نحوه کاشت جعفری در گلدان

آموزش کاشت جعفری در گلدان

اگر می‌خواهید از جعفری‌ تازه در طول سال استفاده کنید و سبزی ارگانیک خود را مصرف کنید، می‌توانید دانه‌های جعفری را در گلدانی بکارید و در جلوی پنجره‌ای آفتاب‌گیر قرار دهید تا زمان رشد خود را طی کند. برای کاشت جعفری در گلدان باید بذرها را یک شب در آب بخیسانید، سپس دانه‌ها را در فاصله ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متری و با عمق ۶ تا ۸ میلی‌متر در خاک مناسب بکارید. گیاه جعفری سه هفته طول می‌کشد تا جوانه بزند و پس از آن شما شاهد رویش جعفری‌هایتان خواهید بود.کاشت جعفری در گلدان

اگر شما نیز جزو افرادی هستید که به سبزیکاری و کاشت سبزی‌خوردن در منزل علاقه‌مند هستید، برای صرفه‌جویی در وقت و هزینه خود، داشتن محصولی سالم، مصرف سبزی تازه و نهایتاً یک سرگرمی لذت‌بخش با ما همراه باشید. در این مقاله، شما را با طریقه کاشت جعفری در گلدان و شرایط محیطی مورد نیاز کاشت این سبزی پر از خاصیت آشنا می‌کنیم. امیدواریم این مطلب برایتان مفید واقع شود.

کاشت جعفری در گلدان

طریقه کاشت جعفری در گلدان

بذر جعفری به کندی جوانه می‌زند دز اصطلاح جعفری گیاه تنبلی است و جوانه زدن آن در شرایط محیطی مناسب، حدود ۲۰ تا ۲۵ روز طول می‌کشد. مراحل کاشت جعفری در گلدان به شرح زیر است:

مرحله اول: برای کاشت جعفری بهتر است ابتدا بذرهای سالم گیاه را ابتدا در آب و مایع ظرف‌شویی به مدت یک ساعت بخیسانید و سپس در آب خالص به تنهایی یک شب قرار دهید.

مرحله دوم: به این منظور یک ظرف بزرگ را با آب ولرم پرکرده و به آن یک قطره مایع ظرف‌شویی اضافه کنید. مخلوط را تکان دهید تا کاملاً حل شود. سپس تمام بذرهای جعفری را در محلول خود قرار دهید. گرمای آب و مایع ظرف‌شویی کمک خواهند کرد که پوشش سخت پوسته بذر گیاه راحت‌تر شکسته شده و کمک به رشد سریع بذر می‌کند و بذر زودتر جوانه می‌زند.

مرحله سوم: سپس بذرها را از محلول خارج کرده و به خوبی با آب بشویید و سپس یک شب در آب ولرم بخیسانید.

مرحله چهارم: پس از ۲۴ ساعت خیساندن بذرهای جعفری در آب، بذرها را در یک صافی بریزید تا آب اضافی آن‌ها خوب گرفته شود و کاملاً خشک شوند. هنگامی که بذرها کاملاً خشک شدند، آماده کاشت در گلدان هستند.

مرحله پنجم: گلدانی با عمق مناسب را انتخاب کرده و بذرها را با فاصله ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر و در عمق ۶ تا ۸ میلی‌متری از سطح خاک، در خاک لومی شنی که با خاک‌برگ مخلوط شده است و زهکشی مناسبی نیز دارد، بکارید. بهتر است قبل از کاشت بذر، خاک گلدان کاملاً مرطوب باشد. این کار به رشد بذرها کمک می‌کند.

مرحله ششم: گیاهی که کاشته‌اید در صورت وجود شرایط محیطی مناسب، سه هفته بعد جوانه خواهد زند و شروع به رشد می‌کند.

مرحله هفتم: هنگامی که برگ‌های گیاه سه قسمتی و سه بخشی شدند، سبزی جعفری شما بالغ شده و قابل برداشت است.

کاشت جعفری در گلدان

گیاه شناسی سبزی جعفری

گیاه جعفری، بومی اروپا است و از گیاهان دو ساله‌ای محسوب می‌شود که در همان سال اول ایجاد برگ می‌کند. از جعفری به عنوان سبزی خام و یا سبزی پخته در منازل استفاده می‌شود. ارتفاع این سبزی در سال اول رشد، بین ۳۲ تا ۴۲ سانتیمتر است و در سال دوم گیاه تولید شاخه‌های گل دهنده زیبایی می‌کند. گونه‌های مختلفی از گیاه جعفری بر اساس شکل برگ در دنیا وجود دارد که شامل جعفری برگ صاف، جعفری مجعد و جعفری ریشه‌ای است. در بین انواع جعفری، جعفری‌هایی با برگ صاف، پرطرفدارترین این گیاه هستند و مواد معطر بیشتری در برگ‌ها دارند.

ریشه این گیاه نازک و محکم با عمق زیاد است که می‌تواند تا عمق یک متری خاک نیز نفوذ کند و از این رو جعفری یکی از سبزی‌های مقاوم به خشکسالی و کم آبی است و نیاز زیادی به آب ندارد.

سبزی جعفری سرشار از انواع ویتامین‌ها به ویژه ویتامین ث و ویتامین آ و روغن‌های فرار است و املاحی مانند آهن، کلسیم، فسفر، پتاسیم در آن به مقدار زیادی وجود دارد. بخش‌های مورد استفاده این سبزی برگ، ساقه، تخم و ریشه آن است که ارزش غذایی و خواص درمانی متعددی دارند.


بیشتر بخوانید: روش کاشت کاهو در گلدان


شرایط محیطی مورد نیاز کاشت جعفری در گلدان

کاشت جعفری در گلدان

خاک

بهترین خاک برای کاشت جعفری در گلدان، خاک‌های سبک و شنی با هوموس کافی و خاک هایی با بافت لومی شنی است. به طورکلی جعفری در خاک‌های عمیق و با حاصل خیزی بالا به خوبی رشد می‌کند. توجه داشته باشید که استفاده از خاک‌های اسیدی یا خاک‌های با شوری بالا، برای کاشت این سبزی مناسب نیست. پس در انتخاب خاک مناسب دق داشته باشید.

دما

سبزی جعفری یکی از انواع سبزی‌های فصل سرد سال است و در مناطقی که زمستان ملایم دارند به راحتی رشد می‌کند. برای کاشت جعفری در مناطق با آب و هوای سردتر، لازم است قبل از شروع سرما بوته‌های گیاه با پلاستیک یا حصیر یا یک پوشش مناسب پوشانده شوند تا از سرمازدگی گیاه پیشگیری شود. دمای مناسب برای رشد جعفری دمای ۲۱ درجه سانتی‌گراد است.

نور

جعفری گیاهی سایه دوست است، بنابراین از قرار دادن گلدان‌ها در برابر نور مستقیم خورشید به مدت طولانی جدا خودداری کنید. بهترین مکان برای قرار دادن گلدان‌های جعفری، بالکن و پنجره‌های جنوبی آپارتمان است. در صورتی که آپارتمان شما از نور کافی برخوردار نیست، می‌توانید از چراغ‌های فلورسنت استفاده کنید و آن‌ها را در فاصله ۵ سانتی‌متری گلدان قرار دهید تا به این وسیله نور مورد نیاز گیاه تامین شود.

آبیاری

همان طور که گفتیم گیاه جعفری نسبت به کم آبی مقاوم است. در طول فصل تابستان توصیه می‌شود برای داشتن محصولی سرحال و پربازده روزانه گیاه را آبیاری کنید. این آبرسانی باید به صورتی باشد که در فاصله بین دو آبیاری خاک گلدان مرطوب بماند و کاملاً خیس نشود. در فصل سرما نیز گیاه به آبیاری کمتری نیاز داشته و لازم است اجازه دهید خاک در فاصله دو آبیاری خشک شود.

آفات و بیماری

فاسد شدن ساقه اصلی جعفری، ایجاد خال‌هایی بر روی برگ‌، کرم‌های پشه هویج و کرفس از مهم‌ترین آفت‌های این گیاه هستند. برای کنترل خال‌های روی برگ‌ها و فاسد شدن ساقه اصلی، برگ‌های مبتلا را بچینید و از میزان آبیاری آن کم کنید. کرم‌های پشه را نیز با دست بردارید.

کوددهی

سبزی جعفری را یک بار در هر ماه با استفاده از کود عمومی به منظور حفظ تولید گیاه در کل فصل، کوددهی کنید. همچنین می‌توانید برای افزایش مواد مغذی خاک موجود در گلدان، کود کمپوست را قبل از کاشت، به خاک اضافه کنید.

 

زمان کاشت جعفری در گلدان

راهنمای کاشت جعفری در گلدان

بهترین زمان کاشت جعفری در مناطق گرمسیری از اوایل پاییز تا اواسط پاییز است و در مناطقی با شرایط آب و هوای سردسیر کاشت آن بعد از یخبندان و از اوایل بهار شروع می‌شود که تا اواخر بهار ادامه می‌یابد. برای کاشت جعفری در گلدان، با توجه به ثابت بودن دمای محیط خانه می‌توانید در هر زمانی این کار را انجام دهید. با این وجود توصیه می‌شود، بذرهای جعفری را ۱۰ تا ۱۲ هفته قبل از آخرین سرما در گلدان در خانه بکارید. با این کار نتیجه بهتری خواهید گرفت.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare