ترشحات زرد رنگ گوش نوزاد نشانه چیست؟

ترشحات زرد رنگ گوش نوزاد

واکس گوش از سلول‌های مرده پوست تشکیل شده‌است و ماده‌ای ضخیم و چسبنده است که توسط غدد داخل گوش تولید می‌شود. اگر چه تجمع ترشحات زرد رنگ گوش نوزاد ممکن است آزار دهنده باشد، اما تولید آن‌ها  بخشی طبیعی از فیزیولوژی بدن کودک است و حتی از سلامت گوش محافظت می‌کند. این واکس‌ها در برخی کودکان خشک و کتان مانند بوده و در برخی به صورت چرب و چسبنده است که در هر دو شکل طبیعی است و نیازی به مداخله پزشک برای درمان نیست.

بنابر اهمیت این موضوع با استناد بر توضیحات چندین متخصص گوش، حلق و بینی توضیح خواهیم داد که چه وقت نیاز است به پزشک مراجعه کنید.؛ تا انتهای مطلب با همراه باشید.

 

ترشحات زرد رنگ گوش نوزاد و عفونت گوش

این ترشحات زردرنگ و یا همان واکس، در یک گوش ممکن است بیشتر از دیگر گوش باشد. اندازه‌ای برای مقدار آن تعریف نشده است و کاملا این اتفاق طبیعی است؛ اما تا زمانی که با وجود این ترشحات به توان پرده گوش را مشاهده کرد، وضعیت خوب است؛ اگر  ترشحات به حدی تجمع پیدا کرده باشند که مجرای گوش را مسدود کنند، غیر طبیعی بوده و گوش دچار عفونت می‌شود.

واکس گوش نوزاد

علائم عفونت گوش در کودکان چیست؟

۱. اسهال و استفراغ و تب

زمانی که کودک دچار عفونت گوش می‌شود، روی دستگاه گوارشی او تاثیر می گذارد و باعث اسهال و استفراغ می‌شود. از طرفی آب بدن کودک کم شده و منجر به تب بالای ۳۸ درجه می‌شود که در این شرایط باید با یک پزشک متخصص در تماس باشید.

۲. بوی بد گوش

وقتی گوش نوزاد عفونت ‌می‌کند این ترشحات زردرنگ با بوی بدی همراه می‌شوند که کاملا این بو قابل استنشاق است.

۳. کم اشتهایی

عفونت گوش روی بلع نوزاد تاثیر می‌گذارد و باعث می‌شود نوزاد در حین شیرخوردن دچار درد از ناحیه گوش و فک شود. بنابراین کودک دچار کم اشتهایی می‌شود.

۴. بی قراری و بی خوابی

یکی از نشانه‌های مهم عفونت گوش در کودکان بی‌قراری است؛ در این شرایط کودک مدام گوشی که دچار درد و عفونت شده است را می‌کشد.

۵. ترشح زرد رنگ

مهم‌ترین نشانه به هنگام عفونت گوش، خروج ترشحات زرد رنگ و بدبو از گوش است. زمانی که این ترشحات دیده شد مراجعه کردن به پزشک ضروری است.

ترشحات زرد رنگ گوش نوزاد

عفونت گوش نوزادان را چگونه درمان کنیم؟

طبق گفته متخصصان گوش، بهتر است والدین از آنتی بیوتیک‌ها برای درمان عفونت گوش استفاده نکنند؛ بلکه صبر کنند تا عفونت به مرور زمان و خود به خود درمان شود. اما در صورتی که متوجه شدید کودک از درد گوش رنج می‌برد و دچار تب شده است، حتما به پزشک مراجعه کنید.

البته از روش‌های زیرهم می‌توانید استفاده کنید:

  • برای کاهش درد ناشی از عفونت می‌توان به کودکان بالای ۶ ماه قطره استامینوفن و بروفن داد؛ در صورت ادامه‌ بیماری ممکن است کار به آنتی بیوتیک‌ها هم کشیده شود. آنتی بیوتیک‌ها با تجویز پزشک می‌تواند مصرف شود.
  • از کمپرس آب گرم استفاده کنید؛ البته توجه داشته باشید که در برخی موارد احتقان بیش از حد منجر به سوراخ شدن پرده گوش می‌شود.
  • مایعات بیشتری به کودک بدهید.

پیشگیری از ترشحات زرد رنگ گوش کودک

راه‌‌ های پیشگیری از عفونت گوش نوزاد چیست؟

هیچ تضمینی برای اینکه کودک دچار عفونت گوش نشود وجود ندارد؛ معمولا تا سن ۲ سالگی هر کودکی یک بار تجربه عفونت گوش را داشته است. اما توجه به موارد زیر در این رابطه به شما کمک شایانی خواهد کرد:

  • به موقع واکسینه کردن کودک
  • شیر دادن به کودک؛ حداقل برای مدت شش ماه
  • واکسینه کردن سالانه کودک علیه آنفولانزا
  • شستن مکرر دست‌های کودک برای جلوگیری از پخش میکروب
  • دور نگه داشتن  کودک سرماخورده از کودکان سالم
  • دور نگه داشتن کودک از دود سیگار و مواد مخدر

 

کلام آخر

در صورتی که متوجه شدید نوزاد گوشش را می‌کشد و یا متوجه خروج مایعات زرد رنگ از گوش نوزاد شدید، باید شک کنید که نوزاد دچار عفونت گوش شده است. عفونت گوش یکی از بیماری‌های رایج در نوزادان است که بیش از چندین بار این بیماری را تجربه می‌کنند؛ اما لازم که شما به عنوان والدین، مراقبت‌های لازم را داشته باشید تا شاهد عوارض خطرناک عفونت گوش نباشید.

در همین راستا توصیه می‌کنیم به مقاله «۶ دعا برای رفع گوش درد نوزاد» در انگیزه نیز نگاهی داشته باشید. همچنین لطفا تجربیات مادرانه خود را با ما و دیگر کاربران، در انتهای همین صفحه به اشتراک بگذارید.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
  • Total (0)
Compare