علت کف کردن دهان نوزاد چیست و چگونه برطرف می شود؟

علت کف کردن دهان نوزاد

بسیاری از والدین برای هر اتفاق کوچکی که برای نوزاد تازه متولد شده‌ خود پیش می‌آید دچار نگرانی و استرس می‌شوند؛ از عرق کردن سر نوزاد و گریه کردن نوزاد در خواب گرفته تا کف کردن دهان نوزاد! کف دهان نوزاد بیشتر حباب‌های شیری رنگ یا بی رنگی هستند که در گوشه دهان و روی لب زیرین و چانه او جمع می‌شوند. اما علت کف کردن دهان نوزاد می‌تواند ریشه در موارد زیادی داشته باشد که غالبا هم جای نگرانی وجود ندارد.

در این مقاله علل مختلف کف کردن دهان نوزاد بررسی می‌شود؛ پس با ما همراه شوید.

 

علت کف کردن دهان نوزاد

۱. آیا می‌ دانستید کودکان هم رفلاکس معده دارند!

شیر بیش از حد در سینه مادر، می‌تواند باعث ایجاد نشانه‌های رفلاکس شود. همچنین نوزادان معمولاً زمانی که شیر زیادی را با سرعت بالا دریافت می‌کنند، به اصطلاح شیر را بر می‌گردانند. اما باید این را بدانید که نیمی از همه بچه‌ها تا ۳ ماه اول، حداقل یک بار در روز شیر خود را بالا می‌آورند و یا دهانشان کف می‌کند.

به طور کلی نوزادی که از رفلاکس معده رنج می‌برد به سختی می‌خوابد، اما راه حل‌های آسان و خانگی وجود دارد که در ادامه به آن اشاره شده است.

 • زیر سر نوزاد را بلند کنید یا زاویه تخت را سی درجه بالاتر بیاورید. هنگامی که قسمت بالاتنه نوزاد بالاتر است، جاذبه کار خود را انجام می‌دهد و مانع از برگشت محتویات معده به مری می‌شود.
 • همچنین می‌توان نوزاد را به بغل خواباند.
 • در حالتی که نوزاد در حالت خوابیده است به او شیر ندهید. بهتر است او را در حال نشسته قرار دهید و بلافاصله بعد از غذا خوردن او را نخوابانید.
 • بعد از غذا خوردن حداقل نیم ساعت نوزاد را در حال نشسته قرار دهید.
 • ماساژ باعث افزایش توانایی شناسایی، کاهش گریه و بهتر خوابیدن نوزاد می‌شود.

دلایل کف کردن دهان نوزاد

۲. شاید بیش از حد به نوزاد خود غذا می‌ دهید

درست است که تغذیه بیش از حد نوزاد را نمی‌توان اندازه‌گیری کرد، مخصوصاً اگر نوزاد با شیر مادر تغذیه کند، اما باید با زمان‌های شیر خوردن را بررسی و اندازه‌گیری کنید. باید این را بدانید که یک نوزاد تازه به دنیا آمده تنها می‌تواند ۳۰ تا ۶۰ گرم شیر (۳ تا ۵ قاشق غذاخوری) را در هر بار تغذیه مصرف کند. پس در صورتی که شیر بیش از حد به کودک داده شود، کف در دهان او ایجاد می‌شود. این کف، راهی برای خروج شیر زیاد از معده کودک است.

اما اگر این اتفاق در زمان خواب بیافتند، می‌تواند به دلیل بلعیدن بزاق در طول خواب نوزاد باشد؛ این حباب‌های بزاق که از دهان نوزاد خارج می‌شود به شکل کف در می‌آیند.

۳. آروغ زدن یک امر ضروری برای نوزاد!

آروغ نزدن یا تاخیر در آروغ زدن نوزاد بعد از شیر خوردن، می‌تواند باعث ایجاد کف در دهان نوزاد در هنگام خواب شود. توجه داشته باشید که انجام این کار بعد از هر وعده شیر خوردن، برای نوزاد ضروری است. برای آروغ زدن نوزاد، راه‌های زیادی وجود دارد که دو حالت از بهترین روش‌ها برای آروغ زدن نوزاد عبارت هستند از:

 • روی شانه: نوزاد را روی شانه خود قرار دهید؛ صورتش به سمت شما باشد. از یک دست برای نگه داشتن او استفاده کنید و دست دیگر را برای ضربه زدن به پشت او استفاده کنید؛ مراقب سر نوزاد هم باشید.
 • در حالت نشسته روی پای مادر: نوزاد را روی پای خود قرار دهید (حالت دمر). از دست یا زانو برای نگه داشتن نوزاد استفاده کنید؛ حال با دست دیگر به پشت نوزاد بزنید.

علت کف کردن دهان نوزاد

۴. مایعی به نام آمنیویی در معده نوزاد مانده است

اگر کودک شما تازه متولد شده است، احتمالا باقیمانده‌های مایع آمنیویی که در معده‌اش مانده است را خارج می‌کند. این مایع، مایع درون کیسه آمنیوتیک در رحم مادر باردار است.

پس این کف‌ها می‌توانند به دلیل فشار به معده باشد. یکی از روش‌های خارج کردن این مایع این است که آن را به سمت دهان بکشند و آن را خارج کنند. اما این وضعیت معمولاً ۲ تا ۳ روز بعد از زایمان از بین می‌رود. شما با ماساژ شکم کودک، می‌توانید به او کمک کرده و باعث آرامشش شوید.

۵. به وجود عفونتی در بدن نوزاد فکر کنید

یکی دیگر از دلایل ایجاد کف می‌تواند وجود یک عفونت در بدن نوزاد باشد. نشانه‌های وجود عفونت عبارتن هستند از:

 • درجه حرارت بدن بالاتر از ۳۸ درجه سانتیگراد
 • تغذیه ضعیف و بی اشتهایی
 • تحریک پذیری و پرخاشگری
 • خواب آلودگی بیش از حد
 • تنفس سریع با تعداد بیش از ۶۰ نفس در دقیقه
 • تغییر رفتار و گریه بیش از حد

اگر این علائم را در نوزاد خود مشاهده می‌کنید، حتما به یک متخصص مراجعه کنید. اگر تشخیص عفونت به موقع صورت گیرد، درمانشان بسیار سریع پاسخ می‌دهد. اگر یک پزشک مطمئن شود که یک نوزاد تازه متولد شده دارای عفونت است، به سرعت شروع به درمان آنتی بیوتیکی او خواهد کرد. اما توجه داشته باشید به هیچ عنوان خودسرانه به کودک دارو ندهید.

دلیل کف کردن دهان نوزاد

چه زمانی باید برای وجود کف دهان نوزاد به دکتر مراجعه کنیم؟

 • کفی که به دلیل وجود عفونت در بدن نوزاد است، می‌تواند خطرناک باشد.
 • اگر کودک شما در آن روز واکسن داشته باشد، کف دهانش ممکن است به دلیل واکنش به تزریق باشد.
 • اگر کف دهان نوزاد به رنگ سبز، سیاه، قرمز یا بنفش باشد.
 • اگر کودک شما دچار مشکل تنفس می‌شود یا رنگ کودک آبی رنگ است، باید فورا با خدمات اورژانس تماس بگیرید.

 

سخن پایانی

توجه داشته باشید که خواندن این مقاله به هیچ عنوان جایگزین توصیه‌های یک پزشک متخصص برای کودک شما نیست؛ پس قبل از هر اقدامی با پزشک کودک خود مشورت کنید.

در آخر پیشنهاد می‌کنیم با دیگر مشکلات رایج موجود در نوزادان، یعنی علت خس خس سینه نوزاد و علت گریه نوزاد در هنگام شیر خوردن نیز در انگیزه آشنا شوید.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
 • Total (0)
Compare