انگیزه های جذاب زندگی

زردی نوزاد چقدر طول می کشد و علت آن چیست؟

یکی از بیماری‌های که معمولا نوزدان در بدو تولد با آن درگیر هستند، زردی یا همان یرقان است. این بیماری در واقع نوعی اختلال کبدی است که به دلیل بالا بودن مقدار غلظت بیلی روبین خون ایجاد می‌شود. اما سوال بسیاری از والدین این است که زردی نوزاد چقدر طول می کشد؟

برای پاسخ به این سوال و اطلاعات بیشتر درباره بیماری زردی نوزادان، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

 

زردی نوزاد چقدر طول می کشد؟

سوال بسیاری از والدین نگران، همیشه این بوده است که زردی نوزاد چقدر طول می کشد؟ با توجه به اینکه نوزادان به دلایل مختلفی از جمله زردی فیزیولوژیک، زردی ناشی از شیر مادر و یا به دلایل ژنتیکی دچار این بیماری می‌شوند، طول درمان آنها نیز متفاوت است؛ اما بطور کلی روند درمان این بیماری ۳ تا ۱۰ هفته زمان می‌برد.

طبق تحقیقات به دست آمده حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد نوزدان بعد از تولد دچار زردی می‌شوند و احتمال ظهور زردی در نوزادان نارس نسبت به نوزدان طبیعی بیشتر است. این زردی در قسمت‌های چشم و پوست شکم به راحتی قابل مشاهده است و مادر می‌تواند متوجه وجود این بیماری در نوزاد شود. زرد شدن به این علت است که ماده‌ رنگی به نام بیلی روبین در خون این نوزادان به وجود می‌آید و در بافت‌های مختلف بدن مخصوصا در چشم و پوست نوزاد جمع می‌شود و رسوب می‌کند، در نتیجه پوست نوزاد، زرد می‌شود.

زردی نوزاد

دلایل بیماری زردی نوزدان

علت زردی نوزاد شامل موارد زیادی است که در ادامه به برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

۱. زردی طبیعی

بهبود زردی طبیعی در نوزدان معمولا تا دو هفته زمان می‌برد. این نوع زردی از روز دوم آغاز شده و تا روز هفتم تولد نوزاد به حداکثر می‌رسد. مقدار بیلی روبین خون نوزاد در زردی طبیعی حدود ۵ تا ۶ میلی‌گرم درصد میلی‌لیتر خون است که خیلی نگران کننده نیست و مشکلی برای نوزاد به وجود نمی‌آورد. مهم‌ترین دلیل به وجود آمدن زردی طبیعی تکامل نیافتن کبد و همچنین نتیجه تخریب گلبول‌های قرمز در دوره جنینی و نوزادی، است.

۲. زردی ناشی از شیر مادر

زردی ناشی از شیرمادر دو نوع است.

نوع اول در نتیجه کم شیردادن مادر و نرسیدن مایعات کافی به بدن نوزاد به وجود می‌آید.

در نوع دوم، زردی به دلیل ماده‌ای که در شیر مادر است به وجود می‌آید. هنوز علت مشخصی برای این نوع زردی بیان نشده است، اما طبق گفته تعدادی از متخصصان، در شیر مادر ماده‌ای ترشح می‌شود که مانع عمل طبیعی و فعالیت کبد می‌شود و در نتیجه بیلی روبین در کبد تجزیه نشده و دفع نمی‌گردد و در خون نوزاد مانده و باعث بروز زردی می‌شود؛ معمولا این نوع زردی از روز هفتم تولد در نوزادان ظاهر می‌شود. . مقدار بیلی روبین خون این نوزادان معمولاً در حدود ۱۰ میلی‌گرم است که به تدریج به ۳۰ میلی گرم هم می‌رسد که روند درمان و بهبودی بین ۳ تا ۱۰ هفته است.

زردی نوزاد چند روز طول می کشد

۳. اختلاف گروه‌ خونی مادر و نوزاد

یکی از شایع‌ترین علتی که یک نوزاد مبتلا به بیماری زردی می‌شود، ناسازگاری گروه خونی A به O است. یعنی گروه خونی بچه متولدشده A یا B باشد، در حالی که گروه خونی مادر O باشد. روند درمان این زردی تا دوماه هم طول کشیده است که با درمان‌های لازم بیماری برطرف می‌شود.

نکته: نوزادان نارس با احتمال بیشتری با مشکلات ناسازگاری گروه‌های خونی مواجه می‌شوند و دچار این نوع زردی می‌شوند.

۴. دیگر علل زردی نوزاد

عفونت‌های ادراری، کم‌کاری تیروئید و وراثت هم می‌تواند باعث زردی در نوزادان شود که درمان این نوع زردی به نسبت ساده‌تر است و این نوع زردی در موارد نادر اتفاق می‌افتد.

 

کلام آخر

فتوتراپی بهترین روش درمان زردی نوزاد است، که می‌تواند موجب درمان انواع زردی نوزاد شود؛ از طرف دیگر مادر باید در این دوران تغذیه‌ای صحیح داشته باشد تا بتواند با شیر دادن‌های مکرر به بهبود هرچه سریع‌تر نوزاد کمک کند.

توصیه می‌کنیم در این راستا، حتما مطالب «شیرخشت برای زردی نوزاد» و «چه میوه هایی برای زردی نوزاد خوب است» را نیز در انگیزه بخوانید. همچنین در انتهای همین صفحه، تجربیات و نظرات خود را با ما و سایر کاربران انگیزه در میان بگذارید. آیا روش درمان سنتی سراغ دارید که برای زردی مناسب باشد؟

مطالب زیر را هم ببینید