آموزش کاشت توت فرنگی در گلدان

کاشت توت فرنگی در گلدان

کمتر کسی پیدا می‌شود که طعم شیرین و جادویی توت ‌فرنگی را دوست نداشته باشد. بسیاری از افراد به دلیل علاقه به محصولات ارگانیک یا تمایل به باغبانی، به کاشت توت فرنگی در گلدان می‌پردازند. در این مطلب از سایت انگیزه تلاش می‌کنیم تا شما را با نحوه کاشت توت فرنگی در گلدان، زمان کاشت و برداشت آن و شرایط محیطی مورد نیاز این گیاه آشنا سازیم.

 

زمان مناسب برای کاشت توت فرنگی در گلدان

بوته‌های توت ‌فرنگی را می‌توان در فصول پاییز و بهار کاشت و آنها را در اواخر فصل پاییز تا اوایل فصل بهار به دلیل خواب بودن گیاه، می‌توان برای کاشت در مکانی دیگر، جابه جا نمود. از این رو، مناسب‌ترین زمان برای کاشت توت ‌فرنگی همین بازه زمانی است. در صورتی که گیاه را در فصل پاییز در گلدان کاشتید، تابستان آینده می‌توانید محصول آن را برداشت کنید. ولی در صورتی که بوته توت ‌فرنگی را در بهار می‌کارید، برای قوی شدن گیاه باید گل‌های آن را بچینید. جوانه‌های توت‌ فرنگی با کوتاه‌تر شدن طول روز در فصل پاییز پدیدار می‌شوند. ولی به دلیل سرمای هوا در زمستان، گل‌ها در فصل بهار شروع به روییدن می‌کنند.

 

مراحل کاشت

توت ‌فرنگی گیاهی است که به هم فشرده و پرپشت رشد می‌کند؛ بنابراین حتی اگر فضای کمی نیز در اختیار دارید، می‌توانید آن را پرورش دهید. مزیت کاشت توت فرنگی در گلدان در مقابل کاشت آن بر روی زمین این است که در این حالت حمله باکتری‌ها و قارچ‌ها به گیاه کاهش می‌یابد. کاشت توت فرنگی در گلدان از طریق کاشت نشا صورت می‌پذیرد که در ادامه روش کاشت را به شما آموزش می‌دهیم.

۱- خرید نشا توت ‌فرنگی

نشا سالم توت ‌فرنگی را باید از فروشگاه‌های معتبر باغبانی خریداری کنید. برای داشتن یک بوته توت‌ فرنگی سالم باید یک نشا کاملاً سالم و سبز را تهیه کرد.

۲- انتخاب گلدان برای کاشت نشا

مهم نیست که از یک شیشه مرباخوری یا یک جعبه به عنوان گلدان استفاده می‌کنید یا یک گلدان لاکچری! بلکه مهم این است که گلدان زهکش خوبی داشته باشد. سوراخ‌های زهکش می‌تواند در کف یا حتی کنار گلدان نیز باشند.

توت ‌فرنگی ریشه‌ کوچکی دارد و می‌توان آن را در گلدان‌های کوچک نیز کاشت. گلدانی با حداقل قطر ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر و حداقل عمق ۲۰ سانتی متر برای کاشت توت ‌فرنگی مناسب است.

پیشنهاد می‌کنیم برای این کار از گلدان‌های مخصوص توت ‌فرنگی موجود در فروشگاه‌های باغبانی استفاده کنید. گلدان مخصوص توت‌ فرنگی دارای سوراخ‌های زهکش زیادی در انتهای گلدان است که باعث خروج آب اضافی می‌شود و همچنین این گلدان‌ها قطر زیادی دارند تا توت‌ فرنگی فضای کافی برای رشد داشته باشد.

انتخاب گلدان برای کاشت توت فرنگی

۳- تهیه خاک مناسب

توت ‌فرنگی برای رشد به خاکی با بافت سبک نیاز دارد. این خاک باید علاوه بر اینکه آب را در خود نگه می‌دارد، آب اضافی را نیز به خوبی از درون خود خارج کند. خاک مخصوص گلدان‌ که در فروشگاه‌های باغبانی موجود است، برای کاشت توت ‌فرنگی بسیار مناسب است.

۴- آماده کردن بستر کاشت

بعد از تهیه خاک مناسب باید تقریباً دو سوم گلدان را با خاک پر کنید. گلدان را آهسته آبیاری کنید تا هنگامی که آب از انتهای گلدان خارج شود. بعد از خارج شدن آب، حدود ۵ تا ۶ گودال با ارتفاع ۲ تا ۵ سانتیمتر ایجاد کنید. بین هر گودال باید دست کم ۱۵ سانتی متر فاصله وجود داشته باشد تا ریشه‌ها فضای مطلوب برای گسترش را در اختیار داشته باشند. دقت داشته باشید که خود گودال‌ها نباید بیش از ۵ تا ۷ سانتیمتر قطر داشته باشند.

۵-انتقال نشا توت ‌فرنگی به گلدان

بهترین کار، کاشت فقط یک نشا در هر گلدان است، مگر در صورتی که از گلدان‌های مستطیلی شکل دراز استفاده کنید که بتوان بین هر دو بوته فاصله مناسب را رعایت کرد.

پیش از اینکه نشا را درون گلدان قرار دهیم، بهتر است برای یک ساعت نشا توت‌ فرنگی را در درون آب قرار داده تا به میزان لازم آب جذب کند. این کار باعث می‌شود که نشا در زمان انتقال به گلدان، کمتر تحت تأثیر شرایط محیطی قرار گیرد.

برای شروع به کاشت، نشا توت‌ فرنگی را از فضای اولیه اش به آرامی بیرون بیاورید. سپس خاک اضافه چسبیده به ریشه را از آن بتکانید. سپس نشا مورد نظر خود را به آرامی درون گودال‌های تعبیه شده درون گلدان منتقل کنید. دقت داشته باشید که ریشه‌ها جدا یا دچار شکستگی نشوند.

کاشت توت فرنگی در گلدان

۶- پر کردن گلدان با خاک

بعد از اینکه کاشت و انتقال توت‌ فرنگی به پایان رسید باید گلدان را با خاک پر کنید. سپس خاک گلدان را با دقت مقداری فشار دهید. دقت داشته باشید که گلدان باید تا سطح طوقه نشاها از خاک پر شود؛ زیرا همواره ساقه‌ها از طوقه بیرون میزنند. از این رو نباید آن را زیر خاک مدفون کنید.

۷- آبیاری اولیه گیاه

بعد از کاشت توت فرنگی در گلدان، بلافاصله باید گلدان را تا آن جایی که ممکن است آبیاری کنید، به شکلی که آب اضافه از سوراخ‌های زهکش انتهای گلدان خارج شود.

۸- مراقبت از گیاه بعد از کاشت

  • برای مراقبت از توت ‌فرنگی کاشته شده، لازم است که خاک گلدان همواره مرطوب نگه داشته شود. البته این به آن معنا نیست که به یکباره و ناگهان مقدار زیادی آب به گلدان دهید؛ زیرا این کار باعث خراب شدن گیاه شما خواهد شد.
  • سطح خاک گلدان خود را با کاه و یا خاک اره بپوشانید تا رطوبت خاک حفظ شود و میوه‌ها با سطح خاک تماس نداشته باشند.
  • نکته قابل توجه دیگر این است که باید گلدان توت ‌فرنگی خود را در مکانی از منزل خود قرار دهید که نورگیر باشد. گیاه توت‌ فرنگی برای رشد کافی به محلی گرم و پر نور نیاز دارد. در صورتی که در فصل پاییز و زمستان توت‌ فرنگی کاشته اید، توصیه ما این است که گلدان خود را در کنار بخاری یا یک منبع گرمایی دیگر قرار دهید.

کاشت توت فرنگی در گلدان

شرایط محیطی برای رشد توت ‌فرنگی در گلدان

۱- خاک

بهترین نوع خاک جهت کاشت توت ‌فرنگی در گلدان ترکیبی از خاک باغچه، پیت ماس، ورمی کمپوست است. (استفاده از خاک گلدانی موجود در گلخانه‌های باغبانی نیز برای کشت توت ‌فرنگی مناسب است.)

۲- هرس کردن گیاه

لازم است ساقه‌های رونده را در فصل رشد کوتاه کنید. رشد ساقه‌های رونده باعث می‌شود بوته‌ی اصلی ظریف و نازک شده و میوه دهی کاهش پیدا کند.

۳- آبیاری

میزان آب مورد نیاز گیاه، متوسط است. در زمانی که چند سانتی متر بالایی خاک گلدان توت ‌فرنگی‌تان خشک شد، گیاه را مجدداً آبیاری کنید. آبیاری را به نحوی انجام دهید که نه گیاه دچار حالت غرقابی شود و نه اینکه چند روز بی آب بماند و شاخه‌هایش پژمرده شود؛ به خصوص اگر در هنگام میوه دهی است. در هوای خشک و گرم، گیاه به آبیاری منظم‌تر و روزانه نیاز دارد و هر چه توت ‌فرنگی‌تان بزرگ‌تر شود نیز دفعات و میزان آبیاری آن افزایش می‌یابد. لازم به ذکر است که خاک گلدان زودتر از خاک باغچه خشک می‌شود.

۴- نور

این گیاه برای رشد مناسب به میزان زیادی از نور خورشید نیاز دارد. برای کاشت توت ‌فرنگی، گلدان را بعد از کاشت در محلی نورگیر مانند تراس یا پشت پنجره قرار دهید. البته این گیاه می‌تواند در سایه نیز رشد کند؛ اما در نور مستقیم خورشید رشد بهتری دارد. از این رو، در صورتی که شما قادر نیستید گلدان خود را در یک پنجره جنوبی بگذارید، می‌توانید برای رشد آن یک نور مصنوعی ایجاد کنید.

۵- نیاز به کود دهی

گیاه توت ‌فرنگی را در فصول رشد هر ۳ تا ۴ هفته یکبار کود دهی کنید تا به رشد آن کمک شود.

۶- عمر مفید بوته

اگر هم به بهترین شکل از گیاه خود مراقبت کنید نهایتاً به مدت ۳ الی ۴ سال توانایی رشد دارد و بعد از این مدت باید بوته توت‌ فرنگی جدیدی بکارید.

۷- درجه حرارت

گیاه توت‌فرنگی در فضاهای سرپوشیده، بیشترین رشد را در دمای ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی گراد دارد، ولی دماهای کمتر و بیشتر را نیز می‌تواند تحمل کند. دمای مطلوب محیط برای رشد توت‌ فرنگی ۱۵ درجه سانتی گراد است. دقت کنید که کاهش یکباره درجه حرارت می‌تواند به گیاه آسیب‌های شدیدی بزند.

۸- آفات و بیماری‌ها

آفات و پرندگان ممکن است به گیاه توت ‌فرنگی شما حمله کنند. برای محافظت از توت ‌فرنگی‌ خود از توری یا فنس استفاده کنید. برای نابود کردن آفات می‌توانید از سموم ارگانیک نیز استفاده نمایید. همچنین برای جلوگیری از ورود حلزون پای گیاهتان سنگ ریزه یا پوست تخم مرغ بریزید.

برداشت توت فرنگی

زمان و نحوه برداشت توت ‌فرنگی

برداشت توت ‌فرنگی در تمامی طول سال، به صورت مداوم انجام می‌شود. برداشت توت ‌فرنگی باید در اوقاتی از روز که هوا خنک‌تر است صورت گیرد (صبح‌ها و عصرها). برداشت‌ها را باید زمانی انجام دهید که میوه‌ها به صورت کامل قرمز شده باشد. همچنین باید بلافاصله بعد از برداشت، محصول را بسته بندی کرده و در جایی نگهداری کنید.

لازم است برای کمتر آسیب دیدن میوه، آن را همراه با مقداری از دم برداشت کنید. به علت آسیب پذیری شدید میوه، باید آن را در جعبه‌های کم عمق بسته بندی کرد و در هنگام حمل و نقل با دقت مراقب آن‌ها بود. همچنین لازم به ذکر است، در زمانی که میوه توت ‌فرنگی قرمز شد، یک روز دیگر به میوه اجازه دهید تا آبدارتر و خوشمزه‌تر شود، سپس برای برداشت آن اقدام کنید.

سخن آخر

در این مقاله با شرایط و نحوه کاشت توت فرنگی در گلدان آشنا شدید. از نظر شما چگونه می‌توانیم بوته توت فرنگی سالم‌تری داشته باشیم؟ چگونه باردهی بوته خود را افزایش دهیم؟ برای نگهداری طولانی مدت میوه توت فرنگی چه پیشنهاداتی دارید؟ لطفاً تجربیات و نظرات خود را با سایر کاربران سایت انگیزه به اشتراک بگذارید. همچنین می‌توانید نحوه کاشت فلفل دلمه ای و روش کاشت کاهو در گلدان را نیز در انگیزه بیاموزید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 تعداد نظرات
پریدن به بالا