش‌های برای بالا بردن انگیزه خود استفاده می‌کنید؟ فراموش نکنید نظرات و پیشنهادات خود را با ما و سایر همراهان انگیزه به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 تعداد نظرات
پریدن به بالا