زردی و شیر مادر ارتباطی دارند؟ باید شیردهی را متوقف کنیم؟

زردی و شیر مادر چه ارتباطی با هم دارند

زردی نوزاد در زمانی اتفاق می افتد که سلول های خونی در آغاز فعالیت خود شکسته شده و بیلی روبین هایی را آزاد می کنند. این بیلی روبین ها بایستی از طریق کبد از بدن خارج شوند منتها به دلیل اینکه کبد نوزاد تازه به دنیا آمده هنوز به تکامل نرسیده، قادر به دفع این رنگدانه ها نیست و تجمع بیلی روبین ها در خون باعث زردی در نوزاد می شود. راهکارها و روش های زیادی برای درمان زردی نوزاد وجود دارد که بایستی از آنها بهره مند شود. به همین منظور ما قصد داریم در این مطلب در رابطه با زردی ناشی از شیر مادر و ارتباط زردی و شیر مادر مطالب مهمی را برایتان ارائه دهیم.

 

زردی و شیر مادر

زردی در نوزادان شیرده بیشتر شایع است و بیشتر به طول می‌انجامد. زردی ناشی از شیر سینه مادر نوعی زردی است که با تغذیه‌ی شیر مادر همراه است. معمولا یک هفته پس از تولد اتفاق می‌افتد. این وضعیت می‌تواند گاهی اوقات تا ۱۲ هفته ادامه یابد، اما به ندرت باعث ایجاد عوارض در نوزادان شیرخوار سالم می‌شود. زردی ناشی از شیر مادر نادر است و کمتر از ۳ درصد نوزادان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. هنگامی که زردی رخ می‌دهد، معمولا هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند و در نهایت به خودی خود از بین می‌رود. ادامه دادن شیر مادر به کودک بی‌خطر است. بهتر آن است که فقط نوزادتان را هرچه بیشتر با شیر مادر تغذیه کنید. به نوزادتان آب ندهید، زیرا فقط ۲ درصد از بیلی روبین از طریق مدفوع دفع می‌شود. آب همچنین شکم نوزاد را پر کرده و او احساس پر بودن کرده و به شیرمادر بی‌علاقه می‌شود.

زردی و شیر مادر

زردی شیر مادر ارثی است. با این وجود، این شکل از زردی، به این معنی نیست که شیر مادر مشکلی دارد و شیردهی باید متوقف شود. اکثر نوزادانی که دارای زردی واقعی شیر مادر هستند (فقط ۰.۵٪ تا ۲.۴٪ از تمام نوزادان) ممکن است افزایش دیگری در میزان سطح بیلیروبین در حدود ۱۴ روز داشته باشند. سطح بیلی‌روبین در نهایت کاهش خواهد یافت. زردی شیر مادر می‌تواند برای ۳ تا ۱۲ هفته پس از تولد ادامه یابد، اما تا زمانی که کودک به خوبی تغذیه می‌شود و سطوح بیلی‌روبین نظارت می‌شود، به ندرت به عوارض جدی منجر می‌شود. زردی شیر مادر باید از زردی شیردهی، که زردی ناشی از مصرف کم شیر است، نیز متفاوت باشد.

بیماری زردی و شیر مادر

زردی شیردهی

زردی شیردهی زمانی ایجاد می‌شود که کودک شیر کافی نداشته باشد که مربوط به زردی ناشی از شیر مادر نیست. مقادیر مناسب شیر مادر باعث افزایش حرکات روده کودک می‌شود که مانع ساخت بیلی‌روبین می‌شود. زردی ناشی از شیر مادر می‌تواند هنگامی رخ دهد که یک نوزاد شروع خوبی در تغذیه با شیر مادر ندارد، به خوبی پستان را نمی‌گیرد یا با جایزیگن‌های دیگری مکمل شده است که در شیردهی اختلال ایجاد می‌کنند. زردی شیردهی اغلب خودش با افزایش شیردهی و کمک مشاور شیردهی برای اطمینان از مصرف مقدار کافی شیر در نوزاد، رفع می‌شود.

سخن آخر

نوزادنی که به روش سزارین بدنیا آمدند بیشتر در معرض ابتلا به زردی شیر مادر هستند؛ چون جریان شیر مادر هنوز قدرت نگرفته نوزاد نمیتوانند شیر با حجم مناسب را دریافت کنند ، در این حالت باید مادر در تغذیه نوزاد با شیر خود استمرار ورزد تا جریان و حجم شیر مناسب شود در واقع این نوع زردی از کمبود شیر مادر به وجود می اید و رفته رفته با ادامه دادن شیردهی توسط مادر تقویت میشود و جبران انجام میشود. در واقع این زردی به دلیل وجود موادی در شیر مادر بوجود می اید و باعث غیرفعال شدن انزیم های کبدی و روده ای نوزاد میشود ، که باعث میشود مواد صفراوی در بدن نوزاد باز جذب شوند.

در چنین مواقعی همچنان که شیر مادر را ادمه میدهید و مرتب زردی را چک میکنیم چنانچه زردی شدت گرفت توصیه به قطع شیر مادر برای ۴۸ ساعت دارین و در این بازه زمانی برای تغذیه نوزاد از شیر خشک استفاده میکنیم و مادر هم برای جلوگیری از تورم پستان و انبار شدن شیر در پستانهایش میتواند شیر را بدوشد و دور بریزد ولی بعد از ۴۸ ساعت مجددا شیردهی را آغاز میکنیم.

تجربه شما در این مورد چه بوده است؟ نظرات خود را در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید. همچنین از آنجایی که احتمالا در این دوران به شما مصرف شیرخشت را توصیه می‌کنند، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم قبل از آن مطلب «شیرخشت برای نوزاد؛ مزایا و عوارض آن چیست؟ » را نیز از نظر بگذرانید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare