آیا مصرف سس مایونز در بارداری واقعا خطرناک است؟

سس مایونز در بارداری

تغذیه در دوران بارداری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، بنابراین نمی توان از هر نوع مواد غذایی در طول این دوران استفاده کرد. یکی از معضلات موجود برای ماردان حامله، سس مایونز در بارداری است. در این باره، به طور کلی باید در نظر داشت که در طول دوران بارداری استفاده از تخم مرغ نپخته و یا خام ممنوع می باشد چراکه تخم مرغ حاوی نوعی میکروب است که این خود می تواند عاملی برای افزایش احتمال ابتلا به عفونت در زنان باردار شود. بنابراین توصیه می‌شود تا حد امکان از مصرف سس مایونز -که حاوی تخم مرغ خام است- در طول دوران بارداری خودداری شود چرا که به طور عادی زنان باردار مستعد ابتلا به انواع عفونت ها هستند.

البته اگر از مایونزهای تجاری تهیه شده با تخم مرغ های پاستوریزه و گرما دیده استفاده ‌کنید، مصرف سس مایونز در بارداری خطری ندارد، اما مصرف زیاد آن می‌تواند به چاقی مادر و نوزاد و یا دیابت بارداری منجر شود.

خطرات مصرف سس مایونز در بارداری

۱. بیماری سالمونلا

در طول بارداری به شدت در خطر ابتلا به عفونت ها هستید، مخصوصا زمانی که سیستم ایمنی بدنتان ضعیف می شود. شایع ترین نسخه های مایونز حاوی تخم مرغ خام یا نیمه پخته هستند، این یعنی به شدت در معرض باکتری های خطرناک قرار می گیرید، مانند سالمونلا، که می تواند روی روده تاثیر بگذارد و منجر به مسمومیت شدید غذایی شود. سالامونلا می تواند داخل و خارج تخم مرغ زندگی کند، و توسط چشم های غیر مسلح قابل مشاهده نیست. از این رو، به شدت در خطر ابتلا به عفونت قرار می گیرید. همچنین  تب، سردرد، حالت تهوع و اسهال نیز محتمل است و شما دچار کم آبی بدن می شوید. این بیماری به جنین انتقال پیدا می کند و اثرات خوبی به دنبال ندارد.

پر واضح است که اگر در طول دوران بارداری قصد استفاده از سس مایونز داشتید به طور حتم به برچسب پشت سس مایونز دقت داشته باشید چرا که در صورت اینکه در تهیه سس مایونز از تخم مرغ خام استفاده شود باید از خرید آن پرهیز نمایید. از سوی دیگر باید خاطرنشان کرد که مادران باردار به هنگام مصرف انواع غذاها باید به این نکته توجه داشته باشند که اگر در تهیه غذا از تخم مرغ استفاده شده است باید تخم مرغ به صورت کامل پخته شده باشد.

۲. مضرات مواد نگهدارنده

به دلیل این که سس مایونزهای موجود در بازار با مواد شیمیایی و مواد افزودنی در برابر خرابی و فساد محافظت می شوند، به همین دلیل مصرف آن ها ممکن است عوارض جانبی مانند تهوع و ضعف کلی بدن را در زنان باردار به دنبال داشته باشد. علاوه بر این موارد، رسیدن این مواد شیمیایی و مواد نگهدارنده به بدن برخی زنان باردار باعث بروز حالت آلرژیک در آن ها شده و سلامتی این افراد و جنین داخل رحم آن ها را در معرض خطر قرار خواهد داد.

۳. دیابت بارداری
همچنین از آن جایی که اکثر سس مایونزها حاوی قند و سدیم بالا هستند، به همین دلیل این مواد باید در دوران بارداری در مقادیر محدود مصرف شود. در واقع، مصرف غذاهای حاوی قند بالا می تواند منجر به بروز بیماری دیابت بارداری شود و مصرف سدیم بالا هم خطر ابتلا به فشار خون را در این افراد به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد.
اتفاقا به دلیل سدیم بالا در خیارشور، در مورد مصرف خیارشور در بارداری نیز تذکرهایی به مادران داده می‌شود.
خطرات مصرف مایونر در بارداری

آیا مصرف مایونر خانگی در بارداری هم خطرناک است؟

مصرف سس مایونزهای خانگی که با تخم‌مرغ خام تهیه ‌می‌شوند نیز در بارداری ممنوع است. همچنین بهتر است از خوردن مایونزهای موجود در رستوران‌ها خودداری کنید؛ زیرا مشخص نیست که برای تهیه‌ی آن‌ها از تخم‌مرغ پاستوریزه استفاده شده است یا خام.

 

مزایای مصرف سس مایونز در بارداری چیست؟

اگر مایونز به میزان کافی و کم مصرف شود، می‌تواند برای سلامتی مفید باشد. در ادامه توضیح داده می‌شود که چگونه مایونز می‌تواند مفید باشد.

ویتامین E

طبق تحقیقات انجام شده در هر قاشق غذاخوری مایونز، حدود ۱/۷۷ میلی‌گرم ویتامین E وجود دارد. ویتامین E به کنترل قند خون در دوران بارداری کمک می‌کند، احتمال سقط جنین و خطر ابتلا به مسمومیت تنفسی را در آینده کاهش می‌دهد.

ویتامین K

یک قاشق غذاخوری مایونز حاوی ۲۴ میکروگرم ویتامین K است که ۳۰ درصد از نیاز روزانه‌ بدن را شامل می‌شود. لازم به ذکر است روزانه ۶۰ میکروگرم ویتامین K برای بدن لازم است. ویتامین K در طول زایمان نیز اهمیت دارد؛ زیرا به لخته شدن خون کمک و از خونریزی بیش از حد جلوگیری می‌کند. نوزاد شما نیز برای رشد خود نیاز به ویتامین K دارد.

میزان چربی

یک قاشق غذاخوری مایونز حاوی ۵ گرم چربی است. مقادیر کمی از چربی برای بدن لازم است؛ زیرا چربی منبع انرژی است. با این حال، چربی اشباع شده برای سلامتی خوب نیست.

به خاطر داشته باشید که مصرف مایونز در بارداری توصیه نمی‌شود؛ زیرا می‌توانید این ویتامین‌ها و چربی‌ها را از سایر غذاهای سالم‌تر دریافت کنید.

خوردن سس مایونر در بارداری

سس مایونر مناسب خانم باردار

اگر سس مایونز توسط زنان باردار در مقادیر محدودی مصرف شود، می تواند برای سلامتی خود مادر و جنین داخل رحم او مفید باشد. جایگزین سس مایونز در بارداری، انواع سس های گیاهی و سالمی هستند که سلامت شما و جنین‌تان را به خظر نیاندازند. اگر شما هم به عنوان یک زن حامله عاشق خوردن ساندویچ و یا نانی هستید که با سس زیاد مخلوط شده باشد و نمی توانید ولع خوردن این ماده غذایی را در دوران بارداری خود کنترل کنید، انتخاب های مناسب و سالمی برای خرید و مصرف شما وجود دارد ،که عبارتند از:

  • سس های روغنی مانند سس آبلیمو و روغن زیتون
  • سس خمیری مانند بادام درختی و بادام زمینی
  • ماست ساده
  • خردل و روغن زیتون
  • خامه ترش بدون چربی

 

سخن آخر

اگر شما هم به عنوان یک زن حامله عادت به خوردن سس مایونز در یک رستوران دارید، باید همیشه مواد تشکیل دهنده سس مایونز موجود در آن رستوران را شناسایی کنید. یادتان باشد که در چنین مواردی، از درخواست کردن نام مواد تشکیل دهنده سس و این که آیا برای تهیه آن از تخم مرغ پاستوریزه شده استفاده شده است و یا نه، اصلا خجالت نکشید. فراموش نکنید که اگر تخم مرغ های استفاده شده در تهیه سس مایونز باشند، مصرف آن ها برای سلامت خود شما و جنین داخل رحمتان ایمن نخواهد بود.

حال که با مضرات مصرف سس مایونز در بارداری آشنا شدید، در این راستا توصیه می‌کنیم مقالات مفید «خوردن شلغم در بارداری چه فواید و عوارضی دارد؟» و «مصرف بادام هندی در بارداری چه فواید و عوارضی دارد؟» را نیز در انگیزه مطالعه کنید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare