میزان خواب نوزاد در حالت طبیعی چقدر است؟

میزان خواب نوزاد

میزان خواب نوزاد روی سلامت جسم نوزاد بسیار تاثیرگذار است. علاوه براین خواب کافی نه تنها باعث حفظ انرژی مورد نیاز کودک می‌شود بلکه به رشد مغزی او  کمک شایانی می‌کند. اما سوال اینجاست که چه مقدار خواب در کودکان نگران کننده است؟ بنابراین مهم است که والدین خواب کودک را کنترل کنند و تمامی اطلاعات مورد نیاز درباره خواب کودک را بدانند.

بنابر اهمیت این موضوعT در این مقاله میزان خواب نوزاد و جدول ساعت خواب نوزاد را بررسی می‌کنیم؛ تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

 

میزان خواب نوزاد سالم

نوزادان در ماه‌های اولیه زندگی‌شان مدت زمان طولانی می‌خوابند و در برخی موارد حتی برای شیرخوردن نیاز است که مادر آن‌ها را بیدار کند. اما به طور کلی در حدود ۸ تا ۹ ساعت از روز و ۸ ساعت از شب را در خواب سپری می‌کنند.

کودکان و نوزادان هم مانند بزرگسالان دارای مراحل مختلف خواب هستند که در هر مرحله ساعات خواب متفاوت است. زمانی که نوزاد در شکم مادر است، الگوی خواب او شکل می‌گیرد و جنین در سن ۸ ماهگی شروع به خواب با حرکت یا خواب آرام می‌کند.

خواب نوزاد

مراحل خواب نوزاد

۱. خواب نوزاد در مرحله حرکت سریع چشم‌ها (REM)

در مرحله REM نوزاد خوابی سبک را تجربه می‌کند. در این مرحله از خواب، چشمان او سریع به عقب و جلو حرکت می‌کند و او حتی قادر است که خواب ببیند. با توجه به اینکه نوزادان در طول شبانه روز ۱۶ ساعت می‌خوابند، حدود ۸ ساعت خواب آن‌ها REM است.

۲. خواب نوزاد در مرحله غیر REM

 • در مرحله اول چشم‎ها روی هم می‎رود و به نوعی چرت زدن آغاز می‎شود.
 • در مرحله دوم وارد یک خواب سبک می‌شود و همزمان با خوابیدن دست‌ها و پاهایش را حرکت می‌دهد و با کوچکترین صدا ممکن است از خواب بپرد.
 • در مرحله سوم نوزاد به خواب سنگین و عمیق می‌رود، بدون اینکه حرکتی کند.
 • در مرحله چهارم از مرحله غیر REM خواب نوزاد به قدری سنگین می‌شود که دیگر حتی با سر و صدا هم از خواب بیدار نمی‌شود.

خواب نوزاد بر حسب سن

چه زمانی باید نگران خواب زیاد نوزاد باشیم؟

کودکان زیر سه ماه در طول شبانه روز بین ۱۴ تا ۱۷ ساعت به طور معمول در خواب هستند که از نظر پزشکی اصلا جای نگرانی وجود ندارد و شما می‌توانید در صورت نیاز کودک را بیدار کرده و ب او شیر دهید. بهرحال اگر این خواب طولانی همراه با علائم زیر باشد، نیاز است که توسط پزشک معاینه شود. این علائم به شرح زیر است:

 •  یک بیماری جزئی مانند سرماخوردگی که بدن بی حال و دچار رخوت می‎شود.
 • به خاطر عفونت تنفسی که سبب دشواری در تنفس می‌شود.
 • دریافت واکسن که به دلیل تب دچار خواب طولانی می‎شود.
نکته: خواب خوب و طولانی نوزاد یکی از فاکتورهای مهم رشد مغز نوزاد محسوب می‌شود. همچنین لازم به ذکر است که نوزادان در بدو تولد، طولانی می‎خوابند و اکثرا در حال تغذیه هستند، اما حدود یک ماه بعد از تولد دچار تغییراتی از نظر هورمونی می‎شوند که ممکن است از نظر شما نگران کننده باشد؛ این تغییرات طبیعی هستند و جهش رشدی نامیده می‎شوند.

جدول زمانی میزان خواب کودک بر حسب سن

سن خواب در طول شب خواب در طول روز مجموع خواب
یک ماهگی ۸ ساعت ۸ ساعت ۱۶ ساعت
سه ماهگی ۱۰ ساعت ۵ ساعت ۱۵ ساعت
شش ماهگی ۱۱ ساعت ۳ ساعت ۱۴ ساعت
نه ماهگی ۱۱ ساعت ۳ ساعت ۱۴ ساعت
دوازده ماهگی کمتر از ۱۱ ساعت ۲ ساعت ۱۳ ساعت
هجده ماهگی کمتر از ۱۱ ساعت ۲ ساعت ۱۳ ساعت
یکسالگی ۱۱ ساعت ۲ ساعت ۱۳ ساعت

پاسخ به سوالات احتمالی

آیا مادران شیردهی که قرص اعصاب مصرف می‌کنند، می‌توانند باعث خواب زیاد نوزاد شوند؟

بسیاری از مادران شیرده ممکن است به دلیل افسردگی بعد از زایمان مجبور به مصرف برخی داروهای آرامبخش باشند که این داروها معمولا با شیر مادر ترکیب شده و وارد بدن نوزاد می‌شود که علاوه بر پرخوابی نوزاد باعث خطرات دیگر هم می‌شود. البته نگران نباشید در این شرایط داروهای آرامبخش امن و بی خطری هستند که با تایید پزشک می‌توان در دوران شیردهی مصرف کرد.

مصرف کدام داروهای گیاهی در مادران شیرده می تواند باعث  زیاد شدن خواب نوزاد شود؟

 • چای بابونه
 • اسطوخودوس
 • جینسینگ
 • سنبل الطیب
 • عناب
 • بادرنجبویه
 • رازَک
 • گل ساعتی

این گیاهان دارویی به دلیل اینکه دارای اثرات آرام بخش هستند، باعث می‎شوند تا بر میزان و کیفیت خواب مادر شیرده و البته نوزاد تاثیر داشته باشند. حتما قبل از مصرف این داروهای گیاهی با پزشک متخصص مشورت کنید.

اثر گیاهان دارویی بر میزان خواب نوزاد

کلام آخر

یکی از مهم‌ترین نیازهای نوزادان برای رشد، خواب کافی و تغذیه مناسب است. به دلیل اینکه نوزادان قادر به تنظیم الگوهای خوابشان نیستند، لازم است که به عنوان والدین این مسئولیت را عهده دار شوید و به کودکتان برای داشتن یک خواب پر از آرامش و داشتن یک جسم سالم کمک کنید.

همچنین در صورتی که نوزادتان در خواب گریه می‎کند توصیه می کنیم مقاله «گریه کردن نوزادان در خواب» را مطالعه کنید. فراموش نکنید که ما منتظر خواندن نظرات، ایده‌ها، تجربیات و انتقادات شما در پایین همین صفحه هستیم، با ما در ارتباط باشید.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
 • Total (0)
Compare