کورتاژ جنین ؛ معرفی کورتاژ دارویی و جراحی و عوارض آن

انواع کورتاژ جنین و مضرات آن

حتما خانم ها اسم کورتاژ جنین را زیاد شنیده‌اند. در این مقاله سعی شده است تا شما را با عمل کورتاژ جنین، انواع آن و عوارض و مراقبت های آن آشنا کنیم؛ پس تا پایان همراه ما باشید تا جواب سوالات و ابهامات خود را بگیرید.

کورتاژ جنین چیست؟

کورتاژ به معنی قطع یک بارداری است. در سوئد مطابق قانون کورتاژ می توان آزادانه کورتاژ کرد و زن حامله خود در مورد کورتاژ تصمیم می گیرد. کورتاژ شیوه های مختلفی دارد. کورتاژ یا توسط قرص و یا از طریق یک عمل جراحی ساده انجام می شود.

 

کورتاژ جنین چگونه صورت می گیرد؟

برای انجام کورتاژ شیوه های مختلفی وجود دارد. روشی که برای کورتاژ استفاده می شود به مدت بارداری بستگی دارد.

۱. کورتاژ داروئی

در کورتاژهای زودرس، یعنی قبل از هفتۀ نهم، معمولاً از کورتاژ داروئی استفاده می شود.  هنگام کورتاژ داروئی اول در کلینیک کورتاژ به شما دارو داده می شود.  دارو کورتاژ را آغاز می کند.  برخی افراد بعداً در خانه خونریزی می کنند. دو روز بعد بایستی به بیمارستان برگردید. در آنجا داروئی به شما داده می شود که باعث انقباضات رَحِم شده و این دارو در اغلب موارد در داخل واژِن قرار داده می شود.  سپس در کلینیک خواهید ماند و پس از چند ساعت خونریزی همراه با لخته های خون بروز خواهد کرد و بقایای حاملگی از بدن خارج می شود. این مرحله ممکن است درد ایجاد کند ولی به شما داروی مسکن داده می شود و همان روز به خانه خواهید رفت.

گاهی اوقات ممکن است نوبت دوم دارو را در خانه دریافت کنید که به کورتاژ خانگی موسوم است. برای آنکه کورتاژ خانگی انجام دهید همیشه بایستی یکنفر بزرگسال در کنار شما باشد.

معمولاً در هفته‌های پس از کورتاژ خونریزی شبیه عادت ماهانه یا شاید کمی بیشتر بروز می‌کند. چند هفته پس از کورتاژ یک دکتر متخصص زنان یا ماما را ملاقات کرده و یا  با او در تماس قرار خواهید گرفت. در جلسۀ کنترل پس از کورتاژ در مورد چگونگی انجام کورتاژ صحبت خواهید کرد و ممکن است یک تِست حاملگی از شما گرفته شود.

مزیت کورتاژ داروئی آنست که این روش برای بدن بهتر است.  از این روش می توان در تمامی طول دورانی که کورتاژ مجاز است، استفاده نمود. ولی همۀ کلینیک ها از روش کورتاژ داروئی برای حاملگی های بین هفته های نهم و دوازدهم استفاده نمی کنند. در این کلینیک‌ها برای کورتاژ بین این هفته‌ها از عمل جراحی استفاده می شود.

۲. کورتاژ با عمل جراحی

کورتاژ جنین با جراحی

مرحله اول: گشاد کردن شامل باز کردن دهانه قسمت پایین رحم (دهانه رحم) به منظور وارد کردن ابزار. پزشک ممکن است قبل از شروع یک لوله نازک (لامیناریا) وارد دهانه کند و یا قبل از انجام این عمل از دارو استفاده کند تا دهانه رحم را نرم کند و باعث باز شدن آن شود.

مرحله دوم: کورتاژ شامل برش پوشش رحم و برداشتن محتویات رحم با ابزار قاشق شکل (یک کورت) است. دکتر همچنین ممکن است از یک کانول برای مکش هر ماده باقی مانده از رحم استفاده کند. این کار باعث گرفتگی عضلات می شود. نمونه بافت سپس برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شود.

گاهی اوقات جراحی های دیگر همراه با کورتاژ انجام می شود. به عنوان مثال، پزشک ممکن است یک دستگاه باریک برای مشاهده داخل رحم (عمل هیستروسکوپی چیست) وارد کند.

 

عوارض کورتاژ جنین چیست؟

پس از انجام عمل کورتاژ، به طور طبیعی عوارض و خطراتی برای بیمار وجود خواهد داشت. عوارض رایج شامل دردهای کرامپی، لکه بینی یا مشاهده خونریزی شفاف رنگ می باشد. اما عوارض نادر این جراحی می تواند آسیب به دهانه رحم، سوراخ شدن خود رحم یا روده باشد. اگر شما پس از انجام این عمل هر یک از موارد زیر را مشاهده کردید حتما با پزشک خود تماس بگیرید:

  • خونریزی بعد از سقط جنین به صورت طولانی مدت یا مشاهده خون لخته شده
  •  تب
  •  درد
  •  احساس حساسیت در شکم
  •  مشاهده ی ترشحات بد بو از واژندر موراد بسیار نادری زخم های ایجاد شده در رحم می تواند باعث ایجاد سندرم آشرمن شود. این سندرم می تواند باعث ناباروری و تغییراتی در جریان قاعدگی شود. جراحان می تواند این عارضه را درمان نمایند. بنابراین برای پیشگیری از ابتلا به این سندرم و عوارض آن حتما هر گونه تغییر در جریان قاعدگی پس از انجام عمل کورتاژ را با پزشک خود در میان بگذارید.

کورتاژ و عوارض آن

مراقبت ‌های بعد از انجام کورتاژ

اولین توصیه پس از انجام این عمل این است که تا دو هفته پس از آن، رابطه جنسی نداشته باشید. دردهای شکمی ممکن است به مدت یک روز در شما مشاهده و ادامه پیدا کند. در صورت ادامه پیدا کردن دردها و مشاهده خونریزی تا دو هفته پس از انجام عمل، حتما با پزشک خود مشورت نمائید. معمولا چند ساعت پس از عمل می‌توانید فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرید.

سخن آخر

انجام این عمل در کشور ما نیاز به مجوز رسمی از پزشکی قانونی دارد. مجوز لازم در این خصوص تا ۱۸ هفتگی بارداری و در صورتی که آزمایش‌های غربالگری سه ماهه اول بارداری بررسی گردیده و شمارش کروموزوم‌های جنین و انجام تست آمنیوسنتز نشان‌دهنده برخی ناهنجاری‌ها باشند، صادر می‌شود. ناهنجاری‌های مورد نظر می‌تواند شامل تشکیل نشدن سر، کلیه‌ها، مثانه، معده، دست‌ها یا پا، حاملگی پوچ، بیرون زدگی مغز از سر یا استقرار روده‌ها خارج از شکم باشد که همه‌ی این موارد با انجام سونوگرافی قابل تشخیص هستند.

در انتها منظر خواندن نظرات و تجربیات ارزشمند شما در پایین همین مقاله هستیم. لطفا با ما در ارتباط باشید. همچنین پیشنهاد می‌کنیم  راهنمایی های لازم برای بارداری بعد از سقط‌ جنین را نیز در انگیزه بخوانید.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
  • Total (0)
Compare