انواع گریه نوزاد به چه معناست؟ (۱۴ علت رایج گریه نوزاد)

علت انواع گریه نوزاد و نشانه های آن

گریه نوزادان انواع گوناگون دارد که با کمی دقت متوجه آن خواهید شد. با شناخت رابطه انواع گریه نوزادان با علل احتمالی، سعی کنید او را آرام کنید. وقتی یک کودک کوچک است، والدین در مورد سلامتی او خیلی نگران هستند و سعی می کنند حدس بزنند که بچه آن ها چه می خواهد و چه چیزی ممکن است باعث ناراحتی او شود، اما چطور بدون استفاده از کلمات کودکان را درک می کنید؟ چنانچه در این مطلب در مورد انواع گریه نوزاد میخوانید، هر مادر یا پدری یاد می گیرد نشانه های فردی کودک خود را درک و تفسیر کند.

معرفی انواع گریه نوزاد

۱. گریه نوزاد برای صحبت

کودک برای مدتی طولانی تنها بوده و حالا می خواهد که والدینش او را بردارند. آن ها به طور مداوم ۵ تا ۶ ثانیه گریه می کنند و بعد ۲۰ ثانیه مکث می کنند، گویی منتظر نتیجه هستند. اگر والد پاسخ ندهد، این چرخه چندین بار تکرار می شود تا اینکه گریه ادامه پیدا کند.

۲. گریه نوزاد به خاطر گرسنگی

این مورد می تواند با فریاد زدن شروع شود اما اگر کودک برداشته نشود و غذا بخورد، گریه ادامه خواهد یافت و عصبی خواهد شد؛ کودک نیز ممکن است به چرخاندن سر خود ادامه دهد و با دهانشان صدا ایجاد کند.

۳. گریه نوزاد به خاطر درد

این گریه کردن یکنواخت، بلند و ثابت خواهد بود. به طور متناوب، انفجارهای عصبی وجود خواهند داشت که نشان می دهد درد افزایش می یابد. با این حال، اگر کودک بیمار شود، گریه آن ها نیز می تواند یکنواخت باشد، اما ساکت زیرا آن ها قدرت کافی برای ایجاد صداهای بلند ندارند.

گریه ناشی از کولیک نوزاد

بعضی از نوزادان و مخصوصا نوزادان نارس دارای مشکل گوارشی هستند و به دلیل نارس بودن دستگاه گوارش، و عدم هضم غذا دچار شکم درد می شوند و گریه می کنند. این نوزادان معمولا بعد از خوردن شیر با حالت بیقراری و اشک و فریاد گریه می کنند. برای رفع این حالت مادر باید نوزاد را به شکم روی دست بخواباند و به آرامی با کف دست ستون فقرات نوزاد را ماساژ دهد.

انواع گریه نوزاد و نشانه هایش

۴. خستگی

گریه ی زوزه مانند و به نوعی آهنگین، که ممکن است غیر عادی و گاهی همراه با مالش چشم ها و گونه ها باشد.

۵. اجابت مزاج

بیشتر با یک گریه یا خرناس شروع می شود و اغلب حین غذا خوردن صورت می گیرد.

۶. عصبانیت یا استیصال

کودک ممکن است هنگام خارج کردن پستانک از دهانش، باز کردن پوشکش یا بدون هیچ دلیل موجهی فریاد های گوش خراشی سر دهد.

۷. ملالت و بی حوصلگی

از غرولند شروع و به ضجه و زاری ختم می شود از جا برداشتن کودک بی حوصله موجب قطع فوری گریه اش می شود.

۸. گریه به خاطر فرآیندهای فیزیولوژیکی

حتی گاز معده ، ادرار کردن و یا مدفوع ممکن است در ابتدا باعث ناراحتی کودک شود این نوع گریه به زوزه و جیرجیر شباهت دارد.

۹. گریه به خاطر بی خوابی

وقتی نوزاد می خواهد بخوابد اما به دلایلی نمی تواند بخوابد، صدای آن شبیه ناله و زاری آرامی است که بعد از آن خمیازه می کشد. کودک همچنین چشم ها و گوش ها را مالش می دهد.

انواع گریه کودکان و نوزادان

۱۰. گریه ناشی از گرما

اگر کودک هنگام گریه کردن فریاد بزند و صورتش قرمز شود، این گریه می تواند ناشی از گرما باشد که با کم کردن لباس نوزاد معمولا این گریه برطرف می شود. بهتر است دمای اتاق کودک ۲۲ تا ۲۵ درجه سانتیگراد در بهار و تابستان، و ۲۵ تا ۲۸ درجه سانتیگراد در پاییز و زمستان باشد.

۱۱. گریه ناشی از سرما

وقتی نوزاد احساس سردی کند، آراو و بدون سرو صدا گریه می کند، در این حالت نوزاد گریه بارزی ندارد و با انقطاع صدایی شبیه گریه ایجاد می کند.

۱۲. گریه ناشی از سوختگی پاها

اگر کودک به هنگام گریه کردن پاهای خود را به داخل شکم جمع کرده و با فشار به سمت جلو باز کند، نشان دهنده این است که پای کودک سوخته. این گریه معمولا همراه با بی قراری است.

۱۳. گریه طلب محبت

نوزادان از همان بدو تولد محبت را درک می کنند، بنابراین برای ایجاد حس اطمینان و آرامش در نوزاد باید کودک را بغل کرد و به آرامی با او صحبت کرد، در کنار کودک دراز کشید و با او صحبت کرد، یا حتی او را در آغوش گرفت و به پارک برد تا کودک بتواند از هوای آزاد استفاده کند.

۱۴. گریه بی دلیل

گاهی کودک بدون دلیل خاصی نق نق می کند، گریه کودک در این حالت خودبه خود قطع و وصل می شود و کودک به جای خاصی از بدن خود اشاره نمی کند. معمولا وقتی کودک تنها می شود و دوروبرش خلوت می شود، شروع به نق زدن می کند. در این حالت معمولا با سرگرم کردن کودک و بازی کردن با او آرام می شود.

گریه نوزاد و رفع آن

حرکات رایج در انواع گریه نوزاد

  • قوس کمر : کودکان زیر ۲ ماه اغلب این حرکت را زمانی انجام می دهند که درد ، قولنج و کولیک دارند. اگر یک کودک پس از خوردن، قوس کمر بگیرد به این معنی است که آن ها پر هستند اگر دیدید که نوزادتان در حین خوردن این حرکت را انجام می دهد، می تواند نشانه رفلاکس باشد اگر نوزاد بیشتر از ۲ ماه داشته باشد این حرکت معمولا خستگی و حالت بد را نشان می دهد.
  • چرخش دادن سر : این حرکتی آرام بخش برای کودک است آن ها ممکن است قبل از خوابیدن یا زمانی که فرد ناشناسی را می بینند این کار را بکنند
  • گوش های خود را می گیرند: در اغلب موارد، این حرکت نشان می دهد که نوزاد فقط بدن خود را کاوش می کند شما باید تنها در صورتی با پزشک مشورت کنید که این حرکت با گریه و تکرار انجام شود.
  • مشت هایش را گره می کنند: این نشانه گرسنگی است اگر بتوانید به موقع متوجه آن شوید می توانید جلوی گریه ناشی از گرسنگی آن ها را بگیرید.
  • پاها را بلند می کنند: این نشانه قولنج و درد معده است. کودک سعی دارد درد را تسکین دهد.
  • دست هایشان هایشان را غلاف می کنند: این حرکت به این معنی است که کودک می ترسد از صدای بلند، نور روشن، یا بیدار شدن ناگهانی می تواند عکس العمل های ناگهانی را تحریک کند در این حالت نوزاد باید آرام شود.

انواع گریه نوزادان چه مفهمومی دارد

برای رفع انواع گریه نوزاد چه کنیم؟

هیچ راه حل مشخصی برای ساکت کردن کودکان وجود ندارد زیرا آنها بسیار متفاوت می باشند و هرکدام به یک سری محرک ها پاسخ می دهند. تنها راه تجربه است. یک مادر از طریق آزمون و خطا می تواند بهترین راه را برای ساکت کردن کودکش پیدا کند. اولین کاری که تعداد بسیاری از نوزادان را آرام می کند، قراردادن آنها در وضعیتی شبیه رحم «خانه اول» آن هاست. دست هایش را کنار بدنش قرار دهید و با یک پارچه نرم او را ببندید.سپس سرش را نزدیک قلبتان که ضربان آن برایش آشناست، قرار دهید و آرام آرام حرکت کنید.

ماساژ دادن کودکان یکی از بهترین روش های آرام کردن انواع گریه نوزاد است. او را به یک اتاق آرام با نور مناسب ببرید. پوشکش را درآورید و به آرامی پاها، دست ها و معده و پشت او را ماساژ دهید. واکنش وی به شما می گوید که ماساژ کدام قسمت های بدن را دوست دارد، ابتدا از سر آغاز کنید، ضربه های آرامی به پیشانی کودک بزنید سپس دو طرف صورت را به آرامی ماساژ دهید و از پیشانی به سمت گردن بروید.از شقیقه به سمت فک بروید و ماساژ را ادامه دهید. پشت گوش ها را با انگشت هایتان ماساژ دهید و با یک حرکت دورانی کل جمجمه و سر را ماساژ دهید. سپس دست ها را از بازوها تا مچ به آرامی ماساژ دهید. کف دست ها را با انگشت شست فشار دهید و انگشت ها را یکی یکی به آهستگی بفشارید.

قفسه سینه کودک را به آرامی با کف دست و ابتدا به سمت گردن و سپس به دو طرف بدن فشار دهید. شکم را با هر دو دست که روی هم گذاشته اید به آهستگی فشار دهید و پاها را در حالی که انگشتانتان را دور ران کودک حلقه کرده اید، از پایین به بالا و بالعکس ماساژ دهید. هریک از انگشتان پا را به آرامی به طرف خارج بکشید. فراموش نکنید که گریه کردن بخشی از زندگی طبیعی نوزاد است و راهکارهایی که برای آرام سازی او انجام می دهید، بخشی از توانمندی های مادرانه شما را شکوفا می کند. بنابراین به جای آشفتگی، خشم، احساس یاس و ناامیدی به خاطر بسپارید که پس از هر بار گریه نوزاد، به تجربیاتتان اضافه می گردد و در طول زمان میزان صدمات وارده به نوزاد و کودک کمتر خواهد شد.

 

سخن آخر

چند روز اول بعد از تولد، نوزاد احتمالاً تمام شبانه روز را خواهد خوابید و به ندرت گریه خواهد کرد. البته هنوز زود است که به این خاطر به خودتان تبریک بگویید. گریه ی نوزاد اغلب چند هفته بعد از تولد شروع و در شش هفتگی به اوج می رسد. اما در این مطلب به شما آموختیم که چگونه انواع گریه نوزاد را تفسیر کرده و این مشکل را برطرف کنید.

آیا شما اطلاعات و تجربه بیشتری در رابطه با انواع گریه نوزاد دارید؟ در پایین همین صفحه با ما در ارتباط باشید. همچنین توصیه می‌کنیم با علت گریه نوزاد در هنگام شیر خوردن و علت گریه نوزاد در هنگام خواب نیز آشنا شوید.

نظری ثبت نشده است

Leave a reply

انگیزه
ثبت نام رایگان در سایت
عضویت در سایت
تعییر رمز عبور
Compare items
  • Total (0)
Compare