دلیل بی بی چک مثبت کاذب چیست؟ عفونت ادراری؟

دلایل بی بی چک مثبت کاذب
برای اینکه مطمئن شوید باردار هستید یا خیر، کیت‌های خانگی تست بارداری زیادی در داروخانه‌ها وجود دارند که بیشترشان ادعا می‌کنند دقتی ۹۹ درصدی دارند اما اینطور نیست و گاهی ممکن است جواب تست خانگی بارداری خانمی که باردار نیست، به طور کاذب مثبت باشد! آیا عفونت باعث مثبت شدن بی بی چک میشود؟ زودترین زمانی که بی بی چک نشون میده؟ آیا عفونت ادراری و بی بی چک مثبت در ارتباطند؟ هاله کمرنگ بی بی چک نشان از چیست؟ همه اینها سوالاتی است که خانم‌های جوان ممکن است از خود بپرسند. در واقع عوامل زیادی هستند که باعث بی بی چک مثبت کاذب می شود؛ در این مطلب این عوامل را بررسی خواهیم کرد.

بی بی چک مثبت کاذب

بی بی چک مثبت و عدم بارداری یکی از مسائل رایجی است که گاهی رخ می دهد. برخی بیبی چک ها در اولین روز قاعدگی یعنی ۱۴ روز بعد از لقاح اثرات خود را نشان میدهند و برخی دیگر ۷ تا ۸ روز بعد از لقاح هورمون بارداری در ادرار را تشخیص خواهند داد. در حالیکه در این زمان خیلی قابل اعتماد نیست زیرا ممکن است در این زمان یا تولید نشده باشد و یا خیلی کم تولید شده باشد. بهترین زمان برای چک کردن بیبی چک در اولین روز سیکل قاعدگی است که پریود نشده اید و چندین بار قابل تکرار است. اگر با چند تکرار همچنان دو خط قرمز نمایان شد، شما باردار هستید.

اما به هر حال نتیجه ممکن است مثبت کاذب باشد در کسانی که تحت درمان ناباروری هستند و از داروهای حاوی hcg استفاده می کنند. اگر شما بفاصله کمی بعد از مصرف دارو بیبی چک استفاده کنید ممکن است نتیجه کاذب را نشان دهد. همچنین بعد از سقط جنین میزان هورمون بارداری تا چند وقت ( در حدود یک هفته) بالا است و در این مدت ممکن است نتیجه مثبت کاذب را نشان دهد. گاهی هم ممکن است در برخی دوره ها بدن هورمون hcg را تولید کنند.

به طور کلی دلایل بی بی چک مثبت کاذب موارد زیر هستند:

۱. بارداری خارج از رحم (Ectopic pregnancy)

گاهی اوقات تخمک بارور شده در منطقه‌ای خارج از رحم لانه گزینی می‌کند. به این شرایط بارداری خارج از رحم می‌گویند. اگر تخمک بارور شده در مسیر منتهی به رحم در لوله‌های فالوپ گیر کند، موجب آسیب به دیواره لوله فالوپ می‌شود.
گاهی بارداری خارج از رحم در سرویکس یا حفره شکمی رخ می‌دهد. حاملگی خارج رحمی قابل تبدیل به بارداری طبیعی نیست، زیرا فضایی برای رشد تخمک بارور در آن فضا وجود ندارد. اما تخمک بارور شده، حتی اگر در در جای نادرستی لانه گزینی کند، همچنان هورمون hCG ترشح می‌کند که موجب بی بی چک مثبت کاذب می‌شود.

۲. شرایط جسمی خاص

گاهی اوقات، شرایط جسمی خاص، منجر به بی بی چک مثبت کاذب می‌شود. مانند:

  • عفونت ادراری
  • بیماری کلیوی
  • کیست تخمدان
  • سرطان رحم
  • مشکلات غده هیپوفیز

 بی بی چک مثبت کاذب چه دلیلی دارد

۳. سقط جنین قبلی

پس از  سقط جنین و ختم بارداری، تا مدتی نتیجه بی بی چک مثبت خواهد بود. در طول بارداری سطح هورمون hCG بالا می‌رود و در طی دو روز، مقدار آن دو برابر می‌شود تا در ۱۰ هفتگی به مقدار بیشینه آن می‌رسد. در صورت ختم بارداری، سطح هورمون hCG با سرعتی آهسته کاهش می‌یابد. هورمون hCG تا ۶ هفته پس از پایان بارداری در خون و ادرار دیده می‌شود. پس از ختم بارداری احتمال بی بی چک مثبت کاذب بسیار زیاد است. مدت زمانی طول می‌کشد تا سطح هورمون به مقدار پیش از بارداری برسد.
اگر سقط جنین به طور ناگهانی اتفاق بیفتد، ممکن است تمام بافت مرتبط به جفت و جنین خارج نشود. به همین دلیل سطح هورمون hCG بالا می‌ماند. در این شرایط انجام عمل کورتاژ برای خارج کردن کلیه بافت‌های مرتبط به بارداری ضروری است.

۴. اشتباه کاربر

مانند تمام دستگاه‌های خانگی، هنگام استفاده از بی بی چک بایستی دستورالعمل مندرج بر روی بسته بندی را به دقت اجرا کنید تا به نتیجه دقیق دست یابید. یکی از اشتباهات رایج کاربران هنگام استفاده از بی بی چک، استفاده زودهنگام از آن است. استفاده زودهنگام ممکن است موجب بی بی چک مثیت کاذب یا منفی کاذب شود.
نکته مهم دیگر این است ادرار با آب رقیق نشده باشد و دارای غلظت باشد. بهتر است آزمایش را صبح زود انجام دهید.
هم چنین نوار آزمایش بایستی به مدت معین در جریان ادرار قرار بگیرد. بهتر است از تایمر، کرنومتر یا گوشی موبایل خود برای این کار استفاده کنید. برای مشاهده نتیجه نیز می‌توانید از تایمر استفاده کنید. بایستی نتیجه را در محدوده زمانی تعیین شده مشاهده کنید.

۵. تبخیر شدن نوار‌ها

گاهی اوقات تبخیر شدن نوار‌ها موجب خواندن بی بی چک مثبت کاذب می‌شود. در برخی تست‌های خانگی، در صورت حضور hCG در ادرار، دو خط و در صرت وعدم حضور hCG در ادرار یک خط ظاهر می‌شود. این خط‌ها معمولا به رنگ‌های روشن مانند صورتی، قرمز یا آبی هستند. گاهی اوقات خط دوم به صورت کمرنگ ظاهر می‌شود. این خط ممکن است نشانگر اوایل بارداری یا تبخیر شدن نوار باشد. اگر خط کاملا بی رنگ شود، نشان گر تبخیر شدن نوار است.

این شرایط هنگامی پدیدار می‌شود که ادرار به طور کامل تبخیر شده باشد. گاهی اوقات نیز به دلیل وجود هورمون‌هایی است که ربطی به بارداری ندارد. بهترین راه جلوگیری از اشتباه در نتیجه آزمایش، خواندن نتیجه در محدوده زمانی تعیین شده روی بسته بندی بی بی چک است.

 بی بی چک مثبت کاذب و دلیل آن

۶. تاثیر دارو

اگر در حال تلاش برای بارداری زیر نظر پزشک هستید، ممکن است دارو‌های باروری مصرف کنید. یکی از این دارو‌ها که فعال کننده هورمون hCG است، به بالغ شدن تخمک‌ها کمک می‌کند. مصرف این دارو موجب بی بی چک مثبت کاذب می‌شود، خصوصا اگر تست را زودتر از موعد انجام دهید.
دارو‌های دیگری که به بی بی چک مثبت کاذب منجر می‌شوند، به شرح زیر است:

  • دارو‌های درمان اضطراب مانند دیازپام (والیوم) و الپرازولام (زاناکس)
  • دارو‌های پارکینسون
  • آنتی هیستامین‌ها
  • متادون

۸. بارداری شیمیایی (Chemical Pregnancy)

ممکن است شما باردار نباشد و بی بی چک مثبت شود. در این حالت بی بی چک مثبت کاذب به دلیل بارداری شیمیایی است. بارداری شیمیایی زمانی اتفاق می‌افتد که تخمک بارور (embryo) قادر به لانه گزینی یا رشد نیست. دلایل متفاوتی برای بارداری شیمیایی وجود دارد.

بدلیل وجود مشکلاتی در بدن فرد، سقط جنین زودهنگام رخ می‌دهد. وجود مشکلاتی در رحم، مانند وجود فیبروید‌ها، زخم‌هایی در بافت رحم یا شکل غیر طبیعی رحم می‌تواند موجب بروز این اتفاق شود.

غلظت پایین هورمون پروژسترون نیز احتمال لانه گزینی و رشد را کاهش می‌دهد. برخی دیگر از دلایل بروز بارداری شیمیایی نامعلوم است.
پزشکان بر این باورند که بارداری شیمیایی بسیار رایج و محتمل است، اما به دلیل عدم انجام تست بارداری در آن، تشخیص داده نمی‌شود. برای اجتناب از بی بی

چک مثبت کاذب، بهتر است تست را یک هفته بعد از موعد پریود به تاخیر افتاده، انجام دهید.

 

عکس بی بی چک منفی و مثبت

عکس بی بی چک منفی

بی بی چک منفی

 بی بی چک مثبت

بی بی چک مثبت

 بی بی چک مثبت و منفی

بی بی چک مثبت در تصویر بالا و منفی در تصویر پایین

 

سخن آخر

اگر جواب آزمایش‌تان مثبت است … به محض اینکه جواب آزمایش بارداری‌تان مثبت شد، به پزشک متخصص مراجعه کنید تا با انجام ارزیابی و آزمایش‌های بیشتر، بتواند بارداری شما را تایید کرده و بر روند آن نظارت کند. اگر احساس می‌کنید باردار هستید اما جواب تست خانگی بارداری شما منفی است، خوب است برای گرفتن راهنمایی‌های بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

بر عکس این قضیه هم ممکن است، بنابراین توصیه می‌کنیم مطلب «بی بی چک منفی و احتمال بارداری ؛ چطور ممکن است؟» را نیز در انگیزه مطالعه کنید.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
  • Total (0)
Compare