ژل بازی اسلایم ؛ فواید، عوارض و روش ساخت اسلایم در خانه

ژل بازی اسلایم - فواید و عوارض و روش ساخت

در پاسخ سوال اسلایم چیست؟ باید بگویم که اسلایم نوعی خمیر ژله ای است که بسیار منعطف و نرم است و به دو دسته شفاف و مات تقسیم بندی می گردند که برای بازی و سرگرمی کودکان مناسب می باشد. امروزه بسیاری از روانشناسان و پزشکان اسلایم را برای آرامش اعصاب و روان و همچنین کاهش استرس به افراد میان سال توصیه می نمایند. هدف ما در این مقاله بررسی ژل بازی اسلایم، فواید، عوارض و طربقه نگهداری آن است.

فواید ژل بازی اسلایم چیست؟

۱.  استفاده از اسلایم برای تقویت سیستم عصبی کودکان

بازی با خمیر جادویی در افزایش مهارت و خلاقیت کودک نقش موثری را ایفا میکند و از این رو آن را خمیر جادویی می نامند که قابلیت این را دارد که به هر شکلی تغییر بیابد. به هنگام بازی کودکان با خمیر ژله ای اسلایم دست مغز دوم انسان است باید حرکت کند و ایده را از مغز دریافت نماید و خمیر را به شکل همان ایده در بیاورد. در این بازی به دلیل تحریک حس لامسه ، سیستم عصبی مغز عملکرد بهتری خواهد داشت.

۲. ایجاد حس آرامش برای کودکان

استفاده از رنگ های متنوع بهداشتی، بازی با خمیر اسلایم را برای کودکان و نوجوانان خوشایند کرده است. بازی با رنگ های روشن و پر جنب و جوش هم تسکین دهنده و هم هیجان انگیز است، در برخی از این خمیر ها از رایحه های اسانس نعنا و اسانس های خوشبوی دیگر نیز وجود دارد که حس آرامش و جذابیت آن را افزون می کند.

۳. ژل بازی اسلایم و شکوفایی استعداد و خلاقیت کودکان

خمیر بازی سبب پرورش خلاقیت ، پرورش و تقویت عضلات درشت همچون دستها و عضلات ریز مانند انگشتان و پرورش قدرت تجسم فضایی و هندسی می شود، همچنین به درک بهتر مفاهیمی مانند نرم، سفت، سبک ،سنگین، گرم ،سرد به کودکان کمک می نماید.

ژل بازی اسلایم رنگی

۴. ارزان و در دسترس بودن ژل بازی اسلایم

هزینه تهیه این خمیر جادویی زیاد نیست و اکثر افراد می توانند آن را تهیه کنند و مزیت دیگر این ژل بازی، قابل حمل بودن آن است یعنی به راحتی می توانید آن را با خود به همه جا برده و در موقعیت های مختلف کودک خود را سرگرم کنید.

ژل بازی اسلایم را از کج بخریم؟

امروزه ژل بازی اسلایم در تمامی لوازم اسباب بازی فروشی ها، فروشگاه های بازی فکری و فروشگاه های آنلاین به راحتی قابل خرید و در دسترس است.

۵.  بازی با اسلایم و درمان پارکینسون

یکی از دیگر فواید بازی با اسلایم تقویت هماهنگی چشم و دست می باشد که امروزه به بیمارانی که دارای علائم پارکینسون هستند تجویز می شود.

۶. یادگیری سریع رنگ ها با اسلایم

از آنجایی که ای خمیر های ژله ای در طرح رنگ های متنوع وجود دارد و با ظاهر زیبا هر انسانی را در هر سنی به خود جلب می نماید راهکاری مفید برای آموزش رنگ ها به هنگام بازی کودکان با اسلایم است.

ژل بازی اسلایم برای کودکان

ژل بازی اسلایم چگونه درست می شود؟

اسلایم ژله ای است بر پایه پلیمرهای بهداشتی که با ترکیب مواد شیمیایی مانند بوراکس تهیه می‌شود که می‌تواند عوارضی داشته باشد. در ادامه طرز تهیه ژل بازی اسلایم در خانه را به شما خواهیم آموخت.

برواکس چیست؟ آیا بوراکس ماده‌ای سمی است؟

بوراکس که با نام بورات سدیم نیز شناخته میشود، از ترکیبات مهم بوراست که مادهای معدنی است. سدیم تترابورات مادهای سمی نیست. بورات سدیم کریستالی نرم به رنگ سفید است که براحتی در آب حل میشود. این ماده اسید بوریکی که سوزاننده تر از این ماده است، نیست.

  • این ماده به عنوان محلولی برای رشد میوه ها و دانه ها در درختان میوه بکار میرود. محلول بوراکس بور را به خاک اضافه میکند و موجب تقویت آن می شود.
  • از بوراکس برای نگهداری گل ها برای مدت طولانی استفاده می شود.
  • برای خلاص شدن از شر موش ها از محلول بوراکس استفاده نمایید.
  • این محلول برای از بین بردن مورچه ها، سوسکها و دیگر حشرات نیز بکار می رود.
  • اخیرا از این ماده در تهیه اسلایم بازی نیز استفاده می شود.

 

عوارض استفاده از ژل بازی اسلایم چیست؟

ویدئوهای زیادی در باره خمیربازی اسلایم منتشر شده که کودکان و والدین آن ها را به خرید این بازی سرگرم کننده برای کودکانشان تشویق می کند.

درحالی این بازی، تفریحی ساده و خوب برای کودکان به شمار می آید که می تواند آن ها را به خوبی سرگرم کند و همین مساله، والدین را به خرید فوری این بازی تشویق می کند، اما باید یادآور شد که با وجود همه تبلیغاتی که برای خرید خمیر بازی اسلایم می شود، ضررها و خطراتی کشنده برای کودکان دارد ومواردی از این ضررها ثبت شده است.

ازجمله ضررهای این بازی مسموم شدن هزاران کودک به علت بازی با اسلایم خمیر است.

تحقیقاتی که درباره خمیر اسلایم یا خمیرجادویی انجام شده، نشان می دهد مقدار زیادی سم درآ ن وجود دارد و مساله مهم تر، ماده اصلی تشکیل دهنده این خمیر پودری است که برای کشتن سوسک و انواع حشرات موذی مورد استفاده قرار می گیرد و به اسید بوریک معروف است. (بوراکس ایمن است اما اسید بوریک خطرناک است.)

برخی از مراکز علمی درکشورهای حوزه خلیج فارس به طور رسمی درباره این بازی هشدار داده و خواستار جمع آوری آن از بازار شده اند.

ژل بازی اسلایم خانگی

روش ساخت ژل بازی اسلایم خانگی

برای پیشگیری از خطرات این بازی راهکارهایی نیز وجود دارد. بهتر است خمیر بازی با مواد اولیه‌ ای تهیه کنید که حاوی اسیدبوریک نباشند، یا اینکه ژل بازی اسلایم را خودتان در منزل بسازید. ساخت این ژل بازی کار سختی نیست و به مواد زیادی نیاز ندارد.

ما در مطالب قبلی، انواع روش های درست کردن ژل بازی اسلایم را آموزش داده‌ایم که می‌توانید در مطالب زیر آن را دنبال کنید و با ساخت ژل بازی اسلایم خانگی، از سلامت آن برای کودکتان اطمینان داشته باشید.

 

اصول و روش نگهداری از ژل بازی اسلایم

۱. استفاده از زیپ کیپ

اسلایم را درون پلاستیک زیپی قرار دهید. یک پلاستیک ساده ی آشپز خانه نیز برای نگهداری اسلایم مناسب است. پلاستیکی را انتخاب کنید که به اندازه ی اسلایم شما فضا داشته باشد. پلاستیکی انتخاب نکنید که خیلی بزرگ باشد زیرا تا جایی که امکان دارد باید هوای کمی درون پلاستیک وجود داشته باشد.

هوا را از پلاستیک خارج کنید و سپس زیپ پلاستیک را ببندید. هوا باعث می شود اسلایم سریعا خشک شود بنابراین خارج کردن هوای درون پلاستیک به نگهداری طولانی مدت اسلایم کمک می کند. مطمئن شوید که زیپ پلاستیک کاملا بسته شده است.

پلاستیک را درون یخچال قرار دهید. با قرار دادن اسلایم در یخچال می توانید مدت بیشتری از آن استفاده کنید. به مرور زمان در اسلایم باکتری ها شروع به رشد می کنند و قرار دادن آن در یخچال سرعت رشد باکتری ها را کاهش می دهد.

۲. ظروف درب دار بدون نفوذ هوا

ظرفی را انتخاب کنید که اسلایم ها در آن جای بگیرد. هوا نباید وارد ظرف شود زیرا هوا دشمن اسلایم است. می توانید اسلایم را درون پلاستیک نیز قرار دهید تا کاملا خشک و تازه بماند. پلاستیک را درون ظرف قرار دهید. برای این کار می توانید از ظرف غذای پلاستیکی یا شیشه ی مربا نیز استفاده کنید.

۳. رعایت نکات بهداشتی

  • اسلایم را از سطوح کثیف دور نگه دارید. اگر اسلایم شما در جای کثیفی مانند خاک بیافتد, مجبور می شوید آن را دور بیاندازید. سعی کنید اسلایم را از این سطوح دور نگه دارید.
  • قبل از بازی با اسلایم دستان خود را بشوئید. باکتری دستان شما به اسلایم می چسبد و باعث می شود تعداد باکتری ها افزایش یابد. دستان خود را با صابون و آب گرم, به مدت ۲۰ ثانیه بشوئید.
  • به اسلایم آب اضافه کنید. اگر اسلایم شما کمی خشک شده است می توانید آن را درون ظرفی گذاشته و به آن آب اضافه کنید. تا زمانیکه اسلام کاملا نرم شود باید با دستانتان آب را با مواد مخلوط کنید. می توانید از یک الی دو قطره ژل ضد باکتری استفاده کنید.

۴. رفع شل شدن ژل بازی اسلایم

این ژل به دو دلیل شل می شود، یکی ماندن در گرما و دیگری گذشتن از زمان استفاده یا همان تاریخ انقضا. با قطره سفت کننده که همراه با آن عرضه می شود و سرمای یخچال می توانید دوباره اسلایم خود را و به حالت قبل برگردانده و آن را سفت کنید.

اگر قطره سفت کننده تمام شده است می توانید یک قاشق چای خوری جوش شیرین را در نصف لیوان آب گرم حل کنید تا محلولی مشابه محلول سفت کننده داشته باشید، و سپس قطره قطره آن به اسلایم اضافه کنید.

 

سخن آخر

در این مطلب به بررسی همه جانبه ژل بازی اسلایم پرداختیم که امیدواریم مورد استفاده شما قرار گرفته باشد. آیا شما تا به حال این ژل را در خانه تهیه کرده‌اید؟ تجربیات و سوالات خود را در پایین همین صفحه با ما و دیگر دوستانتان در میان بگذارید.

همچنین در پایان پیشنهاد می‌کنیم به منظور سرگرم کردن کودکان خود، از مطلب مفید «۶ مدل زیبا و کاربردی کاردستی با شانه تخم مرغ» نیز در انگیزه دیدن بفرمایید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
Logo
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare