خواص ترنجبین برای نوزاد

خواص ترنجبین برای نوزاد

انگیزه – مادر و کودک – ترنجبین از بهترین گیاهان دارویی است که خواص درمانی زیادی دارد. طبع آن گرم و تر و همچنین ملین و مسهل است. دوز مصرفی ترنجبین به عنوان ملین بر حسب سن بیمار بین ۱۰ تا ۷۰ گرم است که باید با کمی آب مصرف شود. از عمده خواص درمانی این گیاه می‌توان به درمان باز کردن مجاری ادرار، صدای شکم، تب کودکان و نوزادان، لینت مزاج، تب‌بر، تسکین سرفه، از بین برنده زردی، درد سینه و برطرف کننده یبوست و عفونت زدایی اشاره کرد. در ادامه با خواص ترنجبین برای نوزاد بیشتر آشنا شوید.

ترنجبین

خواص ترنجبین برای نوزادان

این داروی گیاهی هم برای بزرگسالان استفاده می‌شود و هم برای نوزادان. در طب سنتی عمده مصرف آن به خواص ترنجبین برای نوزاد بازمی‌گردد. درباره روش مصرف ترنجبین باید گفت که برای کودکان بر حسب سن، باید یک قاشق مرباخوری تا غذا خوری از ترنجبین را در یک استکان آب جوش بریزید. برای نوزاد زیر ۶ ماه حتما با پزشک مشورت کنید.

نوزادان

۱- زردی در نوزادان

به زرد شدن رنگ پوست نوزادان پس از تولد و معمولا تا ۲۸ روز اول زندگی زردی گفته می‌شود. اکثر نوزادان و مخصوصا نوزادان نارس در بدو تولد دچار این عارضه هستند. استفاده از ترنجبین برای درمان زردی نوزادان بسیار موثر است. در واقع با دادن ترنجبین به اندازه‌‏ای که در نوزاد ایجاد اسهال ملایم کند و جوشانده تخم گشنیز باعث درمان زردی نوزاد می‌شوند. ضمن اینکه از بروز این بیماری پیشگیری هم می‌کند.


بیشتر بخوانید: شیرخشت برای نوزاد؛ مزایا و عوارض آن چیست؟


۲- تب بر و مسهل آور

این دارو برای نوزاد یک ملین و مسهل لطیف است و برای درمان و پاکسازی دستگاه گوارش از اخلاط و خونابه‏‌های بازمانده از دوران جنینی، استفاده می‌شود. در حقیقت زمانی که روده‌های نوزاد از همان ابتدای تولد پاک‌سازی شود، بسیاری از بیماری‌ها از جمله بیماری‏‌های ویروسی و عفونی در او کمتر شده و سیستم ایمنی‌اش از همان بدو تولد فعال می‏‌شود. از دیگر خواص ترنجبین برای نوزاد می‌توان به تب بر بودن آن اشاره کرد.

۳- مشکلات هاضمه

ترنجبین باعث می‌شود متابولیسم بدن به صورت نرمال درآید. یعنی هاضمه و دافعه در بدن کودک به خوبی انجام شود و بدن از همان ابتدا در مقابل بیماری‏‌ها در حد خودش مقاوم ‌‏شود. در نتیجه باعث می‌شود نوزادان کبدی بسیار سالم و فعال داشته باشند و تمام اعمال متابولیسمی و سوخت و ساز در بدنشان، با روال طبیعی به پیش رود.

۴- اشتها آور

با مصرف ترنجبین، نوزاد اشتهای زیادی به خوردن شیر مادر پیدا می‌کند و همین امر موجب می‌شود، شبها بهتر بخوابد و دل‌پیچه و نق زدن زیاد نوزاد برطرف ‌شود. همین امر باعث تاثیر در خلق و خوی آینده نوزاد نیز می‌شود.

طریقه مصرف ترنجبین برای نوزادان

 • حدود یک قاشق مرباخوری ترنجبین را در یک چهارم استکان آب جوش حل کرده و پس از صاف کردن به نوزاد بدهید.
 • میزان مصرف ترنجبین باید آنقدر باشد که با ایجاد اسهال ملایم جرم‌های رسوبی و چسبیده به جدار روده‌های نوزادان پاک شود.
 • یک قاشق چایخوری تخم گشنیز را در یک استکان آب بجوشانید، سپس صاف کرده و آب آن را به نوزاد بدهید.
 • هر روز یک قاشق چایخوری در حالت ناشتا به نوزاد بدهید.
 • اگر شکم نوزاد کار نکرد دوباره دو ساعت بعد این میزان را تکرار کنید.
 • این روش را ۳ تا ۷ بار ادامه دهید تا شکم نوزاد به کار بیفتد.

ترنجبین برای نوزاد

نکات مهم در مصرف ترنجبین

 • ترنجبین برای نوزادان هیچ مشکلی ندارد اما بیشتر غیر بهداشتی بودن فرایند جمع آوری و نگهداری این صمغ‌های گیاهی مورد انتقاد قرار گرفته است.
 • بنا‌ به مزه‌ ‌شیرین و خاصیت مغذی‌اش، انواع حشرات، قارچ‌ها و شته‌ها را به ‌سوی خود جذب می‌کند. وقتی انواعی از این موجودات ریز و درشت روی آن ‌چسبیدند، دیگر قادر به فرار نبوده و پیکر آلوده‌ آنان در درون این ترشحات صمغی ‌شکل مدفون می‌شود.
 • کشاورزان اصولا آنها را در مکان‌های غیربهداشتی و آلوده به انواع فضولات گاو و گوسفند، سوسک و مگس انبار می‌کنند.
 • در نهایت در صورت نیاز به استفاده از خواص ترنجبین برای نوزاد، از نحوه تهیه، بهداشت و سلامت آن مطمئن شوید.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
 • Total (0)
Compare