بهترین روش‌های شیر دادن به نوزاد لب شکری کدامند؟

شیر دادن به نوزاد لب شکری

تغذیه با شیرمادر برای کودکان از اهمیت بالایی برخوردار است. حال اگر نوزادی دارای شکاف لب یا به عبارتی لب شکری باشد، چطور باید با شیر مادر تغذیه شود؟ آیا شیر دادن به نوزاد لب شکری با سینه مادر با توجه به این ناهنجاری مادرزادی امکان پذیر است؟

اگر نوزاد شما لب شکری است، نگرانی نداشته باشید؛ ما در این مقاله نحوه شیردهی به نوزادان لب شکری را آموزش خواهیم داد؛ تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

 

شیر دادن به نوزاد لب شکری

دادن شیر مادر به نوزادان لب شکری بسیار ضروری‌تر از دیگر نوزادان است؛ به دلیل اینکه بیش از سایرین مستعد بیماری‌های عفونی گوش میانی هستند و شیر مادر می‌تواند مانع از عفونت گوش در این نوزادان شود. اما از طرفی به دلیل این مشکل مادرزادی، شیردادن به این کودکان برای مادرها کمی سخت و دلهره‌اور است.

نوزادان لب شکری چون سقف دهانشان بسته نشده است امکان خارج شدن سینه و ضعیف مکیدن در آن‌ها بسیار زیاد است. در این مواقع اگر شیردهی درست انجام نشود یعنی سر سینه و هاله در وضع مناسب در دهان نوزاد قرار نگیرد، احتمال خفگی آن‌ها وجود دارد. شیردهی در نوزادان لب شکری باید مطابق با موارد زیر باشد تا به دلیل این ضعف، کودک دچار کمبود وزن نشود. این روش‌ها طبق گفته و تایید مشاورین تغذیه  می‌باشد.

نوزاد لب شکری چگونه شیر بخورد؟

روش‌های شیر دادن به نوزاد لب شکری با سینه مادر

۱. شیردهی حالت U

پستان به حالت U-hold Dancer گرفته می‌شود که در این حالت دست مادر زیر چانه نوزاد به حالت U قرار می‌گیرد و چانه و فک او را نگه می‌دارد و موقعیت او را کنترل می‌کند. در این حالت سینه کاملا شکاف لب را می‌بندد و به راحتی شیرخوار می‌تواند سینه را بمکد.

شیر دادن به شکل یو

۲. روش دوم به حالت فوتبالی

کودک را به پهلو یا به پشت و یا اندکی رو به بالا (نیمه نشسته) بین دستان خود و قفسه سینه بگیرید. با دست دیگر سینه خود را فشار دهید. برای بالا آوردن سر نوزاد از یک بالش شیردهی استفاده کنید. این وضعیت را فوتبالی می‌گویند. این روش می‌تواند روشی موفق برای شیردهی نوزادان لب شکری باشد.

 

روش شیر دادن به نوزاد لب شکری از طریق شیشه پستانک

اگر نوزاد در شرایط حادی قرار دارد و به هیچ وجه نمی‌تواند سینه مادر را بگیرد، بهتر است شیر را دوشیده و درون یک بطری شکاف کام مخصوص بریزید و بعد کودک را به حالت نشسته و یا ایستاده قرار دهید. بطری را کج نگه دارید تا شیر وارد سرپستانک شود و به دور از شکاف لب درون دهان نوزاد قرار گیرد. در این موقیعیت ممکن است کمی شیر به دورن بینی برگردد که این اتفاق طبیعی است و مشکلی پیش نمی‌آید.

شیر دادن با شیشه مخصوص به نوزاد لب شکری

شیردهی نوزاد لب شکری با تجهیزات مخصوص

یکی دیگر از روش‌های شیردهی استفاده از تجهیزاتی مانند قطره چکان و یا سرنگ است؛ در صورتی که موفق به شیردهی با دو روش بالا نشدید  می‌توانید با قطره چکان و سرنگ آرارم آرام به کودک شیر دهید تا زمانی که کودک با شرایط شیرخوردن آشنا شود و به سن عمل جراحی برسد.

 

مهم ترین مشکلات شیردادن به نوزاد لب شکری

از مهم‌ترین مشکلاتی که در زمان شیردادن به نوزادان لب شکری با آن مواجه خواهید شد موارد زیر است:

  • برگشت شیر به داخل لوله‏‌هاى شیپور اُستاش (شیپور استاش لوله باریکی است که به گوش میانی یا پشت بینی متصل است) که منجر به عفونت‌های گوشی می‌شود.
  • نوزاد حین شیر خوردن دچار خواب آلودگی می‌شود که لب به طور کامل از سینه جدا می‌شود.
  • بلع مقادیر زیادی هوا، به دلیل فاصله‌ای که بین لب و سینه مادر ایجاد می‌شود.
  • خفگی و احساس تهوع
  • مکیدن ضعیف

مشکلات شیردادن به نوزاد لب شکری

چرا به نوزادان لب شکری بهتر است شیر مادر دهیم؟

  •  کاهش عفونت‌های مختلف
  • ارتباط عاطفی بیشتر بین مادر و نوزاد: معمولا کودکانی که دچار این مشکل مادرزادی هستند، مادرانشان به دلیل ناراحتی و غم دیرتر با این نوزادان ارتباط می‌گیرند. بنابراین شیردهی مادر می‌تواند به بهبود این ارتباط کمک شایانی کند.
  • رشد بهتر فک و صورت: تغذیه مستقیم از سینه مادر نیازمند حرکات خاصی در زبان و فک و لثه‌ها است، این نوع تغذیه رشد فک و صورت را در نوزادان لب شکری تحریک می‌کند و باعث قوی‌تر شدن فک آن‌ها می‌شود.

 

کلام آخر

والدین لازم است بدانند شکاف لب و کام قابل درمان است. این درمان از بدو تولد نوزاد آغاز می‌شود و تا نوجوانی طول می‌کشد. نوع درمان در این کودکان با توجه به شدت مشکل، انتخاب می‌شود. اما در زمان نوزادی بهتر است مادران با انگیزه و بدون ناراحتی به فرزندشان شیر دهند تا بتوانند او را از لحاظ شرایط جسمی و روحی آماده عمل جراحی کنند.

در آخر توصیه می‌کنیم با علت گریه نوزاد هنگام شیر خوردن نیز آشنا شوید. فراموش نکنید که ما منتظر خواندن نظرات، ایده‌ها، تجربیات و انتقادات شما در پایین همین صفحه هستیم؛ پس با ما در ارتباط باشید.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
  • Total (0)
Compare