آموزش کاشت گوجه فرنگی در خانه

کاشت گوجه فرنگی در گلدان

انگیزه – کاشت سبزیجات مختلف مثل کاشت نعناع، کاشت فلفل دلمه‌ای یا کاشت گوجه در خانه نیازمند داشتن اطلاعات زیادی در این زمینه است. کاشت گوجه فرنگی به دو روش کاشت بذر و کاشت نشا (نهال) انجام می‌شود که البته کاشت بذر نیز برای تولید نشا صورت می‌گیرد. در این مطلب به بررسی این دو روش پرداخته و هر چیزی که برای کاشت گوجه فرنگی در خانه به آن نیاز دارید را به شما آموزش می‌دهیم.

 

کاشت گوجه فرنگی در خانه از طریق کاشت بذر

۱- انتخاب واریته مناسب گوجه فرنگی

 • برای کاشت گوجه فرنگی در خانه نخستین مرحله انتخاب گونه مطلوب برای کاشت در گلدان است. گوجه فرنگی دارای گونه‌های متنوعی است که بر اساس رشد گیاه کیفیت میوه، شکل میوه و مقاومت به بیماری‌ها و آفات تفاوت‌های گوناگونی با هم دارند.
 • استفاده از گونه‌هایی نظیر کلاستر، چری (گیلاسی)، کالیبرا، کنزو، باربارا برای کاشت در خانه بهتر هستند. این نوع گوجه‌فرنگی‌ها طی ۴ تا ۶ هفته به باردهی می‌رسند.
 • اگر در خانه خود فضای کافی در اختیار دارید، گوجه‎های با رشد نامحدود برای کاشت در خانه مناسب است. این گوجه‌ها به صورت طبیعی رشد می‌کنند و برای رشد به داربست نیاز دارند. گوجه‌فرنگی‌های با رشد نامحدود تمام فصل به رشد و تولید میوه ادامه می‌دهند.
 • در صورتی که شما به دنبال انواعی از گوجه فرنگی هستید که میوه‌های زیادی تولید می‌کنند و به سرعت رسیده می‌شوند، بهتر است گوجه ‌فرنگی‌های گیلاسی بکارید.

۲- تهیه خاک مناسب

 • از یک خاک مرغوب یا خاک گلدان دارای زهکشی مناسب برای کاشت بذر گوجه‌فرنگی در گلدان استفاده کنید. گلدان را با خاک حاصلخیز باغ پر کنید.
 • لازم به ذکر است خاک باغ در بعضی مناطق بیش از اندازه سنگین است و هنگامی که برای کاشت از این نوع خاک استفاده می‌شود، سخت و فشرده خواهد شد. از این رو پیشنهاد می‌شود آن را با قطعات خزه، ورمیکولیت و یا پرلیت مخلوط کنید تا زهکشی خاک افزایش یابد. این مواد را میتوانید از مرکز باغبانی تهیه کنید.

۳- کاشت بذر گوجه فرنگی در سینی نشا

 • خاک را مرطوب کنید. یک سینی نشا را با خاک مرطوب پر کنید. حفره‌های سینی نشا می‌بایست دارای سوراخ زهکشی باشند (در غیر این حالت بذرها فاسد می‌شوند).
 • با استفاده از انگشت دست خود یک سوراخ در هر حفره از سینی نشا ایجاد کنید. بذرهای گوجه‌فرنگی را به عمق ۶ میلی‌متر از سطح خاک در سینی نشا بکارید. سپس لایه نازکی از خاک را بر روی بذرها بپاشید.
 • دقت داشته باشید که بذرهای گوجه‌فرنگی را باید ۶۰ تا ۸۰ روز پیش از زمانی که قصد استفاده از میوه‌ها را دارید بکارید.
 • در صورتی که برای کاشت بذر گوجه فرنگی خود، سینی نشا ندارید می‌توانید از ظرف‌های پلاستیکی نیز استفاده کنید. ولی لازم است پیش  از کاشت، ظرف مورد نظر را با محلول آب و سفید کننده (به نسبت ۱ به ۱۰) ضد عفونی کنید.
 • بعد از اینکه کاشت بذرها در سینی نشا یا هر ظرف دیگری به اتمام رسید، باید  گلدان یا سینی نشا را با پلاستیک بپوشانید تا از خشک شدن خاک پیشگیری شود. بذرهای گوجه‌فرنگی طی مدت ۵ تا ۱۰ روز جوانه می‌زنند.

کاشت گوجه فرنگی در خانه

۴- اقدامات لازم برای جوانه زدن بذر گوجه فرنگی

 • بعد از کاشت بذر، سینی نشا را به یک مکان گرم انتقال دهید. در طول جوانه‌زنی بذر گوجه‌فرنگی، دمای روزانه را بین ۲۱ تا ۲۶ درجه سانتی‌گراد حفظ کنید. اگر نمی‌توانید فضا را تا حداقل ۲۱ درجه سانتی‌گراد گرم کنید، از دستگاه‌های حرارتی استفاده کنید یا گلدان را در یک مکان آفتابی قرار دهید.
 • بعد از جوانه‌زنی گوجه‌ها، پوشش پلاستیکی را بردارید و برای نهال‌های خود نور کافی و مناسب فراهم کنید. گوجه فرنگی در این مرحله از رشد به روزی ۸ ساعت نور خورشید نیاز دارد. اگر پنجره جنوبی دارید گلدان‌ها را در برابر پنجره قرار دهید. در صورتی که پنجره جنوبی ندارید برای نهال‌های گوجه فرنگی نور مصنوعی تعبیه کنید.
 • در صورتی که گیاه را در مقابل پنجره جنوبی قرار می‎دهید، آن را به طور مرتب بچرخانید تا اطمینان حاصل شود که همه گیاه در معرض تابش نور خورشید قرار می‌گیرد.
 • دقت داشته باشید که قبل و بعد از جونه زدن، باید هر روز گیاه را آبیاری کنید و از خشک شدن خاک سینی نشا جلوگیری کنید.

کاشت گوجه فرنگی در خانه

کاشت گوجه فرنگی از طریق کاشت نشا

در قسمت قبل شما را با کاشت گوجه فرنگی از طریق بذر و تهیه نشا آشنا کردیم؛ اما بسیاری از افراد وقت چندانی برای کاشت بذر و تهیه نشا گوجه فرنگی ندارند و به دنبال راهی آسان و سریع برای کاشت نشا این گیاه هستند. برای این کار در گام نخست می‌توانید نشای گونه گوجه فرنگی مورد نظر خود را خریداری کنید و به روش زیر نسبت به کاشت و پرورش آن اقدام کنید.

۱- انتخاب گلدان مناسب برای کاشت گوجه فرنگی در خانه

 • در این مرحله باید گلدان خود را برای کاشت نشا گوجه فرنگی انتخاب کنید. مناسب‌ترین گلدان برای کاشت گیاه گوجه فرنگی، گلدان‌های گلی با لعاب شیشه‌ای هستند، به این دلیل که خاک این گلدان‌ها به سرعت خشک نشده  و در اندازه‌های گوناگونی نیز وجود دارند.
 • استفاده از جعبه‌های پرورش گل و گیاه که برای فضای بالکن‌ها تهیه شده نیز انتخاب مناسبی هستند.
 • گلدان‌هایی با حجم ۲۰ تا ۴۰ لیتر برای کاشت نشای گوجه‌فرنگی مناسب هستند.

کاشت گوجه فرنگی در گلدان

۲- تهیه خاک مناسب 

 • دقت داشته باشید که گیاه گوجه فرنگی برای رشد مناسب و باردهی مطلوب به خاک حاصلخیز و بسیار مرغوب نیاز دارد.
 • برای انتخاب خاک مورد استفاده برای نشا می‌توانید از خاک مصرفی در سینی نشا که برای کاشت بذر معرفی شد، استفاده کنید. ترکیب خاک در این دو مرحله با یکدیگر تفاوتی ندارد.

۳- انتقال نشا گوجه فرنگی به گلدان

 • در این مرحله از کاشت گوجه فرنگی در خانه باید نشاهای جوانه زده را به گلدان‌های بزرگ‌تر انتقال دهید تا شرایط محیطی و خاک مناسب برای رشد آن‌ها در اختیارشان قرار گیرد.
 • دقت داشته باشید که انتقال نشا به درون گلدان باید با دقت هرچه تمام‌تر انجام شود. برای انتقال نشاها نباید ریشه‌های گوجه‌فرنگی آسیب ببینند. گلدان را با خاک مناسب پر کنید و نشای گوجه فرنگی را با ملایمت در آن بکارید.

کاشت گوجه فرنگی در خانه

۴- آبیاری نشا کاشته شده در گلدان

 • بعد از اینکه کاشت نشا به اتمام رسید باید در فواصل منظم و با دقت به آبیاری گلدان بپردازیم. آبیاری نباید به صورتی باشد که در استقرار نشاها خللی وارد شود.
 • برای فهمیدن زمان مناسب جهت آبیاری نشا کاشته شده، انگشت خود را در خاک گلدان فرو ببرید. در صورتی که خاک گلدان خشک بود به گیاه آب دهید و در صورتی که سطح خاک خشک ولی زیر آن مرطوب بود، کمی دیرتر نسبت به آبیاری گیاه اقدام کنید.

۵- تهیه داربست برای بوته گوجه فرنگی

 • یک ماه بعد از انتقال نشا به گلدان و بعد از رشد کافی گیاه باید برای بوته گوجه‌فرنگی خود یک داربست تعبیه کنید. گوجه‌فرنگی‌های با رشد نامحدود به داربست نیاز دارند.
 • برای این کار می‌توانید در کنار گیاه خود یک میله فلزی یا تکه ای چوب را به عنوان داربست یا قیم گیاه در کنار آن قرار دهید.
 • در صورتی که از میله یا چوب برای داربست استفاده می‌کنید، ساقه گیاه را با فواصل ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر به وسیله طناب یا گیره نگه دارنده به میله وصل کنید. برای جلوگیری از آسیب دیدن ساقه، گیاه را با یک گره آزاد به میله وصل کنید.
 • در صورتی که از قفس یا داربست چند رشته‌ای به عنوان قیم استفاده می‌کنید، باید این کار را زمانی که گیاه کوچک است انجام دهید. قفس را زمانی که گیاه کوچک است در کنار آن قرار دهید؛ زیرا هنگامی که بوته گوجه بالغ است اتصال آن به قفس سخت می‌شود. ساقه اصلی را با فواصل ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر با استفاده از طناب یا گیره نگه دارنده به قفس متصل کنید.

بستن داربست برای رشد بوته گوجه فرنگی

۶- کمک به گرده‌افشانی گوجه فرنگی

 • حدود ۴۰ روز بعد از انتقال نشا به گلدان، بوته گوجه فرنگی شروع به گل دادن می‌کند. در زمان گل دادن گیاه، اگر گوجه فرنگی در بیرون از خانه نگهداری شود، باد و حشرات به صورت طبیعی برای این گیاه گرده‌افشانی می‌کنند ولی برای گوجه فرنگی کاشته شده در خانه قضیه متفاوت است.
 • برای کمک به گرده‌افشانی گیاه موجود در گلدان خود می‌توانید پنکه‌ای را در مقابل گلدان خود قرار دهید یا اینکه با دست به آرامی ساقه اصلی بوته خود را تکان دهید. همچنین می‌توانید برای گرده‌افشانی این گیاه با کمک یک قلم‌مو یا یک سوآپ پنبه‌ای گرده‌ها را روی گل‌های گوجه فرنگی توزیع کنید.

 

شرایط محیطی مورد نیاز برای مراقبت از گیاه گوجه فرنگی

۱- آبیاری

گوجه فرنگی برای رشد و نمو سریع خود و همچنین به خاطر محصول زیادی که تولید می‌کند نیاز زیادی به آب دارد؛ بنابراین تا جایی که ممکن است سطح خاک آن را مرطوب نگه دارید.

۲- کوددهی

انواع گوجه‌فرنگی با رشد نامحدود به رشد ادامه می‌دهند. برای حفظ این رشد، شما می‌بایست مواد مغذی کافی در اختیار گیاه قرار دهید. دو هفته بعد از انتقال نشا به گلدان، به گیاه کود دهید. بعد از اولین کود دهی، هر چند هفته یک‌بار (طبق دستور شرکت سازنده) تا زمان بلوغ به گیاه کوددهی کنید. برای این کار از کودهای با فسفر بالا استفاده کنید.

۳- دما

گوجه فرنگی محصول فصل گرم است و به سرما حساس است؛ بهترین دما برای رشد گوجه فرنگی بین ۱۹ تا ۲۹ درجه سانتی‌گراد است. در بالاتر از دمای ۳۵ درجه سانتی‌گراد رشد آن متوقف و میوه آن تولید نمی‌شود. در پایین‌تر از دمای ۱۵ درجه سانتی‌گراد نیز گل‌ها تلقیح نشده و گیاه محصول نمی‌دهد.

۴- خاک

گوجه فرنگی را در هر نوع از بافت خاکی می‌توان کاشت، ولی باید خاک بستر آن دارای زهکشی مناسب و کاملاً حاصلخیز باشد.

۵- نور

گوجه فرنگی میوه فصل گرم است. پس باید نور و گرمای مناسب را برای گیاه مهیا کرد. رشد مطلوب گیاه زمانی است که در برابر  نور مستقیم قرار گیرد.

 

زمان مناسب برای کاشت گوجه فرنگی در خانه

بهترین زمان برای کاشت گوجه فرنگی غالباً فصل بهار است ولی در صورتی که شما قصد دارید گوجه فرنگی را در گلدان و محیط خانه بکارید، می‌توانید این کار را در تمام فصول سال انجام دهید. تنها کافی است شرایط محیطی پرورش گوجه فرنگی را رعایت کنید.

 

زمان مناسب برای برداشت گوجه فرنگی‌

اینکه چقدر زمان لازم است تا گوجه‌های پرورش یافته شما رسیده و آماده برداشت شوند، به اندازه، رقم گوجه، شرایط محیطی و دیگر عوامل آن بستگی دارد. اطمینان داشته باشید پس از کاشت اولین بوته‌ها تجربه شما در این راستا بیشتر خواهد شد. ولی به صورت تقریبی، حدود ۴۰ روز پس از گل دادن گیاه یا ۶۵ تا ۸۰ روز بعد از انتقال نشاها به گلدان، اولین گوجه فرنگی‌ها ظاهر می‌شوند. برای دست یافتن به  بهترین طعم و مزه باید صبر کنید تا گوجه فرنگی‌هایتان به رنگ کاملاً قرمز درآماده و برای چیدن رسیده باشند.

کاشت و برداشت گوجه فرنگی در خانه

برای چیدن و برداشت گوجه فرنگی در زمانی که گوجه‌ها کاملاً رسیدند، آنها را در نزدیکی ساقه گیاه نگه داشته و بچرخانید تا گوجه از ساقه جدا شود. دقت داشته باشید از کشیدن گوجه فرنگی در زمان چیدن اجتناب کنید.

آیا شما نیز ایده‌ای برای کاشت گوجه فرنگی در خانه دارید؟ لطفاً نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
 • Total (0)
Compare