آموزش کاشت هویج در گلدان ؛ اصول پرورش و شرایط نگهداری آن

مراحل کاشت و نگهداری هویج درگلدان

انگیزه – بسیاری از افراد تمایل دارند محصولات ارگانیکی که خودشان پرورش داده‌اند را مصرف کنند و به کاشت سبزیجات و صیفی جات در گلدان علاقه‌مند هستند. در این مقاله از سایت انگیزه نحوه کاشت و پرورش هویج در گلدان، نگهداری و آبیاری آن و هر چیز دیگری که برای این کار نیاز است را به شما ارائه داده‌ایم.

 

زمان کاشت هویج در گلدان

به طور کلی زمان کاشت هویج در فصل بهار است و با توجه به نوع آب‌ و هوا تا بعد از آخرین سرمای بهاره می‌بایست برای کاشت این گیاه صبر کنید و پس از آن زمان شروع به کاشت کنید. زیرا گیاه هویج نمی‌تواند سرما را تحمل کند.

در برخی موارد می‌توان هویج را در ماه اسفند نیز کاشت. هویج در آب و هوای سردتر بهتر رشد می‌کند. بعضی از انواع زودرسِ هویج باید در اوایل اسفندماه کاشته شوند، در حالی که بسیاری از انواع گونه‌های اصلی مانند “main crop” بهتر است در اواسط اسفند ماه کاشته شوند.

در صورتی که می‌خواهید در گلدان هویج بکارید، بارعایت تمامی اصول نگهداری مانند دما، خاک، رطوبت و … (در ادامه به این موارد اشاره خواهد شد) می‌توانید در تمامی فصول سال این کار را در منزل خود انجام دهید.

 

مراحل کاشت هویج در گلدان

کاشت هویج در گلدان نیازمند داشتن اطلاعات کافی در این زمینه است. در زیر به صورت گام به گام این نکات به شما آموزش داده شده است:

تهیه گلدان مناسب

۱. ظرف یا گلدان پلاستیکی با عمق زیاد

یک ظرف پلاستیکی، کیسه ضخیم و یا گلدان با عمق زیاد و مناسب برای کاشت هویج تهیه کنید. عمق گلدانی که انتخاب کرده‌اید، باید حداقل ۳۰ سانتیمتر یا بیشتر باشد. همان‌طور که می‌دانید گیاه هویج در زیر زمین رشد می‌کند و سیستم ریشه‌ی هویج نیاز به موقعیت مناسبی برای رشد دارد.

نوع ظرفی که برای کاشت انتخاب می‌کنید تا هنگامی که هویج هنوز رشد زیادی نداشته، مسئله مهمی نیست. شما می‌توانید از گلدان‌های سفالی، پلاستیکی یا سنگی بهره ببرید. از طرفی دیگر می‌توانید یک گلدان دایره‌ای یا یک گلدان بزرگ مستطیل شکل، برای کاشت هویج خود خریداری کنید.

۲. گلدان با زهکش مناسب

دقت داشته باشید گلدان یا ظرفی که انتخاب کرده‌اید می‌بایست سوراخ‌های زهکشی مناسبی داشته باشد تا از جمع شدن آب اضافه و ایجاد پوسیدگی و خرابی در هویج، جلوگیری کند. در صورتی که ظرف شما فاقد این سوراخ‌هاست، با کمک گرفتن از میخ یا هر جسم دیگر، سوراخی در انتهای آن تعبیه کنید.

گلدانی که تهیه کرده‌اید را به خوبی تمیز کنید. در صورتی که قصد دارید از ظروف کهنه خود برای کاشت هویج استفاده کنید، باید پیش از کاشت هویج، ظرف را با آب گرم و صابون با دقت بشویید؛ زیرا تخم‌های باکتری‌ها و حشرات میکروسکوپی و ریز اغلب در داخل ظروف مخفی می‌شوند و ممکن است گیاهان هویج را آلوده کنند و باعث هدر رفتن زحمت شما شوند.

کاشت هویج در گلدان


تهیه خاک مناسب

با توجه به اینکه هویج، ریشه‌ی یک گیاه است، پس رعایت این نکته حائز اهمیت است که خاک مناسبی را برای رشد گیاه، تعبیه کنید. خاک مورد نیاز برای کاشت هویج باید سبک و شنی باشد و هیچ قطعه‌ی گِل خیس سنگین و یا سنگی در آن دیده نشود تا هویج‌ها بتوانند به سادگی به سمت عمق خاک حرکت کنند.

۱. بستر کاشت نرم به همراه زهکش مناسب

با توجه به توضیحات ارائه شده باید برای کاشت هویج بستر کاشت نرم به همراه زهکش مناسب مهیا کنید. ترکیبات خاک و یا بدون خاک هر دو می‌توانند برای کاشت هویج مؤثر باشند. ترکیبی از خاک رس، کمپوست تجزیه شده و شن و ماسه را به نسبت برابر با یکدیگر برای فراهم کردن یک ترکیب مناسب تعبیه کنید.

در صورتی که مشکلی با هزینه کردن ندارید، برای کاشت هویج در گلدان می‌توانید از خاک پوسال تازه استفاده کنید. از سویی دیگر می‌توانید ترکیبی از کوکو پیت را با مقدار اندکی پرلیت، برای تهیه‌ی یک ترکیب بدون خاک برای کاشت هویج در نظر بگیرید. این نوع از بستر به رشد مناسب و محصول دهی بهتر هویج شما کمک خواهد کرد.

۲. استفاده از کود در صورت وجود

در این مرحله باید ترکیب خاکی را که تهیه کرده‌اید به آرامی درون گلدان مورد نظرتان بریزید. اگر مایل هستید، کود را با خاک گلدان هویج مخلوط کنید. کود سبب افزایش رشد هویج می‌شود، اما استفاده از آن الزامی نیست. دقت داشت باشید هنگامی که خاک را در گلدان مورد نظرتان می‌ریزید حداقل ۲۵ میلی‌متر از سطح محفظه را خالی نگه دارید؛ زیرا زمانی که برگ‌های گیاهتان شروع به سبز شدن می‌کند، این فضای خالی، از هجوم مگس هویج (Psila rosae) که یکی از آفات گیاه هویج است جلوگیری می‌کند.

خاک مناسب برای کاشت هویج در گلدان


آبیاری

بعد از اینکه خاک را درون گلدان ریختید از روز قبل خاک را به آرامی و با استفاده از آبپاش آبیاری کنید. سوراخ‌های کوچکی در بستر کاشت هویج ایجاد کنید. سوراخ‌ها می‌بایست حدود ۱۳ میلی‌متر عمق و حدود ۷۶ میلی‌متر از یکدیگر فاصله داشته باشند. در درون هر یک از سوراخ‌های ایجاد شده در خاک، دو یا سه بذر هویج بگذارید.

سوراخ‌هایی که ایجاد کرده‌اید را پر کنید. سوراخ‌های روی سطح خاک را خیلی فشرده نکنید و خاک را روی بذرها پرت نکنید، چون با این عمل ممکن است به بذرهای هویج آسیب برسد. سپس به آرامی خاک را بر روی هر سوراخ بریزید.

پس از کاشت، بذرهای هویج را آبیاری کنید. سطح کشت را بیش از اندازه آبیاری نکنید تا که از آب اشباع شوند. تنها با استفاده از یک آب پاش سطح خاک را مرطوب کنید تا محیط برای بذرهای هویج بسیار مرطوب نگه داشته شود.

آموزش کاشت هویج درگلدان


نور مناسب برای کاشت هویج در گلدان

بعد از آبیاری، گلدان هویج را در مکانی که نور و سایه کمی دریافت می‌کند، قرار دهید. هویج به عنوان یک سبزی ریشه‌ای، سایه را به خوبی تحمل می‌کند. البته قرار دادن گلدان هویج در مکانی که هر روز شش ساعت نور دریافت می‌کند بهتر از قرار دادن آن در سایه مطلق است.

بعد از اینکه هویج را در گلدان کاشتید، حدود دو تا سه هفته طول می‌کشد تا نخستین جوانه‌ها در بستر کشت ظاهر شوند. در صورتی که چند روز هوا سرد باشد، ممکن است کمی بیشتر به طول بیانجامد. شما می‌بایست شرایط نوری، آبیاری و کود دهی گیاه را فراهم کنید تا رشد هویج به بهترین شکل ممکن صورت پذیرد.

 

اصول پرورش و مراقبت از گیاه هویج

۱. نحوه هرس کردن

یکی از مراحل مهم در پرورش هویج هرس کردن آن است. در مرحله‌ای که جوانه‌های سبز هویج به ارتفاع ۲۵ میلی‌متر رسیدند، بوته‌های اضافه را حذف کنید. جوانه‌ها و بوته‌های اضافه هویج در خاک را با استفاده از چاقوی تیز ببرید تا تنها یک جوانه در هر سوراخ بماند. برای حذف بوته‌های اضافه هرگز سعی نکنید جوانه‌ها را بکشید. ریشه کن کردن جوانه‌های هویج، به محیط کشت آسیب می‌رساند و به ریشه‌ی گیاهان باقی مانده نیز صدمه می‌زند.

۲. خاک دهی به بوته هویج

در اطراف جوانه‌های هویجی که خمیده شده‌اند، خاک اضافه کنید. اگر ساقه‌ی جوانه‌های هویج خم شود، ریشه‌ها به حالت درستی شکل نمی‌گیرند.

همچنین ریشه هویج‌هایی که از بستر کاشت بیرون می‌آیند را مجدداً با خاک پوشش دهید. به خاطر اینکه وقتی ریشه‌های هویج در معرض نور خورشید قرار می‌گیرند، سبز می‌شوند و در نتیجه هویج‌ها غیرقابل خوردن خواهند شد.

۳. با آفات هویج چگونه مبارزه کنیم؟

در صورتی که بر روی بوته‌های هویج انواع قارچ‌ها یا سفیدک mildew (نوعی بیماری گیاهی) مشاهده کردید؛ برای از بین بردن این نوع از آفت، گوگرد وتابل (wettable) و یا ضد قارچ توصیه می‌شود. سم مورد نظر را بر روی بوته‌ها اسپری کنید. در شرایطی که بوته‌های هویج در محیط بیش از حد مرطوب نگه داشته شوند، مستعد ابتلا به آفت سفیدک هستند. اگر گلدان هویج شما برای زمانی طولانی زیر باران باشد، باید سموم ذکر شده را بر روی گیاه خود اسپری کنید.

سم گوگردی وتابل جهت مبارزه با سفیدک سطحی، بیماری‌های قارچی میوه و گیاهان زینتی و نباتات زراعی و صیفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مصرف آن حتماً باید آن را بر روی شاخ و برگ محصول اسپری کنید.

۴. مبارزه با مگس هویج و کرم ابریشم

دو مورد از حشراتی که حیات گیاه شما را تهدید می‌کنند؛ کرم ابریشم و کرم هویج هستند. یکی از علت‌هایی که می‌بایست گیاه خود را هرس کنیم، مگس هویج است. برای مبارزه با این حشره، هویج را عصرها هرس کنید. بعد از هرس تمام برگ‌هایی که هرس کرده و نمی‌خواهید را در عمق خاک دفن کنید زیرا این کار علاوه بر مبارزه با مگس هویج، یک نوع کود دهی نیز محسوب می‌شود. همچنین برای محافظت بیشتر از گیاه هویج، بهتر است گلدان آن را با تور پوشش دهید.

 

شرایط نگهداری و آبیاری گیاه هویج

۱) خاک

گیاه هویج در انواع زیادی از خاک‌ها رشد مناسبی دارد، ولی برای رشد ایده آل، به خاکی با زهکشی درست و PH خنثی (۵/۵ تا ۷) نیاز دارد. خاک‌های لوم شنی یا خاک‌های آلی فاقد کلوخ یا سنگ، برای تولید ریشه‌های صاف توصیه می‌شود. میزان فشردگی خاک بر رشد و طول ریشه تأثیرگذار است. فشردگی خیلی کم یا خیلی زیاد برای رشد ریشه مضر است. در خاک‌های بسیار فشرده شده ریشه به صورت مخروطی و در خاک‌های نرم، نازک و بلند می‌شود.

۲) آبیاری

همواره و در تمام طول روز سطح خاک گلدان هویج را مرطوب نگه دارید. در برخی از موارد ممکن است نیاز باشد که گلدان هویج را دو بار در روز، در آب و هوای گرم و آفتابی، آبیاری کنید. نگذارید خاک برای زمانی طولانی، خشک باقی بماند.

۳) کود دهی

در صورتی که می‌خواهید هویج شما رشد بیشتری داشته باشد و باردهی آن نیز افزایش پیدا کند، لازم است هویج را هفته‌ای یک مرتبه، با کود مایع یا کودهای مخصوص هویج تغذیه کنید. البته این اختیاری است و اگر می‌خواهید محصول ارگانیکی داشته باشید از کود دادن خودداری کنید.

۴) نور

گیاه هویج به عنوان یک گیاه ریشه‌ای نیاز چندان زیادی به نور خورشید ندارد و لازم است گلدان حاوی این گیاه را در مکانی با سایه جزئی قرار دهید. بهترین مکان برای قرار دادن گلدان این گیاه در بالکن‌ها یا پشت پنجره‌های جنوبی ساختمان است.

۵) دما

هویج به عنوان یک محصول فصل خشک، بهترین رشد را در متوسط دمای ۱۶ تا ۱۸ درجه سانتی گراد دارد، رشد هوایی در شرایط متوسط دمای هوای ۲۸ درجه سانتی گراد افت کرده و ریشه طعم تلخی به خود می‌گیرد. در دمای پایین، رنگ هویج کم رنگ شده و ریشه‌ها در دمای کمتر از ۱۶ درجه سانتی گراد بلند و باریک می‌شوند. در دمای ۴ تا ۱۰ درجه سانتی گراد، رشد ریشه و اندام‌های هوایی بسیار کم می‌شود.

کاشت هویج در گلدان

 

زمان برداشت هویج

برداشت هویج در فصل پاییز صورت می‌گیرد، اما در شرایطی که شما هویج را در گلدان می‌کارید، می‌توانید در هر فصلی از سال، هویج تازه در منزل داشته باشید.
حالا از کجا بدانیم که هویج برای برداشت کردن آماده است یا خیر؟ هویج را بعد از گذشت حدود ۶۰ تا ۷۵ روز بعد از کاشت می‌توان برداشت کرد. از طرفی دیگر، زمانی که برگ‌های بیرونی پژمرده شدند و برگ‌های داخلی ریختند، یعنی هویج شما آماده‌ی برداشت است.

 

روش برداشت

در زمان برداشت و پس از خارج کردن هویج‌ها از درون خاک، برگ‌های گیاه را جدا کنید و در یک جای خشک نگهداری کنید. دقت داشته باشید که خاک موجود بر روی هویج‌ها را از روی آن‌ها بتکانید. تا هنگامی که قصد مصرف هویج‌ها را ندارید، آن‌هارا نشویید.

زمان برداشت هویج از گلدان

بیشتر بخوانید: روش کاشت کاهو در گلدان

اگر شما نیز تجربه یا اطلاعاتی درباره کاشت هویج در گلدان دارید، آن را با ما و سایر کاربران انگیزه از طریق ارسال پیام به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 تعداد نظرات
پریدن به بالا