کاشت پیاز خوراکی در گلدان به ۲ روش (کاشت بذر و کاشت ریشه)

کاشت پیاز خوراکی در گلدان

آیا می‌دانستید پیاز از جمله گیاهانی است که به راحتی می‌توانید آن را در گلدان پرورش دهید و از محصولات ارگانیک آن استفاده کنید؟ کاشت پیاز خوراکی نیاز به فراگیری مهارت‌های ساده‌ای دارد. در این مطلب از سایت انگیزه هر آن چیزی که برای کاشت پیاز خوراکی در گلدان به آن نیاز دارید را به شما آموزش خواهیم داد.

 

زمان مناسب برای کاشت پیاز خوراکی در گلدان

پیاز از جمله محصولاتی است که در ابتدای کاشته شدن به دمای کم و در پایان مرحله رشد به دمای بیشتر و طول روز بلند نیاز دارد. بهترین فصل برای کاشت پیاز فصل بهار است، اما در صورتی که قصد کاشت پیاز خوراکی در گلدان و نگهداری از آن در فضای خانه را دارید، می‌توانید در هر فصلی از سال نسبت به کاشت آن اقدام کنید. البته دقت کنید برای این کار باید تمامی شرایط محیطی مورد نظر برای رشد آن را رعایت کنید.

کاشت پیاز خوراکی در گلدان

به روش کاشت بذر

۱- وسایل مورد نیاز

 • بذر پیاز
 • خاک
 • سینی نشا
 • گلدان
 • آب پاش
 • بیلچه باغبانی
 • دستکش

۲- تهیه بذر پیاز

بذر پیاز را می‌توانید با استفاده از روش ارائه شده در این مقاله در گلدان پرورش دهید. برای این کار لازم است که به مراکز معتبر و فروشگاه‌های باغبانی مراجعه کرده و بذر پیاز خود را خریداری کنید. دقت داشته باشید که پیاز انواع مختلفی دارد که با توجه به نوع پیاز مدنظر خود می‌توانید بذر آن را تهیه نمایید.

۳- تهیه خاک مناسب

در این مرحله باید خاک مورد نیاز برای کاشت بذرها در سینی نشا و سپس در گلدان را تهیه کنید. باید بدانید که پیاز را در هر نوع از بافت خاک می‌توان کاشت؛ اما در صورتی که بافت خاک سبک باشد برای رشد و غده زایی پیاز بهتر است. خاکی را که انتخاب می‌کنید باید سرشار از مواد آلی باشد تا گیاه پیاز شما بتواند از آن تغذیه کند. برای این منظور می‌توانید مقداری کود پوسیده به خاک اضافه کنید. همچنین می‌توانید با مراجعه به مراکز باغبانی خاک مورد نظر خود را خریداری نمایید.

۴- کاشت بذر پیاز در سینی نشا

در این مرحله باید ابتدا سینی نشایی را که از قبل تهیه کرده‌اید را با خاک مناسب و حاصلخیز پر کنید. دقت داشته باشید که در زمان پر کردن حفره‌های سینی نشا مقداری از سر حفره‌ها را خالی بگذارید. پس از اینکه سینی نشا را پر از خاک کردید می‌توانید شروع به کاشتن بذرها کنید. برای این کار در هر گودال یک بذر پیاز را در لایه سطحی خاک قرار دهید. سپس یک لایه خاک به ضخامت چند میلی متر را بر روی بذرها بریزید.

کاشت پیاز خوراکی در گلدان

۵- مراقبت از بذرهای کاشته شده در سینی نشا

بعد از اینکه کاشت بذرها در سینی نشا به پایان رسید لازم است با استفاده از یک آب پاش و با دقت به آبیاری آن‌ها بپردازیم. در صورتی که از آب پاش استفاده نکنید، امکان بیرون آمدن بذرها از زیر خاک زیاد است. تا زمانی که بذرها جوانه بزنند همواره در صورت خشک بودن سطح خاک باید آبیاری را با استفاده از آب پاش انجام دهید.

در این مرحله گیاه پیاز برای جوانه زدن به نور خورشید نیاز دارد و باید سینی نشا را در مکانی با نور مناسب قرار دهید. همچنین لازم به ذکر است که در محیطی با دمای ۲۱ تا ۲۷ درجه سانتی گراد، بذرهای پیاز بعد از ۳ تا ۴ روز جوانه خواهند زد.

۶- انتخاب گلدان

برای کاشت جوانه‌ها، به گلدان مناسبی نیاز دارید. برای این کار گلدانی با سطح و قطر زیاد انتخاب کنید تا بتوانید پیاز بیشتری را در آن بکارید. همچنین به دلیل غده‌ای بودن پیاز، باید ارتفاع گلدان نیز برای این کار مناسب باشد. گلدان‌های سفالی برای این کار مناسب‌تر هستند.

۷- انتقال جوانه‌های پیاز به گلدان

وقتی بذرهای موجود در سینی نشا به خوبی جوانه زدند، باید مهیای کاشتن آن‌ها در گلدان شوید. برای این کار ابتدا گلدان خود را با خاکی که از قبل تهیه کرده‌اید، پر کنید. سپس جوانه‌های پیاز را به گلدان انتقال دهید. دقت داشته باشید که در این مرحله باید جوانه‌ها را در عمق ۶ تا ۱۲ میلی متری سطح خاک بکارید. همچنین فواصل بین دو جوانه پیاز از همدیگر نیز باید حدود ۷ تا ۱۰ سانتی متر باشد.

۸- مراقبت از پیاز بعد از کاشت در گلدان

در این مرحله از رشد و تا زمانی که پیاز به صورت کامل بوته بزند باید هر زمانی که خاک گلدان خشک شد، آن را آبیاری کنید و همواره سطح خاک را مرطوب نگه دارید. در این مرحله از رشد گیاه پیاز به نور کافی نیاز دارد. از این رو باید گلدان خود را در مکانی نورگیر مانند بالکن یا کنار پنجره قرار دهید.

کاشت پیاز خوراکی در گلدان

کاشت پیاز خوراکی در گلدان به روش کاشت ریشه

۱- وسایل مورد نیاز

 • پیاز ریشه دار
 • چاقو
 • تخته برش
 • خاک
 • گلدان
 • بیلچه
 • دستکش
 • آب پاش

۲- برش زدن انتهای پیاز

برای کاشت پیاز به این روش ما به ته پیاز نیاز داریم. برای این کار، انتهای پیاز را به همراه ریشه‌های باقی مانده‌اش، با استفاده از چاقو و تخته برش به دقت برش می‌دهیم. برش را به صورتی انجام دهید که مقداری پیاز به همراه ریشه باشد.

۳- انتخاب گلدان مناسب

برای این کار نیز می‌توانید از گلدان‌های سفالی با ارتفاع مناسب استفاده کنید. همچنین باید قطر گلدان شما زیاد باشد تا بتوانید پیازهای بیشتری را در آن بکارید.

۴- تهیه خاک مناسب

همان‌طور که اشاره شد پیاز در هر خاکی قابلیت رشد دارد ولی برای نتیجه بهتر از خاک‌هایی با بافت سبک استفاده کنید. همچنین برای افزایش حاصلخیزی خاک مقداری کود طبیعی پوسیده به آن اضافه کنید.

۵- کاشتن ریشه پیازها در گلدان

در این مرحله انتهای پیازهایی را که از قبل برش داده‌اید را در گلدان خود بکارید. دقت داشته باشید که برای این کار باید ریشه پیاز به طرف پایین باشد.

۶- مراقبت از پیاز کاشته شده

تا زمانی که پیاز شما جوانه نزند به نور خورشید نیازی نیست و می‌توانید گلدان خود را در هر مکانی که مایل بودید قرار دهید ولی به محض مشاهده اولین جوانه‌ها گلدان خود را در مکانی با نور مناسب قرار دهید. در تمامی مراحل رشد پیاز خوراکی، باید همواره سطح خاک را با استفاده از آب پاش یا هر وسیله دیگری مرطوب نگه دارید تا گیاه شما بتواند به خوبی رشد کند.

کاشت پیاز خوراکی در گلدان

شرایط محیطی مورد نیاز برای رشد پیاز خوراکی

۱- آبیاری

پیاز به آب زیادی برای رشد خود نیاز دارد. از این رو، گلدان پیاز خود را یک مرتبه در روز یا در زمانی که مشاهده کردید سطح خاک گلدان خشک شده است، آبیاری کنید.

۲- خاک

پیاز را در هر بافتی از خاک می‌توان پرورش داد، اما این گیاه در خاک‌هایی با بافت سبک رشد بهتری دارد. با توجه به این موضوع خاک‌های لومی مناسب‌ترین خاک برای کاشت پیاز هستند. همچنین مثل دیگر سبزی‌ها، بهترین خاک برای کاشت پیاز خاکی است که از لحاظ مواد آلی غنی باشد تا محصول بیشتر و با کیفیت‌تری را تولید کند.

۳- کود دهی

کودهای حاوی نیتروژن و فسفر غالباً برای رشد پیاز خوراکی مناسب‌تر هستند. از کودهای تجاری با مقادیر بالای یون آمونیوم  استفاده نکنید زیرا آمونیاک برای گیاه سمی است.

۴- دما

پیاز یک گیاه فصل خنک سال است و با دمای ۱۳ تا ۲۴ درجه سانتی گراد سازگاری زیادی دارد. در مجموع بهترین دما برای رشد گیاهچه‌های پیاز ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی گراد است. میزان رشد این گیاه در دماهای بیشتر از ۲۷ درجه سانتی گراد به مقدار زیادی افت می‌کند.

۵- نور

بذرهای پیاز برای شروع به جوانه زدن نیاز به نور مناسب دارند. از این رو باید سینی نشا را قطعاً در مقابل نور خورشید قرار دهید. از سویی دیگر سایر مراحل رشد پیاز نیز نیاز به نور خورشید دارد. پس لازم است گلدان خود را در جهت جنوبی یا غربی منزل و درمقابل تابش آفتاب قرار دهید تا به خوبی نور بگیرد.

برداشت پیاز

زمان و نحوه برداشت پیاز

در مناطق گرمسیری، هنگام برداشت پیاز باید ۳۵-۲۵ درصد و در مناطق سردسیری نیز باید ۵۰ درصد از برگ‌های گیاه خشک شده و روی زمین افتاده باشند (این موضوع نشان دهنده رسیدن پیازها است). پس از بیرون آوردن پیاز از خاک گلدان، آن را به مدت ۲ تا ۴ روز روی زمین قرار دهید تا در اثر گرما، بخش انتهایی گلوگاه پیاز به اندازه کافی خشک شود. سپس اقدام به جدا کردن برگ‌ها از فاصله‌ی ۲ تا ۳ سانتیمتری پیاز کنید. توجه داشته باشید که محصول پیاز در هنگام برداشت آسیب کمتری ببیند.

 

چگونه می‌توانیم در گلدان، پیازهای بزرگتری را پرورش دهیم؟ آیا در این زمینه تجربه‌ای دارید؟ لطفاً تجربیات و نظرات خود را با سایر کاربران مجله اینترنتی انگیزه به اشتراک بگذارید. همچنین می‌توانید نحوه کاشت سیر در گلدان و مراحل کاشت سیب زمینی را نیز در انگیزه بیاموزید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 تعداد نظرات
پریدن به بالا