مراحل کاشت تره در گلدان و نکاتی که باید بدانید

کاشت تره در گلدان

کاشت سبزیجات مختلف در خانه یک کار سرگرم کننده و در عین حال با صرفه است. تره یکی از خوشمزه‌ترین سبزی‌هاست و بسیاری از افراد مایلند تره ارگانیک مصرف کنند. در صورتی که به کاشت تره در گلدان علاقه دارید، در این مطلب از سایت انگیزه با ما همراه باشید.

 

زمان مناسب برای کاشت تره در گلدان

بهترین فصل برای کاشت تره، فصل بهار و پاییز است. البته باید دقت داشته باشید در صورتی که تره را در فصل پاییز بکارید محصول آن را می‌توانید در بهار سال بعد برداشت کنید. در صورتی که قصد کاشت تره در گلدان را دارید، می‌توانید آن را در هر زمانی از سال که اراده کردید، بکارید. البته باید شرایط محیطی مورد نیاز این گیاه را رعایت کنید تا خللی در رشد آن وارد نشود.

 

آموزش کاشت تره در گلدان

کاشت تره تنها از طریق کاشت بذر امکان‌پذیر است. در صورتی که قصد کاشت این سبزی پر طرفدار را دارید مراحل زیر را دنبال کنید.

۱- تهیه گلدان مناسب

برای کاشت تره می‌توانید از انواع گلدان‌ها در اندازه‌های مختلف استفاده کنید. پیشنهاد ما به شما این است که از گلدان‌هایی با سطح زیاد و ارتفاع متوسط استفاده کنید تا مقدار تره بیشتری را بتوانید درون آن پرورش دهید. برای جلوگیری از سوختن ریشه‌های گیاه با افزایش دمای خاک در گلدان‌های پلاستیکی و فلزی، توصیه می‌شود جنس گلدان را سفالی انتخاب کنید. همچنین دقت داشته باشید که گلدان شما باید دارای سوراخ‌های زهکشی زیادی باشد تا آب اضافه به سادگی از انتهای گلدان خارج شود.

۲- تهیه خاک مناسب

تره در هر نوع از بافت خاکی قابل کشت است ولی برای رشد مطلوب، خاک باید حاصلخیزی مناسبی داشته باشد. می‌توانید برای کاشت تره در گلدان از خاک باغچه استفاده کنید و مقداری کود طبیعی یا کود ریز مغذی به آن اضافه کنید. دقت داشته باشید که برای افزایش میزان زهکشی خاک مقداری ماسه به خاک باغچه خود بیفزایید (۶۰ درصد خاک باغچه + ۲۰ درصد ماسه + ۲۰ درصد کود دامی)، سپس خاک تهیه شده را درون گلدان بریزید تا آماده کاشت بذر تره شود.

۳- تهیه بذر تره

برای خریداری و تهیه بذر مرغوب تره در گلدان باید به مراکز معتبر باغبانی مراجعه کرده و از این مراکز بذر مورد نیاز خود را تهیه کنید. دقت داشته باشید که این بذرها باید سالم و کاملاً تازه باشند. در صورت کهنه و قدیمی بودن، بذرها رشد نخواهند کرد.

۴- خیساندن بذر تره

بعد از خریدن بذر تره، باید بذرهای خود را در ظرفی پر از آب بخیسانید. این کار به رشد مطلوب تره در گلدان کمک زیادی می‌کند. به بذرها اجازه دهید برای مدت ۸ ساعت تا سه روز در آب خیس بخورند و به خوبی متورم شوند. پس از اینکه بذرها به خوبی متورم شدند، آن‌ها را از ظرف آب خارج کرده و روی پارچه یا کاغذ بریزید تا آب آن‌ها به خوبی گرفته شود و برای کاشت آماده شوند.

۵- مرطوب کردن خاک

بعد از اینکه خاک را درون گلدان ریختید، با استفاده از یک آب‌پاش، خاک را مرطوب کرده و به کمک یک بیلچه باغبانی خاک را مخلوط کنید. دقت داشته باشید در این کار افراط نکنید و اجازه ندهید خاک به گل تبدیل شود.

۶- کاشت بذر تره

بعد از مرطوب کردن، سطح خاک را به کمک بیلچه صاف کنید. سپس بذر تره را با فاصله بر روی سطح خاک بپاشید. سپس مقداری کود طبیعی را با ماسه ترکیب کرده و بر روی بذرها بریزید. ضخامت این خاک باید حدود ۵ میلی متر باشد. دقت کنید که روی تمام بذرها باید با کود و ماسه پوشانده شود.

۷- آبیاری اولیه

بعد از کاشت با استفاده از یک آب‌پاش، گلدان خود را به گونه‌ای که بذرها از زیر خاک سطح بیرون نیایند، آبیاری کنید.

۸- پوشاندن سطح گلدان با نایلون

بعد از آبیاری برای حفظ شرایط محیطی مناسب سطح گلدان را با استفاده از یک نایلون بپوشانید و تنها برای آبیاری آن را بردارید. این نایلون باید تا زمان جوانه زدن تره بر روی آن باقی بماند.

۹- مراقبت و نگهداری از تره بعد از جوانه زدن

تره پس از ۵ تا ۱۰ روز شروع به جوانه زدن می‌کند. در این زمان باید شرایط محیطی مورد نیاز تره را به دقت رعایت کنید. همچنین در تمام مراحل رشد تره سطح خاک را باید همواره مرطوب نگه دارید. باید اشاره داشت که تره برای رشد مناسب به نور زیادی نیاز دارد. از این رو بعد از جوانه زدن تره، گلدان خود را به مکانی با نورگیر مناسب (بالکن یا پشت پنجره) منتقل کنید.

کاشت تره در گلدان

شرایط محیطی مورد نیاز برای مراقبت از تره در گلدان

۱- خاک

خاک‌هایی با بافت رسی شنی برای کاشت تره مناسب هستند. پیش از کاشت می‌بایست خاک را با کودهای ازت و فسفره مخلوط کنید. برای حاصلخیزی خاک، به آن کود ریز مغذی و یا حیوانی بیفزایید. تره در خاک مرطوب، حاصلخیز، دارای زهکشی مناسب یا در کمپوست خوب پوسیده شده، رشد مطلوبی خواهد داشت.

۲- هرس

برای داشتن برگ‌هایی ضخیم‌تر لازم است همواره سرشاخه‌های تره را با قیچی بچینید.

۳- نور

تره برای رشد مناسب به نور مستقیم خورشید نیاز دارد و در مکان‌های نیم سایه به خوبی رشد نمی‌کند.

۴- دما

دمای زیاد باعث خراب شدن تره می‌شود. از این رو، تره را در فصل مناسب کاشت که بهار و پاییز است، بکارید. در مجموع تره در هوای خنک رشد مطلوب‌تری خواهد داشت.

۵- کود دهی

در دو هفته اول رشد به تره کود دهید. کود مورد نظرتان را از مراکز باغبانی تهیه کنید.

۶- آبیاری

این گیاه به خشکی خاک حساس است. تره برای رشد کردن به آب فراوان نیاز دارد؛ بنابراین، سعی کنید همواره خاک گلدان را مطوب نگه دارید.

کاشت تره در گلدان

زمان و نحوه برداشت تره

بعد ۵ تا ۱۰ روز تره شروع به جوانه زدن می‌کند. از آنجایی که تره گیاهی سه ساله است، ممکن است این گیاه در اوایل کاشت، ساقه‌هایی ظریف داشته باشد. ولی در مراحل بعدی رشد ساقه‌های آن نیز ضخیم می‌شود. بعد از رشد، ساقه‌های تره را به فاصله یک سانتی متری از خاک با قیچی بچینید و از محصول خود لذت ببرید.

 

سخن آخر

شما می‌توانید سبزیجات مختلف را در گلدان بکارید و از محصولات ارگانیک خود استفاده نمایید. نحوه کاشت نعنا و کاشت ریحان در گلدان را نیز در انگیزه بخوانید و یک باغچه خانگی در خانه خود ایجاد کنید. اگر شما راهکاری سراغ دارید که بتوان تره یا به طور کلی سبزیجات بهتر و بیشتری برداشت کرد، لطفاً تجربیات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 تعداد نظرات
پریدن به بالا