بارداری خارج رحم چیست؟ + علت، علائم و راه های پیشگیری

بارداری خارج رحم، علت، علائم و راه های پیشگیری

انگیزه – مادر و کودک – بارداری خارج رحم زمانی اتفاق می‌افتد که یک تخمک لقاح یافته، در خارج از حفره اصلی رحم شروع به رشد کند. فرایندبارداری با لقاح  یافتن یک تخمک آغاز می‌شود و به طور معمول، تخمک‌های بارور شده به لانه رحم متصل می‌شوند. بارداری خارج رحم اغلب در لوله‌های فالوپ (لوله‌هایی که تخمک را از تخمدان به رحم حمل می‌کند) اتفاق می‌افتد. این نوع حاملگی خارج از رحم، حاملگی لوله‌ای نامیده می‌شود. گاهی اوقات بارداری خارج رحم در قسمت های دیگر دستگاه تناسلی مانند تخمدان، حفره شکمی یا قسمت پایین رحم (گردن رحم) رخ می‌دهد. در این حالت، بارداری نمی‌تواند به طور طبیعی ادامه پیدا کند و همین‌طور تخمک لقاح یافته نیز نمی‌تواند زنده بماند؛ اما اگر تخمک در این حالت باقی بماند، بافت رو به رشد می‌تواند به خونریزی‌های خطرناک منجر شود.

علت و علائم بارداری خارج رحم

علائم بارداری خارج رحم چیست؟

ابتدا ممکن است متوجه چیزی غیر عادی نشوید، زیرا برخی از زنان هنگام بارداری خارج رحم، علائم اولیه بارداری را دارند. اگر آزمایش و تست بارداری انجام دهید، باز هم نتیجه مثبت خواهد بود، اما این نوع حاملگی نمی‌تواند به طور طبیعی ادامه داشته باشد؛ زیرا بالاخره تخمک لقاح یافته در مکان نامناسب، رشد کرده و علائم و نشانه‌های آن بروز می‌کنند.

هشدار اولیه در بارداری خارج رحم

اغلب اولین علامت هشدار دهنده حاملگی خارج رحم، درد بدنی است. احتمال خونریزی واژینال زیاد بوده و اگر خون از لوله فالوپی نشت کند، احساس درد شکمی به خصوص اطراف روده یا درد لگن را احساس خواهید کرد. با وجود خونریزی شدید، ممکن است در شانه‌تان نیز درد را احساس کنید؛ زیرا خون، لگن و شکم شما را پر می‌کند. این علائم خاص، به محل تجمع خون و اعصاب تحریک شده بستگی دارد.

علائم اضطراری

اگر تخمک بارور شده در لوله فالوپ رشد کند، می‌تواند لوله را پاره کند، به همین علت احتمال خونریزی شدید در هنگام بارداری خارج رحم در داخل شکم وجود دارد. علائم این حادثه تهدید کننده حیات عبارتند از سرگیجه شدید، خستگی، درد شدید شکم و شوک.

بارداری خارج از رحم

بهترین زمان برای مراجعه به پزشک چه زمانی است؟

در صورت بروز علائم یا نشانه‌های زیر، سریع به پزشک مراجعه کنید:

 • بروز درد شدید شکمی یا لگنی در دوران بارداری
 • خونریزی واژینال غیر طبیعی
 • سرگیجه یا خستگی شدید

 

علت بارداری خارج رحم چیست؟

حاملگی لوله‌ای (شایع‌ترین نوع حاملگی خارج از رحم) زمانی اتفاق می‌افتد که یک تخمک هنگام آزاد شدن در راه خود، در رحم گیر می‌کند. سایر عوامل بروز این عارضه شامل عدم تعادل هورمونی و یا بزرگ شدن غیر طبیعی تخمک خواهد بود.

 

عوامل خطرزا در بروز بارداری خارج از رحم

بعضی از مواردی که باعث احتمال بروز حاملگی خارج از رحم می‌شوند عبارتند از:

 • حاملگی خارج از رحم قبلی. اگر سابقه این نوع بارداری را داشته باشید، احتمال بیشتری برای حاملگی خارج از رحم نسبت به دیگران دارید
 • عفونت‌های منتقله از راه تماس جنسی. التهاب یا عفونت‌های منتقل شده از راه جنسی مانند سوزاک یا کلامیدیا می‌توانند موجب التهاب در لوله‌ها و سایر ارگان‌های مجاور شوند و خطر ابتلا به حاملگی خارج از رحم را افزایش دهند.
 • لقاح آزمایشگاهی. برخی از تحقیقات درمان های باروری نشان می دهند که زنان دارای لقاح آزمایشگاهی (IVF) یا درمان‌های مشابه بیشتر در معرض حاملگی خارج رحم قرار دارند. ممکن است ناباروری نیز این خطر را برایتان بوجود آورد.
 • جراحی لوله فالوپ. جراحی برای اصلاح یک لوله فالوپ بسته یا آسیب دیده نیز می‌تواند خطر ابتلا به حاملگی خارج رحم را افزایش دهد.
 • حاملگی خارج از رحم با وجود IUD و کنترل تولد. احتمال حاملگی در هنگام استفاده از دستگاه داخل رحم (IUD) نادر است. با این حال، اگر با وجود  IUD باردار شدید، حاملگی خارج از رحم احتمال بیشتری خواهد داشت.
 • سیگار کشیدن. سیگار کشیدن حتی قبل از اینکه باردار شوید خطر ابتلا به بارداری خارج رحم را افزایش می‌دهد. هرچه بیشتر سیگار می‌کشید، خطر بیشتری شما را تهدید می‌کند.

 

عوارض جانبی

بروز حاملگی خارج از رحم می‌تواند لوله فالوپ را پاره کند. که در صورت عدم درمان، لوله پاره شده می‌تواند منجر به خونریزی های تهدید کننده در زندگی شود.

راه‌های جلوگیری از باردرای خارج از رحمی

هیچ راهی برای جلوگیری از حاملگی خارج رحمی وجود ندارد، اما راه هایی برای کاهش خطر برایتان وجود دارد عبارتند از:

 • محدود کردن تعداد مقاربت جنسی
 • همیشه در طول رابطه، برای جلوگیری از عفونت های قابل انتقال از راه جنسی و کاهش خطر ابتلا به التهاب لگن از کاندوم استفاده کنید.
 • سیگار نکشید و یا قبل از تصمیم به بارداری آن را ترک کنید.

آیا شما تا بحال تجربه بارداری خارج رحم داشته‌اید؟ توصیه شما به کسانی که قصد باردار شدن دارند چیست؟ لطفا نظرات خود از با سایر مخاطبین انگیزه به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 تعداد نظرات
پریدن به بالا