مراحل کاشت تربچه در گلدان؛ نحوه نگهداری و برداشت

کاشت تربچه در گلدان

بسیاری از افراد علاقه زیادی به کاشت انواع سبزیجات در خانه دارند. تربچه یکی از سبزیجاتی است که خواص زیادی دارد. به سادگی می‌توان تربچه را در گلدان و محیط منزل پرورش داد. در این مقاله، روش کاشت تربچه در گلدان به صورت گام به گام، زمان کاشت، شرایط محیطی مورد نیاز و زمان و نحوه برداشت آن را به شما آموزش خواهیم داد.

 

زمان کاشت تربچه در گلدان

بهترین زمان برای کاشت تربچه در گلدان، فصل بهار است. این گیاه خیلی زود رشد می‌کند و شما می‌توانید بعد از ۴ تا ۷ روز بعد از کاشت، جوانه‌های این گیاه را مشاهده کنید. اگر قصد کاشت تربچه در گلدان را دارید، با حفظ شرایط محیطی مورد نیاز گیاه می‌توانید در تمامی فصول سال نسبت به کاشت آن اقدام کنید.

 

مراحل و نکات کاشت تربچه در گلدان

کاشت تربچه در گلدان تنها از راه کاشت بذر امکان پذیر است. در ادامه به شما نحوه کاشت آن را، به صورت گام به گام خواهیم آموخت:

۱. انتخاب بذر مناسب

برای داشتن محصولی سالم باید بذر سالم و مناسبی تهیه کنید. برای این کار می‌توانید به مراکز باغبانی موجود در سطح شهر مراجعه کرده و بذر تربچه را تهیه کنید. دقت کنید که بذر تربچه باید کاملاً سالم و تازه باشد. همچنین دقت داشته باشید تعدادی از گونه‌های تربچه تنها برگ تولید می‌کنند و فاقد غده هستند. از این رو در هنگام خرید به این نکته دقت کنید.

۲. تهیه خاک مناسب

تمامی سبزیجات و به‌خصوص تربچه برای رشد مناسب به خاکی با حاصلخیزی بالا نیازمند هستند. می‌توانید برای کاشت تربچه در گلدان از خاک باغچه استفاده کنید. اما لازم است مقداری خاک‌برگ و مقداری کود آلی نیز به آن بیافزایید تا آماده کاشت شود. همچنین برای حفظ زهکشی خاک، مقداری ماسه نیز به خاک اضافه کنید.

۳. خیساندن بذرهای تربچه

گیاه تربچه خیلی زود بعد از کاشت جوانه می‌زند؛ اما بهتر است برای تسریع فرآیند رشد بذرهای خریداری شده را برای مدت ۸ ساعت در آب ولرم بخیسانید. بعد از گذشت این مدت بذرها را از درون آب بیرون آورده و درون یک صافی بریزید تا آب آن‌ها گرفته شود. سپس آن‌ها را بر روی حوله ریخته تا کاملاً خشک شوند.

۴. انتخاب گلدان مناسب

در انتخاب گلدان چندان حساسیت به خرج ندهید. شما برای کاشت تربچه، می‌توانید از انواع گلدان‌های سفالی و پلاستیکی استفاده کنید. همچنین می‌توانید از ظروفی مانند سطل یا ظروف یک‌بار مصرف نیز برای این کار استفاده کنید.

تنها نکته‌ای که باید به آن دقت داشته باشید این است که ارتفاع گلدان شما باید حداقل ۱۵ سانتی‌متر باشد تا فضای کافی برای رشد تربچه‌ها وجود داشته باشد. همچنین گلدان شما باید دارای سوراخ‌های زهکش نیز باشد تا آب اضافه از آن‌ها خارج شود. بعد از تهیه گلدان، آن را تا ارتفاع ۱۵ سانتی‌متر از خاک پر کنید.

۵. مرطوب کردن سطح خاک

بعد از پر کردن گلدان، با استفاده از بیلچه سطح خاک را صاف کنید. سپس به کمک یک آبپاش، سطح خاک خود را مرطوب کنید. دقت داشته باشید که خاک کاملاً خیس نشود.

۶. کاشت بذر تربچه در گلدان

بذرها را به فاصله ۲ تا ۴ سانتی‌متری از یکدیگر، بر روی خاک قرار دهید. سپس مقداری کود طبیعی را با ماسه مخلوط کرده و به ضخامت حدود ۲ میلی‌متری بر روی بذرها بریزید تا تمام سطح گلدان پوشانده شود. (البته می‌توانید ابتدا بذرها را درون سینی نشا بکارید و بعد از جوانه زدن، آن‌ها را به گلدان اصلی منتقل کنید)

کاشت تربچه در گلدان

۷. آبیاری و مراقبت‌های اولیه

  • بعد از کاشت بذرها باز هم آبپاش را بردارید و گلدان خود را آب دهید. همچنین در تمام مراحل رشد اجازه ندهید خاک گلدان خشک شود.
  • نایلونی بردارید و سطح گلدان را با استفاده از آن بپوشانید. تا زمان ظاهر شدن جوانه‌ها اجازه دهید نایلون بر روی گلدان شما باقی بماند.
  • گلدان را به مکانی گرم و به دور از وزش باد شدید قرار دهید.
  • گلدان خود را در مکان‌هایی با تابش نور ملایم قرار دهید. بهترین مکان برای قرار دادن آن، تراس و پشت پنجره‌های جنوبی است.
  • بعد از حدود ۴ تا ۷ روز بعد از کاشت، نخستین جوانه‌ها ظاهر می‌شوند. برای رشد مناسب تربچه‌ها، لازم است شرایط محیطی مناسب را برای آن‌ها فراهم کنید.

کاشت تربچه در گلدان

شرایط محیطی مورد نیاز تربچه در گلدان

۱. آبیاری

باید سطح خاک را همواره مرطوب نگه دارید؛ ولی از غرقاب شدن آن اجتناب کنید. تا قبل از دوبرگی شدن گیاه هر روز به آن آب دهید و بعد از آن هفته‌ای دو بار کفایت می‌کند. آبیاری زیاد باعث غده‌زایی گیاه می‌شود.

۲. خاک

مخلوطی از خاک‌برگ، خاک باغچه، کوکوپیت و پیت‌ماس برای کاشت تربچه در گلدان مطلوب است. باید بدانید، هر اندازه که خاک تربچه سبک‌تر، پوک‌تر و دارای حاصلخیزی بالاتری باشد، تربچه‌های بهتری خواهید داشت.

۳. نور

لازم است بعد از جوانه زدن گیاه، گلدان خود را روزانه حدود ۶ ساعت در معرض تابش مستقیم خورشید قرار دهید.

۴. کود دهی

می‌توانید در خاک بستر خود مقداری کود طبیعی اضافه کنید و دو هفته بعد از کاشت نیز از کود ریز‌مغذی برای تغذیه گیاه خود استفاده کنید.

۵. دما

تربچه گیاه مخصوص فصل سرد است. بهترین دما برای رشد تربچه ۱۳ تا ۱۸ درجه سانتیگراد است.

 

زمان و نحوه برداشت تربچه

تربچه به سرعت رشد کرده و بالغ می‌شود. حدود بیست روز بعد از کاشت تربچه در گلدان، می‌توانید نسبت به برداشت آن اقدام کنید؛ در این مدت می‌توانید از برگ‌های سبز و تازه تربچه استفاده کنید. زمانی که قطر تربچه‌های شما حدوداً به اندازه ۲ سانتی‌متر رسید، تربچه‌ها را از خاک بیرون بیاورید و آن‌ها را نیز میل کنید.

کاشت تربچه در گلدان

کلام آخر

شما می‌توانید در سایت انگیزه روش های کاشت ماش در گلدان و کاشت تره در گلدان را نیز فرا بگیرید. به نظر شما برای داشتن تربچه‌های بزرگ و خوشمزه چه کار باید کرد؟ آیا راهی را برای مبارزه با آفات و بیماری‌های این گیاه می‌شناسید؟ لطفاً تجربیات و نظرات خود را با سایر کاربران مجله اینترنتی انگیزه به اشتراک بگذارید.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
  • Total (0)
Compare