سزارین یا طبیعی ؟ کدام روش برای شما بهتر است؟

سزارین یا طبیعی - مقایسه مزایا و معایب

سزارین یا طبیعی ؟ کدام بهتر است؟ اکثرا زایمان سزارین را بیشتر انتخاب می کنند ، خانم های باردار را می گویم که برای اولین بار می خواهند مادر شوند ولی نمی دانند که کدام نوع زایمان برای آنها بهتر است و باورهای نادرستی درباره زایمان طبیعی و سزارین دارند. خیلی از مادران باردار نمی دانند که زایمان طبیعی را انتخاب کنند یا عمل سزارین را! برای گرفتن بهترین تصمیم در مورد مزایا و معایب هر دو روش به خوبی تحقیق کنید.  اما پزشکان اصرار می‌کنند که از انجام سزارین به جز در موارد ضروری پرهیز کنید. با این حال، اگر به هر دلیلی تصمیم دارید روش سزارین را برای زایمان انتخاب کنید، بهتر است در این مطلب با مزایا و معایب این روش در مقایسه با زایمان طبیعی آشنا شوید.

 

سزارین یا طبیعی کدام بهتر است؟

بسیاری از زنان از ترس درد ناشی از زایمان طبیعی به سزارین فکر می‌کنند؛ اما بهتر است بدانیم هر یک از این روش‌ها مزایا و ریسک‌هایی دارند.

عمل سزارین در موقعیت‌های خاص، مانند تولد یک نوزاد بسیار درشت از یک مادر با لگن کوچک، یا زمانی که نوزاد به حالت سر به پایین نباشد و تلاش‌های پزشک برای تغییر وضعیت او قبل از زایمان ناموفق بوده است نیز ضروری است. گاهی اوقات تصمیم پزشک متخصص زنان برای انجام عمل سزارین برنامه ریزی شده نیست و به دلایل اضطراری انجام می‌شود، زیرا سلامت مادر، نوزاد یا هر دوی آنها در معرض خطر است. این تصمیم زمانی اتخاذ می‌شود که در طول بارداری مشکلی وجود دارد و یا پس از این که مادر وارد روند زایمان شد، زایمان طولانی شده و کند پیش برود و یا نوزاد اکسیژن کافی دریافت نکند. بعضی از عمل‌های سزارین انتخابی هستند، به این معنی که قبل از زایمان توسط مادر به دلایل غیرپزشکی درخواست می‌شوند. یک مادر می‌تواند سزارین را به این دلیل انتخاب کند که بتواند از قبل برای زایمانش برنامه‌ ریزی کند، یا اگر او قبلاً یک زایمان طبیعی دشوار را تجربه کرده باشد.

سزارین یا طبیعی بهتره

اگرچه زایمان از طریق سزارین ایمن است و در برخی از موارد باعث نجات جان مادر می‌شود، اما در مقایسه با زایمان طبیعی خطرات بیشتری به همراه دارد. سزارین یک عمل جراحی اساسی است و شامل باز کردن شکم مادر باردار و خارج کردن نوزاد از رحم اوست، زیرا زایمان طبیعی برای او خطرناک یا بسیار دشوار تلقی می‌شود. از آنجا که داشتن سزارین در اولین زایمان منجر به تکرار سزارین در بارداری‌های بعدی می‌شود، زایمان طبیعی معمولاً روش ترجیحی برای به دنیا آمدن نوزاد است. این روشی است که دو نوزاد از سه نوزاد در ایالات متحده از طریق آن متولد می‌شوند.

صرف نظر از تصمیم گیری برای زایمان و اینکه زایمان طبیعی بهتر است یا سزارین مادران باید تا حد امکان در مورد امتیازات روش زایمان خود آگاه باشند تا بتوانند در این روند نقش داشته باشند، از آنچه می‌خواهند دفاع کنند و آگاهانه بهترین انتخاب را داشته باشند”. در اینجا اطلاعات بیشتر در مورد جوانب مثبت و منفی دو روش زایمان وجود دارد.

 

دلایل ترس از زایمان طبیعی

سزارین یا طبیعی کدام بهتر است

سزارین یا طبیعی زایمان کردن هر دو با ترس هایی همراه هستند. اما همۀ زنان باردار داستان‌های وحشتناکی در رابطه با درد زایمان طبیعی شنیده‌اند. اگر این نگرانی برای شما نیز وجود دارد، بهتر است با پزشک خود در این رابطه صحبت کنید. او می‌تواند در مورد درد زایمان طبیعی و راه‌های کنترل آن و زایمان بدون درد، بیشتر برای شما توضیح دهد. صحبت با مادرانی که سزارین یا زایمان طبیعی انجام داده‌اند، می‌تواند به شما برای آشنایی با مشکلات و شرایط هر کدام از این روش‌ها کمک کند. شاید در روند جراحی سزارین هیچ دردی نداشته باشید، اما نسبت به زنی که زایمان طبیعی داشته است، دورۀ بهبودی طولانی‌تر و سخت‌تری را تجربه خواهید کرد. ممکن است برخی از زنان باردار معتقد باشند که سزارین به آنها اجازه می‌دهد تا وجود برخی مشکلات در فرایند زایمان را به حداقل برسانند.

مشکلاتی مانند پارگی واژن، بی‌اختیاری مدفوع و تغییراتی که ممکن است رابطۀ جنسی آنها را در آینده تحت تأثیر قرار دهد. اگرچه در بسیاری از زنانی که زایمان طبیعی انجام می‌دهند، درجه‌هایی از پارگی واژن یا پرینه؛ که همان فاصلۀ بین مقعد و واژن است، ایجاد می‌شود اما اکثر این پارگی‌ها سطحی است و معمولاً در مدت کوتاهی به صورت خودبه‌خود بهبود می‌یابد. تنها تعداد کمی از زنانی که زایمان طبیعی انجام می‌دهند ممکن است با پارگی جدی‌تری روبه‌رو شوند که نیاز به بخیه داشته و با درد یا ناراحتی‌هایی تا چند ماه همراه باشد. همچنین هیچ شواهد علمی‌ای وجود ندارد که نشان‌دهندۀ نقش زایمان طبیعی در مشکل بی‌اختیاری مدفوع باشد. از طرفی برخی از تحقیقات نشان می‌دهد که عمل سزارین برای بارداری‌های بعدی مادر ممکن است مشکل‌ساز شود، به همین علت، اگر قصد بارداری مجدد دارید و مشکل خاصی نیز وجود ندارد بهتر است زایمان طبیعی را انتخاب کنید.

 

مقایسه کلی مزایای زایمان طبیعی نسبت به زایمان سزارین

سزارین یا طبیعی را انتخاب کنیم

  • زنانی که با زایمان طبیعی نوزادشان را به دنیا آورده اند بسیار راحت حتی دقایقی بعد زایمان به نوزادشان شیر میدهند و همین شیردهی خود دلیلی است برای سوزاندن ۵۰۰ کالری در طول شبانه روز .
  • چنانچه شما هم حتما شاهد بوده اید خانم هایی که زایمان طبیعی انجام داده اند سریعتر از خانم های سزارینی فعالیت روزانه خود را شروع می کنند و به واسطه فعالیت ها و ورزش های بعد از زایمان زودتر به تناسب اندام می رسند، و این به دلیل آن است که عوارض بیهوشی و درد ناشی از بخیه ها و فشارهای شکمی که خانم های سزارینی تجربه می کنند را ندارند.
  • سرحالی و شادابی مادر بعد زایمان طبیعی امر بسیار مهم و جالب توجه است. مادری که زایمان طبیعی داشته است روز بعد زایمان می تواند کارهای مربوط به خود و بچه را انجام دهد، ولی خانم های سزارینی چند روز باید استراحت کند.
  • طبق تحقیقاتی جامع، نوزادانی که به روش سزارین به دنیا می آیند بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع اول، آسم و آلرژی نسبت به نوزادانی است که به روش زایمان طبیعی به دنیا می آیند.
  • دردهای پس از سزارین نیز خیلی زیاد است و تا چند روز باید مسکن مصرف شود اما در زایمان طبیعی دردها پیش از زایمان تجربه شده و به پایان میرسند و بعد از زایمان درد قابل توجهی وجود نخواهد داشت.

 

سخن آخر

بارداری همیشه با نگرانی‌ها و دشواری‌هایی همراه است که از مسائل دوره بارداری تا فکر کردن به زایمان سزارین یا طبیعی را در برمی‌گیرد. همه زنان باردار قطعا بارها به شیوه زایمانشان فکر می‌کنند و حتی در دوره‌های آموزشی شرکت می‌کنند. چگونگی تنفس در حین زایمان را می‌آموزند و یاد می‌گیرند که از حمایت عاطفی همسرشان استفاده ‌کنند. بسیاری از زنان در سال‌های گذشته بدون نگرانی به زایمان سزارین فکر می‌کردند تا این‌که حتی پزشکان به آن‌ها توصیه کردند که به شیوه طبیعی کودک خود را به دنیا بیاورند. دوگانه‌ای که بسیاری از مواقع ترس و استرس زیادی را به زنان وارد می‌کند و هر یک معایب و مزایایی برای آن‌ها دارد. امیدواریم با توجه به مطالب این مطلب، تصمیم درستی بگیرید!

نظر شما چیست؟ سزارین یا طبیعی؟ آیا شما سزارین را ترجیح می‌دهید؟ نظرات و تجربیات خود را در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید. همچنین توصیه می‌کنیم اگر قبلا سزارین داشته اید و الان به فکر زایمان طبیعی هستید، مطلب مفید «زایمان طبیعی بعد از سزارین با چه شرایطی ممکن است؟ » را نیز در انگیزه بخوانید.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
  • Total (0)
Compare