آموزش کاشت هل در گلدان و محیط خانه، با باردهی عالی

آموزش کاشت هل در گلدان و محیط خانه، با باردهی عالی

هل به عنوان یک طعم دهنده و چاشنی خوشبو در بسیاری از مواد غذایی از جمله غذاها،شیرینی ها و هم چنین مرباها مورد استفاده قرار می گیرد و طبع هل گرم و خشک می باشد. کاشت هل امروزه در بیشتر کشور های واقع در شبه جزیره هند انجام می پذیرد. اما قیمت هل در سال ۱۳۹۹ به حدود کیلویی ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسیده است و بسیاری از افراد به فکر کاشت هل در گلدان یا زمین کشاورزی افتاده اند. لذا در این مطلب قصد داریم روش کاشت هل در گلدان خانه را برای شما توضیح دهیم.

طرز کاشت هل در گلدان خانه

برای کاشت هل سبز در گلدان (Elettaria) مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. برای این کار ابتدا کپسول های بذر را که همان هل هستند را در آب قرار می دهیم (برای چند دقیقه) سپس به آرامی کپسول را  با اندک فشار به پوسته ی آن باز می کنیم و دانه ها را خارج می کنیم.
  2. سپس دانه ها را با آب می شوییم تا پوشش چسبناک آن در آب حذف شود.
  3. بذرها را برای دو روز داخل آب قرار می دهیم و بعد از این مدت درون دستمال خیس قرار داده تا جوانه بزند.
  4. بعد از جوانه زنی باید بلافاصله بذر ها را در گلدان مورد نظر می کاریم (به فاصله ۳ سانتیمتر در عمق و هر دانه با دیگری ۲/۵ سانتیمتر فاصله داشته باشد)؛ گلدان‌هایی با سطح مقطع بزرگ برای کاشت هل مناسب هستند. همچنین گلدانی با ارتفاع متوسط، حدودا ۲۰ سانتی‌متر، برای کاشت این گیاه مناسب است. توجه داشته باشید که بهتر است که جنس گلدان از سفال باشد تا از پوسیدگی ریشه گیاه جلوگیری شود. از طرفی باید گلدان شما دارای سوراخ‌های زهکشی مناسب باشد تا آب اضافه از ته گلدان خارج شود.

توجه: حدودا ۲-۳ سال زمان می برد تا گیاه هل به بار بنشیند.

روش کاشت هل در گلدان

کاشت گیاه هل در گلدان

کی دانه هل را بکاریم؟

بهترین زمان کاشت اواخر تابستان و پاییز است ولی در هر فصلی می توانید اقدام به کاشت هل در گلدان و در محیط خانه کرد.

چه دمایی برای کاشت هل نیاز است؟

دمای مناسب برای رویش هل ۱۰ تا ۳۵ درجه سانتیگراد می باشد ولی در درجه حرارت های بین ۳۰ تا ۳۵ درجه سانتیگراد به خوبی می روید. گرمای هوا و خشکی هوا از جمله دلایل عدم رشد مطلوب این گیاه است؛ اما اگر بتوانیم رطوبت خاک و به خصوص هوا را فراهم کنیم این گیاه می‌تواند دما را تا حدود ۳۵ درجه نیز تحمل کند.

خاک و نور مناسب رشد هل چگونه باشد؟

از خاک‌های سنگین رسی و لوم رسی دارای زهکش مناسب برای کاشت گیاه هل استفاده می‌شود. پی اچ مناسب خاک برای رشد و نمو گیاه هل بین ۴٫۲ تا ۶٫۸ می باشد. میتوان از مخلوط های خاک برگ +کوکوپیت +پرلایت و یا خاک برگ + خاک معمولی + ۱۰٪شن (با ذرات حدود ۲ میلیمتر) استفاه کرد.

اما در مورد نور مناسب باید گفت، مکانی روشن و پر نور اما به دور از نور مستقیم آفتاب برای این گیاه مناسب است.حتی این گیاه در موطن خود در زیر درختان که سایه -آفتاب است رشد خوبی دارند و در معرض نور مستقیم آفتاب کشت نمی شوند. وجود نور مستقیم بخصوص زمانی که هوا گرم است از دلایل سوختگی نوک و حاشیه برگها و همچنین پژمردگی و خشکیدگی آنها است. اگر نور کافی نباشد به تدریج فاصله برگها بر روی یک ساقه از هم بیشتر می شود، برگهای جدید ریزتر و رنگ پریده می‌شوند.

روش کاشت دانه هل در گلدان

کاشت بذر هل در گلدان و باردهی آن

آبیاری گیاه هل چگونه باشد؟

میزان آبیاری در این گیاه با توجه به رطوبت خاک و دمای هوا تعیین می‌شود. گیاه هل گیاهی رطوبت پسند است اما نباید مقدار آبیاری و رطوبت خاک خیلی زیاد شود. میزان آبیاری به‌طورمعمول در تابستان‌ها دو بار در هفته و در زمستان‌ها هر ده روز یک‌بار است و در صورت کاهش دما این مقادیر تغییر خواهد کرد.

آیا گیاه هل به کود هم نیاز دارد؟

با توجه به نیاز بالای این گیاه به مواد و عناصر غذایی، افزودن مقادیر مناسبی کودهای شیمیایی به همراه کودهای آلی نقش مهمی در افزایش عملکرد میوه هل و همچنین بهبود کیفیت آن دارد.

طریقه کاشت هل در گلدان

باردهی گیاه هل سبز و گل های خیره کننده آن

 

بیشتر بدانید: کاشت زعفران در گلدان و نکاتی که باید در این مورد بدانید

 

سخن آخر

هل درختی است از خانواده زنجبیل به صورت وحشی و پرورشی در مناطق کوهستانی و در سایه درختان می‌روید. ارتفاع درخت ۳۰ تا ۵۰ سانتی‌متر و بعضی‌ها دارای اعضاء چوبی تا ۳ متر ارتفاع و شاخه‌های هوایی و برگ‌های متناوب نوک تیز با گل‌های ریز سفید مانند گل باقلا و میوه ان کوچک ناشکوفا (پوشینه دار) بقدر بند انگشت با پوست تیره رنگ و دانه‌های متعدد می‌باشد. هل سیاه هم از از همین خانواده محسوب می‌شود، اما استفاده آن به‌عنوان ادویه در ایران بیشتر بصورت هل سبز است.

اگر تجربه و یا سوالی در این رابطه دارید، در پایین همین مطلب برای ما بنویسید. همچنین اگر محیط پرنوری در آپارتمان خود دارید، می توانید به کاشت انواع سبزیجات در گلدان، مانند کاشت نعنا در گلدان، کاشت ترخون در گلدان، کاشت شوید در گلدان و … فکر کنید و تجربه ای لذت بخش از آن کسب کنید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare