جدول وزن گیری نوزاد: آیا نوزاد شما رشدی طبیعی دارد؟

جدول وزن گیری نوزاد

انگیزه – از جدول وزن گیری نوزاد که در این مقاله از انگیزه آورده شده، می‌توانید برای پیدا کردن مشکلات رشد نوزاد خود استفاده کنید. علاوه بر این، می‌توانید نکاتی را در خصوص کمک به نوزادانی که جدول وزن نرمالی ندارند یاد بگیرید. در برخی موارد، والدین از اینکه افزایش وزن نوزادشان نرمال است تعجب می‌کنند. آیا او به سرعت رشد می‌کند؟ آیا او به اندازه کافی، سریع رشد نمی‌کند؟ نمودار وزن کودک زیرمی تواند به کاهش درگیری‌های ذهنی شما کمک کند.

 

جدول وزن گیری نوزاد (پسر)

سن وزن (Kg) قد (cm)
بدو تولد ۲.۳ تا ۴.۶ ۴۵ تا ۵۴
۱ ماهگی ۳.۲ تا ۶ ۵۰.۳ تا ۵۹
۲ ماهگی ۴ تا ۷.۴ ۵۳.۸ تا ۶۳
۳ ماهگی ۴.۸ تا ۸.۳ ۵۶.۶ تا ۶۶.۳
۴ ماهگی ۵.۳ تا ۹.۱ ۵۹ تا ۶۸.۵
۵ ماهگی ۵.۸ تا ۹.۷ ۶۱ تا ۷۰.۸
۶ ماهگی ۶.۱ تا ۱۰.۲ ۶۲.۴ تا ۷۲.۶
۷ ماهگی ۶.۳ تا ۱۰.۷ ۶۴ تا ۷۴
۸ ماهگی ۶.۷ تا ۱۱.۱ ۶۵.۵ تا ۷۵.۷
۹ ماهگی ۶.۸ تا ۱۱.۳ ۶۶.۸ تا ۷۷.۲
۱۰ ماهگی ۷.۱ تا ۱۱.۷ ۶۸ تا ۷۸.۴
۱۱ ماهگی ۷.۳ تا ۱۲.۱ ۶۹ تا ۸۰
۱۲ ماهگی ۷.۴ تا ۱۲.۳ ۷۰ تا ۸۱
۱۵ ماهگی ۷.۹ تا ۱۳.۳ ۷۳.۴ تا ۸۵
۱۸ ماهگی ۸.۳ تا ۹.۶ ۷۶ تا ۸۸

۲۱ ماهگی

۸.۸ تا ۱۵ ۷۸.۴ تا ۹۱.۶
۲۴ ماهگی ۹.۳ تا ۱۵.۹ ۸۰.۷ تا ۹۵
۲۷ ماهگی ۹.۷ تا ۱۶.۷ ۸۲ تا ۹۷
۳۰ ماهگی ۱۰.۱ تا ۱۷.۵ ۸۴ تا ۹۹.۸
۳۳ ماهگی ۱۰.۴ تا ۱۸.۲ ۸۵.۵ تا ۱۰۲
۳۶ ماهگی ۱۰.۷ تا ۱۹ ۶۰.۴ تا ۱۰۴.۶
۴ سالگی ۱۲.۲ تا ۲۲ ۹۴ تا ۱۱۳

 

جدول وزن گیری نوزاد (دختر)

سن وزن (Kg) قد (cm)
بدو تولد ۲.۳ تا ۴.۴ ۴۴.۷ تا ۵۳.۶
۱ ماهگی ۳ تا ۵.۷ ۴۹ تا ۵۸
۲ ماهگی ۳.۸ تا ۶.۹ ۵۲.۳ تا ۶۱.۷
۳ ماهگی ۴.۳ تا ۷.۸ ۵۴.۸ تا ۶۴.۷
۴ ماهگی ۴.۸ تا ۸.۶ ۵۷.۱ تا ۶۷
۵ ماهگی ۵.۲ تا ۹.۲ ۵۸.۹ تا ۶۹
۶ ماهگی ۵.۴ تا ۹.۷ ۶۰.۴ تا ۷۱
۷ ماهگی ۵.۸ تا ۱۰.۲ ۶۲ تا ۷۲.۶
۸ ماهگی ۶ تا ۱۰.۶ ۶۳ تا ۷۴.۴
۹ ماهگی ۶.۲ تا ۱۱ ۶۴.۵ تا ۷۵.۷
۱۰ ماهگی ۶.۳ تا ۱۱.۳ ۶۵.۵ تا ۷۷.۲
۱۱ ماهگی ۶.۶ تا ۱۱.۷ ۶۷ تا ۷۸.۴
۱۲ ماهگی ۶.۸ تا ۱۲ ۶۸ تا ۸۰
۱۵ ماهگی ۷.۳ تا ۱۲.۸ ۷۱ تا ۸۳.۸
۱۸ ماهگی ۶.۸ تا ۱۲ ۷۴ تا ۸۷.۳
۲۱ ماهگی ۷.۳ تا ۱۲.۸ ۷۶.۴ تا ۹۰.۶
۲۴ ماهگی ۷.۸ تا ۱۳.۸ ۷۹ تا ۹۴
۲۷ ماهگی ۸.۲ تا ۱۴.۶ ۸۰.۵ تا ۹۶
۳۰ ماهگی ۸.۷ تا ۱۵.۵ ۸۲.۵ تا ۹۸.۸
۳۳ ماهگی ۹.۲ تا ۱۶.۴ ۸۲ تا ۱۰۱.۶
۳۶ ماهگی ۹.۶ تا ۱۷.۲ ۸۶ تا ۱۰۳.۸
۴ سالگی ۱۰ تا ۱۸ ۹۲.۷ تا ۱۱۳.۵

 

اطلاعات موجود در جداول بالا مطابق با سازمان بهداشت جهانی (WHO) بوده و تنها برای اهداف آموزشی است. اطلاعات موجود در این جداول نباید به عنوان جایگزین‌هایی برای مراقبت‌های پزشکی حرفه‌ای استفاده شوند. اگر در مورد سلامت بهداشت کودک خود نگران هستید، با پزشک متخصص اطفال صحبت کنید.

 

نحوه استفاده پزشکان از جدول وزن گیری نوزاد

در هر بار معاینه، قد و وزن کودک اندازه‌گیری می‌شود و این اندازه‌گیری در نمودار مشخصی ثبت می‌شود. پزشک با استفاده از مقدار این اندازه‌گیری‌ها، میزان رشد کودک را برآورد می‌کند.

رشد هر نوزاد متفاوت است و همه نوزادان به طور مستقیم در وسط نمودار نمی‌افتند. در واقع، اکثرا این‌گونه نخواهد بود.

تا زمانی که نوزاد به‌طور پیوسته در حال رشد است جای هیچ‌گونه نگرانی نیست.

 

تفاوت الگوهای رشد؛ شیر مادر در مقابل شیر خشک

نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند نسبت به نوزادانی که از شیر خشک استفاده می‌کنند وزن متفاوت‌تری دارند.

روزهای اول تا سوم

بین روزهای اول تا سوم زندگی، نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند ۷ درصد از وزن خود را نسبت به بدو تولد از دست می‌دهند. از طرف دیگر، نوزادانی که از شیر خشک تغذیه می‌کنند، تنها ۳.۵ درصد از وزن بدنشان را نسبت به بدو تولد از دست می‌دهند.

بدو تولد تا سه‌ماهگی

پس از چند روز نخست زندگی، نوزاد الگوهای رشد را از سر می‌گیرد و نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند، نسبت به نوزادانی که از شیر خشک استفاده می‌کنند، پیشی می‌گیرند.

سه تا دوازده ماهگی

هنگامی که نوزاد به سه‌ماهگی نزدیک می‌شود، نوزادانی که از شیر خشک تغذیه می‌کنند نسبت به نوزادانی که از شیر مادر استفاده می‌کنند عقب می‌افتند.

در سال ۲۰۱۶ مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC)، به منظور منعکس کردن بهتر الگوهای رشد نوزادانی که از شیر مادر استفاده می‌کنند، جدول وزن گیری نوزاد را تغییر داد.

متأسفانه بسیاری از متخصصان اطفال هنوز با نسخه قدیمی نمودار CDC پیش می‌روند و اگر نوزاد بر اساس آن نمودار افزایش وزن نداشته باشد، منجر به سردرگمی می‌شود. چنین کاری ممکن است منجر به استفاده از شیر خشک و مکمل‌های غیر ضروری شده یا حتی توصیه شود شیر مادر به طور کامل قطع گردد.

 

آیا نوزاد شما در قسمت پایین جدول وزن گیری قرار دارد؟

تنها به این دلیل که نوزاد شما در قسمت پایین جدول وزن گیری قرار دارد به این معنا نیست که مشکلی وجود دارد. میانگین وزن نوزاد چیزی بیشتر از میانگین نیست. در حقیقت، تنها نیمی از نوزادان، خارج از محدوده طبیعی رشد هستند که این امر می‌تواند طبیعی باشد.

 

قد نوزادم با وزنش مطابقت ندارد

هر نوزادی کوتاه و لاغر یا بلند و چاق نیست. برخی از نوزادان قدبلند و لاغر و برخی قدکوتاه و چاق هستند و این امر می‌تواند کاملا طبیعی باشد.

 

متوسط وزن نوزاد در بدو تولد چقدر است؟

متوسط وزن نوزاد دختر در بدو تولد بین ۹.۷-۵.۱ کیلوگرم است، این در حالی است که متوسط وزن نوزاد پسر در بدو تولد بین ۱۰.۱-۵.۱ کیلوگرم است.

 

وزن نوزاد در ماه نخست زندگی چقدر است؟

طبق بررسی‌های انجام‌گرفته، نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند، در سه روز اول زندگی ۷ درصد از وزن بدن خود را از دست می‌دهند. این در حالی است که نوزادانی که از شیر خشک تغذیه می‌کنند در سه روز اول زندگی ۳.۵ درصد از وزن بدن خود را از دست می‌دهند. اگر نوزاد بیش از ۱۰ درصد از وزن بدن خود را از دست داد با پزشک متخصص اطفال صحبت کنید و برای اطمینان از اینکه نوزاد شما به اندازه کافی غذا می‌خورد، با یک مشاور تغذیه مشورت کنید.

در دو هفته بعدی زندگی، نوزاد باید وزن از دست رفته را دوباره به دست آورد. به گفته دکتر جی گوردون، متخصص اطفال و نویسنده، متوسط وزنی که نوزاد باید در ماه اول زندگی‌اش به دست آورد هفته‌ای ۱۰۰ تا ۲۰۰ گرم است.

 

وزن طبیعی نوزاد سه ماهه چقدر است؟

وزن طبیعی برای نوزاد سه ماهه دختر بین ۴.۳ تا ۷.۸ کیلوگرم است، این در حالی است که وزن طبیعی برای نوزاد سه ماهه پسر بین ۴.۸ تا ۸.۳ کیلوگرم است.

برای درک بهتر این مورد که کودک شما در مسیر درستی است، این مورد را به خاطر بسپارید:

بین ۵-۴ ماهگی وزن اکثر نوزادان دو برابر می‌شود و تقریبا در ۱۲ ماهگی وزن آن‌ها سه برابر می‌شود.

استفاده از غذاهای کمکی

سوال: نوزاد من کمتر از ۶ ماه سن دارد و به خوبی رشد نمی‌کند، آیا لازم است از غذاهای کمکی استفاده کنم؟

کوتاه‌ترین پاسخ ممکن خیر است. غذاهای کمکی به نوزادان زیر ۶ ماه توصیه نمی‌شود. سازمان‌های بزرگ و مطرح بهداشتی از جمله سازمان بهداشت جهانی، آکادمی پزشکی اطفال آمریکا و آکادمی پزشکان خانواده آمریکا، همه با این بیانیه موافق‌اند.

اگر نوزاد در این سن به خوبی رشد نمی‌کند، اغلب دلیلی اساسی وجود دارد که لازم است مورد توجه قرار بگیرد. اضافه کردن غذای کمکی مشکل را حل نمی‌کند و حتی ممکن است موجب آسیب‌های بیشتری شود.

به دلایل بسیاری ممکن است نوزاد به خوبی رشد نکند:

  • کودک غذای کافی دریافت نمی‌کند.
  • کودک متابولیسم بالایی دارد.
  • کودک غذا را به اندازه کافی جذب نمی‌کند.

 

اقدامات لازم برای رشدهای ناکافی

اگر رشد نوزاد شما دیرتر از جدول وزن گیری بود لازم است چه اقداماتی را انجام دهید؟

راهکارهای زیادی وجود دارد که شما می‌توانید برای رشد طبیعی و سالم نوزاد خود انجام دهید:

۱. مشورت با مشاور تغذیه

اگر نوزاد شما از شیر مادر تغذیه می‌کند، اما رشد خوبی ندارد، لزوما به این معنا نیست که شما شیر کافی ندارید. نوزاد تنها می‌تواند شیری را که از پستان شما خارج می‌شود بخورد. اگر نوزاد نحوه صحیح مکیدن را بلد نباشد، نمی‌تواند شیر را به خوبی خارج کند. شاید بتوان برای کوتاه‌مدت شیر خشک را جایگزین کرد اما تغذیه با شیر مادر همیشه بهترین و درست‌ترین راهکار است. تماس با مشاور تغذیه گامی بزرگ برای بازگرداندن نوزاد به مسیر درست است.

۲. آزمایش کیفیت شیر

اگر نوزاد شما به درستی وزن اضافه نمی‌کند، نمونه‌ای از شیر خود را به آزمایشگاه تغذیه بفرستید. در آزمایشگاه ترکیبات شیر پستان را تجزیه‌ و تحلیل می‌کنند و میزان چربی موجود درد آن را به شما اعلام خواهند کرد. اگر شیر شما کم‌چرب باشد، شما می‌توانید با افزودن قرص یونجه و روغن گاوزبان به رژیم غذایی خود، سطح چربی شیر خود را افزایش دهید.

۳. استفاده از شیر خشک مرغوب

اگر نوزاد شما نیاز به مکمل دارد، مجبور نیستید از شیر خشکی استفاده کنید که مارکش آشنا نیست. مارک‌های بهتری وجود دارد که می‌تواند به سلامت روده نوزاد و رشد بهتر او کمک کند.

۴. بهبود تغذیه

اگر نوزاد شما ۶ تا ۱۲ ماهه است و به حد کافی از شیر مادر یا شیر خشک استفاده می‌کند اما رشد خوبی ندارد لازم است مکمل‌ها و مواد جامدی را به تغذیه او بیفزایید. موز، آووکادو، زرده تخم‌مرغ و حتی تکه‌های ریز گوشت، همه مواد مغذی عالی برای نوزاد شما هستند که به او کمک خواهند کرد در جدول وزن گیری نوزاد به سمت بالا حرکت کند.

۵. سلامت گوارشی

شما می‌توانید به سلامت گوارشی کودک خود که می‌تواند منجر به جذب راحت‌تر مواد غذایی شود کمک کنید. شیر پستان راهکاری عالی برای التیام دادن و آرام کردن درد شکم نوزاد است. برخی از نوزادان برای جذب و هضم مواد مغذی به پروبیوتیک نیاز دارند. شما می‌توانید پروبیوتیک را به رژیم غذایی کودک خود اضافه کنید و قبل از شروع شیردهی یک قطره از آن را روی نوک پستان خود بمالید. علاوه بر این، شما می‌توانید غذاهای ریز شده را برای وعده‌های غذایی نوزاد خود انتخاب کنید و همچنین برای نوزادانی که بیش از ۶ ماه دارند می‌توانید از غذاهای پروبیوتیکی مانند موز له‌شده استفاده کنید.

 

جدول وزن گیری نوزاد : خط پایین

تا زمانی که رشد نوزاد شما به طور عادی ادامه دارد، جای نگرانی نیست؛ اما زمانی که این تعادل وجود نداشته باشد، راهکارهای ساده و طبیعی وجود دارد که شما می‌توانید برای بزرگ شدن، قوی شدن و سالم ماندن نوزاد خود از آنها استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

0 تعداد نظرات
پریدن به بالا