بسته

گل های مخصوص تراس

گل‌ های مخصوص تراس

انگیزه – گیاهان و حیوانات – امروزه با رشد روز افزون زندگی شهری و رشد جمعیت خبری از خانه‌های بزرگ و ویلایی نیست؛ اما زندگی در خانه‌های کوچک کاشانه‌ای و نداشتن حیاط و باغچه‌های زیبا به این معنا نیست که باید برای تمام عمر خود را از نعمت پرورش گل و گیاه و داشتن باغچه‌ای زیبا با گل های مختلف محروم سازیم. برای داشتن باغچه‌ای اختصاصی در آپارتمانتان از همین حالا آستین‌هایتان را بالا بزنید و تراس خانه خود را به یک باغچه‌ای انباشته از گل‌های متنوع و درختچه‌های همیشه سبز، مبدل کنید. باور کنید که اصلاً مهم نیست که متراژ تراس آپارتمان شما چقدر است، نورگیری زیادی دارد یا نورگیر آن کم است؟ با داشتن اطلاعات کافی درباره گیاهان و گل‌ های مخصوص تراس، حتی در کوچک‌ترین تراس جهان نیز خواهید توانست یک باغچه رنگارنگ برای خودتان دست و پا کنید.

شمعدانی، اطلسی، یاس رونده، نارنج، زیتون، نخل زینتی، پاپیتال از جمله گل های مناسب برای پرورش و نگهداری در تراس منزل هستند.

 

گل های مخصوص تراس

۱. گل شمعدانی

یکی از گل های بسیار نور دوست، گل شمعدانی است. برای انتخاب مکانی برای قرار دادن گلدان شمعدانی خود می‌توانید گلدان‌ها را با آویز مخصوص از طناب و یا گلدان‌های آویزدار در بالکن منزل خود بگذارید یا از کنار تراس یا درون محیط تراس، برای قرار دادن گلدان استفاده نمایید.

شمعدانی


۲. گل اطلسی

وقتی حرف از گل های مخصوص تراس است، نام گل اطلسی هم به میان می‌آید. جالب است بدانید این گل از خانواده و زیرشاخه‌های سیب زمینیان است. اگر به دنبال گل‌هایی با بوی دل‌نشین هستید، گل‌های اطلسی ایران عطر دلپپذیری دارند و به دلیل داشتن این ویژگی منحصر به فرد این گل طرفداران بسیار زیادی دارد. گل های اطلسی تنوع بسیار زیادی دارند. این گل در انواع رنگ‌های بنفش، سفید، قرمز یا مخلوطی از دو رنگ قابل مشاهده است. اطلسی‌ها انواع گوناگونی دارند و در چهار نوع مختلف گل درشت، چین‌دار، پرپر و پرگل در گلخانه‌ها دیده می‌شود. در صورت داشتن اطلسی در تراس منزل خود تا حد زیادی بر زیبایی و نشاط محیط زندگی خود اضافه خواهید کرد.

اطلسی


۳. گل یاس رونده

این گل نیز از محبوبیت خاصی در بین مردم برخوردار است. در صورتی که گلدان یاس خود را در کنار پنجره خانه یا پنجره تراس قرار دهید، یک گیاه خانگی بی‌نظیر خواهید داشت. گل یاس نیز مانند گل اطلسی دارای بویی بسیار خوش است. این گیاه گلبرگ‌های بسیار خوشبویی دارد که به حد زیادی رایحه و عطر و بوی دلربای خود را در فضای منزل پخش می‌کند و محیطی سرشار از نشاط و آرامش را برای اعضای خانواده به ارمغان خواهد آورد. گل یاس به نور مستقیم خورشید در اندازه زیاد نیازمند هستید. برای رشد بهتر این گیاه علاوه بر نور کافی به فضای تقریباً بزرگ برای پرورش و نیز یک داربست برای حمایت از گل یاس خود نیاز دارید.

یاس رونده


۴. گل کاغذی

گل کاغذی از گل های ویژه و خاص تراس است که در بین خانم‌ها طرفداران بسیار زیادی دارد. لازم به ذکر است امکان کاشت و پرورش این گل در فضای باز، به عنوان یک درختچه رونده و رو به رشد وجود دارد. نیاز آبی گل کاغذی بسیار پایین است ولی به نور زیاد خورشید نیازمند است.

گل کاغذی


۵. گل محبوبه شب

اگر به دنبال گلی هستید که در تمام فصول سال حالت خود را حفظ کند و همواره گل بدهد، این گل انتخاب مناسبی است. گل محبوبه شب جزو گروه گل‌های همیشه سبز است. این گل هماهنگی زیادی با هوای گرمسیری دارد. اگر گل محبوبه شب را در گلدان بکارید و بر روی تراس خانه خود قرار دهید، در تمام طول سال از گل دادن این گیاه لذت خواهید برد. شهرت این گل به دلیل بوی دل‌نشین گلبرگ‌های آن در زمان شب است و علت نام‌گذاری آن نیز همین است. افراد با استشمام بوی این گل، به دوران گذشته خود سفر خواهند کرد.

گل محبوبه شب


۶. گل داوودی

این گل نقش پررنگی در فرهنگ ما دارد. گل داوودی یکی از گیاهان بادوام و بسیار مقاوم در مقابل شرایط محیطی متنوع است. قرار دادن گل داوودی در تراس روشی آسان برای تنوع بخشیدن به فضای منزل است. جالب است بدانید گل داوودی گل ملی کشور ژاپن محسوب می‌شود. این گل‌دارای بالغ بر ۲۰۰ نوع و گونه شناخته شده است.

گل داوودی


۷. گل تاج خروس

نام این گل بسیار عجیب و غریب است. گل تاج خروس یکی از گیاهان برای زینت بخشیدن به فضای خانه است. جالب است بدانید این گل خاصیت درمانی زیادی دارد. به عنوان مثال دانه‌های این گل برای کاهش کلسترول خون و پیشگیری از انسداد عروق بسیار مؤثر است. گلبرگ‌های این گیاه به حالت قرمز مخملی هستند و ظاهر تراس منزل شما را زیباتر می‌سازد.

گل تاج خروس


۸. گل بگونیا

گل بگونیا جزو گیاهان چند ساله است که در تمام طول سال، همیشه سبز است. این گل در دو گونه ریشه افشان دارای برگ و گونه گل‌دار شناخته می‌شود. گونه گل‌دار این گیاه، به سه دسته بگونیای غده‌ای، بگونیا لورن و بگونیا الاتیور دسته بندی می‌شود. این گل در گرمای میانگین بین ۱۲ تا ۲۱ درجه سانتی‌گراد می‌تواند رشد مطلوبی داشته باشد، از این رو این گل زیبا یکی از گل‌ های مخصوص تراس به محسوب می‌شود.

بگونیا


۹. گل بنفشه معطر

گل بنفشه معطر در اصل یک گیاه وحشی و خودرو است. گلبرگ‌های گل بنفشه معطر در فصل بهار به رنگ بنفش پررنگ و همراه با عطری دل‌نشین شکوفا می‌شوند. برای تکثیر گل بنفشه می‌توان از راه‌های مختلفی مانند کاشت نهال و بذر اقدام کرد. گل‌های بنفشه معطر بوی بسیار خاصی دارند. پس لازم است این گل را نیز در بین گل‌های تراس خود قرار دهید.

گل بنفشه معطر

 

درختچه‌های همیشه سبز

علاوه بر گل های نام‌برده شده در قسمت قبل، می‌توانید از درختچه‌های همیشه سبز نیز برای زیبایی بخشیدن به تراس خود استفاده کنید. در ادامه تعدادی از این درختچه‌ها را معرفی می‌کنیم.

درختچه های زینتی

۱- ددرختچه نارنج

درخت نارنج یکی از درختچه‌هایی است که در طول سال همیشه سبز است. عطر شکوفه‌های این درختچه در فصل بهار، سبب می‌شود فضای منزل معطر شود. درختچه نارنج می‌تواند تا حد زیادی سرمای هوا را تحمل ‌کند اما پیشنهاد می‌کنیم در شهرهایی که دما به زیر صفر می‌رسد، شاخ و برگ‌های جوان این درختچه را با نایلون بپوشانید.

۲- درختچه زیتون

درختچه‌های زیتون نیز مانند درختچه‌های نارنج، همیشه سبز هستند و اگر آن‌ها را در گلدان بکارید و در تراس خود قرار دهید، به عنوان درختچه‌ای همیشه سبز و دل‌نشین، بدون مراقبت و نگهداری ویژه، تراس شما را پر از شور و نشاط می‌کنند. نقطه قوت درختچه زیتون در ‌این است که نیاز خاصی به مراقبت و آبیاری زیادی ندارد و در برابر تغییرات جوی مقاوم است.

۳- درختچه پیراکانتا

یکی دیگر از گل های زیبایی که می‌توانید بر روی تراس خود آن را پرورش دهید و از داشتن آن لذت ببرید، درختچه پیراکانتا است که در تمام طول سال سبز است. شاخصه اصلی این گیاه داشتن شاخه‌های تیز و تیغ‌دار است و با هرس کردن شاخه‌های اضافی این درختچه می‌توانید به آن فرم زیبایی بدهید.

۴- درختچه فونیکس یا نخل تزئینی

این درختچه نیز، انتخاب بسیار مناسبی جهت کاشت و پرورش در بالکن منزل است و به دلیل مقاومتی که در مقابل تغییرات سخت جوی محیط دارد، به آسودگی می‌توان از آن مراقبت کرد. تنها نکته‌ای که باید به آن دقت داشته باشید این است که درختچه نخل زینتی برای حفظ زندگی خود، در تابستان به تهویه خوب و در زمستان به دمای ۱۰-۵ درجه سانتی‌گراد نیاز دارد.

۵- درختچه یوکا

یوکا نیز از جمله درختچه‌های پرطرفدار جهت کاشت و پرورش در تراس است. قسمت پایین ساقه این درختچه، دارای غده‌ای حاوی مواد غذایی است. این غده سبب می‌شود یوکا در برابر گرسنگی و تشنگی بسیار مقاوم باشد. از طرفی دیگر این گل فضای زیادی را اشغال نمی‌کند؛ بنابراین برای نگهداری در تراس‌های کوچک نیز مناسب است‎.‎‏

 

گل های رونده

از جمله گل های رونده‌ای که برای کاشت در تراس مناسب هستند و با رشد آن‌ها یک دیوار سبز بر روی تراس خود خواهید داشت، می‌توان به پاپیتال، عشقه و موچسب اشاره کرد. گل های رونده می‌توانند سایبانی مناسب برای ایجاد یک فضای خنک و با نشاط در تراس شما ایجاد کرده و امکان کاشت دیگر گل‌ها را نیز برایتان فراهم کند.

 

شرایط نگهداری از گل های مخصوص تراس

گل‌ها و گیاهانی که قصد دارید در تراس خانه خود بکارید و از آن نگهداری کنید، لازم است توانایی تحمل بعضی از شرایط محیطی را داشته باشند. از جمله:

۱- تحمل گرمای زیاد

گیاهان واقع در محیط تراس، علاوه بر اینکه می‌بایست گرمای بسیار زیاد ناشی از نور مستقیم خورشید به خصوص در فصل تابستان را تحمل کنند، باید توانایی تحمل گرمای خروجی از درون خانه را نیز داشته باشند.

۲- تحمل گرد و غبار و آلودگی

در بالکن‌هایی که رو به روی کوچه یا خیابان واقع شده‌اند، باید گیاهانی که در تراس خود نگه می‌دارید، مقاوم به گرد و غبار و آلودگی هوا باشند.

۳- گیاهان نور پسند

این شاخصه به خصوص در تراس‌های جنوبی قابل توجه است؛ زیرا تراس‌های جنوبی نورگیر کم‌تری دارند و این ویژگی باید با نیاز گیاه به گیاه هماهنگ باشد.

نکته آخر این که دقت کنید از گلدان‌های لعابی و سفالی برای نگهداری گیاهان در تراس استفاده کنید، زیرا این گلدان‌ها، در برابر سرما و گرما مقاوم‌ترند و به خوبی از گیاه حمایت می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 تعداد نظرات
پریدن به بالا