نوزادان مادران سیگاری در معرض چه خطراتی هستند؟

نوزادان مادران سیگاری

نوزادان مادران سیگاری شاید مظلوم‌ترین موجودات این دنیا باشند؛ چراکه نزدیک‌ترین و دلسوزترین موجود به آن‌ها در حال صدمه زدن به جسم و روانشان است! این اثرات منفی در بسیاری از موارد حتی منجر به مرگ نوزاد (یا جنین)، زایمان زودرس و یا سخت‌زایی می‌شود.

برای دانستن عوارض سیگار کشیدن در دوران بارداری، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

 

مادران سیگاری و بارداری

بارداری و سیگار کشیدن در یک زمان اصلا قابل توجیه نیست! کشیدن سیگار در دوران بارداری، نوزاد متولد نشده شما را در معرض خطر مرگ قرار  می‌دهد. سیگار حاوی ترکیبات مضری از جمله نیکوتین و مونوکسید کربن و تار (قطران) است که می‌تواند بر سلامت نوزاد و مادر تاثیرات منفی داشته باشد. اگر جزء دسته کسانی هستید که سیگار می‌کشید و تصمیم به بارداری دارید، ترک این ماده سمی در اولویت تمام کارهاست.

برای اینکه در ترک سیگار مصمم‌تر باشید، به خطرات نوزادان مادران سیگاری در بخش زیر توجه کنید.

مادران سیگاری

عوارض سیگار کشیدن مادران روی جنین

۱. نارسایی قلبی

نوزادانی که مادرشان سیگار می‌کشند با نارسایی قلبی به دنیا می‌آیند.

۲. مشکلات مغزی

سیگار کشیدن بر مغز کودک از دوران جنینی تا بعد از تولد تاثیر می‌گذارد. احتمال بروز اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری و ضریب هوشی کم در این کودکان بیشتر است.

۳. مشکلات تنفسی

نوزادان وقتی به دنیا می‌آیند دستگاه تنفسی آن‌ها هنوز تکامل نیافته است. ریه‌ها هم یکی از بخش‌های رشد نیافته بدن به حساب می‌آید و ممکن است در روزهای اول تولد نیاز به اکسیژن داشته باشد. بنابراین مصرف سیگار در دوران بارداری و شیردهی تاثیر مخرب مستقیم بر ریه‌های نوزاد دارد.

۴. سقط جنین

یکی از عوارض کشیدن سیگار در دوران بارداری سقط جنین است. اغلب مادران باردار سیگاری، در سه ماهه اول بارداری تجربه سقط و یا زایمان جنین مرده را خواهند داشت که دلیل اصلی این اتفاق ناخوشایند مواد سمی موجود در سیگار است؛ اما مقصر مادر است!

استعمال دخانیات می‌تواند منجر به ایجاد مشکل در جفت یا کند شدن رشد جنین و در نهایت سقط جنین شود.

نوزادان مادران سیگاری

۵. حاملگی خارج از رحم

طبق مطالعات انجام گرفته از یک منبع معتبر که در مجله PLoS منتشر شده است، نیکوتین می‌تواند باعث انقباضات در لوله‌های فالوپ شود. این انقباضات می‌توانند از عبور جنین جلوگیری کرده و نتیجه احتمالی این اتفاق بارداری خارج از رحم است. در این موقعیت لازم است که جنین سقط شود تا زندگی مادر در معرض خطر قرار نگیرد.

۶. افتادگی جفت

جفت یک ساختار “لایف لاین” است که در دوران بارداری تشکیل می‌شود تا مواد مغذی و اکسیژن را به جنین منتقل کند. سیگار کشیدن در دوران بارداری می‌تواند یک خطر جدی برای جدا شدن جفت، زودتر از زمان زایمان باشد. جدا شدن جفت منجر به زایمان زودرس، تولد نوزاد نارس و حتی مرگ نوزاد می‌شود.

۷. خطرجفت سرراهی

جفت سرراهی وضعیتی است که در آن جفت به دیواره رحم نزدیک می‌شود و دهانه رحم را دربرمی گیرد. زنان سیگاری دو برابر بیشتر از دیگران احتمال ابتلا به این وضعیت را دارند.

۸. تولد نوزاد با شکاف لب یا شکاف کام

اگرچه شکاف لب یک مشکل مادرزادی است اما تحقیقات نشان داده است که خطر بروز تولد نوزاد با شکاف لب / شکاف کام، برای نوزادانی که مادران آن‌ها در طی ماه‌های اولیه بارداری سیگار کشیده‌اند، بسیار زیاد است.

ترک سیگار مادران باردار

۹. تولد نوزاد با وزن کم

مصرف سیگار در دوران بارداری باعث کمبود وزن نوزاد می‌شود. امروزه وزن کم هنگام تولد یکی از علل اصلی مرگ نوزادان است و در سال‌های اخیر ۳۰۰،۰۰۰ مرگ و میر ناشی از وزن کم نوزادان گزارش شده است.

۱۰. ناهنجاری‌های مادرزادی هنگام تولد

استعمال سیگار در دوران بارداری احتمال تولد یک نوزاد با نقص‌های مادرزادی را افزایش می‌دهد. شایع ترین انواع ناهنجاری‌های مادرزادی، قلب و مشکلات مربوط به ساختار قلب است.

 

کلام آخر

ترک سیگار یکی از مهم‌ترین اقدامات برای یک بارداری سالم است. فرقی نمی‌کند در سه اول اول یا سه ماه پایانی بارداری مادران باردار سیگار مصرف کنند! بهرحال خطر در کمین است. سیگار کشیدن در هر نقطه در دوران بارداری می‌تواند پیامدهای منفی مادام العمر برای کودک شما به همراه داشته باشد. حتی در دوران بارداری برای حفاظت از جنین نیاز است پدرانی که سیگار مصرف می‌کنند به فکر ترک سیگار باشند زیرا استنشاق دود سیگار بسیار مضرتر از خود سیگار برای اطرافیان و زنان باردار است.

در آخر توصیه می کنیم مقاله «استرس در دوران بارداری و عوارض مخرب آن بر جنین» را مطالعه کنید؛ چراکه استرس در دوران بارداری به اندازه مصرف سیگار در بارداری می‌تواند بر جنین تاثیر منفی بگذارد. آیا در شما نیز در دوران بارداری مصرف سیگار داشته‌اید؟ چگونه آن را ترک کردید؟ تجربیات و راهنمایی‌های خود را در مورد مصرف سیگار در بارداری و نحوه ترک آن را با ما و سایر مخاطبین انگیزه به اشتراک بگذارید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare