تازه‌ترین و جالب‌ترین حقایق جالب نوزادان تازه متولد شده

حقایق جالب نوزادان تازه متولد شده

نوزادی که تازه به دنیا می آید، دنیایی از رمز و راز و زیبایی به همراه خود دارد. اما گاهی واقعا از لحاظ علمی مواردی همراه خود دارد که اکثر ما از آن بی خبریم. از این رو در این مطلب شما را دعوت می کنیم به خواندن حقایق جالب نوزادان تازه متولد شده.

 

دانستنی ها و حقایق جالب نوزادان تازه متولد شده

۱. نوزادن استخوان های بیشتری دارند!

چگونه؟ در واقع بعضی از استخوان های جدا شده کودک، به هم می پیوندند و استخوان های آنها در ماه ها و سال ها پس از تولد کامل میشوند.

به عنوان مثال: جمجمه به عنوان چندین استخوان جداگانه، تولید و شروع می شود که در حدود دو سالگی به یک استخوان بزرگ تبدیل می شوند.

۲. کلی ادرار نوشیده است!

نوزادان فقط چند ماه پس از تخمک، شروع به ادرار کردن در رحم می کنند. ادرارشان کجا می رود؟ آن را می نوشند!

به طور دقیق تر، ادرار با مایع آمنیوتیک اطراف نوزاد در رحم مخلوط می شود و در سه ماهه سوم بارداری، یک جنین روزانه حدود یک لیتر مایع آمنیوتیک می نوشد. کارشناسان می گویند که این عمل عمدتا به عنوان تمرین برای بلعیدن و هضم کردن انجام می شود؛ زیرا جنین نیازی به هیدراتاسیون یا تغذیه در رحم ندارد (که از طریق مادر و از طریق بند ناف می آید). این به این معنی است که هرکدام از ما چند ماه زندگی خود را صرف نوشیدن ادرار خود کرده ایم.

اعتقاد بر این است که مایع آمنیوتیک تحت تاثیر چیزی است که مادر میخورد. که به نوبه خود، پس از تولد اثرش را می گذارد.

برای مثال، اگر مادر باردار غذاهای زیادی مثلا از سیب زمینی بخورد، کودک طعم آن را در مایع آمنیوتیک خود در رحم می فهمد و شانس خوبی برای خوردن غذاهای سیب زمینی دار پس از تولد دارد.
حقایق جالب نوزادان تازه متولد شده جالب

دانستنی ها و حقایق جالب نوزادان تازه متولد شده

۳. نوزاد در بدو تولد زانو ندارد!

یکی دیگر از حقایق جالب نوزادان تازه متولد شده این است که به جای زانو ، نوزادان با غضروف به دنیا می آیند که بعداً در زندگی تبدیل به استخوان می شوند. غضروف انعطاف پذیر به جلوگیری از آسیب دیدگی زانو در هنگام تولد کمک می کند.

۴. نوزاد ریاضی را می فهمد!

روانشناسان در آمریکا شگفت زده شدند وقتی متوجه شوند نوزادان دارای یک دانش ابتدایی فیزیک و ریاضی هستند.
یک کودک می تواند تفاوت بین یک، دو و سه اشیا را بگوید.

۵. از ماه اول صدای شما را شنیده است!

امواج مغزی نوزادان می توانند پس از ۴۲ روز از زمان بارداری شروع به ضبط کنند و تنها ۱۰ دقیقه پس از تولد کاملا سیستم شنوایی او فعال می شود.

۶. تمام موهای تنش را از دست می دهد!

درست است! همه این موها کم کم می‌ریزد. و معمولاً تا چهار ماهگی به طور کامل. در حالی که موهای کرکی که در بدو تولد داشتند می ریزد ، موهای کاملاً جدیدی به جای آن‌ها رشد می کنند. هنگامی که جنین در رحم رشد می کند، تمام بدنش در لایه نازکی از مو پوشیده شده است. این موها باعث تنظیم دمای بدن نوزاد در رحم می‌شود.

دانستنی ها و حقایق جالب نوزادان تازه متولد شده

حقایق جالب نوزادان تازه متولد شده

۷. شوری را حس نمی کنند

از دیگر حقایق جالب نوزادان تازه متولد شده این است که نوزادان تازه متولد شده با سیستم مزه ای خوبی از طعم و مزه به دنیا می آیند، به جز برای طعم نمک.

۸. اشکی ندارند!

نوزادان زیادی گریه میکنند، اما نمیتوانند اشک بریزند؛ مجاری و غدد اشکی آنها تا وقتی به سن بین سه تا دوازده هفته برسند، کامل نیست و فعالیتی ندارند.

۹. نوزادان بینایی کاملی ندارند

در بدو تولد ، نوزادان بینایی بسیار کمی دارند. آنها نمی توانند بیش از ۲۰ سانتی متر (۸ اینچ) را ببینند ، فقط مقداری رنگ را تشخیص دهند ، و نمی توانند فاصله را به خوبی تشخیص دهند. با این حال بینایی نوزادان خیلی سریع رشد می کند و در سن یک سالگی شبیه بزرگسالان می بینند.

۱۰. معده ای به اندازه یک گردو دارند!

بله معده ای به اندازه ی یک آجیل کوچولو! جای تعجب نیست که آنها به تغذیه مداوم نیاز دارند.

۱۱. سالانه ​​۵۴۰۰ ساعت می خوابد

با توجه به اینکه فقط ۸۷۶۰ ساعت در سال وجود دارد، به نظر می‌رسد این مقدار خواب خیلی زیاد است! اما به یاد داشته باشید ، نوزادان هر بار فقط چند ساعت می خوابند ، به خصوص در سه ماه اول. و این فقط یک برآورد تقریبی است. هر نوزادی متفاوت است و هیچ قاعده دقیقی برای زمان خواب آن‌ها وجود ندارد.

دانستنی ها و حقایق جالب نوزادان تازه متولد شده جالب و بامزه

حقایق جالب نوزادان تازه متولد شده

۱۲. قاعدگی دارند!

در حالی که هنوز در رحم هستند، نوزادان در معرض سطوح بالای هورمون استروژن زن قرار می گیرند ،در هنگام تولد، هنگامی که کودک از مادر جدا می شود، به همان میزان، استروژن او به سرعت در حال پایین آمدن است و در دختران نوعی حالت شبیه به قاعدگی در زنان جوان و بزرگسال برایشان اتفاق می افتد.کاهش میزان هورمون که سبب ایجاد عوارض جانبی می شود ،نیز می تواند باعث ایجاد گالاکتوره ، (پدیده ای که در آن نوزادان جوانه های کوچک پستان را در خود تولید می کنند و در واقع لاکتات مقدار کمی شیر در نوک پستان را در آنها به وجود می آورد.) میشود.
این اتفاق می تواند هم در پسران و هم در دختران رخ دهد. این اتفاق، خطرناک و غیر معمول نیست و برای حدود ۵ درصد نوزادان رخ می دهد و می تواند تا دو ماه ادامه یابد.

۱۳. ۱۰% وزنشان مربوط به مغزشان است!

در حالی که وزن مغز کودک تقریباً یک چهارم بزرگسالان وزن دارد ، اما از نظر تناسب بدنی بزرگتر است. مغز نوزااد تازه متولد شده با وزن تقریبی ۴۰۰ گرم (۰.۸ پوند) ، کم و بیش ۱۰٪ از وزن او را نشان می دهد. در مقایسه، مغز بزرگسالان با وزن حدود ۱.۵ کیلوگرم (۳.۳ پوند) حدود ۲٪ از وزن کل آنها را تشکیل می دهد.

۱۴. نوزادان شناگر و دوزیست به دنیا می آیند!

بدن نوزادان هنگام غوطه ور شدن در آب به طور طبیعی با محیط اطراف خود سازگار می‌شود. ضربان قلبشان کند می شود و هنگامی که زیر آب هستند به طور غریزی نفس خود را حفظ می کتند. آنچه حتی بیشتر باورنکردنی است این است که ، مانند ماهی، نوزادان در واقع می توانند در چند ماه اول زندگی خود بطور همزمان تنفس و بلع کنند. آن‌ها می‌توانند کل بطری شیر را بدون توقف برای نفس کشیدن بخورند! چرا که آن‌ها قادرند تا هفت ماهگی همزمان بخورند و نفس بکشند. آن‌ها این استعداد را در حالی که در رحم هستند یاد می گیرند اما از شش ماهگی به بعد، کم کم این توانایی را از دست می‌دهند.

 

سخن آخر

چند مورد از حقایق جالب نوزادان تازه متولد شده را می دانستید؟ آیا در رابطه با حقایق جالب نوزادان تازه متولد شده چیز دیگری می دانید؟ در پایین همین مطلب نظرات خود را برای ما بنویسید.

شاید برایتان جالب باشد بدانید که هر نوع گریه نوزاد، می تواند معنای خاصی داشته باشد؛ از این رو پیشنهاد می کنیم مطلب «صدای گریه نوزاد نشانه چیست و چه اقداماتی لازم دارد؟» را بخوانید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
Logo
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare