انواع کاکتوس های گلدار؛ معرفی و شرایط نگهداری

انگیزه – گیاهان و حیوانات –  گیاه کاکتوس در میان مردم بسیار شناخته شده و محبوب است. این گیاه بسیار متنوع بوده و گونه‌های مختلفی دارد. در بین گل‌های آپارتمانی کاکتوس زیبایی خاصی داشته و در عین حال به مراقبت و نگهداری زیادی نیاز ندارد. بعضی از انواع کاکتوس در فصل‌های خاصی گل می‌دهند و زیبایی کاکتوس در این فصول از سال دوچندان می‌شود. در این مطلب به معرفی و بررسی چند کاکتوس گلدار خواهیم پرداخت.

 

انواع کاکتوس های گلدار

در زیر معروف‌ترین و زیباترین انواع کاکتوس‌های گلدار معرفی شده و نکاتی کلیدی در مورد هر کاکتوس به صورت اختصاصی بیان شده است.

۱. کاکتوس آپونتیا یا زبان مادر شوهر

این نوع از کاکتوس جزو گروه کاکتوس‌های بیابانی قرار دارد. از نظر قیمت از دسته کاکتوس‌های ارزان قیمت است. لازم به ذکر است که زمان گل دادن این کاکتوس طولانی نیست، اما پس از چند سال نگهداری می‌توانید گل‌های زیبای این کاکتوس را مشاهده کنید.

کاکتوس آپونتیا


۲. کاکتوس نئوبسیا

این نوع از کاکتوس به اسامی کاکتوس توپی، بالشتک میسوری یا کاکتوس خامه‌ای نیز مشهور است. کاکتوس نئوبسیا در دما‌های پایین نیز مقاومت بالایی دارد. شکوفه‌های دلنشین کاکتوس نئوبسیا، از اواسط‌ ماه فروردین تا خرداد رشد می‌کنند. رنگ‌های گل این کاکتوس زرد و سبز است.

کاکتوس نئوبسیا


۳. کاکتوس انگشتی یا دم موشی

یکی دیگر از انواع کاکتوس‌ های گلدار، کاکتوس انگشتی یا دم موشی یا ماری است. این نوع کاکتوس از معدود کاکتوس‌هایی است که خار‌های نرم و بدون آزاری دارد. بهترین مکان جهت مراقبت و نگهداری از کاکتوس دم موشی، مقابل نور آفتاب است. گل‌های این کاکتوس زیبا در پایان فصل بهار یا در ابتدای فصل تابستان رشد کرده و زیبایی این گل را دو چندان می‌سازد.

 کاکتوس انگشتی

۴. کاکتوس کوریفانتا

برخی از افراد کاکتوس کوریفانتا را در زیر شاخه مامیلاری‌ها قرار می‌دهند. شکل ظاهری این کاکتوس زیبا، ساقه کروی، تخم مرغی شکل یا استوانه‌ای کوتاه با ارتفاع حدود ۱۰ سانتی متر است. کاکتوس کوریفانتا، در ابتدای فصل بهار تا اواسط فصل پاییز رشد می‌کند. گل‌های دلنشین این کاکتوس بسیار زیبا و به رنگ قرمز، زرد طلایی، ارغوانی و سفید است که می‌توان آن‌ها را در نیمه اول سال مشاهده کرد. کاکتوس کوریفانتا را می‌توان به سادگی در آپارتمان و گلخانه پرورش داد و از زیبایی آن لذت برد.

کاکتوس کوریفانتا


۵. کاکتوس اچینو پسیس اکسیگونا

کاکتوس اچینو پسیس اکسیگونا، یکی از انواع کاکتوس های گلدار و همین‌طور فراوان‌ترین کاکتوس‌ها در سطح جهان است. این کاکتوس زیبا دارای گل‌های بسیار خاصی است که در اواخر بهار شروع به گل دادن می‌کنند و در تمام فصل تابستان این گل دادن ادامه دارد. اکثر این گل‌ها در شب باز می‌شوند. عمر گل‌های کاکتوس اچینو پسیس اکسیگونا، بسیار کم بوده و حداکثر به مدت یک روز ماندگاری دارند. گل‌های کاکتوس اچینو پسیس اکسیگونا به رنگ‌های سفید، نارنجی، صورتی، بنفش و سرخ است. پس از خشک شدن، گل به میوه‌های سبز رنگ و تیغ داری تبدیل می‌شود که داخل آن‌ها بذر این گیاه جای دارد و جهت تکثیر از آنها استفاده می‌شود.

کاکتوس اچینو پسیس اکسیگونا


۶. کاکتوس سرئوس

ارتفاع گونه‌های کاکتوس سرئوس به طور متوسط در حدود ۷۰ سانتی متر است. گونه‌های گوناگون کاکتوس سرئوس دارای بلور‌های برجسته‌ای در قسمت سطح و خار‌های تیز در سرتا سر آن است. ساقه ستونی کاکتوس سرئوس شش تا هشت پهلو است. سرئوس‌ها در زمستان نیاز به هوای گرم در حدود دمای ۱۵ تا ۱۷ درجه دارند.

کاکتوس سرئوس


۷. کاکتوس اکینو سرئوس پکتیناتوس

کاکتوس اکینو سرئوس پکتیناتوس، یکی دیگر از انواع کاکتوس های گلدار بوده که دارای ساقه استوانه‌ای شکل با شیار‌های طولی و نقاط برجسته است. کاکتوس اکینو دارای گل‌های قرمز رنگ و صورتی رنگ بسیار زیبایی است که در اطراف و پهلوی ساقه روی شاخه فرعی آن شروع به رشد کردن می‌کند. خاک گلدان‌های دارای کاکتوس اکینو سرئوس پکتیناتوس، می‌بایست دارای میزان زیادی ریگ و شن و ماسه باشد تا این گیاه بتواند رشد مناسبی داشته باشد.

کاکتوس اکینو سرئوس پکتیناتوس


۸. کاکتوس مامیلاریا هانیانا

یکی دیگر از انواع کاکتوس های گلدار، کاکتوس مامیلاریا هانیاناست که ظاهری با تیغ‌هایی سفید و مویی شکل دارد و در آن گل‌هایی به رنگ صورتی یا بنفش رشد می‌کند؛ از این رو به این کاکتوس بانوی پیر نیز گفته می‌شود. میزان دمای مساعد برای رشد کاکتوس مامیلاریا حدود ۲۱ تا ۲۳ درجه سانتی گراد است. این گیاه در نیمه اول سال، هنگامی که خاک گلدان خشک باشد به آبیاری مناسب نیازمند است. ولی در فصل زمستان می‌توانید فواصل آبیاری را بیشتر کنید. برای رشد بهتر این کاکتوس گلدان آن را در مکانی خنک قرار دهید.

کاکتوس مامیلاریا هانیانا


۹. کاکتوس ژیمینو کالسیوم

کاکتوس ژیمینو کالسیوم، کروی شکل بوده و ارتفاع تقریبا کمی دارد. گل این کاکتوس دارای رنگ‌های مختلفی از جمله سفید، سرخ و بنفش است.

کاکتوس ژیمینو کالسیوم


۱۰. کاکتوس اریوکارپوس

کاکتوس اریوکارپوس از دیگر انواع کاکتوس‌ های گلدار پرطرفدار و زینتی است. کاکتوس اریوکارپوس دارای گل‌های رنگی و زیبا به رنگ بنفش و یاسی است که زیبایی خاصی را به این کاکتوس می‌بخشند.

 کاکتوس اریوکارپوس

اگر شما نیز تجربه ای درباره پرورش کاکتوس دارید یا اینکه اسامی دیگری از کاکتوس های گلدار را می‌شناسید، نظرات و تجربیات خود را با ما و سایر کاربران انگیزه در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 تعداد نظرات
پریدن به بالا