وزن گیری نوزاد از بدو تولد تا ۱۲ ماهگی چگونه باید باشد؟

وزن گیری نوزاد

قد و وزن متناسب کودکان، یکی از شاخص‌‎های مهم سلامت کودک است. بنابراین نیاز است که شما به طور مداوم وزن نوزادتان را تا ۲ سالگی بررسی کنید. انجام این کار به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید که غذای مورد نیاز بدن آن‌ها تامین شده است یا خیر؟ در صورتی که با تایید پزشک متوجه کمبود وزن کودک شدید، می‌توانید دست به کار شده و اقداماتی را برای وزن گیری نوزاد انجام دهید.

در این روند وزن گیری نوزاد از بدو تولد تا انتهای یکسالگی را بررسی کرده و سپس به داروهای گیاهی و مکمل‌های مفید در این زمینه اشاره می‌کنیم.

 

وزن گیری نوزاد از هنگام تولد تا پایان ۱۲ ماهگی

۱. از زمان تولد تا یک ماهگی

نوزادی که تازه متولد می‌شود معمولا در ده روز اول، ۲۰ درصد وزن خود را از دست می‌دهد که این امر به دلیل از بین رفتن ورم بدن است. این مسئله هیچ ارتباطی به کاهش شیر مادر یا اختلال وزن گیری ندارد. بعد از این ده روز نوزاد با شیر مادر، یا شیر خشک تغذیه می‌شود و در نتیجه  تا پایان یک ماهگی وزن اضافه می‌کند. اگر در پایان ماه اول متوجه شدید که نوزاد افزایش وزن مناسبی نداشته است، لازم است که با پزشک متخصص نوزادان مشورت کنید؛ ممکن است که او به نوع شیردهی و یا به غذاهایی که مادر می‌خورد حساسیت داشته و این واکنش آلرژیک سبب عدم تحمل طعم شیر و عدم وزن گیری شود.

وزن گرفتن نوزاد

۲. دو ماهگی

بعد از اتمام یک ماهگی، طبق نظریه پزشکان، هر نوزاد باید روزانه ۲۵ تا ۳۰ گرم افزایش وزن داشته باشد. برای این افزایش وزن غالبا شیر مادر کفایت می‌کند. اگر چناچه وزن کودک نسبت به سن متناسب نباشد، در موارد بسیار نادر، شیر خشک در کنار شیر مادر تجویز خواهد شد.

۳. سه ماهگی

بطور کلی در سه ماهگی نوزاد از ۱۴۰ گرم افزایش وزن در هفته به ۱۱۳ گرم افزایش خواهد رسید. اگرچه روند افزایش وزن کمی کند می‌شود اما در ماه‌های بعد به وزن او اضافه خواهد شد. در بعضی موارد کاهش وزن نوزاد به دلیل روش شیردهی اشتباه است. مثلا بیشتر اوقات مادرها قسمت اول شیر خود را که خیلی آبکی است به کودک می‌دهند و قسمت غلیظ شیر را نمی‌دهند. یعنی شیردهی کمتر از ۵ دقیقه طول می‌کشد و قسمت غلیظ شیر که حاوی چربی و پروتئین است به کودک داده نمی‌شود. پس لازم است که مادران برای وزن گیری نوزاد، حداقل در ۶ ماه اول تولد روش شیردهی مناسب را آموزش ببیند.

۴. چهار ماهگی

در سن چهارماهگی، نوزاد باید به طور ایده آل ۱۴۰ گرم در هفته  افزایش وزن داشته باشد. اگر نوزاد به وزن ایده‌آل نرسید و علائمی برای شروع غذای کمکی را از خود نشان داد با توجه به تایید پزشک می‌توانید غذای کمکی به او بدهید. طبق سن شروع غذای کمکی نوزاد پایان شش ماهگی است، اما اگر در پایان چهار ماهگی با وجود خوردن شیر کافی و مناسب افزایش وزن لازم را نداشت، می‌توان تغذیه‌ کمکی نوزاد ۴ ماهه را با مشورت پزشک متخصص شروع کرد.

وزن گیری نوزاد در 4 ماهگی

۵. پنج ماهگی

در سن ۵ تا ۶ ماهگی، باید وزن نوزاد دو برابر شده باشد. در این زمان می‌توانید برای کنترل سلامت رشد کودک، او را نزد متخصص ببرید و  در صورت وجود مشکل به وزن گیری او کمک کنید. در صورت کمبود وزن شیر مادر یا شیرخشک، فرنی و حریره بادام و البته انواع سبزیجات می‌تواند به وزن گیری او کمک کند. در ضمن از دادن پوره و انواع میوه‌جات مثل موز غافل نشوید.

۶. شش ماهگی

در ۶ ماهگی، نوزاد به وزن گیری ۸۵ تا ۱۴۱ گرم در هفته می‌رسد. اگر هنوز غذای کمکی را شروع نکرده‌اید، از هفته پایانی ۶ ماهگی دادن غذای کمکی را بعد از تغذیه با شیرمادر در اولویت قرار دهید. بهترین برنامه تغذیه کمکی در شش ماهگی، استفاده از سبزیجات، میوه و بعد گوشت پوره شده است. در این مدت اگر کودک دچار اسهال و یا التهاب پوست شد نگران نشوید، از نشانه‌های حساسیت به غذاست.

۷. هفت تا نه ماهگی

هفت تا نه ماهگی هر نوزاد معمولا ۱۵ گرم در روز (۱۰۵ گرم در هفته) وزن اضافه می‌کند. اگر افزایش وزن او کمتر از این مقدار و یا بیشتر از ۳ کیلو است، لازم است با پزشک خود در این باره مشورت کنید. در این زمان باید برای وزن گیری بهتر، استفاده از حبوبات مثل نخود و لوبیا، به شکل خیس خورده باشد. عدس و ماش، هضم خیلی راحت‌تری دارند و اولین حبوباتی هستند که باید کودک از ۸ تا ۹ ماهگی شروع به خوردن کند. تخم مرغ هم غذای بسیار مهمی است که از ماه هفتم و هشتم لازم است که کم کم به غذای کودک اضافه شود.

وزن گیری نوزاد در7 ماهگی

۸. ده و دوازده ماهگی

به طور طبیعی هر نوزادی در ده تا دوازده ماهگی، ۱۰ گرم در روز (۷۰ گرم در هفته) نیاز به افزایش وزن دارد. اما اگر چناچه در کنار تغذیه با شیر مادر دچار کاهش وزن شد، نیاز است که مادر پروتئین به رژیم غذایی کودک، بیافزاید. می‌تواند از پروتئین‌های دارای ارزش غذایی بالا مانند گوشت، سفیده تخم مرغ، لبنیات، غلات و حبوبات استفاده کند.

 

جدول وزن گیری نوزاد

برای درک بهتر درباره وزن گیری نوزاد نگاهی اجمالی به جدول زیر داشته باشید. این کار به شما کمک می‌کند در صورت کاهش وزن نوزادتان تغذیه کمکی مناسب تری فراهم کنید.

حد متوسط افزایش وزن در دوران شیرخواری
سن میزان افزایش
تولد تا سه ماهگی ۳۰ گرم در روز (۲۰۰ گرم در هفته)
چهار تا شش ماهگی ۲۰ گرم در روز (۱۴۰ گرم در هفته)
هفت تا نه ماهگی ۱۵ گرم در روز (۱۰۵ گرم در هفته)
ده تا دوازده ماهگی ۱۰ گرم در روز (۷۰ گرم در هفته)

استفاده از دارو و مکمل گیاهی برای وزن گیری نوزاد 

باید بدانید مولتی ویتامین‌ها خواص مواد غذایی طبیعی را ندارند، بنابراین خیلی به آن‌ها اعتماد نکنید و خودسرانه به کودکتان مکمل ندهید؛ این مکمل‌ها اگر به صورت خودسرانه مصرف شود حتما عوارضی به دنبال خواهند داشت. علاوه بر این، از شربت‌های اشتها آور برای نوزادان که این روزها به راحتی در عطاری‌ها قابل خریداری است، استفاده نکنید. این شربت‌ها به دلیل داشتن ترکیبات غیرمجازی چون کورتون عوارضی جبران ناپذیر برای کودک به وجود می‌آورند.

پس حتی داروهای گیاهی اشتها آور را نیز خودسرانه مصرف نکنید. معمولا کاهش وزن کودک ممکن است در اوایل یکسالگی به دلیل روش‌های اشتباه شیردهی و یا ناشی از یک بیماری باشد که تشخیص آن با پزشک است.

بهترین گیاهان اشتها آور برای نوزادن ۶ ماه به بالا

  • زنجبیل:  دادن چای زنجبیل به آن‌ها نیم ساعت قبل از غذا، اشتهایشان را کاملا باز می‌کند. می‌توانید با یک شیشه شیر به کودک کمی چای زنجبیل بسیار رقیق بدهید. (تذکر: قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید.)
  • ترب کوهی: یک قاشق مرباخوری از پوره ترب کوهی قبل از غذا به فرزندتان بدهید. این گیاه از خانواده شب بوهاست و اشتها را باز می‌کند.
  • لیموترش: لیموترش اشتهای کودک را تحریک می‌کند. پس حتما از لیموترش در غذای کودکتان (کودکان ۶ ماه تا دو سال) استفاده کنید.
  • آلوئه ورا: این میوه علاوه بر خاصیت فراوانی که دارد، باعث باز شدن اشتها می‌شود. می‌توانید پوره این گیاه را به کودک از ۶ ماهگی به بعد بدهید.
  • رزماری: رزماری هم اشتها آور است و هم ضد عفونت. از این گیاه در غذاهایتان استفاده کنید مثلا در پوره گوشت، مرغ و یا سیب زمینی. (تذکر: قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید.)
  • آویشن: آویشن هم در رفع برونشیت موثر است و هم اشتها را بیشتر می‌کند. آویشن همچنین روی، پتاسیم و آهن هم دارد.

وزن گیری نوزاد با داروی گیاهی

 وزن گیزی وزن نوزاد با سرلاک و گین آپ

۱. سرلاک

سرلاک  از مکمل‌های غذایی بدون عوارض برای کودک محسوب می‌شود و بر وزن گیری کودک به اندازه مواد غذایی موثر است؛ این ماده چون از آرد برنج و شیر تهیه شده است، بسیار بین کودکان محبوب است، اما همانطور که پزشکان توصیه کرده‌اند، به دلیل داشتن مواد نگهدارنده و افزودنی‌ها بهتر است از ۸ ماهگی به بعد، به عنوان تغذیه کمکی به کودک داده شود.

 ۲.گین آپ

مکمل گین آپ نیز برای کودکانی که دارای سوء تغذیه و کم وزنی هستند و کودکانی که نمی‌توانند با مصرف غذاهای روزانه نیازهای بدن خود را دریافت کنند استفاده می‌شود. اما مصرف این مکمل تنها برای کودکان بالای دو سال است.

 

کلام آخر

در انتهای مطلب، به منظور گرفتن یک نتیجه گیری صحیح، لازم است دوباره اشاره کنیم تغذیه خوب برای رشد ذهنی و جسمی کودک لازم است، پس نیاز است که وزن او همیشه تحت نظر پزشک باشد تا در صورت استپ وزن، بتوانید نیازهای تغذیه‌ای کودکتان را تامین کنید.

در آخر توصیه می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر، به مقاله «جدول وزن گیری نوزادان پسر و دختر برحسب قد و وزن» نگاهی داشته باشید.

بی صبرانه منتظر خواندن نظرات، تجربیات و پیشنهادات شما در انتهای همین صفحه هستیم.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
  • Total (0)
Compare