نحوه کاشت ریحان در گلدان و نکاتی که باید در این مورد بدانید

کاشت ریحان در گلدان

اگر روش کاشت سبزیجات در خانه را بدانید، می‌توانید سبزیجات زیادی را در خانه پرورش داده و از محصولات ارگانیک خود مصرف کنید. ریحان یکی از خوش‌طعم‌ترین سبزی‌هاست که می‌توانید به سادگی آن را در منزل پرورش دهید. کاشت ریحان در گلدان به دو صورت کاشت بذر و کاشت ساقه ریحان صورت می‌گیرد که در این مقاله به صورت کامل این دو روش را به شما آموزش خواهیم داد.

 

آموزش کاشت ریحان در گلدان از طریق بذر

۱- انتخاب گلدان مناسب

برای کاشت ریحان در گلدان لازم است که از گلدانی با سطح زیاد استفاده کنید تا بتوانید ریحان بیشتری را درون آن بکارید. از طرفی ارتفاع گلدان نیز حداقل باید ۲۰ سانتی متر باشد تا فضای کافی برای ریشه زدن در اختیار گیاه قرار گیرد. دقت داشته باشید که گلدان شما باید دارای سوراخ‌های زهکشی مناسبی باشد.

۲- تهیه بذر مناسب

برای شروع به کاشت در گام نخست باید به مراکز معتبر باغبانی مراجعه کرده و از این مراکز بذر مرغوب ریحان را تهیه کنید. این بذرها می‌بایست سالم و کاملاً تازه باشند. دقت داشته باشید که ریحان در انواع مختلفی موجود است که می‌توانید با سلیقه خود نوع آن را برای کاشت انتخاب کنید. رایج‌ترین نوع ریحان، ریحان شیرین است؛ انواع دیگر شامل ریحان بنفش، ریحان لیمویی و ریحان تایلندی است.

۳- خیساندن بذر ریحان

بعد از تهیه بذر ریحان، باید بذرهای خود را در ظرفی پر از آب بخیسانید. این کار به رشد بهتر ریحان در گلدان کمک زیادی می‌کند. به بذرها فرصت دهید برای مدت ۸ ساعت تا سه روز در آب خیس بخورند و به خوبی متورم شوند. بعد از اینکه بذرها به خوبی متورم شدند، آن‌ها را از ظرف آب بیرون بیاورید و روی پارچه یا کاغذ بریزید تا آب آن‌ها به خوبی گرفته شود.

۴- تهیه خاک و پر کردن گلدان

ریحان برای رشد چندان به بافت خاک حساس نیست. این گیاه برای رشد به خاک حاصلخیز نیاز دارد. برای این کار، مقداری از خاک باغچه و ماسه و خاک‌برگ و کود طبیعی را با یکدیگر ترکیب کنید و درون گلدان خود را تا ارتفاع ۱۵ سانتی متر از این خاک پر کنید.

۵- مرطوب کردن خاک

بعد از پر شدن گلدان، با استفاده از یک آب‌پاش، روی سطح خاک را مقداری مرطوب می‌کنیم تا خاک مهیای کاشت ریحان شود. دقت کنید که سطح خاک را گل نکنید.

۶- کاشت بذر

برای کاشت، بذرهای ریحان را بر روی سطح خاک گلدان بپاشید. سپس مقداری از خاک باقی‌مانده را بر روی این بذرها بریزید. دقت داشته باشید که ضخامت خاکی که روی بذرها می‌ریزید، نهایتاً باید ۳ میلی متر باشد.

۷- آبیاری و مراقبت اولیه

بعد از کاشت بذرها باید سطح گلدان خود را با استفاده از یک پارچه ضخیم، گونی و یا یک روزنامه بپوشانید و چهار مرتبه در روز، به کمک آب‌پاش سطح آن را مرطوب کنید.

۸- انتقال گلدان به مکانی گرم

ریحان از سبزی‌هایی است که برای رشد به آب و هوایی گرم نیازمند است. به این منظور بعد از کاشت و آبیاری ، گلدان خود را برای پنج روز در گرم‌ترین نقطه منزل خود قرار دهید تا در رشد بذرها خللی وارد نشود.

۹- جوانه زدن ریحان و مراقبت از آن

ریحان بعد از مدتی شروع به جوانه زدن می‌کند. در این مرحله از رشد گیاه باید شرایط محیطی مورد نیاز آن را به خوبی رعایت کنید. همچنین در تمام مراحل رشد ریحان سطح خاک را باید همواره مرطوب نگه دارید.

کاشت ریحان در گلدان

کاشت ریحان در گلدان از طریق ساقه

  • ریحان را می‌توان از طریق ساقه نیز تکثیر کرد. برای این منظور لازم است که ساقه‌های تازه ریحان را در ظرفی از آب قرار دهید.
  • اجازه دهید ساقه‌های ریحان برای مدتی در آب باقی بماند تا ریشه بزند.
  • زمانی که ارتفاع ریشه‌های گیاه به اندازه ۵ سانتی متر رسید، لازم است نسبت به کاشت آن در گلدان اقدام کنید.
  • گلدان را مانند مرحله کاشت ریحان از طریق بذر از خاک مناسب پر کنید و به صورتی که ریشه‌ها آسیب نبیند، ساقه‌ها را درون گلدان بکارید و از آن مراقبت کنید.
  • بعد از مدتی ساقه ریحان شروع به برگ دادن کرده و می‌توانید از آن استفاده کنید.

 

شرایط محیطی مورد نیاز برای مراقبت از گیاه ریحان

۱- نور

ریحان برای رشد به نور کافی نیاز دارد، از این رو گلدان خود را در مکانی نورگیر بگذارید.

۲- آبیاری

باید خاک گلدان شما همواره مرطوب باشد. دقت کنید که آبیاری نباید غرقابی باشد.

۳- خاک

ریحان برای رشد به بافت خاک حساس نیست اما بهترین خاک ترکیبی از خاک باغچه، خاک‌برگ و ماسه یا پرلیت است.

۴- دما

ریحان برای رشد به آب و هوایی گرم نیاز دارد. بنابراین، برای رشد مطلوب گلدان خود را در مکانی گرم قرار دهید.

۵- آفات و بیماری‌ها

برای مبارزه با آفات و بیماری‌هایی نظیر شته می‌توانید مقداری الکل را با آب مخلوط کرده و به روی برگ ریحان اسپری کنید. همچنین با قرار دادن گلدان جعفری یا گل همیشه بهار از بروز آفات جلوگیری می‌شود.

۶- کود دهی

در دو هفته اول رشد به ریحان کود دهید. کود مورد نظرتان را از مراکز باغبانی تهیه کنید.

کاشت ریحان در گلدان

زمان کاشت ریحان در گلدان

بهترین زمان برای کاشت انواع سبزیجات و به خصوص ریحان، اوایل فصل بهار است. ولی اگر قصد کاشت ریحان در گلدان را دارید، می‌توانید با حفظ شرایط محیطی مورد نیاز گیاه، در سراسر سال نسبت به کاشت آن اقدام کنید.

 

زمان و نحوه برداشت ریحان

زمانی که ارتفاع ریحان به ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر رسید، باید نسبت به برداشت ریحان اقدام کنید. برگ‌های ریحان را هر روز صبح زود بچینید (قبل از اینکه خورشید به طور کامل طلوع کند). در این زمان ریحان در بالاترین سطح خود در عطر و طعم قرار دارد. این کار را با استفاده از یک چاقوی تیز انجام دهید و برگ‌ها را به صورت جفت از بالای ساقه ریحان بچینید. برگ‌های جفت را با ۰/۵ سانتی متر از ساقه برداشت کنید؛ این کار اجازه خواهد داد که‌برگ‌های ریحان مجدداً رشد کنند و باردهی بیشتر شود و بعد از دو تا سه هفته دوباره می‌توان برگ‌های ریحان را برداشت کرد.

آیا تجربه‌ای درباره کاشت ریحان در گلدان دارید؟ لطفاً تجربیات و نظرات خود در مورد کاشت سبزیجات در گلدان و یا در باغچه خانه را با ما در میان بگذارید. همچنین می‌توانید در مجله انگیزه روش کاشت نعنا و کاشت سیر در گلدان را نیز بیاموزید.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
  • Total (0)
Compare