تعداد دفعات شیردهی به نوزاد ۱ ماهه، ۶ ماهه و یکسال به بالا

تعداد دفعات شیردهی به نوزاد

تعداد دفعات شیردهی به نوزاد بر حسب سن متفاوت بوده و به طور متوسط در ۶ ماه اول زندگی، هر نوزاد در ۲۴ ساعت شبانه روز، به طور متوسط ۸ تا ۱۲ بار می‌تواند از شیر مادر بخورد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تعداد دفعات شیردهی به نوزاد یک ماهه، ۱ تا ۶ ماهه، یکساله و بیشتر، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

 

تعداد دفعات شیردهی به نوزاد تا شش ماهگی

در نخستین روزهای تولد، نوزاد ممکن است بخاطر خواب آلودگی زیاد، کمترین میل به خوردن شیر را داشته داشته باشد. اما شما به عنوان مادر وظیفه دارید که او را بیدار کرده و بیش از ۸ بار در طول شبانه روز به او شیر دهید. بیشتر نوزادان در یک ماه اول زندگی در هر وعده به ۷۴ تا ۸۹ میلی‌لیتر شیر مادر تا حدود هشت بار در روز نیاز دارند؛ در مجموع برابر با ۵۹۱ تا ۷۱۰ میلی‌لیتر در ۲۴ ساعت.

بعد از گذراندن یک ماهگی مقدار شیری که نوزاد تا ۶ ماهگی به آن نیاز دارد، چیزی حدود ۷۶۹ تا ۸۲۸ میلی‌لیتر در ۲۴ ساعت است که این مقدار شیر در ۶ وعده کاملا تامین می‌شود. شما می‌توانید بیش از ۶ بار هم به کودک در حجم کمتری شیر بدهید، اما بهتر است که نوزاد کاملا سیر شود و بعد سینه را از دهان او خارج کنید.

شیردهی نوزاد

تعداد دفعات شیردهی به نوزاد شش ماه تا یکسال

طبق مطالعات انجام شده توسط متخصصین تغذیه، نوزادان شش ماه به بالا نیازمند ۸۲۸ میلی‌لیتر شیر در طول شبانه روز هستند؛ اما در شرایطی که نوزاد شروع به خوردن غذاهای جامد کرده است، دیگر تامین این مقدار تعیین شده شیر ضرورتی ندارد و مادر با توجه به نیاز کودک می‌تواند به او شیر دهد. وعده‌ شیردهی در این سن می‌تواند به ۴ بار در روز هم برسد، بدون اینکه مشکلی برای کودک به وجود آید.

نکته: زمانی که کودک شروع به خوردن غذاهای جامد کرد، می‌توانید تعداد وعده‌های شیردهی را کاهش دهید؛ اما از قطع کردن شیر مادر تا قبل از ۲ سالگی نوزاد بپرهیزید.

تعداد دفعات شیردهی به نوزاد بعد از یک سالگی

بعد از گذراندن یکسالگی، نیاز کودک به شیر مادر بین ۴۷۳ تا ۷۱۰ میلی‌لیتر است که این مقدار را می‌توانید در ۴ وعده یا کمتر، در طول شبانه روز به کودک بدهید. در کنار شیر مادر بعد از یکسالگی، می‌توانید مقدار کمی شیر گاو هم در رژیم غذایی او در کنار دیگر غذاهای جامد قرار بدهید. اگر چه کودک در سن دو سالگی به طور کامل می‌تواند مواد مغذی مورد نیاز خود را بدون خوردن شیرمادر تامین کند، اما شیر مادر به خاطر داشتن کالری، آنتی‌بادی‌های ارزشمند، ویتامین‌ها و آنزیم‌ها، بسیار غذای ارزشمندی برای کودک است.

 

کلام آخر

به طور کلی مادران شیرده باید با توجه به نیاز کودک به شیر، تعداد دفعات شیردهی را در طول شبانه روز مدیریت کنند؛ ممکن است نوزاد تازه متولد شده در طول شب به هیچ وجه بیدار نشود، اما نیاز است که مادر او را بیدار کرده و به او شیر دهد. اما از ۴ ماهگی به بعد کودکانی که در شب شیر نمی‌خورند نیازی به بیدار کردنشان نیست و می‌توانید آخرین شیردهی را در پایان شب انجام دهید.

در آخر توصیه می‌کنیم مطلب «علت زیاد شیرخوردن نوزاد» را نیز در انگیزه مطالعه کنید. لطفا تجربیات و نظرات خود را، در پایین همین صفحه با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
Logo
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare