آموزش پرورش زالو در منزل

آموزش پرورش زالو در خانه

انگیزه – اگر دنبال یک شغل خانگی پردرآمد هستید، ما به شما پرورش زالو را پیشنهاد می‌کنیم. با افزایش چشمگیر بیکاری در سطح جامعه و از سوی دیگر، پر رونق بودن طب سنتی در ایران، پرورش زالو به عنوان یک شغل خانگی مطلوب و پردرآمد محسوب می‌شود. پرورش زالو در منزل به فضای زیادی نیاز ندارد و از طرفی دیگر، سرمایه اولیه کمی برای شروع این کار نیاز است. پرورش زالوهای خود را می‌توانید در محیط داخل خانه یا فضاهای بی‌استفاده انجام دهید. در این مطلب قصد داریم تا نحوه پرورش زالو در منزل را به طور کامل به شما آموزش دهیم و شما را با چند و چون کار آشنا سازیم.

 

آموزش گام به گام نحوه پرورش زالو در منزل

 • همان طور که گفتیم، برای پرورش زالوی طبی در منزل خود، نیاز به فضای چندان بزرگی ندارید. فضایی به اندازه ۱۰ متر مربع نیز برای شروع به این کار کفایت می‌کند. لازم به ذکر است که دوره پرورش زالوها در منزل ۱۲ ماه است و زالوها در فصل تابستان شروع به تکثیر و تولید مثل می‌کنند.
 • برای شروع به کار پرورش زالو در منزل، نیاز به یک مخزن کوچک دارید. این مخزن می‌تواند از بین آکواریوم، وان یا ظروف پلاستیکی بزرگ انتخاب شود و نیازی به تهیه مخزن مخصوص این کار نیست. به شما پیشنهاد می‌کنیم که ظروف پلاستیکی شفاف را به عنوان مخزن پرورش زالوها انتخاب کنید تا از این طریق بتوانید، محل زندگی زالوها و نحوه تکثیر آن‌ها را به طور کامل مشاهده کنید. ابعاد و اندازه مخزنی که در نظر می‌گیرید نیز به فضای در دسترس شما و تعداد زالوهایی که قصد پرورش آن‌ها را دارید، بستگی دارد. به طور متوسط می‌توانید به ازای هر هزار زالو، مخزنی به گنجایش پنج لیتر انتخاب کنید.
 • لازم به ذکر است که مخزن انتخابی شما باید دارای درب باشد. مخزن درب دار، مانع از بیرون پریدن زالوها از درون آب مخزن می‌شود. در صورتی که نمی‌توانید یک مخزن درب دار تهیه کنید، از مقداری پارچه کتان به عنوان درب استفاده کنید و اطراف پارچه را با نوار لاستیکی سفت کنید‌.
 • برای تکمیل مراحل پرورش زالو در منزل، شما نیاز به تهیه خزه و جلبک برای این موجودات زنده دارید. با مراجعه به گل‌فروشی‌ها می‌توانید خزه‌ها را خریداری کنید، ولی اگر در مناطق با هوای مرطوب و گرم زندگی می‌کنید، با اندکی جست و جو و گشت و گذار در پای درختان می‌توانید خزه‌های مورد نظر برای پرورش زالو را بیابید. برای جلوگیری از انتقال بیماری به زالوها بهتر این است که خزه و جلبک مورد نیاز خود را از گل‌فروشی‌ها تهیه کنید.
 • دقت داشته باشید که برای پرورش زالو در منزل، زالوهای اولیه یا لارو زالو مورد نیاز خود را از مراکز مطمئن و پزشکی خریداری کنید. قبل از خرید از سلامت آن‌ها اطمینان حاصل فرمایید؛ زیرا در صورت بیمار بودن زالوها، سرمایه و تمام تلاش‌های شما بر باد خواهد رفت و زالوهای شما خواهند مرد.
 • به این نکته دقت داشته باشید که پیش از شروع پرورش زالو در منزل می‌بایست لارو زالو را در دوره حداقل دو ساله نزد خود نگه داشت. زالو برای رسیدن به بلوغ جنسی خود به دو تا سه سال زمان نیاز دارد.
 • در این مرحله می‌بایست این زالوها را به صورت زوج در یک ظرف حاوی یک لیتر آب یا استخر کم عمق و یا درون آکواریوم همراه با لایه‌ای از خزه در پایین به صورتی که سطح خزه و جلبک شما شیب‌دار باشد و یک سمت خزه شما درون آب و سمت دیگر آن از آب بیرون باشد، قرار دهید. برای فهمیدن جنسیت زالوها نیاز به مهارت خاصی ندارید زیرا زالوها دوجنسه هستند و تنها کافی است یک جفت از آن‌ها را انتخاب کنید و درون ظرف حاوی خزه خود قرار دهید.

پرورش زالو

 • ذکر این نکته لازم است که بدانید آبی که برای پرورش زالو استفاده می‌کنید می‌بایست بدون کلر باشد؛ زیرا کلر موجود در آب باعث مرگ زالوهای شما می‌شود. برای این منظور می‌توانید از یک شبانه روز قبل، آب دارای کلر را در ظرفی قرار دهید تا کلر آن از آب خارج شود و سپس از آن برای پرورش زالو در منزل، استفاده کنید و یا اینکه از محلول‌های ضد کلر که برای آب آکواریوم‌ها از آن استفاده می‌شود، استفاده کنید.
 • دمای آب نقش پر رنگی برای پرورش زالوها دارد. لازم است بدانید که بهترین دما برای پرورش زالو در منزل، دمای بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی گراد است. پس لازم است از استفاده از آب‌هایی با دمای بیشتر یا کمتر بپرهیزید.
 • دقت داشته باشید که هر ۲۰ روز یک بار می‌بایست زالوها به بهترین شکل ممکن تغذیه شوند. بهترین ماده برای تغذیه زالوها، خون پستانداران است. برای بهتر نتیجه گرفتن در پرورش زالوها از خون کله پاچه گاو، برای تغذیه آن‌ها استفاده کنید. به این نکته توجه داشته باشید که تنها خون پستانداران می‌تواند تغذیه مناسبی برای زالوها باشد و اگر از خون مرغ یا دیگر موجودات استفاده کنید، نتیجه مطلوبی نخواهید گرفت.
 • زالوها را برای دوره یک ماهه در کنار یکدیگر نگهداری کنید. با این کار امکان تولید مثل را فراهم می‌کنید. در این دوره یک ماهه زالوها بر روی سطح آب و خزه و جلبک‌هایی که برای آن‌ها تهیه‌کرده‌اید پیله می‌بافند. عمل پیله بافتن می‌تواند تا تولید زالوهای بچه از یک ماه تا نه ماه بسته به زمان دریافت اسپرم توسط زالوهای مادر به طول بیانجامد.
 • زالوهای بالغ به طور کلی بین ۱ تا ۵ پیله می‌بافند. در بهترین شرایط هر پیله می‌تواند تا ۳۰ عدد زالو تولید کند. ولی در شرایط عادی از هر پیله حدود ۱۵ زالو تولید می‌شود.
 • زمان بیرون آمدن نوزادان زالو از درون این پیله‌ها، حدود ۳ تا ۵ هفته به طول می‌انجامد. زالوها برای رسیدن به نهایت رشد و تکامل خود و رسیدن به مصارف درمانی و طبی به زمانی حدود دو ساله نیازمند هستند.

نحوه پرورش زالو در منزل

نکات مهم در پرورش زالو

 • با توجه به این‌که زالوها زندگی گروهی دارند، لازم است که از مبتلا شدن آنها به بیماری جلوگیری کنید. بیمار شدن هر زالو می‌تواند بر روی دیگر زالوها نیز تأثیر بگذارد و به یکباره تمام سرمایه شما از دست برود.
 • برای نگهداری زالو در منزل می‌توانید زالوها را درون گل قرار داده و آن را برای یک ماه در یخچال با دمای ۷ درجه سانتیگراد نگهداری کنید. فقط به این نکته توجه داشته باشید که پس از گذشت یک ماه، حتما باید این گل عوض شود زیرا زالوها به دلیل پوست اندازی که دارند، به نوعی از خود و لعاب پس می‌دهند؛ همین لعاب باعث از بین رفتن شرایط مناسب نگهداری زالوها در بستر گل می‌شود.
 • نکته بسیار مهم در پرورش زالو در منزل این است که همواره در تمام مراحل پرورش زالو می‌بایست از تجربه افراد متخصص در این زمینه بهره برد. با این کار، ریسک پرورش زالو کاهش پیدا می‌کند و نتیجه بهتری حاصل خواهد شد.
 • دقت داشته باشید که از هر زالو برای درمان یک نفر استفاده شود؛ زیرا زالو خون را می‌مکد و اگر این زالو برای شخص دیگری استفاده شود، می‌تواند باعث انتقال انواع بیماری‌ها شود.

زالو

مصارف و بازار فروش زالوها

امروزه زالوها مصارف بسیار زیادی در سطح جامعه دارند. زالوها را برای مصارف بهداشتی و به خصوص برای تهیه لوازم آرایشی مورد استفاده قرار می‌دهند. در طب سنتی نیز از زالو استفاده بسیار زیادی می‌شود، مثلا برای درمان سردردها و درد مفاصل از زالو استفاده می‌کنند. در بسیاری از موارد نیز زالو برای تهیه روغن آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. روغن زالو افزایش دهنده نیروی جنسی در آقایان است. از طرفی دیگر از روغن زالو برای جلوگیری از ریزش مو نیز استفاده می‌شود. در حال حاضر، در کشورهای پیشرفته از زالو استفاده‌های بسیار زیادی می‌شود. همیچنین در بررسی خواص درمانی زالو، هر روز موارد جدیدی کشف می‌شود.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
 • Total (0)
Compare