صدای سشوار برای نوزاد چه مزایا و معایب علمی دارد؟

صدای سشوار برای نوزاد چه مزایا و معایب علمی دارد؟

صدای سفید به صدا‌هایی می‌گویند که صدا‌های محیط را تحت الشعاع قرار می‌دهند. از نظر فنی، نویز سفید صدایی است که همه فرکانس‌های صدا را در مقادیر مساوی دارد و شبیه صدای تلویزیون یا رادیو است؛ صدایی که اکثر بزرگسالان می‌خواهند در اسرع وقت از شر آن خلاص شوند. اما برای نوزادان اثر متضاد دارد. سر و صدا با ریتم ثابت می‌تواند به صدایی که توسط نوزاد در رحم تجربه شده شباهت داشته باشد، که نوزادان می‌توانند با شنیدن آن آرام شوند. یکی از این صداهای سفید که به خواب نوزاد کمک می کند صدای سشوار است. از این رو در این مطلب به بررسی تمامی نکات صدای سشوار برای نوزاد خواهیم پرداخت.

مزایای صدای سشوار برای نوزاد

از مزایای استفاده از صدای سفید (صدای سشوار، جاروبرقی و …) برای نوزادان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صدای سفید تداعی کننده وضعیت نوزاد در رحم مادر است، به همین دلیل موجب آرامش او می‌شود؛ نوزاد به مدت ۹ ماه در رحمی زندگی می‌کرده که سرشار از صدا‌های گوناگون بوده است (ضربان قلب، صدای دستگاه گوارش، جریان خون و بسیاری صدا‌های دیگر) هم چنین صدا‌هایی از دنیای بیرون مانند سرو صدای خانه، گفتگو‌های والدین، صدای شهر و خیابان، ترافیک، موسیقی و تلویزیون را می‌شنیده است، حال در نظر بگیرید که نوزاد از محیط شلوغ رحم به اتاق ساکت خود منتقل می‌شود! او نیاز دارد، صدایی او را به یاد دوران جنینی بیاندازد.
 • بسیاری از نوزادان در زمانی که تحت تاثیر نویز سفید قرار دارند، راحت‌تر از حالت عادی به خواب می‌روند، البته باید به این نکته توجه داشته باشید که این موضوع در مورد برخی از افراد بزرگسال و همچنین آن دسته از کسانی که به بیماری تینیتوس (Tinnitus) (وزوز گوش) مبتلا هستند نیز مصداق دارد.
 • صدای سفید، سر و صدا‌های موجود در خانه را می‌پوشاند. (خصوصا سر و صدای کودکان دیگر خانه).
 • کولیک، نفخ شکم و دل درد یکی از مشکلات شایع نوادان در چند ماه اول تولد است، هرچند دلایل علمی موجهی برای آرام شدن نوازدان دچار کولیک با شنیدن صدای جاروبرقی یا سشوار وجود ندارد، اما تجربه مادران زیادی، نشان از موثر بودن پخش صدای جاروبرقی و یا سشوار برای نوزاد در آرام کردن نوزاد دچار دل درد دارد.
فواید صدای سشوار برای نوزاد

صدای سشوار برای به خواب رفتن نوزاد

روش استفاده از صدای سشوار برای خواباندن نوزاد

هنگام استفاده از سشوار برای خوابیدن نوزاد، نکات زیر را در نظر داشته باشید.

 • از باد گرم سشوار استفاده نکنید.
 • سشوار را با فاصله از نوزاد نگه دارید.
 • باد سشوار به صورت نوزاد نخورد.
 • اگر نوزاد برهنه است و لباس تنش نیست، مانعی بین جریان باد سشوار و بدن نوزاد ایجاد کنید.
 • مراقب دمای بدن نوزاد باشید، تا با وزش باد سشوار گرم نشود!
 • صدای سشوار به قدری بلند نباشد که به شنوایی نوزاد آسیب بزند.
 • می توانید به جای استفاده از خود سشوار فایل صوتی زیر را دانلود و در اتاق او پخش کنید؛ دقت کنید صدای گوشی را زیاد نگذارید تا به گوش کودک آسیب برسد، همچنین بلندی صدایی که شما می شنوید برای کودک فرق می کند و صدایی که او می شنود بلندتر از صدایی است که شما می شنوید پس صدا را کم بگذارید تا به گوش در حال رشد او آسیب نرسد. و سعی کنید او را به آن عادت ندهید و گهگاه از آن استفاده کنید.
صدای سشوار برای نوزاد

روش استفاده صدای سشوار برای نوزاد

دانلود mp3 صدای سشوار برای نوزاد

در حال حاضر وب‌سایت‌های مختلفی وجود دارد که صدا‌های مشابه با نویز سفید را به شکل رایگان در اختیار مخاطبان خود قرار می‌دهد. حتی می‌توان این کار را از طریق وب‌سایت یوتیوب و یافتن کانال‌هایی که به این پدیده اختصاص یافته‌اند نیز انجام داد.

جالب است بدانید که تاثیر نویز سفید تنها به خواب محدود نیست و در هنگام بیداری نیز خود را نشان می‌دهد. آزمایش‌های مختلف ثابت کرده است که وجود صدا‌های بلند می‌تواند تمرکز افراد را کاهش دهد و میزان کارایی آن‌ها را پایین بیاورد.

به این ترتیب اگر در مشاغلی که نیاز به تمرکز و دقت بالایی دارند، افراد شاغل با سر و صدای آزار دهنده‌ای رو به رو باشند، این امر می‌تواند روی بازده نهایی آن‌ها تاثیر منفی از خود به جا بگذارد. شاید به همین دلیل است که برخی از جراحان هنگام شروع عمل جراحی اقدام به پخش صدا‌هایی شبیه به برخورد امواج دریا به ساحل می‌کنند. کاری که بیش از هر چیز به دلیل حفظ هر چه بیشتر تمرکز جراحان روی عمل جراحی انجام می‌شود.

به هر حال نتایج آزمایش‌های مختلف انجام شده در این زمینه حکایت از آن دارد که هنگام مواجه بودن افراد با صدا‌های مزاحم، نویز سفید می‌تواند در حفظ هر چه بیشتر تمرکز آنها تاثیر مثبتی داشته باشد.

معایب صدای سشوار برای نوزاد

ضرر صدای سشوار برای نوزاد

معایب صدای سشوار برای نوزاد

۱. قدرت بالای صدا: اگر صدایی از ۸۵ دسی بل بالا برود ناهنجار و نویز است. گوش نوزاد به هیچ وجه نباید در معرض این جور صداها که نویز گفته می شود قرار بگیرد.

۲. صدای سشوار لالایی نیست: گوش نوزاد می تواند حداکثر تا ۸۵ دسی بل را تحمل کند و در صورتی که شدت صوت از این میزان بیشتر شود ممکن است شنوایی نوزاد دچار آسیب دائمی شود. بنابراین بهترین صدا برای خواباندن نوزاد صدای لالایی ملایم مادر یا پدر است. صدایی که به صورت زمزمه در گوش نوزاد خوانده می شود. هر صدایی که در رده نویز و صدای ناهنجار قرار بگیرد برای نوزاد خطرناک است و بهتر است در معرض شنیدن این صداها قرار نگیرد.

۳. اختلال در یادگیری و مشکلات روانی: شنیدن صداهای بلند در نوزادی می تواند تبعات خطرناکی هم داشته باشد. شنیدن نویز و صداهای بلند می تواند با عوارضی مثل اختلال در یادگیری، مشکلات روحی روانی در بزرگسالی و تاخیر رشد همراه باشد. صدای سشوار و لباسشویی و هر صدای ناهنجار دیگری اگر به مدت زیاد و طولانی باشد عوارض بدی دارد. نوزاد را باید از محلی که این سر و صداها وجود دارد، دور کرد. حتی سشوار کشیدن طولانی برای خشک کردن موهای نوزاد خطرناک است و نباید بیشتر از چند ثانیه طول بکشد.

 

سخن آخر

اگر کودکتان برای مدتی با این کار به آسانی به خواب می رود، موردی نیست؛ اما اگر امر طولانی شود باید کم کم او را ترک دهید و راه چاره دیگری بیاندیشید. برای این کار از روش های زیر استفاده کنید.

 • دیگر از صدای سشوار برای نوزاد استفاده نکنید! ممکن است چند روز اول برای آرام کردن و خواباندن نوزاد با مشکل مواجه شوید، اما نگران نباشید. نوزادان به سرعت به شرایط جدید عادت می‌کنند. نزدیکش باشید تا او احساس آرامش و امنیت کند.
 • از روش گام به گام استفاده کنید. سشوار را در اتاقی دیگر روشن کنید و به تدریج از صدای آن فاصله بگیرید. سشوار را قبل از خوابیدن کودک خاموش کنید. این گونه به مرور کودک می‌آموزد که بدون صدای آن بخوابد.

در آخر به شما پیشنهاد می کنیم که اگر کودکتان در هنگام خواب بی دلیل گریه می کند، مقاله «علت گریه نوزاد در خواب چیست و راهکارهای رفع آن کدامند؟» را مطالعه کنید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
 • Total (0)
Compare