انگیزه های جذاب زندگی

آموزش ساخت کاردستی عید نوروز برای کودکان

روزهای آخر زمستان و نزدیک شدن به عید نوروز شور اشتیاقی وصف‌ناپذیر در همه ما به خصوص کودکان ایجاد می‌کند. کودکان به شدت دوست دارند در آماده شدن برای عید و چیدن سفره هفت سین کمک کنند؛ به خصوص اگر بتوانند با کاردستی‌های دست‌ساز خود سفره هفت سینی کوچک بسازند. در این مطلب چند ایده معرفی می‌کنیم تا با استفاده از آن‌ها با کودکان خود کاردستی عید نوروز بسازید و از خلاقیت‌های آن‌ها لذت ببرید.

 

ایده کاردستی عید نوروز

با کمک به ساخت کاردستی علاوه بر این که خلاقیت کودکان خود را تقویت می‌کنید، می‌توانید از برخی از آن‌ها در تزیین خانه و سفره هفت سین هم استفاده کنید. با این کار دیگر از برخی سنت‌های اشتباه مانند خرید ماهی و … نیز جلوگیری می‌شود.

۱. ساخت کاردستی با تخم مرغ

تخم مرغ رنگی یکی از نمادهای عید نوروز است و تقریبا هر سال در سفره‌های هفت سین همه ما حضور دارد. امسال به جای خرید تخم مرغ رنگی، اجازه دهید کودکان تخم مرغ رنگ کنند و یا با آن کاردستی درست کنند.

برای رنگ کردن تخم مرغ استفاده از رنگ‌های طبیعی ایده خوبی است. برای مثال می‌توانید تخم مرغ را در مقداری آب، کلم قرمز، سرکه و نمک بجوشاید. در این حالت تخم مرغ‌ها آبی رنگ می‌شوند. سپس می‌توانید با قلم‌مو رنگ‌های دلخواهی مانند طلایی و … به روی تخم مرغ‌ها بپاشید و آن‌ها را تزیین کنید.

کاردستی عید نوروز رنگ کردن تخم مرغ

از تخم مرغ‌ها می‌توانید در ساخت کاردستی هم استفاده کنید. با استفاده از کاغذهای رنگی، شکل‌های مختلفی مانند حیوانات یا گل‌ها را از تخم مرغ‌ها درست کنید.

می‌توانید در تخم مرغ‌ها سبزه نیز بکارید. برای این کار بهتر است از تخم مرغ‌های محلی به رنگ قهوه‌ای استفاده کنید. داخل چند تخم مرغ را خالی کنید و در آن‌ها سبزه کنجد، سبزه عدس یا هر سبزه دیگری به دلخواه بکارید.

کاردستی عید نوروز کاشت سبزه در تخم مرغ

۲. ساخت کاردستی تنگ ماهی

ساخت کاردستی ماهی به جای خرید ماهی زنده یک ایده بسیار عالی است. بهتر است به جای خرید ماهی‌هایی که پس از مدتی کوتاه می‌میرند و موجب آسیب روحی و ناراحتی بچه‌ها می‌شوند، با فرزندان خود ماکت یا کاردستی تنگ ماهی را بسازید. چند روش مختلف برای این کار وجود دارد که در ادامه تصویر چند مورد از آن‌ها را آورده‌ایم.

کاردستی تنگ ماهی عید نوروز


کاردستی عید نوروز تنگ ماهی

۳. تزیین کودکانه گلدان سبزه نوروز

اجازه دهید بچه‌ها با خلاقیت خود گلدان‌های سبزه را تزیین کنند. بچه‌ها با استفاده از کاغذهای رنگی، ماژیک و رنگ می‌توانند گلدانی زیبا درست کنند. حتی می‌توانید از آن‌ها بخواهید با استفاده از ظرف‌های پلاستیکی و دورریختنی‌ها، گلدان‌های زیبا به شکل‌های مختلف با خلاقیت خودشان بسازند و سپس با کمک شما در آن‌ها سبزه بکارند.

کاردستی عید نوروز ساخت گلدان سبزه


کاردستی عید نوروز تزیین گلدان سبزه

۴. کاردستی سفره هفت سین

ساخت کاردستی سفره هفت سین نیز ایده خوبی است. بچه‌ها عاشق درست کردن سفره هفت سین کوچکی هستند که از صفر تا صد حاصل کار خودشان باشد. برای این کار فقط به مقداری کاغذ رنگی، ظروف پلاستیکی، چسب و رنگ نیاز داریم. بچه‌ها می‌توانند با استفاده از آن‌ها سفره هفت سین یک بعدی یا حتی دوبعدی به دلخواه خود درست کنند.

کاردستی عید نوروز سفره هفت سین

۵. کارت پستال عید نوروز

بچه‌ها می‌توانند با نقاشی یا کاغذهای رنگی کارت پستالی برای تبریک عید نوروز به دوستان، هم‌کلاسی‌ها یا خانواده خود بسازند. ساخت کارت پستال ساده‌تر است و زمان کمتری نیاز دارد. به همین دلیل شاید ایده بهتری برای کودکان کم سن و سال‌تر‌ باشد.

کاردستی عید نوروز ساخت کارت پستال


کاردستی عید نوروز کارت پستال تبریک عید

۶. ساخت کاردستی گل

گل جایگاهی همیشگی در عید نوروز و سفره هفت سین دارد. می‌توانید در تزیین سفره یا منزل در کنار گل‌های دیگر، از گل‌های دست‌ساز فرزندان خود نیز استفاده کنید؛ برای مثال سنبل که یکی از سین‌های سفره هفت سین هم هست و روش ساخت آن در شکل‌ها قابل مشاهده است.

کاردستی گل سنبل

می‌توانید ساخت گل‌های دیگر هم با استفاده از کاغذ رنگی به کودکان خود یاد دهید. مانند گل‌های زیبای زیر:

کاردستی گل برای عید نوروز

۷. ساخت ظروف سفره هفت سین

بچه‌ها می‌توانند با استفاده از ظروف دور ریختنی مانند ظروف خالی نوشابه، چوب بستنی و… ظروفی برای چیدن سین‌های هفت سین بسازند و با تزیین و رنگ آمیزی‌های متنوع، آن‌ها را زیبا کرده و در سفره هفت سین استفاده کنند.

کاردستی ظروف سفره هفت سین عید نوروز


کاردستی عید نوروز ظرف برای سفره هفت سین

حرف آخر

عید نوروز برای کودکان شور و نشاطی بی‌مانند به همراه دارد. آنقدر که دوست دارند هر طور که می‌توانند در همه کارها شرکت داشته باشند و توانایی و خلاقیت خود را نشان دهند. پس اجازه دهید خلاقیت و هنر خود را در ساخت کاردستی عید نوروز نشان دهند. می‌توانید از مطلب «آموزش کاشت سبزه خاکشیر» برای کاشت سبزه‌ای زیبا نیز استفاده کنید.

در آخر لطفا نظرات و پیشنهادات خود را با ما و سایر همراهان انگیزه به اشتراک بگذارید.

مطالب زیر را هم ببینید