انگیزه های جذاب زندگی

نحوه کاشت ترخون در گلدان به صورت رویشی و تقسیم ریشه

ترخون یکی از سبزیجات خوش عطر و طعم و بسیار مطابق علاقه و ذائقه ایرانیان است. از این سبزی در انواع ترشیجات و شوریجات استفاده می‌شود. بسیاری از افراد تمایل دارند این سبزی را در محیط منزل خود پرورش دهند و از محصول ارگانیک خود استفاده کنند. در این مطلب از سایت انگیزه شما را با نحوه کاشت ترخون در گلدان آشنا می‌کنیم. لازم است اطلاعاتی نیز در مورد زمان اقدام به کاشت، شرایط محیطی مورد نیاز و زمان و نحوه برداشت ترخون داشته باشید.

 

زمان مناسب برای کاشت ترخون در گلدان

اوایل فصل بهار زمان خوبی برای تکثیر رویشی ترخون (از روش قلمه‌های ساقه‌ای و پاجوش) و پائیز زمان مطلوبی برای تکثیر ترخون از راه تقسیم ریشه است. ترخون ۸ تا ۱۰ سال عمر خواهد کرد؛ اما فقط ۴ تا ۶ سال بازدهی اقتصادی دارد.

 

روش کاشت ترخون در گلدان به صورت رویشی و تقسیم ریشه

ترخون به سه روش قلمه زدن از ساقه، کاشت پاجوش ترخون و تقسیم ریشه قابل تکثیر است که هر یک از این موارد روش کاشت یکسانی دارند. در ادامه روش تهیه قلمه، پاجوش و ریشه و همچنین روش کاشت آن‌ها را آموزش خواهیم داد.

۱. تهیه قلمه، پاجوش و ریشه ترخون

برای تهیه هر یک از موارد بالا می‌توانید به مراکز و فروشگاه‌های باغبانی مراجعه کنید. ولی در صورتی که به بوته ترخون دسترسی دارید با طی مراحل زیر می‌توانید نسبت به تهیه هر کدام از آن‌ها اقدام نمایید.

  • قلمه ساقه‌ای: بعد از جدا کردن ساقه‌های سبز و جوان از پایه مادری ترخون، قلمه‌ها برای کاشت آماده هستند. البته کاشت ترخون با استفاده از این روش مناسب نیست و به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • پاجوش: پیرامون بوته‌های مادری ۳ تا ۴ ساله، پاجوش‌های فراوانی وجود دارد که هر پاجوش ساقه کوتاه و ریشه مناسبی دارد. در این روش در خرداد ماه خاک اطراف گیاهان را کنار می‌زنند و با جدا کردن پاجوش‌ها آن‌ها را برای کاشت، انتخاب می‌کنند. معمولاً اطراف هر پایه مادری ۲۰ تا ۴۰ پاجوش وجود دارد.
  • تقسیم ریشه: بسیاری از کشاورزان از این روش برای تکثیر ترخون استفاده می‌کنند. برای این کار پایه‌های مادری ۳ تا ۴ ساله را که کاملاً سالم و عاری از هر گونه آلودگی قارچی هستند از خاک خارج می‌کنند. سپس ریشه را به ۵ تا ۱۰ قطعه تقسیم کرده (هر قطعه باید دارای حداقل ۱ تا ۲ جوانه رویشی باشد) سپس آن‌ها را در گلدان یا زمین می‌کارند.

کاشت ترخون در گلدان

۲. تهیه گلدان مناسب

از هر نوع گلدانی می‌توانید برای کاشت ترخون استفاده کنید ولی پیشنهاد می‌کنیم گلدان‌های سفالی با قطر و ارتفاع زیاد را برای این کار انتخاب کنید. همچنین دقت داشته باشید که گلدان شما باید دارای سوراخ‌های زهکشی مناسبی باشد.

۳. تهیه خاک مناسب

ترخون برای رشد مناسب به خاکی حاصلخیز نیازمند است. برای داشتن محصولی مناسب می‌توانید مقداری از خاک باغچه را با هوموس پوسیده یا ورمی کمپوست ترکیب کرده و گلدان را از این مخلوط پر کنید.

۴. کاشت ترخون

خاک را با استفاده از آب‌پاش مقداری مرطوب کنید و سپس با استفاده از بیلچه باغبانی گودالی به عمق ۵ تا ۸ سانتی متر درون آن ایجاد کنید. ریشه، قلمه ساقه‌ای یا پاجوشی را که تهیه کرده‌اید را درون این گودال قرار دهید و سپس با خاک گلدان، آن‌ها را در جای خود محکم کنید. دقت داشته باشید که در هر گلدان یک یا دو قلمه، پاجوش یا ریشه قرار دهید.

۵. آبیاری و مراقبت‌های اولیه گیاه

بعد از کاشت ترخون در گلدان، گیاه را آبیاری کنید. دقت کنید که این آبیاری نباید به صورت غرقابی باشد و نباید در محل قرار گیری ترخون خللی وارد شود. بعد از کاشت، گلدان را به محلی نورگیر و گرم منتقل کنید. بهترین مکان برای قرار دادن آن پشت پنجره و روی بالکن است.

کاشت ترخون در گلدان

شرایط محیطی مورد نیاز برای کاشت ترخون در گلدان

۱. خاک

خاک مناسب برای کشت ترخون خاک‌های با بافت متوسط شنی – رسی است. اگر ترخون در خاک‌های رسی کاشته شود، عمر زیادی نخواهد داشت. گیاه ترخون در خاک‌های خشک عطر بیشتری دارد. برای کاشت ترخون، مخلوطی از کوکوپیت، پیت ماس و خاک باغچه بسیار مناسب است.

۲. بیل زدن

پس از برداشت محصول، برگردان کردن خاک گلدان به عمق کم باعث تهویه خاک و نیز تسریع در رویش گیاهان می‌شود.

۳. نور

ترخون به نور مستقیم و طولانی مدت خورشید نیاز دارد. در منزل می‌توانید گلدان ترخون را پشت پنجره یا تراس نورگیر قرار دهید.

۴. دما

ترخون در مناطقی کشت می‌شود که هوایی گرم و آفتابی دارند. ترخون دماهای پائین را به سهولت تحمل می‌کند، به صورتی که در دمای ۱۵-درجه سانتی گراد بدون هیچ آسیبی دوام می‌آورد. ترخون در زمان بروز هوای سرد در فصل بهار دچار سرما‌زدگی نمی‌شود و به رویش خود ادامه می‌دهد.

۵. آبیاری

ترخون به آب چندان زیادی نیاز ندارد. در خانه و در گلدان هر سه روز یک‌بار به گیاه آب بدهید. ولی باید دقت داشت که ترخون در طول رویش به میزان زیادی آب نیاز دارد. آبیاری برای این گیاه در مرحله تشکیل شکوفه‌ها و نیز بعد از برداشت محصول ضروری است.

۶. آفات و بیماری‌ها

از آفات مهم ترخون می‌توان به مورچه قرمز اشاره کرد. همچنین ترخون معمولاً بیماری خاصی ندارد. ولی در طول رویش ممکن است توسط عوامل بیماری‌زای قارچی مانند قارچ عامل زنگ و قارچ عامل لکه برگی آسیب ببیند که می‌بایست برای مبارزه با آن‌ها از قارچ‌کش‌های مناسب استفاده کرد.

۷. اسیدیته

PH مناسب خاک برای کاشت ترخون ۶.۵ تا ۷.۸ است.

کاشت ترخون در گلدان

زمان و نحوه برداشت ترخون

محصول ترخون را می‌توان یک یا دوبار در سال برداشت کرد. اولین برداشت در مرحله گل‌دهی انجام می‌گیرد. اوایل تابستان زمان مناسبی برای اولین برداشت است. از اواخر شهریور تا قبل از بروز سرما می‌توان دومین برداشت را انجام داد. گیاهان باید از فاصله ۷ تا ۸ سانتیمتری از سطح زمین برداشت شوند، در غیر این صورت گیاهان خشک می‌شوند. در صورتی که از پیکر رویشی گیاه به عنوان سبزی یا ادویه استفاده شود، می‌توان سه بار در سال محصول را برداشت کرد.

سخن پایانی

اگر برای کاشت ترخون در گلدان ایده و تجربه‌ای دارید و می‌دانید چطور می‌توان محصول سالم‌تری داشت، لطفاً نظرات و تجربیات خود را برای ما ارسال نموده تا با سایر کاربران سایت انگیزه به اشتراک گذاشته شود. شما همچنین می‌توانید نحوه کاشت ریحان در گلدان را نیز مطالعه کنید و در خانه خود سبزیجات ارگانیک پرورش دهید.

مطالب زیر را هم ببینید