بهترین فاصله سنی دو فرزند چقدر است؟ (زمان بارداری مجدد)

فاصله سنی دو فرزند چقدر باشد

والدین زمانی که فرزند اول را به دنیا می‌آورند، مدتی بعد در تکاپوی این هستند که خواهر یا برادری به او هدیه دهند؛ اما آیا می‌دانید که بهترین فاصله سنی دو فرزند چقدر باید باشد؟

ما در این مقاله مطالبی را بنا به گفته روانشناسان کودک و خانواده جمع آوری کردیم که با خواندن آن می‌توانید به جواب سوالتان درباره فاصله سنی فرزند اول و دوم برسید؛ پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

 

بهترین فاصله سنی دو فرزند چیست؟

از نظر روانشناسان و متخصصین فاصله سنی بین فرزند اول و دوم کمتر از سه سال نباید باشد. زمانی که فاصله سنی کمتر از سه سال باشد، مضراتی برای مادر و کودک به همراه دارد؛ یکی از این مشکلات کم خونی یا آنمی است که در فاصله سنی کمتر از سه سال بین دو فرزند برای مادر به وجود می‌آید. نشانه‌های آنمی  قبل از بارداری دوم پنهان می‌ماند و زمانی بروز پیدا می‌کند که مادر، بارداری دوم را تجربه می‌کند.

کم خونی ،کمبود کلسیم در بدن، کمبود مواد مغذی و مشکلات شیردهی از دیگر مشکلات مادرانی است که فاصله سنی دو فرزندشان کمتر از سه سال است. بدن مادر در بعد از هر بارداری برای بازگشت به حالت طبیعی به زمان نیاز دارد تا بتواند مواد معدنی، کلسیم و ویتامین‌های مورد نیاز خود را برای بارداری بعد تامین کند؛ بنابراین لازم است که مادران برای بارداری دوم و یا سوم فرصت بازسازی بدن را به خود بدهند و بعد برای بارداری اقدام کنند.

فاصله سنی فرزند اول و دوم

بهترین فاصله سنی فرزندان از نظر دین اسلام چقدر است؟

دین اسلام فاصله دقیق و معینی را برای فاصله سنی فرزندان مشخص نکرده است. به طور کلی دین مبارک اسلام عقیده دارد ۳-۵ سال فاصله سنی در صورت داشتن شرایط زیر می‌تواند فاصله سنی مفیدی باشد.

  •  از نظر مادی خانواده توانایی داشتن دو فرزند را داشته باشند.
  • مادر از نظر جسمی توانایی داشته باشد و انرژی‌های از دست داده حاصل از بارداری اول را جبران کرده باشد؛ تا به مادر و جنین ضربه وارد نشود و خطر نداشته باشد.
  • پدر و مادر بتوانند برای کودک وقت بگذارند و مراقبت و رسیدگی کنند. با ورود کودک جدید از کودک قبلی غافل نشوند و با برخورد نادرست با کودک اول زمینه بروز مشکلات رفتاری او را دامن نزنند.
  • والدین فرصت کرده باشند که کودک اول را آماده کنند تا فرزند دوم را بپذیرد؛ تشویقش کنند تا خود را مراقب کودک در نظر بگیرید، نه رقیب؛ احساس نکند والدین او را دوست ندارند تا حسادت و پرخاشگری نکند و دچار نگرانی و اضطراب نشود.
  •  مادر از نظر روانی حال مناسبی داشته باشند؛ مثلا درگیر افسردگی حاصل از افسردگی پس از زایمان اول نباشند.
  •  تولد فرزند دوم نیز قبل از ۳۵ سالگی مادر باشد.

شرایط فاصله سنی دو فرزند

عوارض بارداری در سن بالا چیست؟

در حال حاضر میانگین سن بارداری در دنیا ۲۸ سال است. اما هر زنی قادر است تا سن ۳۵ سالگی فرزندی سالم از لحاظ جسمی و ذهنی به دنیا بیاورد. با این حال بعد از ۳۵ سالگی بارداری عوارضی برای مادر و جنین به همراه دارد. مرده زایی (جنین مرده) و سقط جنین از مهم‌ترین عوارض بارداری در سن بالاست.

به زنان ۳۵ ساله و مسن تر که حامله هستند اغلب توصیه می‌شود که با نزدیک شدن به زمان زایمان تحت القای زایمان قرار گیرند؛ زیرا با خطر مرگ داخل رحمی جنین و زاییدن نوزاد مرده روبرو خواهند شد. در زنان بالای ۳۵ سال، در هفته‌های ۳۹ و ۴۰ بارداری احتمال مرده زایی بسیار بالاست.

با توجه به مشکلات و عوارض بارداری در سنین بالا، باید طوری برای فرزندآوری دوم و سوم برنامه‌ریزی کنید که مجبور به بارداری در سن بالای ۳۵ سال نشوید. اگر فرصت کمی برای بارداری بین فرزند اول و دوم دارید و نگران عوارض بارداری در سن بالا هستید، حتما با یک پزشک متخصص مشورت کنید و تحت نظر او برای بارداری اقدام کنید.

 

کلام آخر

وقتی تصمیم می‌گیرید فرزند دوم بیاورید حتما به عنوان والدین همه جوانب را در نظر بگیرید. اینکه بعضی از والدین صرفا برای رفع تنهایی فرزند اول، بعد از اختلاف ۸ سال و یا بیشتر فرزند دوم را به دنیا می‌آورند کار درستی انجام نمی‌دهند. زیرا باعث می‌شود فرزند دوم احساس طفیلی بودن کند و هرگز نمی‌تواند جایگاه واقعی خود در زندگی را پیدا کند؛ چرا که فرزند دوم برای خدمت کردن به فرزند اول پا به این دنیا نگذاشته است.

زمانی که پدر و مادر به فکر داشتن فرزند دوم هستند، فرزند اول حتما دچار اضطراب و ترس از جدایی از والدین خواهد شد؛ بنابراین با خواندن مقاله علت و علائم اضطراب جدایی در کودکان، به کودکتان برای رفع این اضطراب‌ها کمک کنید.

برای کمک به دیگر کاربران و رفع شک و تردید آن‌ها در این زمینه، تجربیات و نظرات خود را در انتهای همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
Register New Account
عضویت در سایت
Reset Password
Compare items
  • Total (0)
Compare