بی اشتهایی نوزاد ریشه در چه مشکلاتی دارد؟

بی اشتهایی نوزادان یا کم اشتهایی نوزادان

بی اشتهایی نوزاد یا به طور کلی بی اشتهایی، به معنی مصرف غذای کمتر از نیاز بدن و یا از دست دادن اشتها به طور کامل است. بی اشتهایی نوزادی هنگامی رخ می‌دهد که کودک حداقل یک ماه از خوردن غذای مناسب و به اندازه مورد نیازش خودداری کند و در مراکز بهداشت نیز نمودار رشد، ن را نشان نرخ نزولی را نشان دهد.

بی اشتهایی نوزاد در چه مواقعی رخ می‌دهد؟

بی اشتهایی نوزاد ممکن است در هر زمانی در طول سه سال اول زندگی کودک رخ دهد. با این حال، برخی از مطالعات تحقیقاتی اظهار می‌دارند که این عارضه، بیشتر در سنین ۹ تا ۱۸ ماهگی بروز می‌کند. علت اصلی این موضوع، می‌تواند تغییر نحوه غذا خوردن نوزاد از شیرخواری به غذاخوردن با قاشق و استفاده از غذاهای کمکی باشد. (البته این اتفاق برای همه نوزادان نمی‌افتد.)

 در برخی شرایط نیز، با تغییر طعم و بوی غذا، کودک از خوردن آن امتناع می‌کند؛ ممکن است کودک شما فقط یک غذای خاص که دارای یک نوع طعم و درجه حرارت و قوام و بو باشد را بخورد و با هر تغییری در این موارد، دیگر غذا را نخورد. در این حالت اگر کودک را مجبور به خوردن غذای جدید بکنیم، منجر به استفراغ کردن نوزاد می‌شود. این نوزادان تنها نسبت به یک سری از مواد غذایی خاص بی اشتهایی نشان می‌دهند. در این حالت استفاده از غذای مورد علاقه نوزاد، از کاهش وزن و عقب ماندن رشد از جدول وزن‌گیری نوزاد، جلوگیری می‌کند اما باید درمان شود، زیرا عدم تنوع غذایی او را دچار کمبود مواد غذایی می‌کند.

بی اشتهایی نوزادان

علائم بی اشتهایی نوزاد چیست؟

در زیر شایع ترین علائم بی اشتهایی نوزاد را برایتان آورده‌ایم:

 • نوزاد به طور مداوم حداقل برای یک ماه، از خوردن غذا امتناع ورزد.
 • مانند گذشته علائم گرسنگی را نداشته باشد.
 • مواد غذایی را که برای خوردن به او می‌دهیم پرتاب می‌کند.
 • نوزاد وزن کم می‌کند.
 • زمانی که می‌خواهیم او را برای غذا خوردن بنشانیم، به هر طریقی از خوردن امتناع می‌کند.

 

دلایل بی اشتهایی نوزاد چیست؟

تحقیقات نشان می‌دهد که علت بی اشتهایی نوزاد، اغلب مربوط به نیازهای عاطفی کودک و درگیری والدین است. برخی از نکات برجسته در مورد دلایل احتمالی ایجاد بی اشتهایی در نوزادان از این قرار است:

با بزرگ شدن نوزاد، از نظر روانپزشکی او شروع به توسعه استقلال خود می‌کند، که شرط خودمدیریتی است. در این مرحله، نوزادان می‌خواهند در انتخاب غذای مورد نظرشان تصمیم بگیرند؛ در این مرحله نوزادان به منظور جلب توجه مادران به نیازهایشان، بصورت آگاهانه از خوردن غذا خودداری می‌کنند.

عواملی مانند افسردگی مادر بعد از زایمان یا به طور کلی اختلالات غذا خوردن مادر نیز می‌توانند باعث بی اشتهایی در نوزادان شوند. مادران افسرده در هنگام تغذیه کودک، تعامل مثبت کمتری از خود نشان می‌دهند. همه این‌ها می‌توانند به وضعیت عاطفی کودک آسیب برسانند و باعث شوند کودک از خوردن غذا امتناع کند.

کودکانی که در خانواده‌های ناکارآمد رشد می‌کنند و کودکانی که والدین آن‌ها روابط متشنج دارند، بیشتر دچار بی اشتهایی می‌شوند.

یک سیستم مراقبتی غیر مطلوب مثل ماندن طولانی مدت نوزاد در مهد کودک و دور از مادر، همچنین ممکن است منجر به بی اشتهایی نوزاد شود.

در بین دلایل گفته شده کمبود عاطفه و وجود اختلافات پدر و مادر بیشترین تاثیر را در به وجود آوردن بی اشتهایی دارد و در صورت ایجاد این موضوع، باید به پزشک مراجعه کنید.

آیا بی اشتهایی نوزاد می‌تواند ژنتیکی باشد؟

مطالعات نشان می‌دهند که بی اشتهایی یا کم اشتهایی نوزاد می‌تواند در خانواده نیز رخ داده باشد. محققان دو ژن شناسایی کرده‌اند که مسئول بی اشتهایی هستند. مادران مبتلا به بی اشتهایی احتمالاً نوزادانی دارند که آن‌ها نیز دچار بی اشتهایی نوزاد هستند. با این حال، به این شکل نیست که اگر مادری دچار بی اشتهایی است فرزندش نیز باید صد در صد دچار این عارضه باشد.  اما بهتر است در صورت وجود بی اشتهایی در مادر حتما در مورد تغذیه نوزاد با پزشک مشورت شود.

گریه شدید در هنگام غذا خوردن از علائم بی اشتهایی نوزادان

بی اشتهایی نوزادان را چگونه درمان کنیم؟

درمان به موقع بی اشتهایی نوزاد برای جلوگیری از کمبودهای شدید تغذیه‌ای در نوزادان ضروری است. سه راه عمده درمانی وجود دارد که می‌تواند به کودک کمک کند تا از این وضعیت خارج شود و دوباره به تغذیه عادی برگردد.

 • تشویق کودک به شناسایی حس گرسنگی و سیری
 • ترغیب کودک به مصرف انواع مختلف غذا و تهیه غذاهای کامل و دوست داشتنی از نظر نوزادان
 • استفاده از مواد غذایی پر انرژی با توصیه پزشک

مراقبت‌های تغذیه‌ای نوزادان مبتلا به بی اشتهایی، با طراحی یک برنامه غذایی مخصوص همراه است که باید موارد زیر را تامین کند:

 • تأمین میزان انرژی لازم برای فعالیت بدنی سالم و تشکیل بافت جدید در بدن نوزاد و افزایش وزن مناسب
 • تهیه یک رژیم غذایی مناسب برای سن و نیازهای رشدی نوزاد
 • تشویق کودک به خوردن غذا
 • به تدریج باعث شود نوزاد کمتر به غذاهای مایع و مکمل‌های غذایی وابسته باشد.
 • عوارض ایجاد برخی مواد غذایی مانند مشکلات گوارشی، مثل ریفلاکس معده، اسهال یا یبوست باید کنترل شود.

در صورتی که پزشک مشکلات والدین را به عنوان علت بی اشتهایی کودک تشخیص دهد، اقدامات زیر از طرف پزشک به شما توصیه می‌شود:

 • اگر ارتباط مداوم بین مادر و نوزاد دلیل اصلی کم اشتهایی نوزاد باشد، ممکن است مداخله پدر توصیه شود. پدر کودک می‌تواند به عنوان یک عامل جبران‌کننده یا تعادل بین مادر و نوزاد کار کند. تداخل پدر در تغذیه کودک تاثیر گذاشته و او را تشویق به خوردن می‌کند.
 • با مادر در مورد مسئله کودک گفتگو می‌شود و از او خواسته می‌شود مشکلات مرحله از شیر گرفتن نوزاد را تحمل کند.
 • اگر مادر بیش از حد مضطرب باشد یا والدین دچار مشکلات عاطفی باشند، پزشک والدین را به مشاوره روانپزشکی توصیه می‌کند.

 

چه دارویی برای درمان بی اشتهایی نوزاد وجود دارد؟

سن نوزاد سن بسیار حساسی است و معمولا نوزادان اغلب داروهای شیمیایی و گیاهی را نمی‌توانند قبل از یک سالگی و در بعضی موارد دو سالگی مصرف کنند. داروی خاصی برای این بیماری وجود ندارد، زیرا ریشه اصلی این بیماری روانی و عاطفی است که شما با انجام رفتار صحیح و عمل به توصیه پزشک می‌توانید آن را کنترل و درمان کنید.

اما در برخی مواقع حاد ممکن است داروهای ضدافسردگی تجویز شود و یا در صورت شدید بودن اوضاع، ممکن است پزشک چند روزی فرزندتان را در بیمارستان بستری کند تا با مکمل‌های دارویی کمبود غذایی نوزادتان را جبران کند.

استفاده از یک تغذیه خوشمزه برای کنترل بهتر بی اشتهایی نوزادان

روش های جلوگیری از بی اشتهایی نوزاد چیست؟

 • به کودک اجازه دهید کاملا گرسنه شود و قبل از علائم گرسنگی به او غذا ندهید.
 • میزان غذا در یک وعده را کم و تعداد وعده‌ها را افزایش دهید و در بین وعده‌ها، تنها آب به نوزاد بدهید.
 • در هنگام غذا خوردن، خودتان نوزاد را کنارتان بنشانید تا ببیند که پدر و مادر نیز غذا می‌خورند؛ در این حالت نوزاد بهتر غذا می‌خورد.
 • مدت زمان خوراندن غذا به نوزاد در یک وعده، نباید بیشتر از ۳۰ دقیقه باشد؛ حتی اگر نوزاد در این زمان، میزان در نظر گرفته شده از غذا را نخورد.
 • در صورت خوردن غذا کودک را تشویق کنید، اما این کار را با خوراندن غذای بیشتر انجام ندهید. همچنین اگر امتناع کرد او را تهدید به غذای کمتر نکنید.
 • در هنگام غذا دادن، همه وسایلی که باعث حواسپرتی کودک می‌شود، مانند تلویزیون، موبایل، کتاب، اسباب‌بازی و … را کنار بگذارید. با این کار به کودک کمک می‌کنید یاد بگیرد علائم گرسنگی و سیری را بهتر نشان دهد.
 • با گفتن این موضوع که اگر نوزاد غذایش را تمام کند به او جایزه می‌دهید او را شرطی نکنید. چون عادت می‌کند برای هر وعده غذایی از شما رشوه بگیرد و در غیر این صورت غذا نمی‌خورد.
 • اجازه ندهید نوزاد با غذا بازی کند و او را از این کار منصرف کنید.

بی اشتهایی نوزاد پنج ماه و سه ماهه

سخن آخر

نحوه رفتار ما با نوزاد دلبندمان به آرامش او و میل به بازی و تغذیه کافی کمک می‌کند. به همین دلیل روابط عاطفی پدر و مادر در برابر نوزادان بسیار مهم است. همچنین در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند، هرگونه اختلال عاطفی در مادر می‌تواند روی تغذیه نوزاد تاثیر بگذارد و باید در این دوران بسیار مراقب باشیم. ب

یشترین کمک در درمان بی اشتهایی نوزاد از طرف پدر و مادر و برخورد آن‌ها با یکدیگر است. برای ما در پایین همین صفحه بنویسید، آیا تا به حال نوزادتان دچار بی اشتهایی شده است و چگونه آن را درمان کردید؟ منتظر خواندن تجربیات، نظرات و سوالات شما عزیزان هستیم.

همچنین پیشنهاد می‌کنیم برای تغذیه بهتر و پیشگیری از بی اشتهایی نوزادتان، مطالب بهترین غذای کمکی نوزاد ۴ ماهه،غذای کمکی نوزاد ۵ ماهه، لیست غذاهای کمکی نوزاد ۶ ماهه و لیست غذاهای کمکی نوزاد ۷ ماهه را نیز حتما در انگیزه بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 تعداد نظرات
پریدن به بالا