رنگ مو در ماه آخر بارداری ؛ مضرات و اصول انجام آن

رنگ مو در ماه آخر بارداری برای جنین ضرری دارد؟
زمان مناسب رنگ مو در بارداری؟ رنگ ابرو در ماه چهار بارداری چه باشد؟ رنگ مو در هفته ۱۲ بارداری چگونه باشد؟ رنگ مو در هفته ۲۰ بارداری چه مارکی باشد؟ رنگ مو در ماه اخر بارداری ضرری ندارد؟ بهترین مارک رنگ مو در بارداری چیست؟ و سوالاتی از این دست، که اکثر مادران باردار در طی دوران بارداری با آن مواجه می‌شوند! به خصوص که در ماه آخر بارداری همه به فکر رنگ کردن مو برای مهمانی های پس از زایمان هستند. اما آیا رنگ مو در ماه آخر بارداری برای جنین ضرری ندارد؟ در این مطلب به این موضوع خواهیم پرداخت.

 

رنگ مو در ماه آخر بارداری

معمولا توصیه می شود که مادران باردار به ویژه در سه ماهه اول بارداری شان سراغ رنگ موهای شیمیایی و غیرطبیعی نروند چون در این دوران جنین در حال رشد و تکامل است و ممکن است به دلیل جذب مواد شیمیایی رنگ مو و ورودشان به بدن مادر، جنین دچار آسیب شده و ناهنجاری هایی برایش به وجود بیاید. به مادرانی که می خواهند طی سه ماه اول بارداری موهای خود را رنگ کنند پیشنهاد می کنیم که از رنگ موهای طبیعی استفاده کنند که ضرری برای جنینشان ندارد.
منع استفاده از رنگ مو در سه ماه اول بارداری به خصوص در شرایطی که مادر سابقه آلرژی و حساسیت داشته بیشتر است و باید به دقت رعایت شود. البته این منع به صورت جدی در خصوص سه ماهه دوم و سوم مطرح نیست و اگر مادر بارداری لازم است موهایش را رنگ کند، بعد از ماه چهارم از رنگ هایی شیمیایی استفاده کند، به شرط اینکه مدت زمان تماس رنگ با مو خیلی زیاد نباشد.

با این حال اگر ضروری نیست توصیه می کنیم که استفاده از رنگ موی شیمیایی را تا بعد از پایان بارداری کنار بگذارند. به هر حال خطر آسیب جنین در اثر مواد شیمیایی به حداقل خود کاهش پیدا کند. ولی در هر صورت در هفته‌های آخر بارداری نیز احتمال خطر ناشی از مواد شیمیایی رنگ مو نیز وجود خواهد داشت.
 پس بهتر است با پزشک خود درباره رنگ مو در ماه آخر بارداری مشورت کنید و یا از راه های کم خطر تر استفاده کنید، بخشی از موهای خود را هایلایت کنید به طوری که رنگ با پوست سر شما تماس نداشته باشد. از رنگ های گیاهی استفاده کنید و مطمئن شوید که به رنگ حساسیت ندارید. دکلره کردن مو همانند رنگ مو نوعی استفاده از مواد شیمیایی است که برای جنین خطرناک می باشد و تاثیرات رنگ مو در بارداری را دارد.

رنگ مو در ماه آخر بارداری ضرری دارد؟

پرسش یک مادر بادار:

سلام مامای عزیزم ببخشید من تو هفته های آخر بارداری دکلره میتونم بکنم؟ دارم وارد هفته ۳۷ میشم کم کم. نزدیکه زایمانم هست عزیزم. میخواستم برای تولد بچه ام خوشگل و مرتب باشم. اگه هفته های آخر بارداری دکلره یا موهامو رنگ بذارم، رنگ مو در ماه آخر بارداری رو بچه تاثیر داره یا نه؟ اصلا دکلره میشه کرد؟ شنیدم خوب نیست. به جنین آسیب نمیرسونه؟ من بیشتر نگران بچه ام هستم.

پاسخ کارشناس:

سلام مامان جان مهربون. به صورت کلی بهتره در بارداری تماس با مواد شیمیایی از جمله رنگ مو محدود بشه عزیزم. اما اگر واقعاً به این کار علاقه داری، بله در این زمان از بارداری می‌توانی موهایت را رنگ کنی. ولی فقط رنگ. نه عزیزدلم در این زمان خطری نداره رنگ کنی. اما یادت باشه دکلره ممنوعه. اصلا دکلره انجام ندید. تهویه محلی که رنگ میکنن، خیلی خوب باشه و هوای آزاد جریان داشته باشه. بیشتر از ۳۰ دقیقه نذارید بمونه و حتما ماسک بزارید و بوی رنگ رو استشمام نکنید مامان جان.

 

رنگ مو گیاهی در ماه های آخر بارداری

رنگ مو های گیاهی نسبت به رنگ های شیمیایی خطر کمتری برای خانم های باردار دارند. هم چنین رنگ های شیمیایی بدون آمونیاک هم راه مناسبی هستند. این رنگ ها حاوی مواد گیاهی بوده و در اثر تماس با پوست خطر کمتری دارند. حتما قبل از خرید از گیاهی بودن رنگ مطمئن شوید و قبل از استفاده آن را بر روی پوست دست خود تست کنیدو در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی، آلرژی ها و حساسیت های پوستی بیشتر می شود و ممکن است پوست شما به رنگی که قبلا بدون مشکل استفاده می کردید حساسیت نشان دهد و در صورت داشتن آلرژی به رنگ، به دلیل محدودیت های دارویی در دوران بارداری قادر به استفاده هر دارویی برای درمان نیستید.

رنگ مو در ماه آخر بارداری چگونه باشد

رنگ مو در ماه آخر بارداری با حنا

برخی از خانم ها در دوران بارداری از حنا برای طراحی بر روی شکم یا رنگ کردن مو استفاده می کنند. استفاده از حنای طبیعی که قهوه ای رنگ است به دلیل داشتن ساختار طبیعی و گیاهی و عدم وجود مواد شیمیایی در آن بی خطر است. می توانید برای این کار به آرایشگاه مراجعه کنید تا مطابق با میل شمااز حنا برای رنگ کردن مو استفاده کنند. قبل از استفاده از حنا یکبار آن را روی پوست دستتان امتحان کنید، همان طور که در بالا گفته شد حساسیت پوستی در دوران بارداری ممکن است شما را نسبت به موادی که قبل از بارداری حساس نبودید، دچار آلرژی کند. هنگام تهیه حنا حتما از طبیعی و گیاهی بودن آن مطمئن شوید. حنای سیاه به دلیل داشتن موادر شیمیایی در آن اصلا نباید در دوران بارداری استفاده شود.

 

سخن آخر

برخی از خانم ها تمایل دارند در ماه آخر یا هفته های آخر بارداری اقدام به رنگ کردن موی خود کنند تا برای زایمان و دوران پس از آن ظاهر آراسته داشته باشند. باید  گفت که گرچه خطر رنگ مو در ماه آخر بارداری کمتر از اوایل بارداری است اما بازهم خطراتی برای جنین و مادر وجود دارد.

رنگ کردن ابرو با رنگ های شیمیایی در دوران بارداری به همان اندازه ی رنگ کردن موی سر خطرناک است درست است که برای رنگ ابرو میزان رنگ مصرفی روی پوست کمتر از رنگ کردن مو است اما تاثیر منفی آن به همان اندازه است پس ریسک نکنید. اگر تمایل دارید ابروها را در دوران بارداری رنگ کنید همانند شرایط رنگ کردن مو که توضیح دادیم، از رنگ های گیاهی استفاده کرده و قبل از استفاده بر روی پوست دست آن را تست کنید.

در مطلب «آیا مصرف سس مایونز در بارداری واقعا خطرناک است؟» نیز به این سوال مهم تغذیه ای پاسخ دادیم که توصیه می کنیم آن را حتما مطالعه کنید. همچنین شما می توانید نظرات و تجربیات خود را در پایین همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare