کاشت سبزیجات در آپارتمان و هرآنچه باید در این مورد بدانید

کاشت سبزیجات در آپارتمان

آیا می‌خواهید در آپارتمان خود یک مزرعه کوچک داشته باشید و در آن به کاشت سبزیجات بپردازید؟ کاشت سبزیجات بر خلاف چیزی که در نگاه اول به نظر می‌رسد، کار چندان دشواری نیست و با کسب اطلاعات کافی به خوبی می‌توانید از پس آن برآیید. در این مطلب از سایت انگیزه شما را با زمان مناسب برای کاشت سبزیجات در آپارتمان، نحوه کاشت سبزیجات در گلدان، نحوه و زمان برداشت و شرایط محیطی مورد نیاز برای رشد سبزیجات آشنا خواهیم کرد.

 

فصل مناسب برای کاشت سبزیجات در آپارتمان

فصل بهار بهترین زمان برای کاشت سبزیجات است. سبزیجات در این فصل به خوبی رشد می‌کنند. بذر هر نوع سبزی (تره، شاهی، شنبلیله، ریحان، جعفری، گوجه فرنگی، فلفل رنگی، حتی کدو و بادمجان) را در فصل بهار می‌توان در آپارتمان (چه در بسترهای خاکی و چه غیرخاکی) کاشت و از خوردن این سبزیجات لذت برد.

باید به این نکته اشاره کرد که در بعضی از موارد نحوه نگهداری و تغذیه خاک آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. برای مثال سبزی شاهی در برابر آفتاب به زودی از بین می‌رود ولی در مقابل سبزی تره در برابر شرایط محیطی مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهد.

وسایل مورد نیاز برای کاشت سبزیجات در آپارتمان

 • بذر مناسب و سالم تمام سبزی‌هایی که قصد دارید بکارید
 • خاک استاندارد برای کاشت بذر
 • گلدان برای کاشت بذر
 • دستکش باغبانی
 • آبپاش کوچک
 • بیلچه
 • الک برای تفکیک خاک

وسایل مورد نیاز برای کاشت سبزیجات در آپارتمان

نحوه کاشت

۱- انتخاب بذر مناسب

گام نخست در کاشت سبزیجات در آپارتمان، انتخاب بذر مناسب و سالم است. شما می‌توانید به مراکز معتبر فروش مواد باغبانی یا گل‌فروشی‌ها مراجعه کرده و بذر تمامی سبزی‌هایی را که مایل هستید آن‌ها را در آپارتمان خود بکارید، تهیه کنید.

۲- خیساندن بذر سبزیجات

بعد از تهیه بذر مرغوب از مراکز معتبر نوبت به خیساندن بذرها در آب می‌رسد. برای این کار باید بذرها را یک روز قبل از کاشت در آب ولرم بریزید و حدود هشت ساعت صبر کنید تا بذرهای سبزیجات ما به خوبی متورم شوند. این کار عامل به جوانه زدن سبزیجات کمک زیادی کرده و باعث می‌شود با سرعت بیشتری جوانه بزنند.

۳- انتخاب گلدان مناسب

در صورتی که روی تراس خود باغچه کوچکی داشته باشید چه بهتر؛ اما اگر باغچه ندارید باید برای خرید یک گلدان مناسب جهت کاشت سبزیجات اقدام کنید. سبزیجات ریشه عمودی چندانی ندارند، از این رو بهترین گلدان برای کاشت سبزیجات در آپارتمان، گلدانی است که سطح زیادی داشته باشد و لازم نیست در هنگام خرید چندان به عمق آن توجه کنید. در ضمن گلدان شما باید دارای سوراخ زهکشی باشد تا آب اضافی از ته آن خارج شود.

کاشت سبزی در تراس آپارتمان

۴- تهیه خاک مناسب

سبزیجات برای رشد مطلوب و جوانه زدن به خاک حاصلخیزی نیاز دارند. شما می‌توانید برای پرورش سبزیجات به مراکز معتبر باغبانی مراجعه کرده و با آن‌ها در مورد خاک مناسب مشورت کنید. در ضمن در صورتی که به این مراکز دسترسی ندارید می‌توانید از خاک باغچه نیز برای این کار استفاده کنید.

انواع سبزیجات را می‌توان در بسترهای خاکی و غیر خاکی کاشت. برای مثال پرلیت یک بستر غیرخاکی است که برای کاشت سبزیجات می‌توان از آن استفاده کرد ولی رشد سالم آن‌ها به کود مخصوصی نیاز دارد که در بازار چندان در دسترس نیست؛ بنابراین سبزی کاری در خاک، آن هم در فضای آپارتمان ساده‌تر است.

کاشت سبزیجات در گلدان

۵- غربال کردن خاک

بعد از این‌که خاک مناسبی تهیه کردید، لازم است که خاک را الک کرده تا خاکی یک دست و با بافت ریزداشته باشید. سپس خاک را به ارتفاع حداقل ۱۵ سانتی متر در یک گلدان با زهکشی مناسبی بریزید.

۶- گرفتن رطوبت اضافه بذرها

بعد از اینکه حدود هشت ساعت از خیساندن بذرها گذشت لازم است که بذرها را از آب خارج کنید و روی یک پارچه یا روزنامه قدیمی بریزید تا رطوبت اضافه آن‌ها گرفته شود.

۷- کاشتن بذرها

باید روی بذرهایی که کاشته می‌شوند فقط دو برابر اندازه خودشان خاک باشد. در صورتی که بیشتر از اندازه خاک بریزید بذرها خفه می‌شوند و نمی‌توانند رشد کنند. البته رعایت این موضوع قدری سخت به نظر می‌رسد،‌ بنابراین می‌توانید به روش زیر عمل کنید:

 • برای شروع کاشت ابتدا خاک را به کمک بیلچه یا وسایل دیگر، زیر و رو کنید. بهتراست برای کاشت، خاک اندکی رطوبت داشته باشد اما خیس نباشد؛ زیرا خیس بودن خاک در جوانه زدن بذر مشکل ایجاد می‌کند.
 • بعد از نم‌دار شدن خاک، بذرهای سبزیجات را آماده کرده و روی خاک بپاشید.
 • پس از اینکه بذرها را روی خاک پاشیدید، یک پارچه یا گونی روی گلدان پهن کنید به حالتی که روی سطح خاک را بپوشاند.
 • سپس به کمک یک آب پاش شروع به آبیاری کنید.

این کار را ادامه دهید تا هنگامی که بذرها جوانه بزنند و در تمام این مدت گونی یا پارچه را از روی بذرها برندارید. با این روش بذرها خود به خود در خاک جا به جا شده و جا باز می‌کنند.

۸- مراقبت از سبزی‌ها بعد از جوانه زدن

 • تا پیش از جوانه زدن بذرها گلدانی که در آن سبزی کاشته‌اید نیازی به نور خورشید ندارد و می‌توانید آن را در مکانی تاریک نیز نگهداری کنید. ولی بعد از جوانه زدن حتماً باید نور مورد نیاز برای رشد سبزیجات را تأمین کنید.
 • در هر زمانی که خاک گلدان رو به خشکی رفت دوباره با آبپاش به آن آب بدهید. البته توجه داشته باشید که در زمانی که خاک خیس باشد اگر دوباره آب بدهید ریشه جوانه‌ها نمی‌توانند اکسیژن لازم را گرفته و از بین می‌روند.
 • در مرحله‌ای که جوانه‌ها به اندازه‌ای از رشد رسیدند که حدود ۸ برگ دادند، لازم است که دو تا برگ کوچکی را که تازه روییده است و در سر ساقه قرار دارد را به آرامی بکنید زیرا این کار موجب می‌شود که گیاه شما از پائین، ساقه فرعی شروع به رشد کند و محصول چندین برابر شود.

کاشت سبزیجات در آپارتمان

نحوه برداشت سبزیجات

بعد از گذشت تقریباً دو هفته و در زمانی که سبزی‌های شما به اندازه کافی رشد کردند می‌توانید آن‌ها برداشت کنید و به مصرف برسانید. برای این کار می‌توانید از یک قیچی تیز کمک بگیرید. قیچی را بردارید و سبزیجات را بچینید. دقت داشته باشید که باید از کشیدن سبزی‌ها خودداری کنید زیرا این کار باعث ریشه کن شدن سبزی‌های شما می‌شود.

 

شرایط کلی برای نگهداری از سبزیجات کاشته شده

۱- نور خورشید

سبزیجات تا قبل از اینکه جوانه بزنند به نور نیازی ندارند، اما به محض اینکه شروع به جوانه زدن می‌کنند باید به آن‌ها نور برسد. انواع سبزیجات می‌توانند نور مستقیم خورشید را تحمل کنند ولی با این حال گلدان خود را در مکان‌هایی مانند پنجره‌های جنوبی نگهداری کنید.

۲- آبیاری

سبزیجات برای رشد و سرزندگی مناسب به میزان آب زیادی نیاز دارند. برای اینکه سبزی‌هایی خوشمزه و سرسبز داشته باشید لازم است همواره خاک گلدان خود را مرطوب نگه دارید. دقت داشته باشید که در زمان آبیاری، آبی بر روی برگ‌های سبزیجات شما پاشیده نشود، زیرا این کار احتمال بروز آفت را افزایش می‌دهد.

۳- کود دهی

بعد از گذشت حدود دو هفته باید به سبزیجات خود کود بدهید و ترجیحاً از کود طبیعی استفاده کنید. ولی در صورتی که کودهای طبیعی را در اختیار نداشتید، سراغ کودهای شیمیایی استاندارد بروید. دوز مورد نیاز برای سبزیجات روی بسته این کودها یادداشت شده است و جای نگرانی نیست.

۴- خاک

انواع سبزیجات برای رشد مناسب به خاک حاصلخیز و غنی از مواد آلی نیاز دارد. برای کاشت این گیاهان باید مقداری کود طبیعی را نیز در صورت فقیر بودن خاک به آن اضافه کنید. در ضمن خاک مورد استفاده باید بافتی سبک داشته باشد تا بذرها برای جوانه زدن دچار مشکل نشوند.

آیا شما نیز تجربه‌ای در زمینه کاشت سبزیجات در آپارتمان دارید؟ به نظر شما بهترین سبزیجات برای کاشت و پرورش در آپارتمان کدامند؟ لطفاً نظرات و تجربیات خود را با سایر کاربران سایت انگیزه به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 تعداد نظرات
پریدن به بالا