صدای گریه نوزاد نشانه چیست و چه اقداماتی لازم دارد؟

صدای گریه نوزاد نشانه چیست

گریه نوزادان وضعیتی است که توجه مادر را برای رسیدگی هرچه سریع تر به نوزاد جلب می کند.  انواع گریه نوزاد و معانی آن را قبلا توضیح داده ایم. اما گاهی بچه ها گویی از گریه کردن خسته نمی شوند و مادران درمانده و مستاصل را با سوالات بی پاسخ بسیاری روبه رو می کنند. در این مطلب، اطلاعاتی درباره صدای گریه نوزاد و راهکاری برای آرام کردن کودک ارائه شده است.

 

انواع صدای گریه نوزاد

درست است که نمی توان گریه کودکان را دقیقا دسته بندی کرد اما اصول کلی وجود دارد.

۱. صدای گریه نوزاد تازه متولد شده

گریه نوزدان تازه متولد شده، صدایی بلند و بسیار رسا دارد و پس از هر بار جیغ زدن، قفسه سینه شان پر و خالی می‌شود.

نوزادان تازه متولد شده، معمولا گریه ای با صدای بلند و واضح دارند و قفسه سینه شان پس از هر جیغ کاملا پر و خالی می شود بین این گریه ها تنفس کوتاهی می کنند و یک گریه کوتاه تر دارند سپس با رسیدن اکسیژن کافی به قفسه سینه، برای جیغ بعدی آماده می شوند.

۲. صدای گریه نوزاد چند ماهه

نوزاد چند ماهه تنفس عمیق‌تری دارد و به همین دلیل گریه‌های طولانی‌تری می‌کند. نوزادی که گرسنه است گریه‌اش همراه با پیچ و تاب است. در صورتی که میلی به غذا نداشته باشد گریه‌اش طولانی‌تر و با صدای بلند می‌باشد. اگر گریه‌اش گوش خراش بود و چهره‌اش با گریه عادی تفاوت داشت، بدین معنی است که کودک درد دارد و تا زمانی که درد رفع نشود کودک گریه می کند.

صدای گریه نوزاد یک روزه

چگونه صدای گریه کودک را قطع کنیم؟

ماساژ دادن کودکان یکی از بهترین روش های آرام کردن آن هاست. او را به یک اتاق آرام با نور مناسب ببرید. پوشکش را درآورید و به آرامی پاها، دست ها و معده و پشت او را ماساژ دهید. واکنش وی به شما می گوید که ماساژ کدام قسمت های بدن را دوست دارد، ابتدا از سر شروع کنید، ضربه های آرامی به پیشانی کودک بزنید سپس دو طرف صورت را به آرامی ماساژ دهید و از پیشانی به سمت گردن بروید.

از شقیقه به سمت فک بروید و ماساژ را ادامه دهید. پشت گوش ها را با انگشت هایتان ماساژ دهید و با یک حرکت دورانی کل جمجمه و سر را ماساژ دهید. سپس دست ها را از بازوها تا مچ به آرامی ماساژ دهید. کف دست ها را با انگشت شست فشار دهید و انگشت ها را یکی یکی به آهستگی بفشارید. قفسه سینه کودک را به آرامی با کف دست و ابتدا به سمت گردن و سپس به دو طرف بدن فشار دهید. شکم را با هر دو دست که روی هم گذاشته اید به آهستگی فشار دهید و پاها را در حالی که انگشتانتان را دور ران کودک حلقه کرده اید، از پایین به بالا و بالعکس ماساژ دهید. هریک از انگشتان پا را به آرامی به طرف خارج بکشید.

صدای گریه نوزاد چند ماهه

فراموش نکنید که گریه کردن بخشی از زندگی طبیعی نوزاد است و راهکارهایی که برای آرام سازی او انجام می دهید، بخشی از توانمندی های مادرانه شما را شکوفا می کند. بنابراین به جای آشفتگی، خشم، احساس یاس و ناامیدی به خاطر بسپارید که پس از هر بار گریه نوزاد، به تجربیاتتان اضافه می شود و در طول زمان میزان صدمات وارده به نوزاد و کودک کمتر خواهد شد.

سخن آخر

همه نوزادان لااقل روزی ۲ ساعت گریه می‌کنند. گریه بخشی از زندگی نوزادان (بچه‌های زیر یک ماه) و شیرخواران (بچه‌های زیر ۲ سال) است؛ یعنی نمی‌شود حذفش کرد ولی می‌شود علتش را فهمید تا راحت‌تر و زودتر آرامشان کرد. بیشتر شیرخواران نیاز دارند هر ۲ تا ۳ ساعت یک بار چیزی بخورند. در این میان، بعضی شیرخواران هستند که وقتی گرسنگی سراغشان می‌آید، بدجوری شلوغ می‌کنند. این کودکان ممکن است آنقدر هنگام شیر خوردن هل بزنند که همراه با شیر، مقداری هوا ببلعند و در نتیجه، دچار نفخ و دل‌درد شوند و بزنند زیر گریه.

در پایان شما به ما بگویید که تجربه شما در این مورد چه بوده است؟ صدای گریه نوزاد شما چه مفاهیمی داشته است؟ نظرات خود را در پایین همین صفحه برای ما بنویسید. همچنین شما می‌توانید با علت گریه نوزاد هنگام شیر خوردن نیز در انگیزه آشنا شوید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare