مقدار شیر خشک لازم برای نوزاد

میزان استفاده از شیر خشک

شیر خشک جایگزینی مناسب برای شیر مادر است و حتی می‌توان گفت میزان ویتامین‌ها و مواد غذایی از طریق شیر خشک برای کودک شما برطرف می‌شود. اما در هر صورت شیر خشک جایگزین مناسبی برای شیر مادر نبوده و از شیر مادر مقوی‌تر نیست. شیر خشک، ترکیبی از پروتئین، قند و چربی و ویتامین‌ها است که به رشد کودک کمک بزرگی می‌کند. در این مطلب قصد داریم شما را با مقدار شیر خشک لازم برای نوزاد بر اساس سن، وزن، میزان گرسنگی و موارد دیگر آشنا کنیم.

 

مقدار شیر خشک لازم برای نوزاد

 

مقدار شیر خشک لازم برای نوزاد

میزان شیر خشک مورد نیاز کودکتان با وزن و رشد نوزادتان ارتباط دارد. شما باید به یک پزشک مراجعه کنید تا میزان اندازه و وزن کودکتان را کنترل کند. شما باید دستور العمل‌های دکتر مربوطه را پیگیری کنید که در این مطلب اطلاعاتی در رابطه با این موضوع در اختیارتان قرار می‌دهیم.

نوزدان زمانی شروع به خوردن شیر می‌کنند که گرسنه هستند و زمانی که دیگر شیری نمی‌خورد یعنی سیر شده‌اند. به طور کلی نوزادانی که از شیر مادرشان مصرف می‌کنند، سالم تر بوده و وزنشان بیشتر است.

اشتهای تمامی نوزادان با یکدیگر متفاوت است. برای نوزادانی که تمایل به خوردن شیر خشک دارند، در یک روز حدود ۹۵۰ سی سی یا میلی لیتر شیر خشک کافی است. شما می‌توانید مرتبا با پزشک در تماس بوده و میزان خوردن شیر خشک کودکتان را به او گزارش دهید. اگر کودک شما ترکیبی از شیر خشک و شیر مادر می‌خورد، می‌توانید برای توصیه‌های دقیق‌تر از پزشک مشورت بگیرید. میزان شیر خورشد کودک در هر سنی متفاوت است. میزان دقیق آن با توجه به نوع گرسنگی کودک، سن، وزن و میزان رشد کودک شما باید مورد بررسی قرار گیرد که در ادامه به اندازه و مقدار شیر خشک لازم برای نوزاد می‌پردازیم.

 

در چه زمانی باید از شیر خشک برای کودک استفاده کرد؟

 • بیمار شدن و سرماخوردگی مادر
 • کودکی که نمی‌تواند از شیر مادر تغذیه کند
 • کودکی که با توجه به خوردن شیر مادر، در معرض خطر سوء تغذیه قرار دارد و پروتئین به او نمی‌رسد.
 • اعتقادات و تجریبات و اولویت‌های شخصی در خانواده
 • حساسیت‌های غذایی کودک
 • در دسترس نبودن مادر
 • ترس از آلوده شدن به آلاینده‌های طبیعی
 • کمبود شیر مادر

 

زمان استفاده از شیر خشک برای کودک

 

انواع شیر خشک

قبل از آنکه به بررسی مقدار شیر خشک لازم برای نوزاد بپردازیم، در این قسمت انواع شیر خشک موجود در بازار را بررسی خواهیم کرد.

۱. شیر خشک بز

شیر خشک بز از دوران اولیه تولد نوزاد برای او مفید خواهد بود. استانداردهای رعایت شده در این شیر خشک همانند شیر خشک گاو است. احتمال بروز آلرژی در شیر خشک بز، کمتر از شیر خشک گاو است.

۲. شیر خشک برای نوزادان گرسنه

این مدل شیر خشک دارای کازئین بوده و هضم کازرئین برای کودکان دشوار است. گفته شده است این مدل شیر خشک برای کودکان گرسنه‌تر مناسب است.

۳. شیر خشک ضد ریفلاکس معده کودکان

شیر خشک ضد ریفلاکس از زمان تولد برای نوزاد مناسب است ولی باید قبل از استفاده از آن با پزشک مشورت کنید. این نکته در درست کردن شیر خشک مهم است که بگذارید تا آب جوش بیاید و بعد از ۳۰ دقیقه با شیر مخلوط کنید. این مدل شیر خشک استریل نیست و این روش درست کردن می تواند باکتری های مضر درون شیر خشک را از بین ببرد.

۴. شیر خشک کامفورت

شیر خشک کامفورت به راحتی می‌تواند از ابتدای تولد استفاده شود. این نوع شیر خشک حاوی پروتئین شیر گاو بوده است. هضم را راحت‌تر کرده و برای مشکلات گوارشی مناسب و یبوست کودک را برطرف می‌کند.

۵. شیر خشک بدون لاکتوز

شیر خشک بدون لاکتوز برای کودکانی که معده آن‌ها سازگاری به هضم لاکتوز ندارد، مناسب است. عدم توانایی هضم لاکتوز در کودک بسیار نادر است. عدم توانایی هضم لاکتوز در کودک می‌تواند موجب اسهال، دل درد و نفخ شود. شیر خشک بدون لاکتوز بدون نسخه پزشک در دسترس همه است.

۶. شیر خشک ضد حساسیت (هیپوآلرژنیک)

اگر کودک شما به شیر گاو حساسیت دارد، شیر خشک مناسبی که دارای پروتئین است، باید برای او تهیه کنید.

۷. شیر خشک مکمل

شیر خشک مکمل از سن ۶ ماهگی به بعد مورد استفاده قرار می‌گیرد. این شیر خشک نباید به کودکان زیر شش ماه داده شود و مضر است.

۸. شیر خشک سویا

شیر خشک  سویا برای کوکاتن بالای شش ماه مناسب است و تحت نظر پزشک برای کودک تجویز شود. این شیر خشک از دانه‌های سویا تهیه شده است و شیر گاوی در آن وجود ندارد و جایگزین مناسبی برای کوکانی است که به شیر خشک گاو حساسیت دارند.

۹. شیر خشک اول

شیر خشک اول دارای شیر گاو است و دونوع پروتئین در آن وجود دارد. کودک می‌تواند بعد از ۶ ماهگی در هنگامی که شروع به خوردن غذاهای جامد کرد از این شیر خشک استفاده کند. مدرکی مبنی بر مفید و یا مضر بودن این نوع شیر خشک وجود ندارد. زمانی که کودک به ۱ سالگی رسید می‌تواند از شیر گاو و گوسفند و بز استفاده کند.

 

مقدار شیر خشک لازم برای نوزاد بر اساس سن او

اگر تغذیه نوزاد شما با شیر خشک است، در هفته‌های اول و در هر موقعیتی که نوزاد شما شیر خواست می‌توانید به او شیر خشک بدهید. اکثر نوزادان تازه متولد شده در هر ساعت نیازمند خوردن شیر هستند. شما می توانید در هفته اول بین ۳۰ تا ۶۰ سی سی شیر خشک به نوزاد خود بدهید و به ترتیب در هفته‌های بعدی ۶۰ تا ۹۰ سی سی افزایش داده و هر سه تا چهار ساعت یکبار به او شیر دهید.

زمانی که نوزاد رشد می‌کند، به مراتب معده‌ی آن نیز بزرگتر خواهد شد و مصرف خوردن شیر او بالا خواهد رفت. نوزاد ممکن است در هر ۲۴ ساعت، ۵ و یا ۶ شیشه ۱۲۰ سی سی و در شش ماهگی، ۴ یا ۵ شیشه ۱۸۰ تا ۲۴۰ سی سی شیر مصرف کند.

همچنین کودک می‌تواند در دوران رشد به طور معمول شیر بیشتری مصرف کند. این فاصله معمولا در فاصله ۱۰ تا ۱۴ روزگی و در سن سه هفتگی، شش هفتگی، سه ماهگی و شش ماهگی ایجاد می‌شود. این نوع مصرف تا زمانی است که کودک بتواند شروع به خوردن شیر گاو کرده و سه وعده غذا در روز بخورد.

 

سن و شیر خشک

 

مقدار شیر خشک لازم برای نوزاد بر اساس وزن او

برای ۴ تا ۶ ماهگی اول که نوزاد غذایی مصرف نمی‌کند این قانون وجود دارد که به ازای هر یک کیلوگرم وزن کودک، باید به او ۱۶۰ سی سی شیر خشک در هر ۲۴ ساعت بدهید. به عنوان مثال در صورتیکه وزن کودک شما ۲ کیلو و ۷۰۰ گرم است، در یک دوره ۲۴ ساعته باید حدود ۴۲۰ سی سی شیر خشک به او بدهید. میزان مصرف کودکان در هر روز متغیر است و ممکن است روزی کمتر مصرف کند و روزی بیشتر.

 

مقدار شیر خشک لازم برای نوزاد بر اساس علائم گرسنگی

اگر کودک شما گریه کند، گریه کردن تا حدی نشان دهنده گرسنگی شدید کودک شما است. جدا از گریه علائم دیگری در کودک شما دیده می‌شود.

 • گزیدن لب‌ها
 • قرار دادن دست کودک در دهانش
 • چرخاندن سرش به سمت دست شما

در زمان رشد، کودک شما ممکن است بعد از ۱۰ تا ۱۴ روز در ۳ هفتگی، ۶ هفتگی، ۳ ماهگی و یا ۶ ماهگی از حد معمول بیشتر گرسنه باشد. زمانیکه کودک شما شیرش تمام شود برای دست پیدا کردن به شیر بیشتر به اطرافش نگاه می کند و با نشانه متوجه خواهید شد که او به شیر بیشتری نیاز دارد. اگر او بعد از بطری اول هنوز گرسنه است فقط ۳۰ تا ۶۰ سی سی شیر خشک برای او درست کنید در غیر این‌صورت ممکن است مجبور شوید باقی مانده آن را دور بریزید.

 

چگونه متوجه شویم که کودک بیش از اندازه شیر می خورد؟

استفراغ بعد از خوردن شیر نشان دهنده ی آن است که کودک شما بیش از اندازه شیر مصرف کرده است. اما فراموش نکنید که کمی بالا آوردن، در کودک شما طبیعی است و نشان دهنده خوردن زیاد شیر نیست. دل درد بعد از خوردن شیر می‌تواند نشان دهنده خوردن بیش از حد شیر در کودک شما باشد. اگر کودک شما پاهایش را جمع کرده و یا شکمش سفت شده است، نشان دهنده دل درد نوزاد شما است.

این را نیز به یاد داشته باشید که با هر بار گریه افتادن کودک به او شیر ندهید، گریه کردن مداوم کودک نشان دهنده گرسنگی او نیست. این را در خاطر داشته باشید که کودک شما یا دچار سرمازدگی و یا گرمازدگی شده است و یا به آروغ زدن نیاز دارد و فقط احتیاج دارد که شما او را در آغوش بگیرید.

 

از کجا متوجه شویم که کودکمان به میزان لازم شیر خشک خورده است؟

افزایش وزن در کودکان تا دو هفته ادامه خواهد داشت و باید تا دو سال اول مطابق با نمودار رشد کودک پیش بروید. بیشتر کودکان تا ۱۰ درصد از وزن تولدشان را از دست داده و بعد از دو هفته مجدد به وزن قبل و بیشتر باز می گردند. با این حال برای اینکه مطمئن شوید نوزاد شما به میزان لازم از شیر خشک استفاده کرده، می‌توانید نشانه‌های زیر را دنبال کنید:

 • بعد از خوردن شیر کودک آرام و شاداب دیده می شود.
 • در صورتیکه از پوشک های جذب بالا برای کودک استفاده می‌کنید، در روز ۵ تا ۶ بار پوشک را خیس کرده و اگر از پوشک‌های پارچه‌ای استفاده می‌کنید ۶ تا ۸ بار پوشک خود را خیس می‌کند.

انگیزه
Logo
قابلیت ثبت نام در سایت فعال نیست
Compare items
 • Total (0)
Compare