انگیزه های جذاب زندگی

غذای کمکی نوزاد ۶ ماهه چه باید باشد؟

تغذیه کودک از دغدغه‌هایی است که همیشه به نوبه خود چالش‌هایی را برای مادران ایجاد می‌کند. اینکه  شروع غذا دادن به کودک کی باشد و چه نوع غذاهایی برای آن‌ها مفید یا مضر است؟ و این مسئله مدام ذهن آن‌ها را مشغول می‌کند. اگر شما هم جزء این دسته از مادران نگران هستید که یک کودک ۶ ماهه دارید، و نمی دانید غذای کمکی نوزاد ۶ ماهه چه باید باشد، بهتر است این مطلب را تا انتها بخوانید.

در این مقاله بایدها و نبایدهای غذای کمکی نوزاد ۶ ماهه و آنچه که باید مادران در رابطه با تغذیه فرزند ۶ ماهه خود بدانند، آورده شده است.

 

برنامه غذای کمکی نوزاد ۶ ماهه

همیشه نوع مواد غذایی، تاثیر بسیار زیادی روی روند رشد و وزن‌گیری کودک دارد. از سن ۶ ماه به بعد، شیرمادر و غذای کمکی باید مکمل هم باشند و هریک به تنهایی نمی‌تواند تمام نیازهای روزانه نوزاد را تامین کند. بنابراین لازم است از ۶ ماهگی انواع غذاهای کمکی مناسب را شروع کنید این غذاها به شرح زیر هستند.

۱. غذای کمکی نوزاد در هفته اول ماه ششم

بهترین غذا برای شروع در هفته اول ماه ششم، فرنی آرد برنج است. بهتر است صبح از دادن فرنی به کودک اجتناب کرده و ظهر بعد از تغذیه با شیر مادر، یک قاشق مرباخوری از فرنی که از قبل آماده کرده‌اید به کودک بدهید. در روزهای دیگر کم کم دفعات آن را افزایش دهید؛ اما این افزایش باید برحسب میل و تقاضای شیرخوار باشد.

معمولا کودکان ممکن است به دلیل ناآشنا بودن با این مزه جدید، کمی مقاومت کنند و غذا را با زبان از دهان خارج کنند؛ در این مواقع از اصرار برای تغذیه او دست بکشید.

غذای کمکی نوزاد 6 ماهه در هفته اول

۲. غذای کمکی نوزاد در هفته دوم ماه ششم

در هفته دوم کودک با مزه‌ای متفاوت از شیر مادر آشنا شده و علاوه بر این، سیستم گوارشی او آمادگی لازم برای جذب غذاهای مختلف را پیدا کرده است. از این هفته می‌توانید حریره بادام، سوپ، انواع غلات، سبزیجات خرد شده (هویج و سیب زمینی به خوبی پخته شوند) آب انواع گوشت قرمز و سفید را در چندین وعده، به اندازه ۱ قاشق مرباخوری، به او بدهید؛ به تدریج به ۲ یا ۳ قاشق غذاخوری در چهار وعده در روزهای آتی، آن را افزایش دهید.

غذای کمکی در هفته دوم ماه ششم

نکته: غذاهای جدید را کم کم به کودک معرفی کنید. مثلا در یک روز، چندین غذا به کودک ندهید. این فرصت را به او بدهید تا با مزه‌های جدید سازگار شود.

۳. غذای کمکی کودک در هفته سوم ماه ششم

هفته سوم می‌توانید از تمامی غذاهای هفته اول مثل سوپ، فرنی، حریره بادام و انواع سبزیجات پخته شده با حجم بیشتر استفاده  کنید. در این زمان می‌توانید از تمامی غذاها تا ۱۲ قاشق مربا خوری به کودک بدهید. علاوه بر این می‌توانید تکه‌های گوشت قرمز و یا سفید را بدون نمک و انواع چاشنی آبپز کنید و سپس به صورت له شده و پوره شده در اختیار کودک قرار دهید.

۴. غذای کمکی نوزاد در هفته چهارم ماه ششم

در این هفته می‌توانید سبزی‌های نشاسته‌ای مثل سیب زمینی، کدو حلوایی و نخودفرنگی (نخود سبز)، انواع میوه‌جات، انواع حبوبات پخته شده مثل لوبیا چیتی، لوبیا قرمز را به کودک بدهید. البته می‌توانید از ماست شیرین هم در وعده های غذایی استفاده کنید. البته ماست نباید از شیر گاو تهیه شده باشد؛ چون شیر گاو آلرژی زاست.

غذای کمکی در هفته آخر ماه ششم

نکات مهم در تغذیه کودکان ۶ ماهه

  • همزمان با آغاز غذای کمکی، به کودک آب جوشیده سردشده نیز بدهید؛ چرا که با خوردن غذاهای جامد، کودک نیاز بیشتری به مصرف آب دارد.
  • از دادن آبمیوه‌های غیر طبیعی در این سن، به دلیل داشتن انواع افزودنی‌ها خودداری کنید. اگر چناچه علاقمندید کودکتان آبمیوه مصرف کند خودتان به صورت طبعی آب میوه تهیه کنید.
  • نمک، شکر و ادویه را به غذای کودک اضافه نکنید، زیرا در این زمان ذائقه او شکل می‌گیرد.
  • تا پایان یک سالگی، به سوپ کودکتان بعضی سبزیجات مثل اسفناج اضافه نکنید.
  • از دادن لبنیات، مخصوصا لبنیاتی که از شیر گاو تهیه شده، به دلیل آلرژی زا بودن به کودک خودداری کنید.
  • غذاهای سرخ کردنی، فست‌فودها و غذاهای آماده را از لیست غذایی کودک ۶ ماهه حذف کنید.
  • مواد غذایی مثل سفیده تخم مرغ، انواع توت، کیوی، آلبالو، گیلاس و خربزه و بادام زمینی را حذف کنید؛ زیرا باعث ایجاد حساسیت‌های پوستی و … می‌شود.
  • بعضی غذاها را به دلیل احتمال ایجاد خفگی، از غذای کودک حذف کنید؛ این غذاها شامل دانه کشمش، دانه انگور، ذرت، تکه‌های سوسیس، آجیل و تکه‌های سفت و خام سبزی‌ها مثل هویج و تکه‌های گوشت می‌شود.

نکات مهم در تغذیه کودکان 6 ماهه

معمولا بعد از چند روز غذا دادن به کودک به راحتی متوجه ذائقه او خواهید شد. مثلا زمانی که  مزه و یا غذایی باب میلش نیست کودک واکنش نامطلوب نشان می‌دهد و غذا را از دهانش بیرون می‌ریزد. بهتر است در این مواقع یک لیستی از غذاهای محبوب کودکتان را تهیه کنید و بیشتر از آن غذاها استفاده کنید؛ این کار تاثیر بیشتری در رشدش خواهد داشت.

 

کلام آخر

در این مطلب ما لیست غذای کمکی نوزاد ۶ ماهه را بررسی کردیم. اما پیشنهاد می‌کنیم اگر در رابطه با تغذیه نوزاد زیر شش ماهه با غذای کمکی ابهاماتی دارید، حتما مقالات «غذای کمکی نوزاد ۴ ماهه» و «غذای کمکی نوزاد ۵ ماهه» را مطالعه بفرمایید.

منتظر خواندن نظرات و تجربیات شما مادران گرامی در این زمینه، در انتهای همین صفحه هستیم.

مطالب زیر را هم ببینید