احتمال بارداری در دوران شیردهی هم وجود دارد؟ چند درصد؟

احتمال بارداری در دوران شیردهی

اگر به تازگی فرزندی به دنیا آورده‌اید یا فرزندتان هنوز در دورران نوزادی و شیرخوارگی است، ممکن است این نگرانی را داشته باشید که آیا احتمال بارداری در دوران شیر دهی برای شما وجود دارد یا خیر؟ باور عوام مردم بر این است که شیردهی می‌تواند از بارداری جلوگیری کند. اما این باور غیر علمی و اشتباه است و باید بدانید که در این دوران هم احتمال بارداری وجود دارد.

در این مطلب می‌خواهیم برایتان توضیح دهیم که چگونه ممکن است زنان شیرده در این دوران دوباره باردار شوند و چه راهکارهایی برای جلوگیری از آن وجود دارد؟

احتمال بارداری در دوران شیردهی چقدر است؟

در ۱۰% از زنانی که نوزادانشان را با شیر خود تغذیه می‌کنند، بعد از ۱۰ هفته مجددا تخمک گذاری آغاز شده و توانایی بارداری دوباره وجود دارد. همچنین در حدود ۵۰% از زنان، تا شش ماه بعد از تولد نوزاد احتمال بارور شدن تخمک‌ها بسیار پایین است، اما صفر نیست.

پس اگر شما در وضعیتی هستید که نگران بارداری مجدد هستید، حتما باید با مشورت پزشک از روش‌های پیشگیری در این دوران، استفاده کنید.

احتمال باردارشدن زنان شیرده

بارداری در دوران شیردهی چگونه رخ می‌دهد؟

مهم‌ترین عامل در این بحث، هورمون اکسی توسین است که وظیفه تولید شیر را بر عهده دارد. این هورمون در واقع مغز را از ساخت هورمون اصلی تحریک تخمدان برای رشد تخمک در هر ماه سرکوب می‌کند و باعث جلوگیری از بارور شدن تخمک‌های جدید می‌شود. هنگامی که یک نوزاد به‌صورت مداوم و یا همراه با غذای کمکی از شیر مادر تغذیه می‌کند تا حدود زیادی احتمال بارور شدن تخمک‌ها کاهش پیدا می‌کند، اما به صفر نمی‌رسد و هنوز احتمال بارور شدن وجود دارد.

 

روش‌های جلوگیری از بارداری در دوران شیردهی

حالا که فهمیدیم احتمال باداری در دوران شیردهی نیز وجود دارد، اگر شما به هر دلیلی نمی‌خواهید مجددا در دوران شیردهی فرزندتان، باردار شوید، قبل از انجام رابطه جنسی باید در این خصوص با پزشکتان مشورت کنید، تا با توجه به وضعیت بدنی و شرایط شما بهترین روش پیشگیری از بارداری در دوران شیردهی را به شما پیشنهاد کند. زیرا از ماه سوم بعد از زایمان و با شروع دوره منظم پریودی امکان بارداری مجدد افزایش پیدا می‌کند.

اما از مهم‌ترین راهکارهایی که ممکن است پزشکتان برای پیشگیری از بارداری به شما پیشنهاد کند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مصرف قرص‌های ضدبارداری
 • استفاده از کاندوم یا دیافراگم
 • استفاده از قرص‌های دارای استروژن (در مورد قرص‌های استروژن این نکته را فراموش نکنید که می‌تواند میزان شیردهی شما را کاهش دهد؛ یعنی اگر در مدت کوتاهی بعد از زایمان مصرف شود، می‌تواند بدن شما را برای تولید شیر دچار اختلال کند. تنها زمانی که میزان شیردهی شما تثبیت شده باشد، می‌توانید از این قرص‌ها استفاده کنید و توصیه می‌شود، قبل از استفاده حتما با پزشکتان مشورت کنید.)
 • مصرف قرص لاینسترنول یا قرص دوران شیردهی
 • تزریق پروژسترون که تاثیر زیادی در میزان تولید شیر نمی‌گذارد.
 • تزریق پرژسترون
 • شیردهی منظم به نوزاد: به طور کلی تا شش ماهگی که نوزاد تنها از شیر مادر استفاده می‌کند می‌توانید از شیردهی به‌عنوان یک روش پیشگیری مناسب و طبیعی برای بارداری استفاده کنید. اما این کار باید با شرایط خاصی انجام شود. در واقع شیردهی منظم و پی در پی باعث افزایش هورمونی به نام پرولاکتین می‌شود که هورمون شیرساز در بدن است؛ زمانی که سطح آن بالا باشد باعث پیشگیری از بارور شدن تخمک‌های آزاد شده در هر ماه در بدن زن می‌شود. به دلیل اینکه هورمون‌های باروری در هنگام خواب شما در بالاترین حد خود قرار می‌گیرند، شیردهی متناوب برای پیشگیری از بارداری مجدد باید در طول شب نیز باشد؛ زیرا اگر این کار را در شب انجام ندهید، این هورمون‌ها از هورمون پرولاکتین سبقت گرفته و احتمال بارداری را افزایش می‌دهند. تاثیر این روش تنها زمانی است که همه شرایط زیر برقرار باشد:
 • دوره پریود شما بعد از زایمان هنوز شروع نشده باشد.
 • تمام تغذیه و نوشیدنی نوزاد شما تنها و تنها با شیر مادر باشد. منظور استفاده از شیر مادر است و استفاده از دستگاه‌های پمپاژ مانعی ندارد. اما استفاده از پستانک می‌تواند طول مدت سیر ماندن فرزندتان و طول شیر خوردن و به طور کلی الگوی تغذیه او را تغییر دهد. بنابراین نباید از پستانک استفاده شود.
 • در طول هر ۲۴ ساعت به صورت منظم ساعت‌ها را تقسیم بندی کرده و بین ۱۰ الی ۱۲ بار و هربار حدود ۱۵ الی ۲۰ دقیقه به فرزند خود باید شیر بدهید.
 • نباید جدا شدن شما از فرزندتان بیشتر از ۴ ساعت طول بکشد. بنابراین این روش برای خانم‌هایی که شاغل هستند، روش مطمئنی نیست.

باردارشدن در دوران شیردهی

 • استفاده از دستگاه IUD: این دستگاه را می‌توان بلافاصله پس از زایمان در رحم قرار داد و هیچ گونه تاثیری در میزان شیردهی ندارد. این روش، یک روش قابل اعتماد برای مدت طولانی است.
 • کاشت کپسول‌های etonogestrel: این کپسول‌ها به‌صورت تزریق زیر پوست بازوی فوقانی قرار می‌گیرند و باید حدود ۴ الی ۶ هفته بعد از زایمان در محل قرار بگیرند. تا حدودی می‌تواند میزان شیردهی را کاهش دهد و برای زنانی که نگران میزان شیردهی خود هستند توصیه نمی‌شود.
 • استفاده از حلقه واژینال: این حلقه‌ها حاوی هورمون‌های استروژن و پروژسترون هستند و تا حدودی میزان شیردهی را کاهش می‌دهند. بنابراین برای زنانی که میزان شیردهی آن‌ها پایین است توصیه نمی‌شود. در صورت استفاده نباید زودتر از شش هفته بعد از زایمان استفاده شود.
 • عقیم سازی زن یا مرد: این روش یک روش پیشگیری دائمی است و تنها برای افرادی پیشنهاد می‌شود که دیگر به هیچ  وجه نمی‌خواهند بچه دار شوند.
هشدار: بسته به شرایط بدنی شما ممکن است بعد از زایمان مدتی طول بکشد تا دوره ماهیانه شما مانند قبل برگردد؛ اما همچنان عدم پریود شدن، از بارداری پیشگیری نکرده و احتمال بارداری در این دوران نیز وجود دارد و باید مراقب باشید.

بارداری در هنگام شیردهی

سخن آخر

همانطور که توضیح دادیم دوران شیردهی به معنی جلوگیری از بارداری به‌صورت صد درصد نیست و حتما باید شرایط خاصی برای آن وجود داشته باشد.

اگر شما نیز روشی علمی با منبع موثق سراغ دارید که بتواند احتمال بارداری در دوران شیردهی را کاهش دهد برای ما در پایین همین صفحه بنویسید. همچنین در همین راستا، پیشنهاد می‌کنیم مطلب «بهترین فاصله سنی دو فرزند (زمان بارداری مجدد) کدام است؟» را نیز در انگیزه مطالعه کنید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
Register New Account
عضویت در سایت
Reset Password
Compare items
 • Total (0)
Compare