راهنمایی های لازم برای بارداری بعد از سقط‌ جنین

بارداری بعد از سقط‌جنین

بسیاری از خانم‌هایی که تصمیم به سقط‌ جنین دارند، خواهان بارداری در آینده هستند؛ اما سقط‌ جنین چقدر بر حاملگی‌های آینده تأثیر می‌گذارد؟ آیا بارداری بعد از سقط جنین خطرناک است؟

سقط‌ جنین در اغلب موارد بر میزان باروری شما اثر نمی‌گذارد. در حقیقت چند هفته پس از سقط‌جنین شما می‌توانید باردار شوید. این موضوع به اینکه بارداری قبل از سقط‌ جنین شما چه مدت طول کشیده، بستگی دارد.

اگر بلافاصله تصمیم به بارداری بعد از سقط‌ جنین دارید یا قصد بارداری مجدد را ندارید، در اینجا اطلاعات بیشتری را در مورد آنچه در هفته‌ها و ماه‌ها بعد از این روش انتظار می‌رود در اختیار شما قرار می‌دهیم.

 

چه مدت پس از سقط‌ جنین می‌توان حامله شد؟

با سقط‌ جنین، چرخه قاعدگی دوباره از نو شروع می‌کند. تخمک‌گذاری (زمانی که یک تخمک از تخمدان آزاد می‌شود) معمولاً در روز چهاردهم از یک دوره ۲۸ روزه قاعدگی اتفاق می‌افتد. این بدان معنی است که شما فقط چند هفته پس از سقط‌ جنین، تخمک‌گذاری خواهید داشت.

به‌ عبارت‌ دیگر، اگر شما فقط چند هفته پس از سقط‌ جنین، رابطه جنسی محافظت نشده‌ای داشته باشید، از لحاظ جسمی دوباره امکان باردارشدن را خواهید داشت؛ حتی اگر دوره‌ای نداشته باشید.

بارداری بعد از سقط‌ جنین

بااین‌حال، همه افراد چرخه قاعدگی ۲۸ روزه ندارند، بنابراین زمان دقیق می‌تواند متفاوت باشد. بعضی از خانم‌ها به طور طبیعی چرخه قاعدگی کوتاه‌تری دارند. این بدان معنی است که آن‌ها ممکن است تنها هشت روز پس از سقط‌جنین تخمک‌گذاری کنند و حتی زودتر باردار شوند.

هورمون‌های بارداری چند هفته پس از سقط‌ جنین مجدداً به وجود می‌آیند. این امر باعث تأخیر در تخمک‌ گذاری و قاعدگی می‌شود.

 

علائم بارداری بعد از سقط‌ جنین

علائم بارداری بعد از سقط‌ جنین شبیه علائم بارداری‌های دیگر است. ازجمله:

 • بزرگ و حساس شدن سینه
 • حساسیت به بو یا مزه
 • تهوع یا استفراغ
 • خستگی
 • توقف چرخه قاعدگی

اگر به مدت شش هفته بعد از سقط‌ جنین چرخه قاعدگی نداشتید، یک آزمایش بارداری خانگی بگیرید. اگر نتایج مثبت شد، با پزشک خود تماس بگیرید. آن‌ها می‌توانند با انجام یک آزمایش خون بر روی شما تشخیص دهند که آیا شما باردار هستید یا هنوز هورمون‌های بارداری را از بارداری قبلی در بدن خود دارید.

 

چه مدت پس از سقط‌ جنین باید منتظر بارداری باشید؟

پس از سقط‌ جنین، پزشکان به‌طورکلی توصیه می‌کنند که حداقل یک تا دو هفته رابطه جنسی نداشته باشید؛ زیرا این امر به کاهش خطر ابتلا به عفونت کمک می‌کند.

تصمیم‌گیری برای بارداری دوباره پس از سقط‌ جنین، درنهایت تصمیمی است که شما باید با راهنمایی‌های دکتر خود بگیرید. در گذشته، پزشکان توصیه می‌کردند که برای بارداری بعد از سقط جنین، بهتر است که خانم‌ها قبل حداقل سه ماه منتظر بمانند. امروزه دیگر این‌چنین نیست.

اگر از لحاظ ذهنی، جسمی و روحی برای بارداری دوباره آماده هستید، لازم نیست منتظر بمانید. با این‌حال، اگر عوارض ناشی از سقط‌ جنین شما را تهدید می‌کند یا ازنظر احساسی آماده نیستید، ممکن است عاقلانه باشد که تا بهبودی کامل منتظر بمانید.

 

عوارض رایج بعد از سقط جنین

برخی از عوارض جدی که پس از سقط‌ جنین ممکن است اتفاق بیفتد عبارت‌اند از:

 • عفونت‌ها
 • خونریزی
 • واکنش‌های آلرژیک به داروهای مورداستفاده در این روش
 • سندرم آشرمن: سندرم آشرمن یکی دیگر از عوارض سقط‌ جنین است. این سندرم که «چسبندگی داخل رحمی» نیز نامیده می‌شود، بسیار نادر است و معمولاً به دلیل دیلاتاسیون و کورتاژ (D&C) یا عفونت اتفاق می‌افتد. در سندرم آشرمن، بافت اسکار یا زخم (که به چسبندگی موسوم است) در داخل رحم تشکیل می‌شود. اگر این چسبندگی‌ها در رحم باقی بمانند، ممکن است در آینده با مشکل باروری یا سقط‌جنین مجدد مواجه شوید.
 • افسردگی
 • اضطراب

اگر به دلایل پزشکی مجبور به سقط‌ جنین هستید، باید مراقبت‌های پزشکی کاملی داشته باشید تا اطمینان حاصل کنید که بارداری بعدی مشکلات مشابه را در پی ندارد.

 

سقط‌جنین به‌واسطه دارو

بارداری بعد از سقط‌ جنین

سقط‌جنین به‌واسطه دارو زمانی انجام می‌شود که یک قرص در اوایل بارداری برای سقط‌ جنین مصرف شود. در حال حاضر، شواهدی وجود ندارد که نشان دهد سقط‌ جنین به‌واسطه دارو، خطر ابتلای زنان به مشکلات متعدد در بارداری‌های آینده را افزایش می‌دهد.

مطالعه‌ای نشان داد که سقط‌ جنین به‌ واسطه دارو هیچ خطر بالقوه‌ای را در پی نخواهد داشت، ازجمله:

 • حاملگی اکتوپیک
 • سقط‌جنین
 • وزن کم نوزاد هنگام تولد
 • زایمان زودرس در بارداری بعدی

 

سقط‌ جنین به‌واسطه جراحی

سقط‌ جنین به‌واسطه جراحی زمانی انجام می‌شود که جنین با استفاده از ابزار تیز و قاشقی شکلی به نام کورت خارج می‌شود. این نوع سقط‌ جنین دیلاتاسیون و کورتاژ (D&C) نامیده می‌شود.

در موارد نادر، سقط‌ جنین به‌واسطه جراحی ممکن است باعث آسیب به دیواره رحم شود (سندروم آشرمن). اگر سابقه سقط‌ جنین‌های متعدد را داشته‌اید، خطر ابتلا به زخم‌های دیواره رحم افزایش می‌یابد. زخم‌های دیواره رحم ممکن است بارداری در آینده را دشوار سازد. همچنین ممکن است احتمال سقط‌ جنین و تولد جنین مرده را افزایش دهد.

بسیار مهم است که عمل سقط‌ جنین توسط یک متخصص خبره و در محیطی امن و استریل انجام شود. اگر سقط‌جنین توسط متخصص انجام نشود ناخوشایند است و می‌تواند به عوارض فوری و مشکلات بعد از باروری و سلامت کلی منجر شود.

 

تست بارداری بعد از سقط‌ جنین

بارداری بعد از سقط‌جنین

تست بارداری که در جستجوی سطح بالای هورمون است گنادوتروپین کوریونی انسان (hCG) نامیده می‌شود. هورمون‌های بارداری به‌سرعت بعد از سقط‌ جنین کاهش می‌یابند.

ممکن است ۱۶ روز تا ۲ ماه طول بکشد تا سطوح hCG در بدن به پایین‌تر از سطوح شناسایی‌شده توسط تست بارداری برسد. اگر طی این دوره تست بارداری انجام دهید، احتمالاً جواب تست بارداری مثبت خواهد بود.

اگر بلافاصله به بارداری بعد از سقط‌ جنین فکر می‌کنید، به ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی مراجعه کنید. آن‌ها می‌توانند بجای استفاده از تست بارداری OTC، تست بارداری مبتنی بر خون ارائه دهند. همچنین می‌توانید برای تشخیص دقیق بارداری، سونوگرافی انجام دهید.

نتیجه‌گیری: پس از سقط‌ جنین، از نظر جسمی آمادگی شما دوباره برقرار می‌شود و ممکن است در طول تخمک‌گذاری بعدی دوباره باردار شوید. اگر سعی در جلوگیری از بارداری مجدد دارید، بلافاصله پس از سقط‌، از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده کنید. یک ارائه‌دهنده خدمات بهداشتی می‌تواند به شما کمک کند بهترین روش پیشگیری را انتخاب کنید. در اکثر موارد، سقط‌جنین بر توانایی شما در بارداری‌های آینده‌تان تأثیر نمی‌گذارد. همچنین بر توانایی شما در داشتن بارداری سالم نیز تأثیرگذار نیست. فقط در موارد نادر، سقط‌ جنین می‌تواند باعث بروز زخم رحم شود که این امر، بارداری مجدد را دشوار می‌سازد.

برگرفته از: healthline.com

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
 • Total (0)
Compare