راهنمای انتخاب و مراقبت از سگ های خانگی

سگ های خانگی

سگ، حیوانی از خانواده گرگ سانان و پستانداران است که به دست انسان اهلی شده است. سگ ها از متنوع ترین جانوران جهان شناخته شده اند و نقش مهمی در جوامع انسانی ایفا می کنند. از آن ها برای شکار، گله داری، بارکشی، محافظت، کمک به پلیس ، همراهی و همدمی و کمک به اشخاص استفاده می کنند. آنها بسیار فداکار و مهربان هستند.

سگ ها شامل صد ها نژاد متفاوت هستند. انسان با دستکاری در نژاد سگ ها، به اصطلاح (اصلاح نژادی)، باعث ایجاد نژادهای متفاوتی از سگ ها شده است. سگ های اهلی همانند دیگر خویشاوندان سگ سان خود مثل روباه، شغال، گرگ و دینگو که از رده گوشتخواران هستند. اینکه بتوانید سگی انتخاب کنید که با سبک زندگی شما سازگار باشد، بسیار پر اهمیت است. اگر فردی پر تلاش و فعال هستید، پس بهتر است تا سگی پر جنب و جوش را انتخاب کنید. البته تمامی توله سگ ها پر جنب و جوش هستند. در مورد محیط خانگی برای حیوان باید فضایی برای دویدن و بازی کردن فراهم کنید. بعضی از سگ ها کاملا برای بازی در یک آپارتمان کوچک راحت هستند، اما بعضی دیگر به فضای آپارتمانی و خانه های نقلی امروزی عادت ندارند. در ادامه به نمونه‌هایی از سگ های خانگی که می‌توانید در منازل کوچک خود نگهداری کنید اشاره خواهیم کرد.

 

انواع سگ های خانگی

گلدن رتریور

گلدن رتریورها سگ های پر انرژی و خونگرمی هستند که دوست دارند همیشه در کنار انسان ها باشند و با انسان ها در هر سنی کنار می آیند. آنها جزو محبوب ترین نژاد های سگ در امریکا هستند. اغلب زنانی که حیوانات خانگی دارند این سگ ها را به سرپرستی قبول می کنند. آنها از نظر جسمی پوششی بلند و باشکوه دارند که برای سالم ماندن به شانه کردن مداوم و کوتاهی موی آن ها نیاز است. رتریورها، می توانند ساعت ها در پارک بازی کنند و عاشق همراهی کردن صاحب خود در هنگام پیاده روی هستند.

ورکشایر تریر

ورکشایر تریرها سگ های کوچک و بازیگوش و شجاعی هستند. این مدل سگ عاشق نوازش کردن است. ورکشایر، در خانه بسیار فعال است و عاشق پیاده روی روزانه است. این سگ به سرما بسیار حساس بوده و دچار سرماخوردگی می شود.

جک راسل تریر

از بسیاری از سگ های دیگر جثه ای کوچکتر دارد. این سگ ها دقیق، مصمم، باهوش، بسیار بغلی و پر جنب و جوش هستند. تمرین های فیزیکی، آنها را سر شوق می آورد. آنها معمولا با آدمها صمیمی هستند اما نسبت به سگ های دیگر ممکن است حس پرخاشگرانه نشان دهند.

شیتزو

شیتزو، کوچک و شاد بوده و با همه دوست می شود. این سگ به گرما حساس بوده، با حیوانات دیگر رفتار مناسبی دارد و به خوبی دوست می شود. این سگ نمونه ای بسیار خوب از سگ های خانگی است که برای نگهداری در منزل مناسب است.

 

پامرانین

پامرانین ها شخصیتی باهوش و شاداب دارند. آنها دوست دارند تا افراد جدید را ملاقات کنند و با حیوانات دیگر رابطه ی خوبی برقرار کنند. پامرانین ها انرژی زیادی برای پیاده روی دارند و از آن لذت می برند. آن ها به مدت طولانی میدوند و سرشان را با غرور بالا نگه می دارند. پامرانین ها سرگرمی خوبی برای افراد مسنی که توان آموزش دادن ندارند است و با محیط آپارتمانی میانه ی خوبی  دارند.

باکسرها

باکسرها یک نژاد پر تکاپو و غیر قابل کنترل در بین سگ های خانگی هستند. که ارتباط بسیار خوبی با بچه ها و گربه ها دارند. آنها در خانه می توانند کارهای زیادی انجام دهند و تمام توجه را به خود جلب کنند. این نژاد در زمان پا به سن گذاشتن، تمایل به آرامش دارد و زمان استراحت شما، او هم رعایت کرده و سرو صدا نمی کند. آنها بهترین نژاد برای مراقبت از زنان هستند و از صاحبان خود دفاع می کنند. باکسرها به خاطر شخصیت احمقانه ی خود معروف هستند.

شیبا اینو

این حیوان از نهمین نژاد برتر سگ‌ها است. این سگ ها مستقل و باهوش هستند و تا حدی به گربه ها شباهت دارند. این حیوان بسیار سریع بوده و علاقه زیادی نسبت به شکار کردن دارد و تا وقتی که قلاده او را از دستان خود رها نکرده اید می توانید اطمینان داشته باشید که همپای شما قدم می زند. شیباها عموما سگ های تمیزی هستند. در آپارتمان با صاحبان خود بازی می کنند و کار بدی انجام نداده و به خوبی رفتار می کنند.

پودل

این نوع سگ با ظاهر متمایز خود، ریزش پشم و مو ندارد. این نوع از سگ های خانگی از لحاظ نوع به سه دسته تقسیم می شوند:

پودل عروسکی، پودل مینیاتوری و پودل استاندارد

آنها سگ های بازیگوش و سرزنده ای هستند. اگر مشکلات آلرژی مانع از نگهداری حیوانات در منزلتان می شود این نوع سگ گزینه ای مناسب برای نگهداری است. پودل ها نسبت به موقعیت های استرس زا می توانند حساس شوند. این در حالی است که با صاحبان خود و مردمی که مورد اعتمادشان هستند می توانند مهربان باشند. اگر به خوبی اجتماعی بار نیایند می توانند در مقابل غریبه ها از کوره در بروند.

 

سگ خانگی پودل

مالتز

این نوع از سگ های خانگی، سگی خونگرم و مردمی است و پشمشان شبیه مو است که دچار ریزش نمی شود. اما در کل برای جلوگیری از گوریدگی موها، به شانه زدن مرتب نیازمند هستند. آنها به شدت مهربان هستند و نباید در خانه ای باشند که تنها بمانند. اضطراب جدایی در این سگ ها ممکن است به مشکلی جدی تبدیل شود. مالتزها نترس و پر سروصدا هستند و زمانیکه کسی وارد خانه شما می شود، شروع به پارس کردن می کنند.

چاینیز کرستد

به سختی می توانید بر بدن این سگ ها مو و یا پشمی پیدا کنید. به همین علت ممکن است همانند آدم ها آفتاب سوخته شوند و به مراقبت در برابر خورشید نیاز داشته باشند. این سگ ها جزو دسته سگ های بغلی هستند. آن ها به شدت وفادار و عاشق هستند.

پیچون فرایزر

این سگ پشمالو در گروه سگ های خانگی عروسکی قرار دارد. یک سگ اجتماعی است؛ بطوری که به سادگی به صاحب خود علاقه مند می شود و با کودکان هم رابطه خوبی دارد. این نژاد از سگ برای کسانی که دچار آلرژی هستند گزینه ای مناسب است به طوریکه اگر موهای آن ها بریزد، موها در لایه های زیرین گیر کرده و فقط با برس کشیدن خارج شده و روی زمین نمی ریزد. این نژاد باید ماهی چند بار به حمام برود. آنها سگهای خانگی بامزه و بازیگوشی هستند.

پکنیز

این حیوان رفتار آرام و مطیعی دارد که باعث شده تا در سراسر جهان از او به عنوان موجودی صمیمی یاد کنند. اما به دور از اعضای خانه از هیچ چیزی بیشتر از بازیگوشی و سروصدا لذت نمی برد. حالتی تهاجمی نداردو سگی است صبور و رفتاری شبیه به شیر دارد. آنها حساس، استقلال طلب، مبارزه طلب، و بسیار احساساتی نسبت به صاحبانشان هستند و با غریبه ها خو نمی گیرند. سگی است عاشق جلب توجه، تا حدی که اگر بداند غذا نخوردن او باعث جلب توجه صاحبش می شود، غذا نمی خورد. این سگ برای کودکان پیشنهاد نمی شود.

 

سگ خانگی پکنیز

نحوه مراقبت از سگ های خانگی

فضای منزل را برای سگ آماده کنید

  • هرچقدر که می توانید وسایل خطرناک و مواد شوینده خطر زا را از دسترس سگ خود دور نگه دارید.
  • به سیم های آویزان و یا پراکنده محافظ بزنید.
  • گل و گیاهان خانگی را از آنها دور کنید چون ممکن است یک گیاه سمی را گاز بزنند.

محدودیت قرار بدهید

سگ ها از دستور دادن و وضع قانون در خانه، خوششان می آید. به آنها بگویید مثلا روی مبل نشینند. کتابهایی مطالعه کنید که با آموزش فرمان دادن به سگ آشنا بشوید و نحوه اعمال آن را یاد بگیرید. او باید زندگی آپارتمانی را یاد بگیرد و با قوانین و مقرارات منزل شما آشنا شود و سرو صدا نکند.

فضایی برای سگ خود در نظر بگیرید

سگ ها حیواناتی هستند که دوست دارند مکان مشخص برای آنها ایجاد کنید. فضایی ایجاد کنید که سگتان در داخل آن احساس راحتی کند. با این حال سگ یاد خواهد گرفت زمانی که شما در خانه نیستید، در داخل پارک خود بماند.

به سگ خود آموزش دهید

حتما برای آموزش سگ های خانگی، به صورت روزانه زمان بگذارید. شما می توانید او را به پیش دامپزشک برده و با کلاس های آموزشی اشنا کنید. اینکار باعث می شود تا او با ارتباط با سگ های دیگر اجتماعی تر شود.

رسیدگی به موها و حمام کردن سگ

تمام سگ ها نیازمند شانه کردن روزانه مو هستند. این امر موجب بهبود ظاهر حیوان در نژادهای مو کوتاه می گردد و در نژادهای مو بلند امری ضروری است. یکی از عمده شکایات صاحبان سگ، ریختن موی آن ها بر روی مبل، فرش و اسباب خانه است که شما با شانه کردن می توانید این مشکل را به حد خود برسانید.

اکثر سگ ها نیاز به حمام دارند. بعضی از سگ ها به صورت چند روز در ماه و بعضی دیگر بیشتر از این نیاز دارند. اما شستشوی بیش از حد نیز باعث خشکی موی آنها می شود و شفافیت و درخشندگی موها را از بین می برد. هر زمانی که حس کردید سگ شما کثیف است و بوی بدی می دهد او را به حمام ببرید.

بردن پیش دامپزشک

مراقبت از گوش ها، چشم ها، دندان ها، کیسه های مقعدی از موضوعات بسیار مهمی است که با چکاپ در پیش یک دامپزشک خبره باید انجام گیرد و در صورت وجود بیماری، سریعا رسیدگی شود.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
  • Total (0)
Compare