زمان و چگونگی از شیر گرفتن نوزاد

انگیزه – مادر و کودک – هنگامی‌که مادر می‌شوید، شروع به شیر دادن به نوزاد خود می‌کنید. همه در مورد اهمیتی که شیر شما برای نوزادتان و سلامتی او دارد صحبت می‌کنند. با این‌حال، کمتر کسی در مورد زمان و چگونگی از شیر گرفتن نوزاد با شما حرف می‌زند. مسلم است که شیر مادر یکی از ضروری‌ترین منابع تغذیه‌ای برای کودک شماست، اما زمانی که کودک شما شش‌ماهگی را طی کرد، شیر شما به‌تنهایی برای تأمین مواد غذایی حیاتی که برای رشد مطلوب کودک لازم است، کافی نخواهد بود. آیا این بدان معنی است که باید در این مرحله، شیر دادن به نوزاد را قطع کنید یا تا زمانی که از شیر خوردن لذت می‌برد به او شیر بدهید؟ خودتان را تحت‌فشار قرار ندهید، زیرا این مقاله تمام اطلاعات لازم را در خصوص زمان و چگونگی از شیر گرفتن نوزاد توضیح می‌دهد؛ پس بهتر است تا پایان با ما همراه باشید.

 

چه زمانی برای از شیر گرفتن نوزاد مناسب است؟

شیر دادن، باعث تقویت پیوند بین مادر و نوزاد می‌شود. علاوه بر این مزیت، شیر مادر منبع تغذیه‌ای منحصربه‌فردی برای کودک است؛ بنابراین قبل از اینکه تصمیم به از شیر گرفتن نوزاد داشته باشید، باید بدانید سن مناسب برای انجام این کار چه زمانی است. شیر مادر تا شش‌ماهگی یا تا زمانی که شما شروع به دادن غذای مکمل به کودکتان کنید، منبع اصلی تغذیه است.

 متخصصان اطفال امریکا بر این باورند که کودک حداقل تا یک‌سالگی باید از شیر مادر تغذیه کند. قطع ناگهانی شیر برای نوزاد بسیار مضر خواهد بود. به‌طورکلی چنین می‌توان گفت که سن خاصی برای از شیر گرفتن نوزاد وجود ندارد؛ بنابراین زمانی که احساس کردید کودکتان آماده است و از منابع تغذیه‌ای استفاده می‌کند، او را از شیر بگیرید.

 متخصصان اطفال امریکا بر این باورند که کودک حداقل تا یک‌سالگی باید از شیر مادر تغذیه کند. قطع ناگهانی شیر برای نوزاد بسیار مضر خواهد بود.

از شیر گرفتن نوزاد

چرا مادران کودک خود را از شیر می‌گیرند؟

شیردهی یک برکت برای کودک شماست، بااین‌حال ممکن است به دلایل زیر مجبور شوید این عمل را متوقف کنید:

۱. تولید شیر ناکافی

اگر بدن شما شیر کافی تولید نکند ممکن است بخواهید کودک خود را از شیر بگیرید. پوزیشن نادرست شیردهی نیز ممکن است موجب تولید شیر ناکافیشود؛ بنابراین باید به پوزیشن شیردهی خود توجه داشته باشید و مطمئن شوید که کودکتان به بخش تیره سینه شما متصل است.

۲. عدم رضایت کودک

گاهی اوقات ممکن است شما شیر تولید کنید، اما کودک از میزان شیر ناراضی باشد. این کار باعث می‌شود کودک زودرنج شود.

۳. بی‌علاقگی به شیر مادر

این مورد ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که کودک شما از غذاهای جامد یا مکمل استفاده می‌کند. کودک شما ممکن است طعم غذاهای دیگر را به شیر مادر ترجیح دهد.

۴. افزایش نیازهای غذایی

همان‌طور که نوزاد شما بزرگ می‌شود، شیر مادر ممکن است نیازهای تغذیه‌ای او را برآورده نکند و ممکن است لازم باشد از غذاهای جامد نیز استفاده کند.

۵. وضعیت سلامتی مادر

گاهی اوقات به علت بیماری، به عنوان مثال سرماخوردگی در دوران شیردهی، ممکن است قادر به شیردهی به نوزاد نباشید و این امر می‌تواند منجر به از شیر گرفتن نوزاد شود. گاهی اوقات نیز به علت مصرف برخی از داروهای تجویزشده، ممکن است لازم باشد شیردهی به نوزاد را متوقف کنید.

۶. بازگشت به کار

اگر مادر شاغلی هستید، باید پس از پایان دوره مرخصی به سرکار بروید. این کار ممکن است دوره‌های تغذیه به کودک را عقب انداخته یا به‌طور کامل از بین ببرد.

۷. پرمشغله بودن

برخی از مادران ممکن است به دلایل احساسی، اجتماعی یا فیزیکی قادر به شیر دادن به نوزاد خود نباشند؛ بنابراین چنین مادرانی ممکن است نوزاد را از شیر بگیرند.

 

چگونه نوزاد را از شیر بگیریم؟

شیر پستان بر اساس تقاضا ساخته‌شده است. به‌محض اینکه شیر از سینه‌ها خارج شود، شیر بیشتری برای جایگزینی آن در پستان ساخته خواهد شد؛ اما به‌محض اینکه سینه پر شود، برای کاهش تولید، پیامی به “کارخانه تولید شیر ” فرستاده خواهد شد. با استفاده از این اصل، یعنی تخلیه نکردن به‌موقع شیر از پستان، مادران می‌توانند به‌تدریج تولید شیر خود را کاهش دهند؛ بنابراین با استفاده از موارد زیر می‌توانید به‌طور طبیعی میزان شیر را کاهش دهید:

  • به‌تدریج کودک را از شیر بگیرید.
  • طول وعده شیردهی را کوتاه کنید.
  • زمان شیردهی را به عقب بیندازید.

بااین‌حال، مهم است توجه داشته باشید که از شیر گرفتن نوزاد به‌یک‌باره، می‌تواند شما را در معرض خطر ابتلا به ماستیت (ورم و التهاب پستان) قرار دهد.

۱. به‌تدریج کودک را از شیر بگیرید

از شیر گرفتن تدریجی کودک، باعث می‌شود سینه‌های شما به‌طور طبیعی سازگار شوند. شیردهی در دفعات کم یا زمان کوتاه‌تر از حد معمول، باعث می‌شود فرآیند سازگاری به‌آرامی و به‌طور طبیعی اتفاق بیفتد. از شیر گرفتن تدریجی نوزاد نه‌تنها از ماستیت جلوگیری می‌کند، بلکه به شما این امکان را می‌دهد تا اطمینان حاصل کنید کودک شما به‌خوبی با این تغییر مواجه شده است.

۲. از شیر گرفتن کودک کمتر از یک سال

اگر کودک شما کمتر از دوازده ماه سن دارد و هنوز در رژیم غذایی‌اش زیاد شیر می‌خورد، بهتر است به‌تدریج کودک را به سمت مصرف جایگزین (شیر کمکی) هدایت کنید و به‌تدریج شیر خود را در رژیم غذایی او کاهش دهید. تمام نشانه‌های کودک را به‌دقت زیر نظر بگیرید، ببینید مصرف جایگزین برای او غیرقابل‌تحمل است یا خیر. حساسیت به شیر در نوزادان می‌تواند نشانه‌ای از عدم تحمل غذایی یا آلرژی غذایی باشد.

۳. از شیر گرفتن کودک بزرگ‌تر از یک سال

اگر سن کودک شما بیشتر از یک سال است، ممکن است جایگزین کردن شیر با “چیز دیگر ” برای او بسیار دشوار باشد زیرا تغذیه با شیر مادر بسیار بیشتر از یک روش تغذیه‌ای برای او است. کودکان و نوزادان نوپا، شیر را توأم با امنیت احساسی، خواب، عشق و همچنین غذا می‌دانند. آن‌ها ممکن است با از شیر گرفته شدن مقاومت کنند.

از گرفتن بطری شیر امتناع کنند؛ بنابراین، آن‌ها به تشویق مهربانانه و توجه بیش‌ازحد هنگام از شیر گرفته شدن نیاز دارند. اگر فرآیند از شیر گرفته شدن آن‌ها بسیار سریع اتفاق بیفتد، ممکن است کودک اذیت شده و زمان بیشتری از شب را بیدار بماند.

از شیر گرفتن نوزاد

می‌خواهم فرآیند از شیر گرفتن نوزاد سریع اتفاق بیفتد

اگر زمان لازم برای فرآیند تدریجی را ندارید، فرآیند می‌تواند کمی سریع‌تر اتفاق بیفتد، اما نمی‌تواند در طول شب انجام شود. حتی اگر عمل فیزیکی تغذیه با شیر مادر را به‌طور ناگهانی متوقف کنید، شیر موجود در سینه‌های شما باید کم شود تا احساس راحتی کنید و از ابتلا به ماستیت جلوگیری شود. هر زمان که در سینه‌های خود احساس ناراحتی کردید، شیر سینه‌هایتان را خالی کنید.

ظرف چند روز شما متوجه خواهید شد که می‌توانید مدت‌زمان بیشتری را بدون خالی کردن شیر از پستان‌هایتان بگذرانید و احساس ناراحتی نداشته باشید؛ به‌عنوان‌مثال بجای هر سه ساعت هر ۷ ساعت این کار را انجام می‌دهید. بعد از یک هفته یا ده روز، شاید روزانه دو بار این کار را انجام دهید و پس از پایان دو هفته، ممکن است دیگر نیازی به انجام این کار نباشد.

از شیر گرفتن نوزاد

التهاب پستان یا ماستیت

اگر سریعاً نوزاد را از شیر بگیرید، این امر می‌تواند به ماستیت منجر شود. بسیار مهم است که در صورت احساس هرگونه درد، تورم یا قرمزی پستان، سریعاً اقدامات لازم را برای تخلیه آن انجام دهید. شما چگونه نوزاد خود را از شیر گرفتید؟ تجربیات خود را با ما و سایر مخاطبین انگیزه به اشتراک بگذارید.

برگرفته از: parenting.firstcry.com

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
Logo
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare