روش کاشت کاهو در گلدان

کاشت کاهو

کاهو انواع مختلفی دارد. از جمله کاهو کله گرد، کاهوی معمولی، کاهو برگ، کاهوی چینی و… بذر هر کدام از انواع کاهو ها را که مایل هستید، تهیه کنید. فقط قبل از خرید، از سلامت بذرها اطمینان حاصل کنید.

 

روش کاشت کاهو در گلدان

مقداری از خاک باغچه را با مواد آلی و هوموس مخلوط کنید. برای تهیه خاک مناسب و همچنین کودهای مورد نیاز آن می‌توانید به گل فروشی‌ها مراجعه و خاک مورد نیاز برای کاهوی خود را تهیه کنید.
خاک را در گلدانی که از قبل تهیه کرده‌اید بریزید. در این مرحله گلدان را به آرامی تکان داده تا خاک جا باز کند. وقتی گلدان کاملا از خاک پر شد، زمان کاشت بذر ها فرا رسیده است.

این کار به دو صورت انجام می پذیرد. اول اینکه می توانید بذرها را در عمق ۱ تا ۳ سانتی متری خاک فرو کنید و آنها را بکارید راه دوم اینکه، بذرها را بر روی خاک گلدان قرار دهید و لایه‌ای از خاک همراه هوموس بیشتر و به ضخامت یک سانتی متر بر روی بذرها بریزید. البته ما روش دوم را پیشنهاد می‌کنیم. روش دوم مزایای بیشتری نسبت به روش اول دارد و شما نیز از همین روش استفاده کنید.

 

کاشت کاهو در گلدان

 

در این مرحله باید به چند نکته توجه کنید. بسته به اینکه از بذر چه نوع کاهویی استفاده می‌کنید، فاصله میان بذرهای کاشته شده تعیین می‌شود. اگر از بذر کاهو برگ استفاده می‌کنید، فاصله میان بذرهای کاشته شده باید حدود ۸ تا ۱۰ سانتی متر باشد و اگر از کاهوی معمولی یا کاهوی کله گرد استفاده می‌کنید، فاصله میان بذرهای کاشته شده باید ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر باشد.

این فاصله برای بذر کاهوی چینی به ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر می‌رسد. برای کاشت کاهو در گلدان، لازم نیست که حتما این فاصله‌ها را رعایت کنید. شما ابتدا می‌توانید بذرها را به فاصله ۲ سانتی متر از هم بکارید و زمان نیمه بالغ شدن آنها را خلوت کنید و در گلدان دیگری بکارید.

با انجام این کار هم فاصله میان بوته‌های کاهو به میزان مناسب می‌رسد و هم کاهوها به شکل بهتری رشد می‌کنند. بهترین زمان برای خلوت کردن کاهوها، زمانی است که اندازه کاهو حدود ۵ سانتی متر شده است. فقط باید دقت کنید زمانی که کاهوها را خلوت می‌کنید، به کاهوها آسیبی نرسانید و هنگام خلوت کردن آنها، حوصله به خرج دهید. زمانی که کار کاشت کاهو در گلدان به اتمام رسید، گلدان را به مکانی با نورگیر مناسب و دمای حدود ۲۸ تا ۳۰ درجه سانتیگراد منتقل کنید. دمای مناسب در این مرحله برای جوانه زدن کاهو بسیار موثر است. حالا زمان آبیاری فرا رسیده است.

 

نکات مهم در آبیاری برای کاشت کاهو در گلدان

 

کاشت کاهو در گلدان

 

پس از اینکه گلدان را در محیطی مناسب قرار دادید، سطح گلدان را با استفاده از یک آبپاش خیس کنید. دقت داشته باشید که در تمام مراحل رشد کاهو، سطح خاک باید خیس باشد. کاهو برای رشد مناسب به این میزان از آبیاری نیاز دارد پس در خیس نگه داشتن سطح خاک نباید کم کاری کرد، ولی آبیاری نباید به صورت غرقابی انجام شود.

سطح خاک برای پرورش کاهو همواره باید خیس باشد ولی این بدان معنا نیست که زمان آبیاری از میزان آب بسیار زیادی استفاده کنیم. بهترین روش آبیاری، آبیاری به وسیله آب پاش می‌باشد‌ ولی دقت کنید که در زمان آب دادن به گیاه، نباید سطح گیاه را خیس کنیم. این کار باعث ایجاد بیماری و آفت در کاهو می‌شود.

 

آفات کاهو و راه‌های مقابله با آن

 

کاشت کاهو در گلدان

 

کاهو از جمله گیاهان مقاوم در برابر آفت‌ها است و کمتر دیده می‌شود که گیاه کاهو دچار آفت شود. آفات کاهو از جمله قارچ‌ها، کپک‌ها، باکتری‌ها، شفیره حشرات و شته، به راحتی از طریق سموم شیمیایی نابود می‌شوند. پس نگران کاشت این محصول در منزل خود نباشید و از مقاوم بودن این گیاه اطمینان داشته باشید.

 

راه های چیدن کاهو

کاهو در زمان رشد به دمای ۱۶ تا ۱۸ درجه سانتیگراد نیاز دارد و در زمان ۱ ماه تا ۳ ماه بالغ می‌شود. زمانی که کاهوها بالغ شدند و قصد چیدن آنها را داشتید، از یک چاقو استفاده کنید. چیدن کاهو به دو صورت انجام می‌پذیرد. اگر می‌خواهید برگ کاهو را بچینید، چاقو را در فاصله ۵ سانتی‌متری از خاک قرار دهید و و برگ مورد نظرتان را جدا سازید ولی اگر می‌خواهید کاهو را همراه با ته آن بچینید، این کار باید به صورتی انجام شود که ریشه کاهو از خاک بیرون می‌اید و حدود یک سانتیمتر از ته کاهو بر روی خاک بماند. زیرا کاهو از جمله گیاهانی است که مجددا رشد می‌کند و شما می‌توانید چندین بار از کاهوی که کاشته‌اید برداشت کنید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
Logo
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare